Miloslav Šindelář Profile picture
🎓 Institut Moderní Výživy co-founder 📖 Evidence-based writer 🎤 Speaker 🍏 Registered dietitian 💊 Medicine 🧡 Longevity 🎙️IMV podcast
Zdeněk Charvát Profile picture 1 subscribed
Jul 4 14 tweets 3 min read
1/ TRT (testosteronová substituční terapie) je často prezentována jako řešení proti stárnutí, ale je opravdu substituční terapie prospěšná pro dlouhověkost anebo si tím naopak slavné osobnosti a miliardáři mohou život zkrátit? 🤔

EDUKAČNÍ VLÁKNO A MOJE DOPORUČENÍ 👉 Image 2/ TRT může opravdu zlepšit krátkodobé aspekty a ukazatele zdraví, jako je svalová hmota, energie a libido, ale na druhou stranu může urychlit stárnutí a potenciálně i zvýšit riziko některých dlouhodobých problémů.🚫
Jun 18 10 tweets 4 min read
1/ V podcastu u @VojtaZizka jsem řekl, že sám pro tepelnou úpravu a na smažení používám extra panenský olivový olej (EVOO).

WHAAT? Jak je to možný? Vždyť EVOO není vhodný na smažení. Každý to říká!

Nevím nic o výživě anebo je to trochu jinak? 2/ Odborníci v komentářích pod reelskem s vysokou školou života se mně to samozřejmě pokoušeli vysvětlit, ale neúspěšně.

Jak je to tedy s EVOO a smažením doopravdy?


Image
Image
Image
Image
Jun 7 14 tweets 5 min read
1/ NEDOSTATEK POHYBU JE TO NEJHORŠÍ, CO SVÉMU TĚLU MŮŽEME UDĚLAT.

Naše tělo je opravdu stvořeno a formováno evolucí k tomu, abychom se každý den hýbali.

Není adaptováno na dlouhé sezení a nečinnost.

Pojďme se společně podívat na přelomovou studii, jejíž výsledky vás překvapí! Image 2/ V roce 1966 se pět 20letých mužů dobrovolně přihlásilo do výzkumné studie na univerzitě v Texasu. Jejich povinnost byla jednoduchá.

Museli tři týdny letních prázdnin odpočívat na lůžkách bez povoleného vstávání, zatímco výzkumníci sledovali jejich zdraví a fyzickou kondici. Image
May 13 13 tweets 5 min read
Tohle je alarmující⚠️

Skvělý článek o prevenci a významu cholesterolu od @hospodarky a v diskuzi klasicky vysoká škola života.

Pletou si lipoproteiny (LDL-c) s cholesterolem, démonizují statiny a razí velmi poškozující pseudovědecké teorie.

Pojďme si to uvést na pravou míru:

Image
Image
Image
1/ Na srdeční onemocnění spojené s atherosklerózou (ASCVD) umíráme zdaleka nejčastěji a LDL-c částice, respektive ApoB částice, jsou přímo kauzálním faktorem.

Není ApoB, nejsou ASCVD. Image
May 12 18 tweets 6 min read
1/ Seznamte se s rekordmanem!

Tohle je Sima, nejstarší Spague-Dawley krysa, která se dožila více než 47 měsíců.

U tohoto kmene krys je průměrná délka života ~ 25 měsíců.

Jaké je tajemství netradiční intervence, která významně prodloužila (nejen) Simě život?

EDUKAČNÍ VLÁKNO 👉 Image 2/ Na pozadí odpovědi na tuto otázku stojí proces tzv. heterochronní parabiózy.

Jedná se o parabiotické propojení dvou rozdílně starých živočichů. Premisa je taková, že by teoreticky mohla "mladá" krev zlepšit zdraví staršího živočicha a prodloužit mu život. Image
Apr 4 16 tweets 5 min read
1/ ⚠️Jak jsem pod tíhou nových důkazů změnil názor na mikroplasty a upravil svůj životní styl?

EDUKAČNÍ VLÁKNO a výsledky nové alarmující studie 👉 Image 2/ O co se jedná?

Jako mikroplasty označujeme velmi malé částice, které jsou menší než pět milimetrů. Dále je můžeme dělit na:

✅Primární mikroplasty, které se do našeho prostředí dostaly přímo – například praním syntetického oblečení, sjížděním pneumatik, kosmetika apod. Image
Mar 22 19 tweets 5 min read
1/ "PODLE NOVÉ STUDIE PŘERUŠOVANÉ HLADOVĚNÍ ZVYŠUJE RIZIKO KARDIOVASKULÁRNÍCH ONEMOCNĚNÍ O NEUVĚŘITELNÝCH 91 PROCENT."

