"Lager był probierzem, gdzie deklarowały się charaktery. Jedni staczali się w bagno moralne. Inni rzeźbili w charakterach własnych, jak w kryształach..."
27.04.1940, rozkazem Heinricha Himmlera, utworzono KL Auschwitz
Wątek o początkach miejsca, zwanego "piekłem na ziemi"⬇️ (1)
Kto wymyślił Auschwitz? Z projektem wystąpił jesienią 1939 Oberfuehrer SS Arpad Wigand, motywując jego stworzenie przepełnieniem więzień na Śląsku. Byłe koszary polskiej armii wg niego były idealne ze względu na odizolowanie, możliwości rozbudowy i połączenie kolejowe.
(2)
Organizatorem i komendantem KL Auschwitz został Rudolf Höss, wcześniej kierownik KL Sachsenhausen. Zamieszka na terenie obozu w pięknym domu z żoną i 4 dzieci. 150 m dalej będzie krematorium...
Parę lat później w tym miejscu zawiśnie na szubienicy.
(3)
Wpierw do obozu trafia 30 niemieckich kryminalistów. Pierwsi kapo i blokowi. Przywozi ich Gerhard Palitzsch. Bestia, która szczególnie upodoba sobie zabijanie dzieci. Karze im biegać dookoła i strzela do nich "dla zabawy". Wyrywa matkom niemowlęta i rozbija im główki o mur... (4)
Historia funkcjonowania obozu zaczyna się 14.06.1940, kiedy do Auschwitz dotrze transport 728 mężczyzn - polskich więźniów politycznych z więzienia w Tarnowie, w tym także niewielka grupa Żydów.
325 przeżyło wojnę. 215 zmarło w Auschwitz.
(5)
„Przybyliście (..) do niemieckiego obozu koncentracyjnego, z którego nie ma innego wyjścia, jak przez komin (..) Jeśli są w transporcie Żydzi, to mają prawo żyć nie dłużej, niż dwa tygodnie, księża miesiąc, reszta trzy miesiące" - usłyszeli od Karla Fritzscha, z-cy komendanta (6)
"Oślepieni reflektorami, pchani, bici, kopani, szczuci psami (..) W drodze kazano jednemu z nas biec (..) puszczono serię z p-ma. Zabito. Wyciągnięto z szeregu 10-ciu (..) zastrzelono (..) za "ucieczkę", którą zaaranżowali sami ss-manni"- wspominał pierwszy dzień rtm. Pilecki (7)
"Koło dołu trzech ss-manów (...) zakopywali jednego więźnia głową do piasku i patrząc na zegarki liczyli ile minut będzie ruszać nogami (...) kto był najbliżej prawdy w określeniu ile minut człowiek zasypany rusza nogami, zanim skona - ten zgarniał pieniądze."
(8)
"W wieczór wigilijny było przemówienie paru naszych przedstawicieli (...) Czy mógłby na ziemi słuchać z zadowoleniem Dubois, jak przemawiał Rybarski
i po tym serdecznie uściskać mu ręce lub odwrotnie?
(...) A u nas na sali w Oświęcimiu obaj zgodnie przemawiali"
(9)
Latem 1941 w Auschwitz pojawia się nowa grupa więźniów - jeńcy radzieccy. Powstaje dla nich Auschwitz II, czyli Birkenau. Śmiertelność wśród tych więźniów była bardzo wysoka. Jak pokazuje ewidencja, którą zobaczyć można w obozowym muzeum, człowiek umierał co 5-10 minut...
(10)
W 1942 rozpoczynają się masowe transporty Żydów do Auschwitz-Birkenau. W drugiej połowie 1942 stanowili oni już połowę więźniów obozu. Od 1943 - większość.
W sierpniu 1944 roku, kiedy w obozie było najwięcej więźniów, więźniowie pochodzenia żydowskiego stanowili 68%.
(11)
"Porajmos" znaczy po romsku „pochłonięcie”, "zniszczenie". Terminem tym określa się ludobójstwo Romów i Sinti.
Romowie w Birkenau pojawiają się w lutym 1943. Będą trzecią pod względem liczebności grupą narodowościową mordowaną w obozie.
(12)
W Auschwitz zginęło około:
1 mln Żydów (w tym 438 tys. Żydów węgierskich i 300 tys. polskich)
75 tys. Polaków
21 tys. Romów i Sinti
15 tys. jeńców radzieckich
10-15 tys. ludzi innych narodowości
Razem minimum około 1,1 mln ludzi.
(13)
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
Początki Zaleszczyk sięgają XV wieku. Zaleszczyki były własnością Buczackich, Lubomirskich, a w końcu Poniatowskich. Należały do króla Stanisława Augusta i księcia Józefa.
Na zdjęciu: ufundowany przez króla Stasia kościół św. Stanisława.
(2)
W 1820 Zaleszczyki kupiła rodzina Brunickich, polskich patriotów pochodzenia żydowskiego (dawniej Brunsteinów). Ich dziełem jest przebudowa pałacu w Zaleszczykach (zdjęcie), otoczony angielskim ogrodem. Dziś mieści się w nim szpital. Bruniccy cały majątek stracili w 1939 roku (3)
Był zakonnikiem, franciszkaninem. Od kiedy jednak w jego parafii wymordowano ponad 100 ludzi niemal zawsze chodził z pistoletem u boku. Niczym zwykły partyzant.
