Många upprörs över AcadeMedias metod att lura femtonåringar att söka till just deras gymnasieskolor. Men vägledningssidorna är inte en unik grej. AcadeMedia arbetar systematiskt för att trumma in sina varumärken. Nu ska jag visa hur man gör det med ofödda barns föräldrar *tråd*
Kommer ni ihåg när AcadeMedia söte en person som skulle "bearbeta vårdnadshavarna under hela resan - från beskedet att man väntar barn"? (Läs punkterna nedan, de är rätt extrema).
I januari 2022 meddelade AcadeMedia att man köpt bolaget Sandviks som ger ut böcker riktade till små barn och som har "ett brett utbud av digitala tjänster och communities." academedia.se/nyheter/sandvi…
Ett sådant community är Babyvarlden.se som riktar sig till blivande föräldrar och till föräldrar med små barn. Testklicka vettja. Du kommer att se detta. Kolla längst ner i högra hörnet. "Pysslingen förskolor". AcadeMedias förskolevarumärke.
Klickar man på Pysslingen förskolor kommer man till en annons för pysslingen förskolor som inte säger något om Pysslingen förskolor utan är en artikel om att vara "Rätt klädd i förskolan".
Det finns även Pysslingenannonser på till exempel "Mat = lärande" och "Fem tips för att främja barns språkutveckling".
Det här är såklart inte olagligt. Är det omoraliskt? Inte om man tänker att förskola är en produkt som alla andra som företag såklart behöver marknadsföra och med varumärken som det gäller att trumma in på alla de olika sätt.
En blivande förälder som inte vet något om förskolor än läser "Pysslingen" i ett forum som hen gillar och tycker är trovärdigt. När det ska väljas förskola finns "Pysslingen" där i bakhuvudet. AcadeMedia står det inget om någonstans. Det är varumärket som ska säljas in.
Går man med i forumet och klickar i den här rutan har man även givit AcadeMediaägda Sandviks rätten att låta samarbetspartner kontakta en med "information, tjänster och erbjudanden." Samarbetspartners som tex Pysslingen.
Jag skulle vilja se reaktionerna om Stockholms stad skapade ett varumärke för sina förskolor som hette nått sött, köpte ett företag som drev ett community och sedan gjorde reklam för sitt förskolevarumärke utan att berätta att det är Stockholms stads varumäke.
Disneyklubben.se

Ägd av AcadeMedia.
Goboken.se

Ägd av AcadeMedia.
Bluum.se

Ägd av AcadeMedia.
Namnmarkning.se

Ägd av AcadeMedia.
AcadeMedia använder sin överkompensation i skolpengssystemet för att köpa upp företag i branscher som är angränsande till deras kärnverksamhet och använder dem för att locka till sig barn och elever.
Vi snackar om ett börsnoterat 14-miljardsbolag med en enda huvuduppgift: att maximera avkastning över tid.
Om Tidöavtalet, från AcadeMedias delårsrapport:

"I avtalet finns ett antal förslag som gäller skolan. AcadeMedia välkomnar många av dessa förslag, vi har genom åren själva föreslagit flera av de åtgärder som tas upp i avtalet".
"Förslagen bedöms, utifrån känd information, således inte påverka AcadeMedias ställning.
När kommer de borgerliga partierna vakna? När AcadeMedia styr varenda aktivitet föräldrar och deras barn gör? När AcadeMedia äger varenda företag som säljer saker till föräldrar och barn? När har det här bolaget växt sig för stort för att det ska vara bra för utbildningssektorn?
Först ger vi orättvis hög skolpeng till AcadeMedia - givet deras mindre uppdrag än kommunens förskolor och skolor - och sedan använder AcadeMedia de pengarna för att köpa upp allt de kommer över med syftet att styra föräldrar, barn och elever till deras verksamheter.
Varför låter vi utländska riskkapitalisters krav på avkastning på sitt satsade kapital få styra det svenska utbildningssystemet i en riktning som är så uppenbart dålig för landet?
Nu ska jag förbereda kvällens föreläsning.
Unroll this please @threadreaderapp

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Marcus Larsson

Marcus Larsson Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @Skolinkvisition

Feb 4
Händer bara i Sverige men föräldrar till barn som går på IES bör oroa sig över stigande räntor. Paradigm Capital Fund köpte vid nollränta. Då kan man hålla nere avkastningskravet. Stiger deras ränta till säg 3,5 % så måste rektorerna spara 3,5 % extra på eleverna.
Skulle sedan inlåningsräntan på sikt stiga så drabbas de börsnoterade skolbolagen av närliggande effekt. Avkastningskravet (aktieutdelningen) = inlåningsränta + riskpremie. Kan man få en inlåningsränta på två procent så ökar avkastningskravet med två procent.
Lägg till det effekten av samhällsfastighetsbolagens räntor och avkastningskrav och det faktum att kommunerna ofta kan hålla nere sin utlåningsränta med hjälp av Kommuninvest.

