Asi většina z vás někdy slyšela o běžné praxi pouštění žilou (venepunkci) ještě před "objevem" vědecké metody. Slyšeli jste ale někdy o foukání kouře do zadku? 🧐
2/11 "Foukání kouře do zadku" zní jako bizarní technika ze špatného filmu, ale ve skutečnosti to bylo v minulosti naprosto běžnou praxí! V 18. století lékaři skutečně foukali kouř do řitního otvoru pacientů a tato zvláštní metoda sloužila k oživování, zejména u utonulých osob.
3/11 Věřilo se totiž, že kouř stimuluje srdce a podporuje dýchání.
Tato metoda byla dokonce tak rozšířená, že okolo hlavních plavebních kanálů a řek (např. Temže) bylo rozmístěno vybavení na provádění této procedury. Podobně jako jsou dnes rozšířeny defibrilátory (AED).
4/11 Ve skutečnosti jedna z prvních zdokumentovaných zmínek o použití tabákového "klystýru" k oživení člověka pocházela od muže, který v roce 1746 použil kouřovou dýmku a "zachránil" tak svoji manželku. V tomto případě jeho manželka téměř utonula a byla v bezvědomí.
5/11 Manžel ženy tedy vzal dýmku naplněnou hořícím tabákem, zasunul dýmku do konečníku své manželky a zakryl druhý konec dýmky ústy a foukal. Jak si lze představit, horké a žhavé uhlíky tabáku, které se dostaly do jejího konečníku, měly zamýšlený účinek a byla skutečně "oživena".
6/11 Ve své nejzákladnější formě se kouřové klystýry s tabákovým kouřem opravdu neaplikovaly vždy s pomocí foukacího měchýře. Původně byl totiž kouř foukán do řitního otvoru pacienta pomocí čehokoli, co bylo po ruce, například pomocí zmíněné dýmky.
7/11 Samozřejmě takový blízký kontakt nebyl ideální a pokud zachránce namísto foukání se nechtěně přes dýmku nadechl, řekněme, že by mohl vdechnout věci, které by neměl inhalovat. Při pohybu pacienta, hrozilo také nebezpečí kontaktu konečníku s ústy, což bylo ještě rizikovější.
8/11 Ohledně této metody dokonce vznikla chytlavá báseň:
“Tobacco glyster, breath and bleed.
Keep warm and rub till you succeed.
And spare no pains for what you do;
May one day be repaid to you.”
9/11 Tato praxe foukání kouře do konečníku se rychle rozšířila a dosáhla svého vrcholu na začátku 20. století, než v roce 1811 anglický vědec Ben Brodie objevil prostřednictvím testování na zvířatech, že nikotin může být toxický pro srdeční systém při vyšších dávkách.
10/11 Pokud by tedy někdo chtěl zpochybňovat vědu, vzpomeňte si, že v 18. století, pokud byste se topili, byste se také dost dobře mohli probudit s dýmkou v konečníku, kdy by vám takto tehdejší lékaři dávali první pomoc.
Věda není dokonalá, ale pořád je to to nejlepší, co máme.
11/11 Díky všem za dočtení a pokud se vám příspěvek líbil a chtěli byste zde vidět více edukačních vláken, dejte srdíčko či RT pro podporu algoritmu a nezapomeňte mě sledovat pro další zajímavé tipy ze světa výživy a vědy!
1/8 ▶️MAJÍ STUDENÉ SPRCHY POZITIVNÍ EFEKT NA NAŠE ZDRAVÍ?
Nejčastěji citovaná studie a prakticky jediná RCT (Buijze et al., 2016) v reálných podmínkách rozdělila účastníky do 4 skupin, kteří měli na závěr studenou sprchu o délce:
1) 30 s 2) 60 s 3) 90 s 4) Kontrolní skupina
2/8 Bylo jim doporučeno, aby tento režim drželi nejméně po dobu 30 dnů, ale optimálně 90 dnů, což většina z nich splnila. V průběhu těchto 3 měsíců vědci monitorovali jejich zdraví.
VÝSLEDKY:
– lidé se studenými sprchami měly méně absence v práci (o 29 %)!
Má to ale jeden háček
3/8 Nemocnost totiž ve všech skupinách byla úplně stejná! Jinými slovy skupiny se studenou sprchou byly nemocní úplně stejně často jako kontrola, jen častěji chodili nemocní do práce.
