29.05.1943 w ruinach getta, w jednej z wielu takich egzekucji, Niemcy mordują 530 więźniów Pawiaka.
Po tej zbrodni w Warszawie pojawiły się napisy "Pawiak pomścimy".
Wątek o największym niemieckim więzieniu w okupowanej Polsce, jego ofiarach oraz katach. I o zemście.⬇️
(1)
Historia Pawiaka (nazwanego tak od ul. Pawiej) sięga lat 30. XIX wieku. W carskim więzieniu siedzieli powstańcy styczniowi czy uczestnicy rewolucji 1905. 24.04.1906 OB PPS przeprowadziło brawurową akcje uwolnienia 10 więźniów Pawiaka (na zdjęciu: uczestnicy tej akcji).
(2)
Niemieckim więzieniem Pawiak został 2.10.1939. Pierwszymi jego więźniami stali się przedstawiciele polskiej inteligencji, którą Niemcy postanowili eksterminować w ramach Intelligenzaktion. Więziono tu mężczyzn, kobiety (żeńską część więzienia zwano "Serbią"), a nawet dzieci.
(3)
"Przy oknie leży na brzuchu dowódca jednego z oddziałów leśnych z Podhala (...) Nasz bohaterski partyzant dostał „tylko” 500 kijów. Oba pośladki miał w ropie (...) Ani nie pisnął z bólu. Wytrzymał i to i nie mniej odważnie się zachował, gdy go zabierano na rozstrzelanie."
(4)
Zaczynał się w Palmirach, Kampinosie i Wólce Węglowej na zachodzie, ciągnąc się przez Magdalenkę i Las Kabacki na południu, Anin i Wawer na wschodzie, a kończył w Bukowcu na północy.
Warszawski pierścień śmierci. Tu masowo w latach 1939-44 rozstrzeliwano więźniów Pawiaka.
(5)
"Był też porucznik AK (...) I jego te tortury nie ominęły. Wkładano mu rurę gumową do odbytnicy i pompowano do kiszek powietrze tak, że mu omal brzuch nie pękł. A jednak nic nie powiedział, co by mogło innym zaszkodzić."
Od maja 1943 więźniów Pawiaka, setkami, Niemcy rozstrzeliwują w ruinach zlikwidowanego warszawskiego getta.
(7)
"(...) słyszałem krzyki torturowanych, obok mnie siedziała kobieta, której ucięli piersi, krew się lała na ziemię. Był mężczyzna, którego tak pobili, że twarz była całkiem nieludzka."
(8)
Jesień 1943. Dowódcą SS na dystrykt warszawski zostaje Franz Kutschera. Zarządza masowe łapanki Polaków. Z ulicy trafiają, jako zakładnicy, na Pawiak, do specjalnych cel. Egzekucje przeprowadzano kilka razy dziennie. Nazwiska ofiar ogłaszają niemieckie plakaty i megafony.
(9)
Przez Pawiak w czasie wojny przeszło około 100 tys. ludzi.
37 tys. zginęło. Mordowani w masowych egzekucjach, zmarli w wyniku bestialskich tortur...
60 tys. wyjechało stąd do obozów koncentracyjnych.
Zdjęcie: zamordowani więźniowie Pawiaka, ul. Leszno, 11.02.1944
(10)
"Na noszach zaniesiono mnie do więziennego szpitala (...) polski personel lekarski czekał na mnie (...) poczułam chłodne palce na rozpalonym gorączką czole i jak z zaświatów dotarł do mnie cichy szept: "Nie bój się, dziecinko, teraz jesteś już między swoimi".
(11)
Na Pawiaku funkcjonowała polska konspiracja. Działali w niej szczególnie lekarze, Polacy pracujący w miejscowym szpitalu. Z i do więzienia przemycano grypsy. Dzięki poświęceniu takich ludzi możliwe były akcje odbijania więźniów, w tym ta najsłynniejsza, akcja pod Arsenałem.
