Józef Kasprowicz Profile picture
May 9 7 tweets 5 min read Twitter logo Read on Twitter
Powstała z wulkanicznej lawy. Ischia - wyspa w Zatoce Neapolitańskiej. Nie jest tak oblegana jak popularne Capri, mimo, że jest nie mniej piękna.

W ramach #PodróżezKasprowiczem zapraszam na Ischię.

1/7 Image
Ischia to, po pierwsze, piękne widoki - na wybrzeże, plaże, miasteczka, Zatokę Neapolitańską.

Z najwyższego szczytu wyspy, Monte Epomeo, dostrzec można oddalone o ponad 30 km Capri.

Na zdjęciach: widok na Sant'Angelo i plażę Maronti.

2/7 ImageImageImage
Na tej, mającej 46 km kw. wyspie, znajduje się kilkadziesiąt malutkich miasteczek. Jeśli miałbym wybrać jedno, które na pewno warto odwiedzić, byłoby to wspomniane już Sant'Angelo (na zdjęciach).

3/7 ImageImageImage
Zamek Aragoński. Pierwszą warownię wybudowano tu jeszcze w V w. p.n.e. na rozkaz tyrana Hierona I. A później przychodzili Rzymianie, Wizygoci, Wandalowie, Arabowie, Normanowie, Andegaweni i, w końcu, Aragończycy, którzy wybudowali obecny zamek.

4/7 ImageImageImage
Na Ischii zwiedzić można kilka ogrodów botanicznych. Ja odwiedziłem Giardini Ravino, w których, obok różnych egzotycznych roślin, podziwiać można, spacerujące dumnie po ogrodowych ścieżkach, białe pawie.

5/7 ImageImageImage
Jeszcze kilka zdjęć z Giardini Ravino. Najwięcej w tych ogrodach rośnie różnego rodzaju kaktusów, niejednokrotnie mających naprawdę fantazyjne kształty.

6/7 ImageImageImage
To jeszcze nie wszystkie atrakcje Ischii. Wyspa słynie z ciepłych wód termalnych. Można tu spróbować dobrej kuchni - obok ryb i owoców morza specjalnością wyspy jest królik (coniglio all'ischitana). Jest to też dobre miejsce dla fanów nurkowania czy żeglarstwa.

7/7 ImageImageImage

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Józef Kasprowicz

Józef Kasprowicz Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @JozefKasprowicz

May 10
10.05.1940 do idącego warszawską ulicą mężczyzny podjeżdża auto. Wychodzi z niego gestapowiec. Mężczyzna wyciąga laskę, w której ukryte jest ostrze. Zabija Niemca na miejscu. Drugi gestapowiec wyciąga pistolet.

Mężczyzna ginie.

To generał WP. I to nie byle jaki.

Wątek⬇️

(1) Image
Stanisław Bułak-Bałachowicz. "Bułak" to pseudonim (osoba, która nosi wiatr). Urodził się w 1883 roku na wileńszczyźnie. Pochodził z polskiej, szlacheckiej rodziny. Jego pradziadek był powstańcem listopadowym. Dorastał w kulturze łacińskiej, ale też rosyjskiej i białoruskiej.

(2) Image
W 1914, po odezwie wlk. ks. Mikołaja Mikołajewicza, wstępuje do carskiej armii. Od 1915, razem z braćmi Jerzym ("Łupaszka") i Władysławem Dąmbrowskimi (zdjęcie) walczy na tyłach wojsk niemieckich w Kurlandii w oddziale partyzanckim płk Punina.

(3) Image
Read 17 tweets
May 9
W Muzeum Wojska Polskiego obejrzeć można sztandar z 34 śladami po kulach. Należał do Legionu Bajońskiego, polskiej formacji, która procentowo w czasie I wojny poniosła najwyższe straty.

9.05.1915 bajończycy, jak ich zwano, stoczyli krwawą bitwę pod Arras.

Wątek⬇️

(1) Image
Legion Bajoński (nazwany tak od Bayonne, miejsca szkolenia oddziałów) był oddziałem ok. 200 polskich ochotników, którzy u boku Francji chcieli walczyć z niemieckim zaborcą. Rosja sprzeciwiała się powołaniu polskiego wojska, formalnie byli więc częścią Legii Cudzoziemskiej.

(2) Image
"Ochotnicy polscy (...) czwórkami w bojowym porządku przeszli przez Paryż,
witani przyjaznym: "Vive la Pologne! Vive les volontaires!"

Sztandar oddziału zaprojektował Xawery Dunikowski, późniejszy słynny rzeźbiarz, a uszyły go mieszkanki Bayonne.

