Tweet o černohorských prezidentských volbách měl překvapivý ohlas, Černou Horu totiž skoro nikdo moc nezná.
Ale prakticky každý Čech viděl její parodii v pohádce #TriVeterani
Ano, předobrazem byla Werichovi Černá Hora!
Název Monte Albo je průhlednou obměnou jména Montenegro, pod nímž je ČH známa ve většině světových jazyků. Předobrazem Werichova vladaře Pikoly je pak král Nikola. Do děje se promítá proslulá sňatková politika krále Nikoly, který měl 12 potomků.
Skromný palác krále Nikoly v Cetinji nestál sice hned vedle hotelu, hlavní a dlouhou dobu jediný hotel Lokanda, založený v roce 1864, byl však prakticky za rohem. A stejně jako pohádkový král Pikola měl zvyk zvát na audienci významné nebo zajímavé cizince, kteří navštívili město.
Hoteliér má plochou pseudočernohorskou čapkou na hlavě, knír a licousy. Hotel U Supa, na němž stejně jako na původním cetinjském hotelu Lokanda visí nápis Grandhotel, shrnuje typickou českou představu o mizerném balkánském ubytování.
S realitou to má ovšem málo společného.
Lokanda byl podnikem evropské úrovně, s řádně vybavenými pokoji, knihovnou a čítárnou, která disponovala množstvím zahraničních periodik (z českých zemí například Národní listy, Pozor, Politik a Tribunu). V jednom z pater sídlil před I. světovou válkou konzulát USA.
Podobný konec pohádkového i skutečného hotelu je patrně spíše náhodný: zatímco Grandhotel U Supa zboří otřesy, vyvolané princezniným nosem, stahujícím se s mohutným kýcháním zpátky do vlasti, Grandhotel Lokanda smetlo čtyři roky před premiérou filmu katastrofální zemětřesení.
Nepořádek a línou atmosféru dokreslují všudypřítomné mouchy a Pankrácovy povzdechy o tom, že ve městě není ani rybná řeka, ani nádraží. Žádný vodní tok ani železniční stanice v Cetinji skutečně nejsou.
Oblek krále Pikoly připomíná spíše parodii černohorského obleku, navíc bydlí v hradě středoevropského typu, což s cetinjskou realitou nemá nic společného. Za pasem má ale pistoli. Tento zvyk tvořil vědomou součást Nikolovy image vůči poddaným i zahraničním návštěvníkům.
Při exkurzi do tiskárny ministr informací (Zdeněk Svěrák) vysvětluje: „Sleduji mezinárodní situaci a podle toho tady buď lijeme z písmenek kule anebo z kulí písmenka.“ Zdánlivě komická nadsázka je ve skutečnosti známou epizodou z válkami naplněných černohorských dějin.
Bimbác: „Co že tu máte tolik much?“
Bosana: „Máme líné pavouky.“
Servác: „A co že jste taková chudá země?“
Bosana: „Máme líné obyvatelstvo.“
V jihoslovanské populární kultuře, zejména v anekdotách a urbánních legendách, patří lenost ke klíčovým charakteristikám Černohorců...
„serpentina dolů k moři. Po dvou kolech doleva, po dvou kolech doprava. Koníček upad a veteráni jako z katapultu obloukem na strmou stráň. Suť a balvany“.
Jde o popis cesty mezi Cetinjí a kdysi habsburským Kotorem, dlouhou dobu nejdůležitější spojnice Černé Hory a se světem
Když se princeznin nos vydal na cestu Evropou, "Pražská Bohemie dala zprávu až na třetí stránku, protože šlo o slovanskou dynastii. Zato říšské noviny běsnily: „Balkánský rypák nám nikdo do říše strkat nebude!“ Monte Albo je tedy nepochybně malou balkánskou slovanskou zemí.
Když se po zásahu tří veteránů, převlečených za mudrce, začne nos postupně stahovat zpátky, ministr informací sleduje jeho pohyb na velké mapě. Po Budapešti směřuje přes Slavonii a Bosnu k jihu. Poslední bod je na hranici mezi Hercegovinou a Černou Horou.
Tohle všechno sepsal v téhle báječné knize Dr. František Šístek z Historického ústavu AV ČR, se kterým jsme jako mladí kluci Černou Horu společně objevovali. Doporučuji také jeho velké Dějiny Černé Hory...
Balkánské okénko aneb život je složitý, politika není nedělní škola a lepší je, aby vyhrál starý komouš, co neumí anglicky, než na Západě vzdělaný mladý ekonom 🤷♂️
V Černé Hoře se dnes koná 2. kolo prez. voleb.