(12)
"Pawiak pomścimy"
I pomszczono. Zacznijmy od najważniejszego kata. Dowódca SS na dystrykt warszawski, który zarządził masowe uliczne łapanki, przewożenie na Pawiak jako zakładników, a później egzekucje.
Franz Kutschera. Wyrok wykonano 1.02.1944.
(13)
"Pawiak pomścimy"
Mordował więźniów dla przyjemności. Wieszał, kazał kłaść się na rozżarzonych węglach, szczuł psami. Osobiście zamordował mjr. Dionizego Błeszyńskiego, komendanta Obwodu AK Warszawa-Wola.
Franz Bürkl. Wyrok wykonano 7.09.1943
(14)
"Pawiak pomścimy"
Sadysta kierujący oddziałem kobiecym, tzw. "Serbią", Pawiaka. Ernst Weffels. Wyrok wykonano 1.10.1943.
Jego kochanka, donosicielka, pomagająca rozpracowywać konspirację na Pawiaku, w tym szpitalnych lekarzy, Sabina Bykowska. Wyrok wykonano 5.10.1943.
(15)
"Pawiak pomścimy"
Herbert Schultz, Karl Brockmann, Ewald Lange, Stephan Klein, Jacob Lechner, Karl Riemann, Adolf Wagner...
Wyroki wykonano.
Na zdjęciu: strona pisma SS z nazwiskami poległych "za führera i Rzeszę", wśród których są też nazwiska katów z Pawiaka.
(16)
Nie wszystkich katów dosięgła sprawiedliwość...
Np. Thomas Wippenbeck, zwany "wiszatielem". W 1972 sąd w RFN uznał go winnym pomocnictwa przy mordzie co najmniej 100 więźniów, po czym... odstąpił od wymierzenia kary, uzasadniając to tym, iż wykonywał tylko rozkazy...
(17)
Pawiak Niemcy wysadzili w powietrze w czasie powstania. Przetrwało tylko rosnące na Pawiaku drzewo. Wiąz. Po 1945 ludzie zaczęli przybijać do niego tabliczki z nazwiskami ofiar. Drzewo obumarło ponad 20 lat temu. Dziś w miejscu, gdzie rosło, stoi jego odlew.
(18)
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
To była scena jak z greckiej tragedii. Ich dwóch, dowódca i młody żołnierz. Tamtych, UB i KBW, aż 150.
Wybiegli ku nim. Chłopak padł ranny. Zawołał dowódcę. Ów podszedł. Przeżegnał go. Po czym dobił strzałem w głowę. I sam odebrał sobie życie.
Byli to ojciec i syn.
Wątek⬇️ 1/
Urodził się w 1901 w Żebrach k. Łomży. Tę wieś jego rodzina, Żebrowscy herbu Jasieńczyk, dostali od Władysława Jagiełły w zamian za udział w wojnie z Krzyżakami.
Był wnukiem powstańca 1863, brat walczył w wojnie 1920.
Kazimierz Żebrowski miał skąd czerpać życiowe wzory.
2/
We wrześniu 1939 Kazimierz zostaje powołany do wojska. Trafia do żandarmerii.
Dostaje się do sowieckiej niewoli. Wywożą go do obozu w Kozielsku.
Jako żandarm, skończyłby w Katyniu. Życie uratował mu jednak kolejarz. Darował mu swój kolejarski mundur.
Nad obozem koncentracyjnym zapada noc. Na stosie ciał przeznaczonych do spalenia w krematorium leży konający więzień, były żołnierz AK.
Stanie się cud. Pewien człowiek go ocali.
Słyszeliście historię Stanisława Staszewskiego - piosenkarza znanego dziś jako Tata Kazika?
⬇️
1/
Staszek Staszewski urodził się w 1925. Pochodził ze szlacheckiej, zubożałej rodziny. Jego ojciec był dyrektorem szkoły.
