Początki Zaleszczyk sięgają XV wieku. Zaleszczyki były własnością Buczackich, Lubomirskich, a w końcu Poniatowskich. Należały do króla Stanisława Augusta i księcia Józefa.
Na zdjęciu: ufundowany przez króla Stasia kościół św. Stanisława.
(2)
W 1820 Zaleszczyki kupiła rodzina Brunickich, polskich patriotów pochodzenia żydowskiego (dawniej Brunsteinów). Ich dziełem jest przebudowa pałacu w Zaleszczykach (zdjęcie), otoczony angielskim ogrodem. Dziś mieści się w nim szpital. Bruniccy cały majątek stracili w 1939 roku (3)
Czemu Zaleszczyki cieszyły się aż taką renomą w II RP? Wiosna zaczynała się tu 3 tygodnie wcześniej niż w innych miejscach kraju, było tu najwięcej dni słonecznych, a w upały turystów otrzeźwiał powiew znad Dniepru.
Zdjęcie: Lux-Torpeda, słynny pociąg kursujący do Zaleszczyk. (4)
Były w Zaleszczykach dwie plaże. Plaża Słoneczna (na zdjęciu), urządzona pięknie, choć z kamienistym zejściem do rzeki, służyła do opalania. Plaża Cienista, po drugiej stronie miasta, z białym piaskiem, służyła do kąpieli. Podobno była tu też pierwsza w II RP plaża nudystów.
(5)
Odwiedzali Zaleszczyki literaci. Z lewej: Maria Dąbrowska w Zaleszczykach, z prawej: przyjaciele Przybyszewski i Kasprowicz. Ten pierwszy w Zaleszczykach uwiódł temu drugiemu żonę. Załamany tym Kasprowicz napisał w Zaleszczykach swój słynny utwór "Święty Boże, Święty Mocny".
(6)
W 1933 Zaleszczyki odwiedził Marszałek Piłsudski. Z lewej jego powitanie, z prawej willa, w której zatrzymał się na 3 tygodnie. Wg anegdoty, miał go tu spotkać pewien afront. Gdy chciał się spotkać z baronową z Brunickich, ta miała rzec: za wysokie progi na socjalisty nogi.
(7)
Ciekawą osobą międzywojennych Zaleszczyk był Janko Pokutnik. Łagodnie usposobiony dziwak, chodzący po mieście w łachmanach. Gdy ktoś darował mu nowe ubranie, wpierw dziurawił je i darł, dopiero później zakładając na siebie. Podobno pokutował za popełnione kiedyś morderstwo.
(8)
Zaleszczyki to sady i winnice. Funkcjonowała tu renomowana szkoła ogrodnicza. Produkowano popularne na całą Polskę dżemy. Miasto słynęło z uroczyście organizowanych winobrań. Dziś potomkowie rodzin z Zaleszczyk próbują w okolicach Zielonej Góry odtwarzać dawne tradycje.
(9)
"Szosa zaleszczycka" to określenie, które symbolizowało ucieczkę władz II RP do Rumunii we wrześniu 1939. Wymyślił je Stanisław Stoński (znany też z terminu "cud nad Wisłą" i ataków na prezydenta Narutowicza). Faktycznie większość władz nie tą drogą jednak opuściła kraj.
(10)
"Zaleszczyki grają wszystkimi barwami lata, chociaż to już 21 września i są ostatnim kęsem polskiej ziemi, którą mam pożegnać" - wspominał Melchior Wańkowicz.
We wrześniu w Zaleszczykach przepłynie wpław Dniestr, na kilkanaście lat opuszczając Polskę.
(11)
W lipcu 1941 Zaleszczyki są świadkiem kolejnej tragedii. Około 300 więźniów, Polaków i zapewne także Ukraińców, w zaplombowanych wagonach wjeżdża na most w Zaleszczykach. NKWD spycha część z nich do rzeki, a potem wysadza most razem z pozostałymi wagonami. Nikt nie przeżył.
(12)
To już koniec polskiej historii Zaleszczyk. Pozostały wspomnienia, tradycje i groby na cmentarzu w Zaleszczykach.
Na zdjęciu: jeden z najstarszych grobów na zaleszczyckim cmentarzu, należący do zmarłej w 1826 roku Marii Jering.
(13)
*oczywiście Dniestru, nie Dniepru😉
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
Był zakonnikiem, franciszkaninem. Od kiedy jednak w jego parafii wymordowano ponad 100 ludzi niemal zawsze chodził z pistoletem u boku. Niczym zwykły partyzant.
28.04.1992 roku zmarł o. Franciszek Błaż "Wiktor Mróz".
Poznaj historię kapelana Brygady Świętokrzyskiej NSZ⬇️
(1)
Od o. Maksymiliana Kolbe (zdjęcie) usłyszał, że jeśli zostanie kapłanem, będzie zbawiony lecz będzie miał ciężkie życie, a na koniec zostanie wyklęty.
Pod jego opieką kończy seminarium w Niepokalanowie. Studiuje filozofię i teologię. W 1943 zostaje katechetą w Hanaczowie.
(2)
W Hanaczowie (tarnopolskie) tworzy się samoobrona AK. Schronienie znajdują tu radzieccy partyzanci Dmitrija Miedwiediewa. I zbiegli z getta Żydzi, którzy stworzą żydowski pluton AK dowodzony przez Abrahama Bauma "Bunia" (zdjęcie).