Stávající prezident Milo Djukanović vládne od roku 1991👇
Jako svazák patřil ke skupině mladých komunistů, které si v roce 1989 vybral Slobodan Milošević, aby Černou Horu navázali na velkosrbský projekt. Říkalo se jim "džemperaši" (džemper-svetr) a k moci se dostali tzv. antibyrokratickou revolucí proti starým "zkorumpovaným" kádrům
V roce 1991 se stal premiérem, jeho kámoš Momir Bulatović prezidentem. Poslali Černohorce bombardovat Dubrovnik, podporovali Karadžiće v Bosně, terorizovali opozici, prostě všechno špatně
Zároveň OSN zavedla ekonomické sankce a tady se ukázal Milov talent.. Měl čuch na byznys
Proč je výkon 🇷🇺armády takový jaký je? Protože některé věci se nemění! Jako malý jsem četl knížku Viktora Bělenka, který v roce 1976 uprchl se supermoderním MIG-25 do Japonska. Knížka se mi dostala nedávno znovu do ruky a popisuje život v sov. armádě. Změnilo se to od té doby? 👇
Čistý líh byl skladovaný jako odmrazovací a brzdící kapalina. Pili ho všichni. Na černém trhu byl natolik ceněný, že se mu říkalo bílé zlato. Důstojníci falšovali záznamy o letu, aby ho získali více a vylévali obrovské množství leteckého benzínu, aby souhlasily záznamy.
Úroveň výcviku klesala pod tlakem získat co největší počet pilotů. Frekventanti měli nalétáno jen 200 hodin, ve skutečnosti daleko méně. Jeden pilot byl mimořádně špatný, se snahou ho propustit ale Bělenko narazil. Nakonec pomohlo až když si s frekventantem zaletěl sám velitel.
Marian Kechlibar udělal záslužnou věc a přeložil dlouhý text známého ruského voj.bloggera Mruze. Patří do té party ruských nacionalistů, snících o obnově impéria, kteří jsou ale zároveň zděšeni neschopností a šlendriánem ruské armády. I přes svou ideovou kechlibar.net/2022/12/23/tak…
zaslepenost si zachovali schopnost kritického hodnocení situace na frontě (na rozdíl od povinného optimismu Kremlu). Nejznámější z nich je samozřejmě Girkin, který po smazání Mruzův text zveřejnil u sebe na Telegramu. Je to zdrcující kritika poměrů na frontě, která potěší 😉
Mě ale zaujala jedna myšlenka: Mruz v zásadě tvrdí, že jde o takovou míru neschopnosti, že to musí být úmysl. Zrada. A to mě připomnělo jednu věc... Ještě jako hodně malý jsem přečetl všechnu legionářskou literaturu, kterou jsem doma nebo u spřátelených reakčních rodin nalezl.
Strávil jsem pár dní v 🇵🇱 a setkal se s několika zajímavými a důležitými lidmi (včetně hlavního nákupčího korejských tanků :). Postřehy: 1. Je příjemným zjištěním, že i v tak politicky rozdělené zemi (tak, že si to u nás nedovedeme moc představit) existuje alespoň 1 konsenzus: 🇺🇦
2. Kromě toho má současná vláda vizi, na které pracuje. Vizi silného Polska - ekonomicky, vojensky, diplomaticky. 3. Válku s Ruskem berou jako ne jistou, ale reálnou možnost. Proto ten spěch s nákupem zbraní. Kromě toho ale válka přinesla absolutní propad respektu k Německu.
Láska tam nebyla nikdy, ale respekt ano. Ten skončil. 4. Částečně racionálně, částečně trochu historicky emocionálně jsou přesvědčeni, že se na 🇩🇪, potažmo EU nemohou spolehnout a mohou zůstat sami. Proto bod 2 - musíme být silní a nezávislí. 5. Proto cíleně pracovali na energet.
Svého času se tu strhla taková ošklivá nepěkná twitterová bouře o tom, zda má cenu pomáhat Ukrajině, když se přece všechno rozkradne, že jo? Takže jak to je? Všelijak... Pojďme se na to podívat alias co jsem na vlastní oči viděl. 🧵👇
O korupci jsem slyšel, ale méně, než jsem čekal a než jsem si pamatoval třeba z Bosny. Nejčastěji se mluvilo o autech. Osobní dojem na základě návštěvy několika jednotek (tedy dojem nutně omezený!) ale je, že problém je často spíše v distribuci.
Hodně věcí - od termovizí po často s láskou připravené dárkové koše od dětí ze škol - se válí v improvizovaných skladech za frontou a na frontě to chybí - ne, že by tam neměli co jíst a co na sebe, ale mohli by mít větší komfort. Jenže... tak to chodí skoro v každé armádě 🤷
Kolik si vydělají 🇺🇦 vojáci? A tedy i zahraniční dobrovolníci, kteří podepsali smlouvu? Ti, co jsou v bojových jednotkách, docela dost. V přepočtu kolem 100 000 Kč. To se může zdát hodně. Tedy jen do chvíle, kdy mrznete pět dní v zákopu plném vody a vedle vás to bouchá 🤷
Lidí, kteří by si sem přišli vydělat, jsem moc nepotkal. Jeden 🇨🇦 inženýr si třeba po půl roce dává oraz, aby si jel vydělat - bere na ropných polích 15 000 💰/měs. Pro Ukrajince je to samozřejmě dost, ale tak třetinu vrazí do vybavení. Jak svého, tak se skládají třeba na drony.
Tenhle systém (dát vojákovi prachy a on ať si vybavení koupí sám na volném trhu) je poněkud anarchický, ale každý kdo zažil armádní výstroják, by ho ocenil 😉 Ostatně stejně v praxi funguje i u nás - vojáci, co jedou do mise, si vždy dokupují věci.