قبلا هم توضیح دادم که ما چیزی به اسم قوم فارس نداریم. خدمت علامه‌های توییتر عارض بشم که عباراتی نظیر ملت فارس، فُرس، پارس، پرشیا، Persia, Persians و... در کتاب‌های تاریخ، اعم از کتاب‌های یونانی، لاتین، پارسی، عربی و... از ٢٠٠٠سال پیش تا
امروز، همه در معنای «ملت ایران» به کار رفته. نام کشور ما ایران در دوران هخامنشی با عنوان «سرزمین پارس»

و در دوران اشکانی و ساسانی با عنوان «ایرانشهر» ثبت شده.
در ادامهٔ همین روند نیز بعد از اسلام، تا قرن هفتم با نام‌های «سرزمین فارس» (در کتاب‌های به زبان پارسی) و با نام «بلاد فُرس» (در کتاب‌های به زبان عربی) مکتوب شده. در دوره ایلخانی، این سرزمین مجددا «ایران» خطاب شد و پس
از دوران ایلخانی تا دوران پادشاهی رضاشاه، در خاورمیانه با نام «ایران» و در غرب با نام پرشیا (پارس) مورد خطاب قرار می‌گرفت. تا این که به دستور رضاشاه استفاده از واژه پرشیا توسط اروپایی‌ها ممنوع شد و تمام دنیا موظف شدند تا
از نام ایران استفاده کنند. در دوران پادشاهی محمدرضا شاه، این قانون تغییر کرد و دوباره به دنیا اجازه داده شد تا از هر دو نام ایران و Persia برای نامیدن سرزمین‌مان استفاده کنند.
بنابراین ما قومی به اسم قوم فارس نداریم! ما ملت ایران هستیم که نام قدیمی‌مون ملت پارس بوده و این پارس و فارس دقیقا در معنای ایران هست و اشاره به یک قوم خاص نداره! این که دوستان پان، خودشون رو پاره می‌کنند که ایهاالناس زبان فارسی مال قوم فارسه و
ما تووورک‌ها و کوووردها (!) نباید به زبان قوم فارس حرف بزنیم، نشونه جهل و بی‌سوادی‌شونه! می‌دونم موجب سوزش میشه اما باید دوباره بگم که به کوری چشم دشمنان وطن، زبان رسمی و مشترک تمام اقوام ایرانی، #زبان_فارسی هست.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Bahman Ansari 𓄂𓆃

Bahman Ansari 𓄂𓆃 Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @Ansari_Bahman

Mar 20
«ریشه اسطوره "#حاجی_فیروز" در ايران باستان»
ـ #بهمن_انصاری
ـ #رشتوی_جدید

یکی از سوال‌هایی که زیاد پرسیده میشه اینه که حاجی فیروز کی بوده؟ چرا اسمش عربیه؟ چرا سیاهه؟ حتی یه عده که قوه تخیلشون بالاتره گفتن حاجی فیروز مربوط به سنت برده‌داری هست 😂

بریم سراغ رشتوی امشب 👇 Image
١-
نوروز جشن «دوباره‌زایی» و تولد است. تولد بهار. تولد طبیعت. پایان سرما. از قدیم در ایران‌باستان رسم بود که پایان زمستان و تولد بهار و رویش مجدد طبیعت را جشن می‌گرفتند.
٢-
قدیمی‌ترین نشانه‌های نوروز در میان ایرانیان، به اسطوره "جمشید" نسبت داده شده است. این خود نشان می‌دهد که ایرانیان، در هزاران سال پیش -خیلی پیش‌تر از هخامنشیان- آغاز بهار و نوزایی طبیعت را جشن می‌گرفتند.
Read 20 tweets
Mar 18
ـ #رشتوی_جدید
فمنیست واقعی

این بانوی زیبا، #مریم_عمید هستند؛ از زنان روشنفکر و روزنامه‌نگار دوران قاجار. وی بنیان‌گذار نخستین نشریهٔ اختصاصی زنان و موسس دو مدرسهٔ دخترانه بود.
وی با انتشار نشریات، ضمن آموزش و آگاه‌سازی زنان، برای احقاق حقوق زنان نیز تلاش کرد. او همچنین به تشویق فراگیری هنرهای دستی توسط زنان می‌پرداخت و از نخستین زنانی بود که دو شعبه مدرسه نوین: «دخترانه دارالعلم» و «صنایع مزینیه» را بنیان نهاد و چند کتاب فرانسوی نیز به فارسی ترجمه کرد.
(یک فمنیست واقعی، به این شکل در جهت احقاق حق بانوان فعالیت می‌کنه؛ نه که مثل برخی از اوباش چپ‌گرا، با لخت‌شدن و بیرون ریختن خیک‌و‌خمره، خودش رو مبارز جلوه بده!)
Read 13 tweets
Mar 15
ـ #رشتوی_جدید
آیا می‌دونستید، مصریان باستان هم نوروز داشتند؟

