Najnowsza 14. odsłona newslettera #FLTR rozpoczęła serię analiz nt. segmentacji rynku nieruchomości w Polsce. W części 1. wyjaśniliśmy po co i jak wykonuje się segmentację, ale przede wszystkim dokonaliśmy (być może pierwszego w PL) zwymiarowania rynku
1/16
I tak łączne obroty w roku 2021 opiewały na:
👉 320 tys. nieruchomości mieszkalnych (domy i mieszkania) o wartości 115 mld PLN inwestycji bezpośrednich
👉 dodatkowo nawet 90 mld PLN inwestycji pośrednich w nawet 230 tys. nieruchomości (działki i budowa indywidualna domów).
2/16
Liczby te robią wrażenie, ale ważniejsze pytanie na które odpowiedzieliśmy w analizie dla subskrybentów premium było:

💸 "Where is the money?"

Czyli które kategorie produktowe rosły najszybciej w latach 2010-2021 oraz jak najprawdopodobniej wyglądał wolumenowo rok 2022.

3/16
A poza tym:
📉 przyjrzeliśmy się podsumowaniu roku 2022 w sektorze kredytowym oraz
🏦 mało znanej analizie NBP na temat ryzyka defaultów w kredytach hipotecznych w kontekście zapowiedzi wydłużenia wakacji kredytowych (slajdy z analizy NBP znajdziecie poniżej)
4/16
👉 Raport o Stabilności Systemu Finansowego @nbppl monitoruje ryzyka dla systemu bankowego i pozabankowego w Polsce, w tym takie zagadnienia jak ugody w sprawie kredytów walutowych, ale także spłacalność i bezpieczeństwo w segmencie kredytów hipotecznych.
5/16
👉 Autorzy raportu nie widzą ryzyka ze strony rynku nieruchomości i kredytów hipotecznych dla sektora bankowego - wzrost kosztów rat kredytowych został złagodzony wykorzystaniem FWK (niemal 0,5 mld PLN do IX.2022 roku) i "wakacji kredytowych" (ok. 60% kredytobiorców PLN).
6/16
👉 Jednakże raport wskazuje, że "po wygaśnięciu wakacji kredytowych nasili się ryzyko pojawienia się istotnego wzrostu obciążenia dochodów kredytobiorców spłatą zadłużenia, ale jego ograniczaniu sprzyjać będą wzrost płac oraz amortyzacja kredytu".
7/16
👉 W przypadku wygaśnięcia wakacji kredytowych do końca '24 roku dla 10% kredytobiorców spośród zaciągających kredyt hipoteczny w latach '18-'22 LSTI przekroczy 50% dochodów netto w przypadku braku obniżek stóp procentowych. Grupa ta liczyłaby ok. 100 tysięcy kredytobiorców.
8/16
👉 Warto zwrócić także uwagę na analizy w raporcie (strony 32-33) które szczegółowo analizują sytuacje grup kredytobiorców w zależności od parametru kredytów, momentu zaciągniecia kredytu oraz tempa wzrostu płac.
9/16
👉 Z analizy tej wynika, że w przypadku przeciętnych kredytobiorców skala zagrożenia defaultem może być ograniczona (choć poziom stóp będzie odczuwalny w budżecie domowym). Po wygaśnięcie wakacji kredytowych, ale przy braku obniżek stóp procentowych przeciętny kredytobiorca
10/16
... miałby nadal niewielki zapas na wzrost stóp procentowych (o ok. 5-20% wzrostu raty kredytu w zależności od tempa wzrostu płac). Wyjątkiem byłyby sytuacje, gdyby przestały rosnąć płace (np. w danym sektorze w związku z silną recesją). To pozytywna wiadomość.
11/16
👉 Jednakże w przypadku kredytów zaciąganych „na granicy” zdolności kredytowej kredytobiorcy (tj. maksymalne parametry) to kredytobiorcy z lat '20-'21 będą zagrożeni po wygaśnięciu wakacji kredytowych poziomem rat, który powodowałby życie na granicy minimum socjalnego.
12/16
Przy niskim wzroście dochodów sytuacja ta mogłaby być osiągnięta nawet w trakcie '23 r., tj. w okresie funkcjonowania wakacji kredytowych, a w przypadku braku wzrostu płac objęłaby szeroką grupę kredytobiorców.
13/16
Oczywiście brak wzrostu płac jest mało prawdopodobny, ale nie należy wykluczać sytuacji wzrostu bezrobocia, które sprzyjałoby takiej sytuacji
14/16
Powyższy raport zbiegł się w czasie z dwoma informacjami z kręgów rządowych o tym, że planowane jest:
👉Wydłużenie wakacji kredytowych na 2024 rok
👉Ponowne zasilenie FWK przez banki
15/16
Powyższe mogą sugerować przygotowanie rządu do scenariusza utrzymania stóp procentowych na obecnym poziomie (a nawet skrajnie nieznacznego ich wzrostu) dłużej niż do końca '23 roku, co miałoby istotny wpływ na perspektywę utrzymania niskiego popytu nieruchomościowego
#FLTR
16/16

