NBP opublikował dane z cenami #nieruchomości za IV kw. 2022 więc mały wątek opisowy.
✅Rynek pierwotny, ceny ofertowe z 17 analizowanych miast wzrosły w 14.
🔻Lekkie spadki odnotowały tylko: Białystok, Szczecin i Gdynia.
Rynek pierwotny, ceny transakcyjne: w 10 miastach wzrost cen, w 7 spadek.

Co ciekawe ceny transakcyjne wzrosły m.in. w tych trzech miastach, w których jako jedynych spadły ofertowe (Białystok, Szczecin, Gdynia). W Gdyni nawet o 1,6tys./m2 w ciągu kwartału.
Spadki średnich transakcyjnych można podzielić na raczej symboliczne, nie większe niż 100-200zł/m2 (Lublin, Opole, Poznań, Wrocław) i bardziej przypominające korektę, od 500zł/m2 wzwyż (Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków)
Korekta nie wzięła się znikąd. Bydgoszcz, Gdańsk i Kraków w III kw. 22 osiągneły swój poziom ATH, który w IV kwartale, skorygowały wracając do poziomu cen z II kw. 2022.
Bardzo ciekawym przypadkiem jest Gdańsk, który z ATH w III kwartale (11,5 tys/m2) spadł do poziomu 10,7 tys/m2, czyli niższego nawet niż rok temu.

Gdańsk były jedynym przypadkiem z 17 analizowanych miast, w którym rdr średnia cena transakcyjna była niższa.
Trudno powiedzieć, co na tym zaważyło, czy rzeczywiście taki był kierunek rynku, czy raczej do "koszyka" transakcyjnego w IV kwartale trafił akurat większy pakiet tańszych mieszkań.
Do danych transakcyjnych warto podchodzić ostrożnie biorąc pod uwagę, że przy obniżonym wolumenie obrotów większe transakcje mogą mocno zaważyć na obrazie w jedną i drugą stronę.

I tak w tym samym okresie w Gdy mamy: +1,6tys/m2, a w Gda już: -0,8tys/m2.
Obraz wskazuje na stabilizację z lekkim wskazaniem w górę. Rynek nie ma dość paliwa, żeby iść takim tempem jak w 2021r, ale jednocześnie ma tego paliwa dość, żeby się nie obsuwać. Istotne, że do poważniejszych korekt doszło tylko tam, gdzie ceny wcześniej osiągnęły ATH w III kw.
Generalnie z perspektywy rynku pierwotnego obraz IV kwartału jest nadspodziewanie dobry, biorąc pod uwagę, że odzwierciedla okres ogromnej zapaści w kredytach i spadku sprzedaży.
Wprowadzanie nowych ofert po wyższych cenach pokazuje z jednej strony optymizm deweloperów i wiarę, że siła nabywcza (kredyt i płace) kupujących będzie rosła, a z drugiej oddaje sytuację, w której się znaleźli pomiędzy młotem ponoszonych kosztów, a kowadłem możliwości popytowych
Ciekawym uzupełnieniem są wczorajsze dane rynku pierwotnego, zgodnie z którymi liczba mieszkań w ofercie w ofercie deweloperów spadła do poziomu tylko 39tys. lokali, najniższego od lutego 2022r.
W pierwszej połowie 2023 czeka nas więc rynek z coraz bardziej kurczącą się ofertą.
IMO w ciągu kolejnych kwartałów powinniśmy obserwować utrzymanie i nasilenie tego procesu, czyli sukcesywny spadek oferty i uzupełnianie jej nowymi ofertami na wyższym poziomie cenowym, oraz niski odsetek rozpoczynanych budów tak długo, aż nie poprawi się na dobre sytuacja makro.
Inflacja, niepewność co do terminu obniżek i przyszłego poziomu stóp %, wciąż niespełnione oczekiwania odnośnie spadku kosztów budowy, niepewność co do skali akcji kredytowej i efektów programu BK2% będą ważyć na decyzjach deweloperów o wstrzymaniu decyzji inwestycyjnych.
Na pierwsze oznaki odwilży w inwestycjach liczyłbym najwcześniej jesienią/zimą 2023r., jedynie w razie mocnego spadku inflacji i znaczącej poprawy dostępu do kredytu. W przeciwnym razie nie sądzę, żeby nastąpiło to wcześniej niż w 2024r.
O poziomie cen w pierwszym półroczu 2023r powinna decydować równowaga sił pomiędzy spadającą ofertą, a powoli rosnącą - w miarę luzowania dostępu do kredytu - zdolnością nabywczą. Trudno określić punkt przecięcia, natomiast tendencje: spadek podaży i odbicie popytu, są wyraźne.
Źródło danych:
nbp.pl/home.aspx?f=/p…

Koniec wątku.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Rentier z wykresem

Rentier z wykresem Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @rentierz

Feb 9
Ponieważ temat się rozwinął, zapraszam na mały wątek "parkingowy". Na początek zapewniam Was, że samo narzucenie deweloperom podwyższonego wskaźnika parkingowego naprawdę nie spowoduje, że problem z parkowaniem magicznie, gładko i bezkosztowo zniknie. #nieruchomosci 🧵
Po pierwsze: problem często nie polega na tym, że tych miejsc jest za mało. Problem polega na tym, że właściciele mieszkań nie chcą ich wykupywać (tak tak!). Jest mnóstwo osób, które mają po dwa samochody i więcej, a nie chcą płacić za więcej niż jedno miejsce.
Wykupią jedno, drugi samochód sobie postawią na ulicy, będzie gratis i też będzie dobrze.

Często droga dojazdowa do inwestycji traktowana jest przez mieszkańców jako dodatkowy, darmowy parking.
Read 27 tweets
Jan 25
Czasem wyskoczy mi na tt jakiś buc z tekstem o "wyzyskiwaczach". Więc wąteczek 🙂🧵 bo nigdy dość przypominania, że:

1. Każda złotówka wydana na zakup nieruchomości w PL była wcześniej opodatkowana.
2. Kto ma więcej nieruchomości, ten płaci do budżetu więcej w podatkach i opłatach lokalnych.

3. Mamy w PL progresję podatkową nawet dla tych na liniówce, bo istnieje danina solidarnościowa.
4. Kto nie uczestniczy w ryzyku związanym z czyjąś pracą, ten nie ma prawa do udziału w korzyściach z nią związanych.

5. Jeżeli ktoś uważa, że płaci za niskie podatki - nie ma żadnych przeszkód, żeby prywatnie przekazywał "nadwyżki" na wybrany cel charytatywny.
Read 9 tweets
Jan 23
Nie jestem lewicowcem, ale wg. mojego małego rozumku myślący konsekwentnie lewicowiec powinien być zwolennikiem budowy jak największej liczby nowych mieszkań i dogęszczania zabudowy śródmiejskiej.
(wątek)🧵#nieruchomosci #patodeweloperka
Dlaczego? Dlatego, że nie ma cudów: dostępność mieszkań jest pochodną ich liczby na rynku, a krzywa dostępności ma największe przełożenie na sytuację osób o najniższych dochodach.
Tymczasem towarzystwo sojowo aktywistyczne swoją energię skupia na obrzydzaniu rynku, virtue signalingu, wyszukiwaniu pojedynczych, najlepiej jak najbardziej drastycznych przypadków patologii rynkowych i robieniu sobie na tym zasięgów.
Read 10 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(