Det här kan bli svettigt för lärarna och eleverna i aktiebolagsdrivna skolor.
Read 4 tweets
Feb 4
SVT berättade igår att riskkapitalbolaget som köpt IES börjat hämta hem avkastning på sitt satsade kapital. Men visste ni att skolkoncerner inte bara ägs av riskkapitalbolag, en av skolkoncernernerna är själv ett riskkapitalbolag?

Nu ska ni få lära er om Thoren Tillväxt.
Thorengruppen har en så dålig kvalitet på sina skolor att Skolinspektionen förbjuder dem att starta nya skolor eller utvidga existerande skolor. I koncernen finns lite olika bolag (Thoren Arena driver en innebandyhall betald av skolpeng), bland annat "Thoren Tillväxt AB". Image
Läs nu högt ur bolagets verksamhetsbeskrivning.

"Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att på
kommersiella grunder tillhandahålla riskkapital till små och medelstora företag genom ägarengagemang genom tillhandahållande av ägarkapital, lån eller garantier". Image
Read 20 tweets
Feb 3
För ett och ett halvt år sedan startade två före detta socialdemokratiska kommunpolitiker företaget Utbildia (en av dem ägde tidigare skandalbolaget Baggium), som driver Viljaskolan i Angered. Här kommer en jämförelse mellan verklighet och Viljaskolans påståenden på sin hemsida.
1. "Viljaskolan anställer bara legitimerade lärare för att ditt barn ska få de bästa förutsättningarna."

viljaskolan.se/om-viljaskolan/ Image
Verkligheten: 36,7 % behöriga lärare. Image
Read 11 tweets
Feb 3
Produktionskostnaden för kaffe stiger, kaffet ökar i pris, konsumenten betalar. Produktionskostnaden för byggmaterial stiger, byggmaterial ökar i pris, konsumenten betalar.

Produktionskostnaden för skola stiger, nedskärningar, lärarna (och eleverna) betalar.
Det är så fiffigt med NPM. Skolor kan inte påverka priset på tjänsten utbildning, bara antalet skolpengar. Så ju mer politiker skär ner, desto starkare incitament för skolor att locka till sig elever. Gör underverk för betygsinflationen.
Det är inte så konstigt att AcadeMedia håller på med sånt här. De måste hela tiden öka tillväxten och lönsamheten i ett skolsystem där kostnadsökningar inte kan kompenseras genom ökat pris på tjänsten (nej det verkar inte ett försvar).
Read 11 tweets
Feb 3
Jag har följt uppräkningen av skolans budget i åtta år nu. Nedskärningarna har aldrig varit större men det mediala intresset för dem har nog aldrig varit mindre. Barns utbildning är oviktigt jämfört med elräkningar och bensinpris.
(Sydsvenskan undantaget)
Det här är så sorgligt. En stor mängd lärarfackliga skrev en jättebra debattartikel om nedskärningarna på skolan i Stockholm 2023 och skickade till tidningarnas debattredaktörer. Inte en enda tackade ja.
Read 12 tweets
Feb 2
Åker tåg hem från Stockholm efter tre dagar med föreläsningar och möten. Det här är uppräkningen av skolpeng för de olika skolformerna i Stockholm stad. Skolpengen behöver öka med 6,4 % för att ge samma förutsättningar 2023 som 2022. Allt under det innebär en nedskärning. Image
Mellan- och högstadielärare ska jobba in 2,8 % nedskärning i år, trots år efter år efter år av "effektiviseringskrav". Det är så j***a cyniskt. Politiker får sluta prata om att skolan är viktig. Säg som det är istället: "vi skär ner och chansar på att det ska lösa sig".
Läser budgeten. Sida efter sida efter sida med allt som ska bli bättre 2023, trots den här otillräckliga skolpengsökningen.
Read 14 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(