"Lager był probierzem, gdzie deklarowały się charaktery. Jedni staczali się w bagno moralne. Inni rzeźbili w charakterach własnych, jak w kryształach..."
27.04.1940, rozkazem Heinricha Himmlera, utworzono KL Auschwitz
Wątek o początkach miejsca, zwanego "piekłem na ziemi"⬇️ (1)
Kto wymyślił Auschwitz? Z projektem wystąpił jesienią 1939 Oberfuehrer SS Arpad Wigand, motywując jego stworzenie przepełnieniem więzień na Śląsku. Byłe koszary polskiej armii wg niego były idealne ze względu na odizolowanie, możliwości rozbudowy i połączenie kolejowe.
(2)
Organizatorem i komendantem KL Auschwitz został Rudolf Höss, wcześniej kierownik KL Sachsenhausen. Zamieszka na terenie obozu w pięknym domu z żoną i 4 dzieci. 150 m dalej będzie krematorium...
Parę lat później w tym miejscu zawiśnie na szubienicy.
Jest autorem opisu 49 rodzajów tortur stosowanych przez UB. Doświadczył ich wszystkich osobiście.
Przede wszystkim znany jest jednak ze spisania rozmów, jakie w jednej celi odbył z katem warszawskiego getta.
24.04.1956 z więzienia wyszedł Kazimierz Moczarski
Wątek⬇️
(1)
Zacznijmy tę opowieść w l. 30-tych. Kazimierz Moczarski, młody student prawa, działa w piłsudczykowskim Legionie Młodych. Po uzyskaniu magistra, studiuje też dziennikarstwo i, w Paryżu, stosunki międzynarodowe. W 1939 wstępuje do Stronnictwa Demokratycznego.
Wybucha wojna.
(2)
Od 1940 działa w ZWZ-AK. Pracuje w Biurze Informacji i Propagandy KG AK (od kwietnia jest jego szefem). Zajmuje się też pracą dochodzeniowo-śledczą. Uczestniczy w akcjach zbrojnych (uwolnienie więźniów szpitala Jana Bożego). W powstaniu prowadzi radiostację i wydaje gazetę.
Oficer NKWD obserwował rozmowę kierownika UB i sowieckiego majora, który przybył właśnie z żołnierzami. Jego rosyjski był jakiś dziwny. Oficer sięgnął po broń...
24.04.1945 oddział mjr. Mariana Bernaciaka "Orlika" rozbił więzienie w Puławach. Uwolniono 107 ludzi.
Wątek⬇️
(1)
Marian Bernaciak w 1939 walczył z Niemcami i Sowietami. Trafił do sowieckiej niewoli, lecz szybko zbiegł z transportu. Od 1940 w ZWZ-AK. Od 1943 dowodzi oddziałem partyzanckim AK "Wilków". Wiosną 1945 wraca do lasu, by w szeregach DSZ, a potem WiN, walczyć z nowym okupantem.
(2)
Więzienie w Puławach było silnie strzeżone, otoczone murem i zasiekami. "Orlik" postanowił użyć postępu - przebrać oddział za sowieckich żołnierzy konwojujących jeńców.
W akcji mieli wziąć udział tylko ochotnicy. Zgłosił się niemal cały oddział. Wybrano 36 żołnierzy.
"Oszalelibyście, gdybym wam powiedział. Zapewniam was, to byłoby nieludzkie. Lepiej, abyście nie wiedzieli, co chcemy z wami zrobić."
Wasilij Zarubin. Poznaj człowieka, który decydował, kto z polskich oficerów przeżyje, a kto zginie w Katyniu.
Wątek⬇️
(1)
Bolszewikiem został w 1918. Od 1920 służy w CzeKa, a później OGPU. W 1925 roku trafia do wywiadu. Razem z żoną Lizawietą "Elzą", jako nielegalni agenci, do 1937 roku kolejno prowadzą działalność wywiadowczą w Chinach, Finlandii, Danii, Francji i Niemczech.
(2)
Początkowo Sowieci nie chcieli mordować polskich jeńców, lecz część z nich pozyskać dla siebie. Bez skutku. „Kadra oficerska byłej armii polskiej jawnie wyraża w rozmowach uczucia patriotyczne do byłej Polski” - pisał bezradnie Korolew, komendant obozu w Kozielsku (zdjęcie). (3)
Chcieli upozorować współpracę z UB, przekazując mu fałszywe informacje. Wywołać w bezpiece chaos i tak pomóc podziemiu. Niestety, UB w końcu przejrzało grę.
13.04.1948 r. w areszcie samobójstwo popełnił por. Henryk Jastrzębski "Zbych" z NZW. Główna postać tej gry.
Wątek⬇️
(1)
Zacznijmy od kilku słów o naszym bohaterze. Henryk Jastrzębski w konspiracji działał niemal od początku - wpierw ZWZ-AK, od 1943 NSZ. Po nastaniu komuny, rozpoczął walkę w szeregach NZW (Narodowego Zjednoczenia Wojskowego). Komuniści zamordowali mu brata, Jana (na zdjęciu).
(2)
Latem 1947 w ręce UB trafia Jan Głębocki "Brzytwa" (na zdjęciu). Prywatnie szwagier "Zbycha". Po wyjściu z aresztu zwierza mu się, że podpisał zobowiązanie do współpracy, choć nie zamierza go realizować. "Zbych" przekonuje go, że warto wykorzystać sytuację i podjąć grę z UB.