28.04.1992 roku zmarł o. Franciszek Błaż "Wiktor Mróz".
Poznaj historię kapelana Brygady Świętokrzyskiej NSZ⬇️
(1)
Od o. Maksymiliana Kolbe (zdjęcie) usłyszał, że jeśli zostanie kapłanem, będzie zbawiony lecz będzie miał ciężkie życie, a na koniec zostanie wyklęty.
Pod jego opieką kończy seminarium w Niepokalanowie. Studiuje filozofię i teologię. W 1943 zostaje katechetą w Hanaczowie.
(2)
W Hanaczowie (tarnopolskie) tworzy się samoobrona AK. Schronienie znajdują tu radzieccy partyzanci Dmitrija Miedwiediewa. I zbiegli z getta Żydzi, którzy stworzą żydowski pluton AK dowodzony przez Abrahama Bauma "Bunia" (zdjęcie).
Jest autorem opisu 49 rodzajów tortur stosowanych przez UB. Doświadczył ich wszystkich osobiście.
Przede wszystkim znany jest jednak ze spisania rozmów, jakie w jednej celi odbył z katem warszawskiego getta.
24.04.1956 z więzienia wyszedł Kazimierz Moczarski
Wątek⬇️
(1)
Zacznijmy tę opowieść w l. 30-tych. Kazimierz Moczarski, młody student prawa, działa w piłsudczykowskim Legionie Młodych. Po uzyskaniu magistra, studiuje też dziennikarstwo i, w Paryżu, stosunki międzynarodowe. W 1939 wstępuje do Stronnictwa Demokratycznego.
Wybucha wojna.
(2)
Od 1940 działa w ZWZ-AK. Pracuje w Biurze Informacji i Propagandy KG AK (od kwietnia jest jego szefem). Zajmuje się też pracą dochodzeniowo-śledczą. Uczestniczy w akcjach zbrojnych (uwolnienie więźniów szpitala Jana Bożego). W powstaniu prowadzi radiostację i wydaje gazetę.
Oficer NKWD obserwował rozmowę kierownika UB i sowieckiego majora, który przybył właśnie z żołnierzami. Jego rosyjski był jakiś dziwny. Oficer sięgnął po broń...
24.04.1945 oddział mjr. Mariana Bernaciaka "Orlika" rozbił więzienie w Puławach. Uwolniono 107 ludzi.
Wątek⬇️
(1)
Marian Bernaciak w 1939 walczył z Niemcami i Sowietami. Trafił do sowieckiej niewoli, lecz szybko zbiegł z transportu. Od 1940 w ZWZ-AK. Od 1943 dowodzi oddziałem partyzanckim AK "Wilków". Wiosną 1945 wraca do lasu, by w szeregach DSZ, a potem WiN, walczyć z nowym okupantem.
(2)
Więzienie w Puławach było silnie strzeżone, otoczone murem i zasiekami. "Orlik" postanowił użyć postępu - przebrać oddział za sowieckich żołnierzy konwojujących jeńców.
W akcji mieli wziąć udział tylko ochotnicy. Zgłosił się niemal cały oddział. Wybrano 36 żołnierzy.
"Oszalelibyście, gdybym wam powiedział. Zapewniam was, to byłoby nieludzkie. Lepiej, abyście nie wiedzieli, co chcemy z wami zrobić."
Wasilij Zarubin. Poznaj człowieka, który decydował, kto z polskich oficerów przeżyje, a kto zginie w Katyniu.
Wątek⬇️
(1)
Bolszewikiem został w 1918. Od 1920 służy w CzeKa, a później OGPU. W 1925 roku trafia do wywiadu. Razem z żoną Lizawietą "Elzą", jako nielegalni agenci, do 1937 roku kolejno prowadzą działalność wywiadowczą w Chinach, Finlandii, Danii, Francji i Niemczech.
(2)
Początkowo Sowieci nie chcieli mordować polskich jeńców, lecz część z nich pozyskać dla siebie. Bez skutku. „Kadra oficerska byłej armii polskiej jawnie wyraża w rozmowach uczucia patriotyczne do byłej Polski” - pisał bezradnie Korolew, komendant obozu w Kozielsku (zdjęcie). (3)
Chcieli upozorować współpracę z UB, przekazując mu fałszywe informacje. Wywołać w bezpiece chaos i tak pomóc podziemiu. Niestety, UB w końcu przejrzało grę.
13.04.1948 r. w areszcie samobójstwo popełnił por. Henryk Jastrzębski "Zbych" z NZW. Główna postać tej gry.
Wątek⬇️
(1)
Zacznijmy od kilku słów o naszym bohaterze. Henryk Jastrzębski w konspiracji działał niemal od początku - wpierw ZWZ-AK, od 1943 NSZ. Po nastaniu komuny, rozpoczął walkę w szeregach NZW (Narodowego Zjednoczenia Wojskowego). Komuniści zamordowali mu brata, Jana (na zdjęciu).
(2)
Latem 1947 w ręce UB trafia Jan Głębocki "Brzytwa" (na zdjęciu). Prywatnie szwagier "Zbycha". Po wyjściu z aresztu zwierza mu się, że podpisał zobowiązanie do współpracy, choć nie zamierza go realizować. "Zbych" przekonuje go, że warto wykorzystać sytuację i podjąć grę z UB.