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Jan Dziekoński o nieruchomościach

Jan Dziekoński o nieruchomościach Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @JanDziekonski

Jan 29
📣
Są osoby, które darzymy szczególną sympatią i szacunkiem za swoją wiedzę, ale też charakter. Dla mnie taką osobą w branży real estate (zwłaszcza tej MŚP) jest @k_derdzikowski, z którym będę mieć przyjemność rozmawiać 7. lutego o 19:00 online (spotkanie bezpłatne!)

1/4
A rozmawiać będziemy oczywiście o rynku nieruchomości, ale też o jego powiązaniach z gospodarką, wyciąganiu racjonalnych wniosków oraz o zdrowym rozsądku w prowadzeniu biznesu w nieruchomościach.
2/4
Plan spotkania:
👉 jak wygląda dziś rynek nieruchomości?
👉 dlaczego konsumenci nie zawsze rozumieją komunikację deweloperów, banków, ekonomistów, NBP, funduszy?
👉 o co chodzi z tą makro i mikroekonomią?
👉 które wskaźniki ekonomiczne warto obserwować?
3/4
Read 4 tweets
Jan 11
🔮Prognozy #FLTR na 2023 rok już są!
1/15
W rok 2022 rynek nieruchomości wchodził w pełnej nadziei po wyjątkowo dobrym 2021 roku - w końcu następowała normalizacja po pandemii Covid, sprzedaż nieruchomości biła rekordy, a rynek najmu coraz bardziej się rozgrzewał
2/15
Z pewną dozą sceptycyzmu przestrzegaliśmy, że 2022 rok zaskoczy uczestników rynku w wielu obszarach. Niestety, ale NIE pomyliliśmy się. Prognozy na 2023 rok są jednak znacznie trudniejsze ze względu na poziom zmienności, jakiej wszyscy oczekujemy.
Zobacz jak nam poszło
3/15
Najpierw metoda:
🎯 "Pewniaki": zdarzenia wysoce prawdopodobne, ale też znane i akceptowane publicznie, a więc pojawiające się w działaniach i strategiach innych
Read 16 tweets
Dec 28, 2022
W przedświątecznym 9. #FLTR zaprezentowaliśmy naszym subskrybentom część pierwszą analizy programu "Bezpieczny Kredyt 2%".

