Praha bude mít velkolepou drážní promenádu ještě lepší než v New Yorku! ☺️
Získali jsme pravomocné územní rozhodnutí na stavbu Vršovické drážní promenády a okolního liniového parku.
🧵 (1/7)
Teď už jen akorát se @Spravazeleznic domlouváme získání pozemků. Brzy tak bude moci vzniknout úplně nová odpočinková oblast plná zeleně na místě bývalého kolejiště z Vršovic do Zahradního Města. Zároveň tu vznikne také pohodlné pěší a cyklistické spojení v délce přes 4 km.
(2/7)
Často se o tomto projektu říká, že je takovou českou verzí legendárního visutého parku Highline na Manhattanu (viz foto). Troufám si ale tvrdit, že naše pražská promenáda bude daleko lepší. Tady jsou důvody proč.
(3/7)
Na rozdíl od Highline bude naše drážní promenáda sloužit nejen turistům, ale hlavně Pražanům. Neděláme instagramovou atrakci v centru, ale přívětivý prostor v místě, kde lidé žijí. Vršovická drážní promenáda navíc bude mít páteřní dopravní funkci.
(4/7)
znikne tu čtyřmetrová oddělená cyklodálnice, 3,5 metru široká stezka pro chodce a k tomu souběžné běžecké cesty. Takto velkorysé vyčlenění prostoru bezmotorové dopravě zatím nemá v našem městě obdoby.
(5/7)
Nejde ale jen o trasu z místa A do místa B. Součástí projektu bude také proměna okolí, které má sloužit k zastavení a příjemnému trávení volného času. Najdete tady vyhlídky, stánky s občerstvením, odpočívadla, parčíky i prostor k pořádání kulturních akcí.
(6/7)
Vršovická drážní promenáda tedy nebude jen na parádu, ale stane se živoucí tepnou našeho města. Těším se!👍
Konec 🧵
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
Pražské metro dnes slaví 50 let od své první jízdy! Pojďte se podívat, jak měnilo tvář Prahy! 🚇
Tady třeba pohled na výstavbu vestibulu Staroměstské v Kaprově ulici.
🧵 (1/10)
První ale bylo Céčko. Tohle je foto ze zkušebního provozu z ledna 1974. Zahájení běžného provozu metra na jeho prvním úseku mezi Kačerovem a Florencí (tehdy Sokolovská) proběhlo ten samý rok v květnu.
(2/10)
Pohled na výstavbu vestibulu stanice Muzeum. Později se stala první přestupní stanicí pražského metra.
(3/10)
Vztyčujeme po Praze totemy! Jak se vám líbí? ☺️
Totem je název pro prosvětlenou navigační kostku, která už zdálky upozorňuje na stanici metra nebo vlakové nádraží.
🧵 (1/4)
Jedná se o jeden z prvků sjednoceného navigačního a informačního systému Čitelná Praha, který s @PIDoficialni postupně testujeme v provozu. 👍
(2/4)
@PIDoficialni Totem najdete už od roku 2022 na Palackého náměstí, od konce minulého roku u nové zastávky Rajská zahrada a úplně nově například u stanic metra Malostranská a Háje.
(3/4)
U obnoveného Libeňáku vznikne i park Maniny! Jak se vám líbí? ☺️
Pojďme si o něm něco víc povědět v krátkém vláknu.
🧵 (1/7)
Park bude úchvatným místem plným zeleně a přátelským prostorem jak pro lidí, tak pro druhově pestrou přírodu. Najdete tu relaxační zóny, sportoviště nebo výběh pro psí kamarády. Zároveň ale bude park v návaznosti na most plnit protipovodňovou funkci.
(2/7)
V případě zvýšeného stavu vody se nejdřív začne plnit polder, který se až při dvacetileté vodě začne přelévat k protipovodňové části mostu (odborně inundačnímu mostu).
(3/7)
Je to tady, práce na obnově konstrukce Libeňského mostu začnou už na jaře! 👍
Pojďme si říct v krátkém vláknu, jakého úseku soumostí se to týká a co se bude dít!
🧵 (1/8)
V části soumostí na libeňské straně začne demolice stávající obloukové konstrukce, která bude nahrazena tvarovou replikou s odkazem na původní skicy architekta Janáka.
(2/8)
Most s názvem X656 je teď totiž v havarijním stavu, což včas odhalilo jeho důkladné sledování mimo jiné také takzvanou endoskopickou metodou.
(3/8)
Takhle se píše příběh Prahy: Zahradní Město je příkladem mimořádného městského rozvoje, který zdaleka nekončí! ☺️
Dejte si vlákno.
🧵 (1/7)
Možná si mnozí z vás ještě pamatují původní železniční podjezd na Průběžné u Skalky. Byla to taková místní nevábná ostuda. Most tady sloužil jako nosič pro reklamy, vše kolem bylo zpustlé a občas se tu zasekl o nízkou mostovku nějaký vysoký náklaďák.
(2/7)
Před pár lety se ale vše upravilo a vznikl tu fungl nový terminál. Díky tomu jsou teď zastávky veřejné dopravy napojené přímo na vlakový přestup. Nové oddělené pruhy pro veřejnou dopravu navíc uvolnily cestu tramvajím a autobusům.
(3/7)
Představujeme vám vítěznou podobu odbavovací haly hlavního vlakového nádraží a jejího okolí! Jak se vám líbí? ☺️
(1/7)
Určitě si pamatujete, jak jsme vám slibovali, že se tohle bolavé místo Prahy přemění v přívětivý veřejný prostor. Teď nastal ten čas a já jsem z toho nadšený!
(2/7)
Vlaková nádraží jsou branami do Prahy. Bývají prvním místem, s kterým se cestující při příjezdu vlakem potkají s městem. Takové setkání by proto mělo být šťastné. A přesně to bylo cílem dánských architektů z @HLArchitects a jejich vítězného projektu Šťastný Hlavák.
(3/7)