Co na to říkám? Měli bychom se bát? 🤷‍♂️
Image
Image
2/ Tyto výroky vytržené z kontextu založené na slabých důkazech jen bohužel zvyšují míru informačního chaosu ve výživě a mohou u senzitivních osob podporovat nezdravý vztah k jídlu.
Mar 9 10 tweets 3 min read
1/ Jaký je za mě jeden z nejvíce efektivních a bezpečných suplementů, který by měl téměř každý suplementovat?

Edukační vlákno 👉 Image 2/ Je to KREATIN.

Tělu vlastní látka, kterou přijímáme i v potravě, ale jeho nadbytečný příjem v podobě doplňku stravy může mít velké benefity.

Jeho účinky jsou opravdu široké a v poslední době se čím dal více ukazuje, že to není suplement pouze pro sportovce. Image
Jan 23 10 tweets 3 min read
1/ Existuje něco jako ZPOMALENÝ METABOLISMUS po dietě neboli "metabolic damage"? 🧐

Kolikrát jste již slyšeli větu "mám zpomalený metabolismus kvůli dietám a nemůžu kvůli tomu zhubnout"?

Kdybych pokaždé za to vybíral korunu, můžu už si nyní koupit třeba jeden oběd.👏 Image 2/ Premisa zpomalení metabolismu je založena na tom, že pokud dlouho přijímáme málo energie (jsme v deficitu), začne se tělo na tento nízký příjem adaptovat, protože očekává "hladomor" a zpomalí se náš bazální/klidový metabolismus nad rámec úbytku hmotnosti (důležité!).
Jan 3 8 tweets 2 min read
1/ Jakou souvislost má maximální délka našeho života s dinosaury a proč zřejmě mohou dinosauři za naše "krátké" životy savců?

Edukační vlákno 👉 Image 2/ Jako savci jsme se vyvinuli z plazů někdy před 250-300 miliony lety.

Bohužel před 200 miliony let došlo na Zemi k masivní erupci sopky, díky které vymřelo zhruba 76 % živočichů.

Po této události plazi, respektive dinosauři dominovali na souši.
Dec 26, 2023 19 tweets 5 min read
1/ Proč bylo pro mě zásadní, aby mé nové fitko mělo zároveň i saunu?

Sauna totiž není jen o příjemném pocitu a relaxu, ale má i prokázané zdravotní benefity.

Pokud vás zajímá jaké, čtěte dále a nezapomeňte si vlákno uložit do záložek 🙏 Image 2/ V poslední době se dokonce ukazuje, že by sauna mohla potenciálně i prodlužovat život a snižovat riziko některých chronických onemocnění.

JAK SAUNA FUNGUJE?
Dec 21, 2023 11 tweets 3 min read
⚠️Před dvěma dny vyšla velmi cool studie se zajímavými výsledky a designem ohledně příjmu bílkovin:

👉Současný konsenzus byl takový, že bychom bílkoviny z hlediska kontinuální stimulace svalové proteosyntézy a budování svalové hmoty měli přijímat pravidelně v průběhu celého dne. Image Pokud byste tedy přijímali suboptimální dávky bílkovin v průběhu dne a většinu bílkovin jste přijali např. až večer, ochuzovali byste se teoreticky o stimulaci proteosyntézy.

Recentní studie, která vyšla v časopise Cell však může zřejmě změnit pohled na tuto problematiku. Image
Oct 19, 2023 10 tweets 3 min read
1/ Brýle blokující modré světlo se staly trendy řešením pro boj s potenciálními negativy vlivu modrého světla na naše zdraví. Jsou ale opravdu účinné? 🤔
#ModréSvětlo #OčníZdraví AI generated image 2/ Nedávná studie z dílny Cochrane, což je velmi důvěryhodný zdroj informací, se zabývala dopadem brýlí blokujících modré světlo na lidské zdraví, včetně kvality spánku nebo únavy očí. 📚 Image
Sep 23, 2023 11 tweets 3 min read
Nová meta-analýza 17 studií na více než 200 000 participantech zjistila, že:

👉 každých 1000 kroků denně navíc, snižuje celkovou úmrtnost o 15 %

👉 každých 500 kroků denně navíc snižuje riziko úmrtí na srdeční onemocnění o 7 % Image Čím více chodíte, tím větší benefity a nižší mortalita. Největší efekt pozorujeme v rozmezí 4000-12 000 kroků denně.