Wybrane wnioski z analizy jakościowej założeń "BK2%", benchmarku "RnS" i analizy ilościowej znajdziecie w kolejnych twitach

#BezpiecznyKredyt2%
1/10
👉 Program "BK2%" zwiększy popyt / przyspieszy w czasie zakupy zamożnych Klientów z klasy średniej-wyższej, spełniających kryteria programu. Tylko wprowadzenie istotnych zmian w rekomendacjach KNF program może doprowadzić do zwiększenia zdolności kredytowej beneficjentów
2/10
👉 Bardzo zbliżonym do "BK2%" programem był funkcjonujący w latach 2006-2012 program "Rodzina na Swoim", polegał on także na bezpośrednich dopłatach do odsetek. Użyliśmy go jako benchmark dla "BK2%". Program "RnS" miał węższe kryteria stosowania aniżeli "BK2%"
3/10
Read 10 tweets
Dec 26, 2022
1/5 "Nie da się tanio kupić nieruchomości" powie jeden, "Najem jest drogi" powie drugi, a trzeci na to odpowie "Wynajmujesz i nic z tego nie będziesz miał"

W ostatnim odcinku z serii "Kupować czy wynajmować mieszkanie" mierzę się z tymi mitami Image
2/5 W tym odcinku dzielę się inteligentnymi patentami i strategiami na shackowanie systemu - tańszy zakup nieruchomości, tańszy wynajem mieszkania, czy też pogodzenie ognia z wodą - korzystanie z zalet zarówno posiadania, jaki i wynajmowania 🔥💦
3/5 Seria "Kupować czy wynajmować mieszkanie" ma pomóc Ci odpowiedzieć na pytanie, która z tych opcji jest dla Ciebie lepsza, która się bardziej opłaca oraz jak pogodzić zalety obu modeli.

Co znajdziesz w tym nagraniu?
🏠 Jak taniej kupić nieruchomość?
Read 5 tweets
Nov 28, 2022
1/10 Twit długi jak 🍝 Uwielbiam makaron! Ale nie lubię nawijania makaronu na uszy. Porozmawiajmy o za i przeciw pasywnemu inwestowaniu w nieruchomości (czyli maści różnej spółki w postaci equity, dług w postaci obligacji czy pożyczek, flipy 50/50 etc.,
(LINK NA KOŃCU :)
2/10 Przy 18% inflacji i znacznie niższych stopach procentowych osoby posiadające oszczędności przebierają nogami w poszukiwaniu inwestycji, które choć trochę byłyby w stanie uśmierzyć inflacyjny ból.
3/10 Ofert pasywnych inwestycji pojawia się również całkiem sporo, gdyż organizatorzy różnorakich projektów w takim otoczeniu mierzą się z problemem drogiego finansowania lub jego braku, czy też po prostu wolą współpracować z osobami prywatnymi, a nie z bankami.
Read 10 tweets
Oct 15, 2022
@tomszl @DawidParzyk @TomekNarkun @Jakub_moscicki @BogatyMen @DingoRomuald Ja to czytam inaczej. Decyzja TAG/Robyg oznacza "bardziej nam się opłaca sprzedawać lub nie robić nic z gruntami, niż wypuścić je na wynajem" ergo ograniczana jest podaż lub jest dostarczana w formie droższej niż najem. Dzisiaj to nie jest optymalne (lokali na wynajem brak) 1/n
@tomszl @DawidParzyk @TomekNarkun @Jakub_moscicki @BogatyMen @DingoRomuald 1. Fundy dzisiaj to jedyny podmiot który mógłby wpuścić na rynek nową podaż - tę, która będzie nie zabudowana w innym razie. A to obroty dla budowlanki, VAT, PoN, CIT i wieksza oferta dla najemców. To też prztyczek w nos polityków- "jak to, prywatni budują, a FMNW co?"
@tomszl @DawidParzyk @TomekNarkun @Jakub_moscicki @BogatyMen @DingoRomuald 2. Oferta od fundów nie zaszkodzi prywaciarzom. Popytu na rynku jest tyle, że ta podaż zostanie wchłonięta (w najbardziej optymistycznych # to 100 tys. - 5-8% oferty prywatnej). Wpływ na prywaciarzy będzie inny - cywilizowanie rynku i koniec z "Januszowaniem". Jak? 3/n
Read 5 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(