Początki Zaleszczyk sięgają XV wieku. Zaleszczyki były własnością Buczackich, Lubomirskich, a w końcu Poniatowskich. Należały do króla Stanisława Augusta i księcia Józefa.
Na zdjęciu: ufundowany przez króla Stasia kościół św. Stanisława.
(2)
W 1820 Zaleszczyki kupiła rodzina Brunickich, polskich patriotów pochodzenia żydowskiego (dawniej Brunsteinów). Ich dziełem jest przebudowa pałacu w Zaleszczykach (zdjęcie), otoczony angielskim ogrodem. Dziś mieści się w nim szpital. Bruniccy cały majątek stracili w 1939 roku (3)
Czemu Zaleszczyki cieszyły się aż taką renomą w II RP? Wiosna zaczynała się tu 3 tygodnie wcześniej niż w innych miejscach kraju, było tu najwięcej dni słonecznych, a w upały turystów otrzeźwiał powiew znad Dniepru.
Zdjęcie: Lux-Torpeda, słynny pociąg kursujący do Zaleszczyk. (4)
Były w Zaleszczykach dwie plaże. Plaża Słoneczna (na zdjęciu), urządzona pięknie, choć z kamienistym zejściem do rzeki, służyła do opalania. Plaża Cienista, po drugiej stronie miasta, z białym piaskiem, służyła do kąpieli. Podobno była tu też pierwsza w II RP plaża nudystów.
(5)
Odwiedzali Zaleszczyki literaci. Z lewej: Maria Dąbrowska w Zaleszczykach, z prawej: przyjaciele Przybyszewski i Kasprowicz. Ten pierwszy w Zaleszczykach uwiódł temu drugiemu żonę. Załamany tym Kasprowicz napisał w Zaleszczykach swój słynny utwór "Święty Boże, Święty Mocny".
(6)
W 1933 Zaleszczyki odwiedził Marszałek Piłsudski. Z lewej jego powitanie, z prawej willa, w której zatrzymał się na 3 tygodnie. Wg anegdoty, miał go tu spotkać pewien afront. Gdy chciał się spotkać z baronową z Brunickich, ta miała rzec: za wysokie progi na socjalisty nogi.
(7)
Ciekawą osobą międzywojennych Zaleszczyk był Janko Pokutnik. Łagodnie usposobiony dziwak, chodzący po mieście w łachmanach. Gdy ktoś darował mu nowe ubranie, wpierw dziurawił je i darł, dopiero później zakładając na siebie. Podobno pokutował za popełnione kiedyś morderstwo.
(8)
Zaleszczyki to sady i winnice. Funkcjonowała tu renomowana szkoła ogrodnicza. Produkowano popularne na całą Polskę dżemy. Miasto słynęło z uroczyście organizowanych winobrań. Dziś potomkowie rodzin z Zaleszczyk próbują w okolicach Zielonej Góry odtwarzać dawne tradycje.
(9)
"Szosa zaleszczycka" to określenie, które symbolizowało ucieczkę władz II RP do Rumunii we wrześniu 1939. Wymyślił je Stanisław Stoński (znany też z terminu "cud nad Wisłą" i ataków na prezydenta Narutowicza). Faktycznie większość władz nie tą drogą jednak opuściła kraj.
(10)
"Zaleszczyki grają wszystkimi barwami lata, chociaż to już 21 września i są ostatnim kęsem polskiej ziemi, którą mam pożegnać" - wspominał Melchior Wańkowicz.
We wrześniu w Zaleszczykach przepłynie wpław Dniestr, na kilkanaście lat opuszczając Polskę.
(11)
W lipcu 1941 Zaleszczyki są świadkiem kolejnej tragedii. Około 300 więźniów, Polaków i zapewne także Ukraińców, w zaplombowanych wagonach wjeżdża na most w Zaleszczykach. NKWD spycha część z nich do rzeki, a potem wysadza most razem z pozostałymi wagonami. Nikt nie przeżył.
(12)
To już koniec polskiej historii Zaleszczyk. Pozostały wspomnienia, tradycje i groby na cmentarzu w Zaleszczykach.
Na zdjęciu: jeden z najstarszych grobów na zaleszczyckim cmentarzu, należący do zmarłej w 1826 roku Marii Jering.
(13)
*oczywiście Dniestru, nie Dniepru😉
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
To była scena jak z greckiej tragedii. Ich dwóch, dowódca i młody żołnierz. Tamtych, UB i KBW, aż 150.
Wybiegli ku nim. Chłopak padł ranny. Zawołał dowódcę. Ów podszedł. Przeżegnał go. Po czym dobił strzałem w głowę. I sam odebrał sobie życie.
Byli to ojciec i syn.
Wątek⬇️ 1/
Urodził się w 1901 w Żebrach k. Łomży. Tę wieś jego rodzina, Żebrowscy herbu Jasieńczyk, dostali od Władysława Jagiełły w zamian za udział w wojnie z Krzyżakami.