Musíme tedy všichni splnit 12 000 kroků za den, abychom byli zdraví a dožili se vysokého věku? 🤔
Image
Image
Sep 12, 2023 20 tweets 4 min read
1/x Většina lidí má problém zhubnout a redukovanou hmotnost udržet. Statistiky jsou vážně alarmující. V České republice více než 2/3 dospělé populace trpí nadváhou nebo obezitou.

Zde jsou jednoduché kroky, jak redukovat hmotnost efektivně 👉 Generated by AI 2/x 1. NASTAVTE SI REÁLNÉ CÍLE

Pokud je vaším cílem zhubnout, musíte být v kalorickém deficitu.

Použijte některou z on-line kalkulaček pro výpočet přiměřeného deficitu. Pokud máte vyšší iniciální hmotnost, kalorický deficit může být vyšší.
Aug 14, 2023 20 tweets 6 min read
1/xx Píše se rok 1972 a ve finském regionu Severní Karélie umírají muži ve středním věku na srdeční onemocnění jako na běžícím páse.

Co se tehdy stalo a jak jednoduchá změna životního stylu proměnila zdraví populace v tomto regionu a později i v celém Finsku?

EDUKAČNÍ VLÁKNO👉 Image 2/xx Popravdě, tento region v té době patřil mezi nejnezdravější místa na světě a 700 z 100 000 mužů ve věku 35-64 let zde umíralo v 60. letech právě na srdeční onemocnění.

Finský ministr zdravotnictví si tehdy uvědomoval obrovská rizika a jmenoval 27letého lékaře..
Jun 29, 2023 18 tweets 5 min read
1/17 Here we go again. 🥲🙈

Proč mě nová vlna démonizace umělých sladidel a aspartamu nechává chladným? 2/17 Je to kvůli tomu, že jsem podobný "hype" zažil už tak stokrát a ještě mě žádné studie díky jejich designu nepřesvědčily o změně názoru na umělá sladidla (AS). Tím ale nechci tvrdit, že se to nemůže stát, protože změna názoru na základě nových důkazů by měla být přirozená.
Jun 25, 2023 10 tweets 4 min read
1/10 JAK JE TO DOOPRAVDY S HRANICÍ 10 000 KROKŮ ZA DEN?

Pokud nám jde o hubnutí či zdravotní benefity, často se mluví o "magické" hranici 10 000 kroků za den. Jak jsme se ale k tomuto číslu vůbec dostali?

Možná vás opravdový důvod vzniku této magické hranice překvapí 🤫 2/10 Nezdá se, že by z hlediska maximálních zdravotních benefitů toto konkrétní číslo 10 000 kroků za den bylo nějak podloženo vědeckými studiemi. Ve skutečnosti tato magická hranice byla poprvé použita v reklamě v 60. letech minulého století pro prodej japonských krokoměrů!
May 27, 2023 25 tweets 6 min read
1/25 ⚠️Neuvěřitelný příběh objevu léku, který dává naději milionům lidí po celém světě a je možná i lékem dlouhověkosti.

Celý příběh začíná na jednom z nejvíce odlehlých ostrovů na světě – na Velikonočním ostrově. Nejbližší pevnina (Chile) je od něj vzdálena přes 3500 km. Image 2/25 Tento ostrov je známý hlavně pro své sochy obřích hlav, které se nazývají jako "moai". V roce 1963 v průběhu Studené války a testování jaderných zbraní se vědci zamýšleli, jak se adaptovat na zhoršující podmínky a v rámci toho podnikli sérii environmentálních studií.
May 25, 2023 6 tweets 2 min read
1/6 Studie z roku 2021 ukázala, že hmyzí protein a mléčný protein mají velmi srovnatelnou stravitelnost, rychlost trávení a oba významně podporují svalový růst.

Jen pro kontext – v oblasti stimulace proteosyntézy ve svalech (MPS) je mléčný protein Rolls-Roycem mezi proteiny. Image 2/6 Hmyzí protein tedy může být příslibem udržitelného zdroje bílkovin. Je také bohatý na esenciální aminokyseliny, minerální látky a vitaminy. Chitin funguje podobně jako vláknina.
May 23, 2023 11 tweets 3 min read
1/11 ⚠️KDE BYCHOM BYLI BEZ VĚDY A EBM?

Asi většina z vás někdy slyšela o běžné praxi pouštění žilou (venepunkci) ještě před "objevem" vědecké metody. Slyšeli jste ale někdy o foukání kouře do zadku? 🧐 Image 2/11 "Foukání kouře do zadku" zní jako bizarní technika ze špatného filmu, ale ve skutečnosti to bylo v minulosti naprosto běžnou praxí! V 18. století lékaři skutečně foukali kouř do řitního otvoru pacientů a tato zvláštní metoda sloužila k oživování, zejména u utonulých osob. Image