احتمالا تا حالا نشنیدید ولی مصریان باستان، آغاز بهار رو جشن می‌گرفتند و به آن #نیروز_قبطی می‌گفتند! حالا ریشه این جشن کجاست؟ وقتی کمبوجیه پسر #کوروش_بزرگ، مصر رو فتح کرد و مصر تبدیل به یک ایالت از ایران شد، #نوروز هم
وارد فرهنگ مصر شد. در کتاب صبح الاعشی نوشته قلشقندی در حدود ششصد سال پیش آمده است: «نوروز که یکی از مشهورترین اعیاد مصر است از ایران باستان گرفته شده و به آن "نِیروز قِبْطی" داده‌اند. این عید با همان نام و آداب و سنن ایرانی، در مصر برگزار می‌شود.»
در کتاب مناهج الفکر از همان نویسنده نیز آمده: «مصریان در آن روز شادی کرده، آتش می‌افروزند و آب بر روی هم می‌پاشند که از مراسم ایرانیان به مراتب مفصل‌تر است. مردم شام (سوریه) نیز همین آیین را در اول ماه نیایش که یکی از ماه‌های رومی است، برگزار می‌کنند.»
Read 5 tweets
Mar 14
تاریخچه و پیشینه #چهارشنبه‌سوری در ایران باستان.
ـ #رشتوی_جدید
(حتما ریتوییت کنید تا این سنت ایرانی را همه بشناسند)

آتش یکی از چهار عنصر مقدس در ایران باستان بود. این چهار عنصر عبارت بودند از: #آتش، #آب، #خاک، #هوا.
پیش از آغاز بحث در مورد جشن چهارشنبه‌سوری، باید ببینیم آتش که عنصر اصلی جشن چهارشنبه‌سوری هست، چرا تا این اندازه در ایران باستان اهمیت داشت؟
👇
در هزاره‌های دور، زمانی که نه بخاری وجود داشت، نه شوفاژ و نه آب‌گرم‌کن، و حتی خبری از قرص سرماخوردگی و پنی‌سیلین هم نبود، بسیاری از مردم با اولین سوز زمستانی، بیمار می‌شدند و
Read 22 tweets
Mar 11
اونور آب نشسته و از یه طرف میگه چرا مردم پولشونو از بانک‌ها بیرون نمی‌کشند! از طرف دیگه میگه چرا ماشین ثبت‌نام می‌کنند و خونه می‌خرند و پولشونو تبدیل به دلار می‌کنند!

عزیز من، ملت که نمی‌تونن اندک‌سرمایه‌ای که با هزار بدبختی جمع کردند رو نقد تو بالش زیر سرشون نگه دارند و شاهد
آب شدن و بی‌ارزش شدن دوزار و ده‌شاهی‌شون بشن که با هزار و یک بدبختی جمع کردند!

قبل از این که ژست مبارز بگیری، یه دودوتاچهارتا بکن خودتو بذار جای ما بدبخت‌بیچاره‌هایی که داریم داخل کشور زندگی می‌کنیم! تو این تورم و گرونی، اگه به فکر حفظ کردن همین دوزاری که پس‌انداز کردیم نباشیم،
دو فردا دیگه شکممون رو تو میای سیر کنی؟
نشستن اونور تو اوج رفاه، پول و پس‌اندازشون با خیال راحت تو بانکه و شکمشون سیره، توقع دارن ملت داخل ایران دست از هر تلاشی برای بقا بکشن تا آزادی به دست بیاد!

گشنگی نکشیدید و شرمندگیِ جلوی زن و بچه رو تجربه نکردید که بفهمید چی میگم.
Read 5 tweets
Mar 11
این داداشمون 👇 #شاه_اسماعیل_دوم هست. نخستین پادشاه ایرانی که با موادمخدر ترور شد!

داستان اینطوریه که اسماعیل دوم، نسبت به شاهان دیگه صفوی، آدم متفاوت‌تری بود. این بابا از قدرت قزلباش‌ها کم کرد، نفوذ پریخان خانوم دختر شاه تهماسب (خواهر خودش) رو در تصمیمات مهم لشگری و
کشوری کم کرد، علاقمند به اهل تسنن شد و دستور داد لعن و نفرین خلفای راشدین کنار گذاشته بشه، و در عین حال بسیار خشونت‌طلب بود و هرکس از شاهزادگان دودمان صفوی که به نظرش می‌تونست خطرناک باشه رو سریع می‌داد گردن می‌زدن. این بود که کلا مورد نفرت دربار بود.
کله‌گنده‌های مملکت یه مدت برای خلاص کردنش نقشه‌ها ریختن. سرانجام به این نتیجه رسیدن که از اعتیادش برای مرگش استفاده کنند!

این داشمون معتاد به فلونیا بود. فلونیا چیه؟ ترکیبی از حشیش و تریاک و چند ماده مخدر سنتی دیگه! نوع مصرفش هم اینطوری دیگر بود، این مخدر رو با
Read 4 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(