Gdy wybucha wojna, Staszek ma tylko 14 lat.
Jako nastolatek, trafi na Pawiak.
Po uwolnieniu wstępuje do Armii Krajowej. Przyjmuje pseudonim "Nowy'.
2/
Wybucha Powstanie. Staszek, w stopniu kaprala, walczy na Pradze. Dowodzi drużyną.
Na Pradze powstańcy, w walce z doświadczonymi frontowymi jednostkami niemieckimi, nie mieli nawet najmniejszych szans. Dzielnica kapituluje po kilku dniach. Staszek w walce zostaje ranny.
Był ranek 13.02.1943. W kobiecym baraku obozu na Majdanku rozlega się głos:
"Hallo, hallo, tu Radio Majdanek. Dzień dobry paniom!".
Młoda dziewczyna udaje, że w dłoni ma mikrofon.
Znacie historię Radia Majdanek? I niezwykłych kobiet, więźniarek obozu na Majdanku?
Wątek⬇️
1/
Na Majdanku wszystko, co trzeba, było zaraz przy bramie. Plac apelowy, gdzie dokonywano selekcji, kto ma żyć. Łaźna, gdzie odbywała się brutalna kąpiel. A z łaźni przejście do komory gazowej.
W styczniu 1943 do obozu dociera transport "Pawiaczek" - więźniarek z Pawiaka.
2/
"Pierwsza rzecz, która nas zupełnie zaszokowała (...) to jest rozbieranie się do naga przy tym całym personelu (...) Złożonym tylko i wyłącznie z mężczyzn (...) nie chciałyśmy się rozbierać, ale nie było innej rady, bo zaczynali ryczeć, zaczynali bić"
Więzienie w Rawiczu, 1950r. Strażnicy wydają rodzinie zwłoki zamordowanego 67-letniego człowieka.
W tym czasie więźniowie w celach stają na baczność.
Człowiekiem tym był przewodniczący parlamentu Polski Podziemnej, dowódca podziemnych oddziałów PPS, Kazimierz Pużak. Wątek⬇️
1/
Bohater tej opowieści urodził się 26.08.1883 (dziś mamy więc rocznicę) w Tarnopolu w robotniczej rodzinie o ukraińskich korzeniach.
Początkowo chciał być prawnikiem, rozpoczął nawet studia we Lwowie. Porzucił je jednak dla działalności politycznej. W 1904 wstępuje do PPS.
2/
1906.
Od PPS oddziela się PPS-Frakcja Rewolucyjna. Polscy socjaliści, tacy, jak wtedy Piłsudski, Sławek, Arciszewski czy Pużak wybierają drogę walki o niepodległość.
Zupełnie inną drogą, razem z Dzierżyńskim, Konem i Luksemburg, pójdzie wtedy niestety inna część lewicy.
Sierpniowa noc. Na cmentarzu na skraju Puszczy Ruskiej pojawiają się Sowieci.
Rozkopują świeżą mogiłę żołnierzy AK, poległych w bitwie z nimi 21.08.1944.
Chcą się upewnić, że ich legendarny dowódca na pewno poległ wraz z nimi.
"Bezręki major"- tak na niego mówili.
Wątek⬇️
1/
Bohater naszej opowieści to Maciej Kalenkiewicz. Był on synem posła na Sejm RP z ramienia ZLN (endecja), Jana Kalenkiewicza.
Kalenkiewicze to ziemiańska rodzina spod Nowogródka, pieczętująca się herbem Kotwicz (na zdjęciu). Od tego herbu wziął się pseudonim naszego bohatera.
2/
W 1924 zdaje maturę w korpusie kadetów. Z najlepszym wynikiem. W 1927 kończy szkołę oficerską. Z najlepszym wynikiem. W 1938 dostaje się na studia w Wyższej Szkole Wojennej. Z najlepszym wynikiem.
Jego kariery nie zniszczy to, że w 1926 odmówi udziału w przewrocie majowym.