Ve studii nebyla nalezena ani žádná závislost na dávce. Delší studená sprcha neměla lepší efekt
1/17 ⚠️Rádi bychom uvedli na pravou míru některé lži a dezinformace, které se šíří po sociálních sítích ohledně hmyzu v potravinách.
1. Nikdo vám opravdu nic nebude do jídla potají "přisypávat". A to ani cvrčky.
2. Každá potravina s obsahem hmyzu musí být viditelně označena.
2/17
3. Nikdo vás tyto potraviny konzumovat nutit nebude. Pokud hmyz nechcete konzumovat, nekonzumujte ho.
4. Hmyzí protein je kvalitní, nutričně hodnotný a zdravotně nezávadný.
5. Chov hmyzu pro lidskou spotřebu má samozřejmě svá specifika a přísná pravidla.
3/17 CO SE V POSLEDNÍ DOBĚ STALO?
V lednu letošního roku schválila Evropská komise na seznam povolených potravin nové druhy hmyzu. Konkrétně se jedná o larvy potemníka stájového (latinsky Alphitobius diaperinus). Zároveň na seznam přibyl také částečně odtučněný prášek vyrobený
1/7 V reakci na některé články a tweety jsem zaznamenal, že bohužel mnoho lidí nepřesně chápe termín kalorie, jako fyzikální jednotky energie, která je jasně definována.
"Kalorie je množství energie, které dokáže zvýšit teplotu 1 gramu vody ze 14,5 °C na 15,5 °C."
2/7 V tomto smyslu tedy opravdu platí exaktní fyzika a tzv. teorie kalorické/energetické bilance (CICO model).
Hubnutí a nabírání na hmotnosti se tedy na té základní úrovni řídí prvním zákonem termodynamiky nezávisle na vašich názorech a přesvědčeních.
👉 kalorie = kalorie
3/7 Na druhou stranu jsou to právě makronutrienty, případně i alkohol nebo některé organické kyseliny, které "nesou" onu energii, protože je dokážeme v těle využít a je pravdou, že rozdílné makronutrienty mají jiný metabolický a hormonální efekt na náš organismus.
1/3 Tohle je dalsi nepresnost v clanku. Ja bohuzel pak vidim nasledky toho, co tyhle zjednoduseni a demonizace cukru delaji s lidma. V extremu to muze vest az k PPP nebo k restrikci ovoce kvuli fruktoze.
2/3 Protoze overfeeding studie tohle nepotvrzuji a naopak se zda, ze k NAFLD muze stejne tak prispivat i glukoza. Obecne tolik nezalezi na skladbe jidelnicku, ale na kaloriich.
Srovnavat fruktozu s alkoholem (!) je taky v tomhle kontextu mimo.
1. Výsledky studii jsou sporné, ale obvykle dospeli i děti, když dobre snidaji, v prubehu dne se tolik neprejidaji a mají nižší pocit hladu. Snidane dokonce koreluje s normálním BMI.
Jde to samozřejmě i bez snidane, ale kdybych měl vybrat jedno nej jídlo, byla by to snidane.
2. Tloustne se samozřejmě po přebytku energie (kalor. surplus), nicméně tuky, jako nejvíce energeticky denzni živina, k tomu velmi přispívají. Zjednodusene řečeno, ze všech makroživin mají nejnižší “potenciál” k ukládání tuku bílkoviny. Nejvyšší mají pak logicky tuky a sacharidy.
1/13
JAK NÁŠ VĚK OVLIVŇUJE SCHOPNOST BUDOVAT SVALY?
Často se s přibývajícím věkem vymlouváme na to, že už to "nejde jako dříve". Sarkopenie (úbytek svalové hmoty a síly vlivem stárnutí) je také pro většinu lidí velkým strašákem. Je to ale takový "big deal", jak se říká?
2/13 Pokud se podíváme na většinu sportovců, "top" výkony opravdu většina z nich podává mezi 20-30 lety. Konkrétně vzpěrači v průměru kolem 26. roku. Nicméně spousta atletů neskončí svoji profesionální kariéru kvůli věku, ale spíše kvůli ostatním faktorům, jako jsou..
3/13 zranění, finance, poškození zdraví z důvodu dopingu, extrémních dietních nebo tréninkových postupů apod.
Pokud se podíváme na kulturistiku a silové sporty, tak se vrchol soutěžní/závodní kariéry značně prodlužuje. Siloví trojbojaři mají silový peak průměrně ve 35 letech.