(3) Image
Read 13 tweets
May 5
"Strzały, krzyki (..) Mężczyźni ubrani w mundury koloru khaki (..) noszący biało-czerwone opaski, wspinają się na mury (..) Biura, posterunek wartownika, kantyna SS, wszystko pokrywa dym wystrzałów"

5.05.1945 Brygada Świętokrzyska wyzwala obóz koncentracyjny w Holiszowie⬇️

(1) Image
Obóz w Holleischen (niemiecka nazwa Holiszowa) został utworzony pod czeskim Pilznem w kwietniu 1944 jako filia KL Ravensbrück, a potem KL Flossenbürgu. Jego konstruktorem był Heinrich Lübke, który w przyszłości zostanie… prezydentem RFN.

Zdjęcie: budynki obozu w 1946.

(2) Image
Był to obóz dla kobiet. Wg listy więźniarek z 28 lutego 1945 r., w obozie było wówczas 379 Francuzek, 169 Polek, 132 Rosjanki, 3 Niemki, 3 Belgijki, 2 Hiszpanki, 1 Litwinka, 1 Rumunka, 1 Czeszka, 1 Węgierka i 4 kobiety bez przypisanej narodowości.

(3) Image
Read 15 tweets
May 5
Ta stoczona 5.05.1945 bitwa była jedną z ostatnich II wojny. A na pewno jedną z najdziwniejszych.

Tego dnia zamku Itter przed Waffen-SS bronili Amerykanie wspierani przez... żołnierzy Wehrmachtu, oficera SS, 2 byłych premierów Francji i dwóch francuskich generałów.

Wątek⬇️

(1) Image
Średniowieczny zamek Itter w 1943 staje się więzieniem - filią KL Dachau. Komendantem zostaje SS-Hauptsturmführer Sebastian Wimmer (dawniej służył w KL Dachau i KL Lublin, czyli Majdanku).

Zostaje tu uwięzionych kilku francuskich więźniów.

Nie byle jakich.

(2) Image
W maju 1945 więźniowie Itter to byli premierzy Francji: Paul Reynaud i Édouard Daladier, byli szefowie sztabu: gen. Maxime Weygand i gen.Maurice Gamelin, a także Marie-Agnès Cailliau de Gaulle (siostra gen. de Gaulle) i tenisista Jean Borotra. Pilnuje ich 25 strażników z SS.

(3) ImageImageImageImage
Read 16 tweets
May 4
Mawia się "zobaczyć Neapol i umrzeć". Złośliwi twierdzą, że powiedzenie to należy rozumieć w nieco innym, negatywnym sensie.😉

Jaki jest Neapol? W ramach #PodróżezKasprowiczem zapraszam na spacer po mieście św. Januarego, bożonarodzeniowych szopek i "boskiego" Maradony.

(1) Image
Zacznijmy od jednej z wizytówek Neapolu - katedry. Pierwszą wybudował tu Konstantyn Wielki. Obecna budowla pochodzi z 1313. Z zewnątrz wygląda niepozornie, ale kryje w sobie skarby. Znajdują się tu też relikwie św. Januarego (patrona Neapolu).

(2) ImageImageImage
Św. January był biskupem Benewentu ściętym w czasach Dioklecjana. Jedna z kobiet miała po jego śmierci zebrać jego krew do flakonika. Od kilkuset lat w Neapolu ma miejsce tzw. cud krwi - krew świętego przyjmuje płynną postać.

Zdjęcia: barokowa kaplica z relikwiami świętego

(3) ImageImageImage
Read 16 tweets
Apr 29
"Lato odchodziło stamtąd leniwie, przeciągając się jak kot, a wracało szybko pikującym lotem jaskółki" - pisała Maria Pawlikowska-Jasnorzewska.

Zapraszam Państwa na Podolską Riwierę. Do Zaleszczyk, miasteczka położonego w "rondlu" (jak mawiali kresowiacy) Dniestru.

#Kresy

(1) Image
Początki Zaleszczyk sięgają XV wieku. Zaleszczyki były własnością Buczackich, Lubomirskich, a w końcu Poniatowskich. Należały do króla Stanisława Augusta i księcia Józefa.

Na zdjęciu: ufundowany przez króla Stasia kościół św. Stanisława.

(2) Image
W 1820 Zaleszczyki kupiła rodzina Brunickich, polskich patriotów pochodzenia żydowskiego (dawniej Brunsteinów). Ich dziełem jest przebudowa pałacu w Zaleszczykach (zdjęcie), otoczony angielskim ogrodem. Dziś mieści się w nim szpital. Bruniccy cały majątek stracili w 1939 roku
(3) Image
Read 14 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(