Był wnukiem powstańca 1863, brat walczył w wojnie 1920.
Kazimierz Żebrowski miał skąd czerpać życiowe wzory.
2/
We wrześniu 1939 Kazimierz zostaje powołany do wojska. Trafia do żandarmerii.
Dostaje się do sowieckiej niewoli. Wywożą go do obozu w Kozielsku.
Jako żandarm, skończyłby w Katyniu. Życie uratował mu jednak kolejarz. Darował mu swój kolejarski mundur.
Nad obozem koncentracyjnym zapada noc. Na stosie ciał przeznaczonych do spalenia w krematorium leży konający więzień, były żołnierz AK.
Stanie się cud. Pewien człowiek go ocali.
Słyszeliście historię Stanisława Staszewskiego - piosenkarza znanego dziś jako Tata Kazika?
⬇️
1/
Staszek Staszewski urodził się w 1925. Pochodził ze szlacheckiej, zubożałej rodziny. Jego ojciec był dyrektorem szkoły.
Gdy wybucha wojna, Staszek ma tylko 14 lat.
Jako nastolatek, trafi na Pawiak.
Po uwolnieniu wstępuje do Armii Krajowej. Przyjmuje pseudonim "Nowy'.
2/
Wybucha Powstanie. Staszek, w stopniu kaprala, walczy na Pradze. Dowodzi drużyną.
Na Pradze powstańcy, w walce z doświadczonymi frontowymi jednostkami niemieckimi, nie mieli nawet najmniejszych szans. Dzielnica kapituluje po kilku dniach. Staszek w walce zostaje ranny.
Był ranek 13.02.1943. W kobiecym baraku obozu na Majdanku rozlega się głos:
"Hallo, hallo, tu Radio Majdanek. Dzień dobry paniom!".
Młoda dziewczyna udaje, że w dłoni ma mikrofon.
Znacie historię Radia Majdanek? I niezwykłych kobiet, więźniarek obozu na Majdanku?
Wątek⬇️
1/
Na Majdanku wszystko, co trzeba, było zaraz przy bramie. Plac apelowy, gdzie dokonywano selekcji, kto ma żyć. Łaźna, gdzie odbywała się brutalna kąpiel. A z łaźni przejście do komory gazowej.
W styczniu 1943 do obozu dociera transport "Pawiaczek" - więźniarek z Pawiaka.
2/
"Pierwsza rzecz, która nas zupełnie zaszokowała (...) to jest rozbieranie się do naga przy tym całym personelu (...) Złożonym tylko i wyłącznie z mężczyzn (...) nie chciałyśmy się rozbierać, ale nie było innej rady, bo zaczynali ryczeć, zaczynali bić"
Więzienie w Rawiczu, 1950r. Strażnicy wydają rodzinie zwłoki zamordowanego 67-letniego człowieka.
W tym czasie więźniowie w celach stają na baczność.
Człowiekiem tym był przewodniczący parlamentu Polski Podziemnej, dowódca podziemnych oddziałów PPS, Kazimierz Pużak. Wątek⬇️
1/
Bohater tej opowieści urodził się 26.08.1883 (dziś mamy więc rocznicę) w Tarnopolu w robotniczej rodzinie o ukraińskich korzeniach.
Początkowo chciał być prawnikiem, rozpoczął nawet studia we Lwowie. Porzucił je jednak dla działalności politycznej. W 1904 wstępuje do PPS.
2/
1906.
Od PPS oddziela się PPS-Frakcja Rewolucyjna. Polscy socjaliści, tacy, jak wtedy Piłsudski, Sławek, Arciszewski czy Pużak wybierają drogę walki o niepodległość.
Zupełnie inną drogą, razem z Dzierżyńskim, Konem i Luksemburg, pójdzie wtedy niestety inna część lewicy.
Sierpniowa noc. Na cmentarzu na skraju Puszczy Ruskiej pojawiają się Sowieci.
Rozkopują świeżą mogiłę żołnierzy AK, poległych w bitwie z nimi 21.08.1944.
Chcą się upewnić, że ich legendarny dowódca na pewno poległ wraz z nimi.
"Bezręki major"- tak na niego mówili.
Wątek⬇️
1/
Bohater naszej opowieści to Maciej Kalenkiewicz. Był on synem posła na Sejm RP z ramienia ZLN (endecja), Jana Kalenkiewicza.
Kalenkiewicze to ziemiańska rodzina spod Nowogródka, pieczętująca się herbem Kotwicz (na zdjęciu). Od tego herbu wziął się pseudonim naszego bohatera.
2/
W 1924 zdaje maturę w korpusie kadetów. Z najlepszym wynikiem. W 1927 kończy szkołę oficerską. Z najlepszym wynikiem. W 1938 dostaje się na studia w Wyższej Szkole Wojennej. Z najlepszym wynikiem.
Jego kariery nie zniszczy to, że w 1926 odmówi udziału w przewrocie majowym.