Krzysztof Mamiński Profile picture
Jun 10 10 tweets 3 min read Twitter logo Read on Twitter
"Pomimo wzrostu dochodu, dzietność spadała przez większość dziewiętnastego wieku, w czasie, kiedy koszty dzieci rosły." Dlaczego w 2 poł. XVIII wieku dzietność w Anglii (na wykresie poniżej mierzona współczynnikiem reprodukcji brutto, czyli liczbą (1/10) #demografia_historia Image
urodzonych córek) rosła, pomimo spadających płac realnych, a w XIX w. zaczęła spadać pomimo... rosnących płac realnych? Wg tekstu pt: "Fertility and economic change in eighteenth and nineteenth century Europe. A comment." z 1983 r. autorstwa Nancy Birdsall, (z którego jest (2/10)
powyższy wykres) pierwszy proces był spowodowany industrializacją wsi, która rozszerzyła możliwości pracy na wsi poza własne (bądź rodziców) gospodarstwo rolne. Przełożyło się to na obniżenie wieku zawierania małżeństw oraz, prawdopodobnie, zwiększenie dzietności (3/10)
małżeństw. Ogólnie, 'proletariatyzacja pracy' (przejście od samozatrudnienia z kontrolą środków produkcji, do niewykwalifikowanej przeważnie pracy na etat) w początkowym okresie rewolucji przemysłowej sprzyjała wzrostowi dzietności. Z jednej strony, poprzez większe (4/10)
możliwości pracy i, tym samym, wcześniejsze zawieranie małżeństw. Z drugiej (nierozerwalnie związanej jednak z pierwszą), poprzez wzrost ekonomicznej wartości dzieci, ponieważ zapotrzebowanie na ich pracę nie było już ograniczone np. rozmiarem gospodarstwa rodziców. (5/10)
W XIX w. zaczęło się to jednak zmieniać i ekonomiczny koszt posiadania dzieci zaczął rosnąć. Najpierw, w 1819 r. przyjęto Factory Act, który zabraniał pracy dzieci poniżej 9. roku życia w przemyśle tekstylnym, a pracę dzieci w wieku 10-16 lat ograniczał do 12 godzin (6/10)
dziennie. Egzekwowanie aktu było jednak słabe, dlatego też zapewne spadek dzietności w pierwszej poł. XIX wieku był umiarkowany. Trend został jednak wyznaczony. W 1867 r. przyjęto Factory Acts Extension Act oraz Workshop Regulation Act, które rozszerzyły postawienia aktu (7/10)
z 1819 r. na wszystkie branże przemysłowe i ustanowiły lepsze mechanizmy egzekwowania. Krótko później, już w 1870 r., zaczęto przyjmować kolejne akty edukacyjne, z Education Act w 1880 r. na czele, który wprowadził powszechną i przymusową edukację dla dzieci w wieku od (8/10)
5 do 10 lat (w 1899 r. było to już 12 lat). Koreluje to 1:1 ze spadkiem dzietności w W. Brytanii z okolic 5 w 1880 r. do poniżej 2 już w latach 30-tych XX wieku. Reasumując, kapitalizm rzeczywiście przyczynił się do spadku dzietności z wysokich, przedindustrialnych (9/10) Image
poziomów, ale w trochę inny sposób, niż się to powszechnie wydaje. Cały tekst dostępny po zalogowaniu tutaj: jstor.org/stable/1972899 (10/10)

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Krzysztof Mamiński

Krzysztof Mamiński Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @KMaminski

Sep 16, 2022
Kilka słów o demografii Ukrainy w kontekście poniżej rozmowy:
1) Sytuacja demograficzna Ukrainy jest rzeczywiście tragiczna. Populacja od szczytu w 1993 r. spadła z 52,2 do ok. 36,5 mln na koniec 21', bez terytoriów utraconych w latach 2015-16. Przy czym (1/n) #demografia_ukraina
te 36,5 mln należy traktować jako górną granicę. Realnie populacja jest bliższa 30 niż 36 mln;
2) Prawdziwe problemy zaczną się imo od 2031 r. kiedy w dorosłość zaczną wchodzić coraz mniej liczne roczniki (520 tys. urodzeń w 2012, 272 tys. w 2021);
3) Już w 2019 lub 2020 (2/n)
raportowano, że liczba emerytów przewyższa liczbę podatników. W 2021 liczba zgonów była blisko 3x większa niz liczba urodzeń (714 vs 272k). Wojna oczywiście pogorszy te proporcje - wzrost zgonów, spadek urodzeń i pozostanie za granicą części uchodźców. Cdn. (3/n)
Read 12 tweets
Apr 20, 2022
Dlaczego Rosji idzie tak słabo w wojnie z Ukrainą (myślę, że obecnie zgodzą się z tym już nawet najwięksi rusofile czy ukrainofoby)? Moja teoria. Po 1) autorytarno-neofeudalno-mafijny system rządów – im dłużej u władzy, tym większe oderwanie od rzeczywistości. Autorytarna (1/17)
władza swoją legitymację czerpie z sukcesów, a nawet jak ponosi porażki to i tak przedstawia je jako sukcesy, ewentualnie winę zewnętrznych wrogów. Powoduje to, że z czasem władza sama zaczyna wierzyć we własną propagandę. Istotnym elementem wzmacniającym powyższy proces (2/17)
jest premiowanie w służbie publicznej potakiwaczy i tzw. BMW (biernych, miernych, ale wiernych), którzy raportują ‘górze’ to, co ta chce usłyszeć (zdanie odrębne jest bowiem odbierane jako brak lojalności, którą ‘góra’ ceni sobie bardzo wysoko), szczególnie unikając przy (3/17)
Read 17 tweets
Apr 18, 2022
Grafika profesora Fuxiana bardzo dobrze pokazuje na czym opiera się obecnie szybki rozwój Chin. Na nienaturalnie szybkim tempie urbanizacji i, w rezultacie, na dalece odbiegającym od naturalnego udziale ludzi młodych w populacji metropolii, (1/5) #demografia_chiny #ekonomia
którzy zamiast zakładać rodziny (vide szybko spadająca liczba małżeństw, o której pisałem jakiś czas temu), harują na swoje kariery i PKB (często w systemie 9-9-6), spłacając jednocześnie kredyty na absurdalnie drogie nieruchomości. Problem polega jednak na tym, że ta (2/5)
megadynamiczna i megaproduktywna kohorta się starzeje i nie będzie miała następców, którzy przejęliby od niej pałeczkę. Jest to szczególnie widoczne na przykładzie miasta Shenzhen i na pewno wielu innych miast, których tutaj nie ma, a które wyrosły de facto w ciągu (3/5)
Read 5 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(