Józef Kasprowicz Profile picture
Jun 18 17 tweets 7 min read Twitter logo Read on Twitter
Były lata, że sprzedawano tu więcej szampana niż w Wiedniu...

Trzecie pod względem powierzchni miasto II RP, po Warszawie i Łodzi. Zwano go "galicyjską Kalifornią". Albo "galicyjskim piekłem".

Zapraszam na opowieść o Borysławiu.

#Kresy

1/ Image
Historia tego, położonego nad rzeką Tyśmienicą, miasta zaczęła się skromnie. Pierwsze wzmianki o osadzie pojawiają się w XIV w. Tutejsi mieszkańcy mieli utrzymywać się ze sprzedaży dziwnej, oleistej, czarnej cieczy, która początkowo wykorzystywano do oliwienia kół u wozów.

2/ Image
W połowie XIX w. Borysław ogarnia gorączka ropy naftowej. Jeśli ktoś miał szczęście, kupując ziemię w dobrym miejscu, od razu stawał się milionerem. Jak Wacław Wolski (zdjęcie), który po kilkunastu godzinach kopania trafił na strumień ropy tak duży, że utworzył ropne jezioro.

3/ Image
Nowobogaccy z Borysławia bawili się hucznie. Wiktor Klobassy potrafił latem zasypać całą ulicę w Wiedniu cukrem, mającym imitować śnieg i jeździć po niej saniami. Inni potrafili przegrać w karty kamienicę w Drohobyczu lub palić kubańskie cygara w bursztynowych cygarniczkach.

4/ Image
"Połączenie amerykańskiego rozmachu ze wschodnim zacofaniem (..) będąc najbogatszym- ma wygląd nędzarza, będąc nędzarzem- iskrzy wspaniałością. Obok nowoczesnych gmachów- pochylone lepianki (..) a wszędzie, jak okiem sięgnąć, las wież wiertniczych"- pisał w 1939 przewodnik.

5/ Image
Borysław miał jednak też skrajnie odmienne oblicze - biedy i zacofania, w którym żyło tysiące pracujących tu ludzi.

Na zdjęciu ul. Pańska. W 1929 w błocie zmieszanym z ropą miał tu utonąć cały wóz, razem z koniem.

6/ Image
"Osiadłem w ówczesnym piekle galicyjskim i miałem sposobność poznać bliżej Borysław - Kalifornię galicyjską, pełną jęków nędzarzy i raptownie powstających fortun kilkudziesięciu jednostek" - wspominał Ignacy Daszyński, który u schyłku XIXw. organizował tu strajki robotników.

7/ Image
Nędzę robotników Borysławia próbowali wykorzystać komuniści.

Sekretarzem Związku Zawodowego Robotników Przemysłu Chemicznego w tym mieście w 1926 r. był Władysław Gomułka (z lewej). W Borysławiu poznał on swoją przyszłą żonę, Liwę (Zofię) Szoken (z prawej).

8/ ImageImage
Dużym problemem Borysławia były wybuchające, od czasu do czasu, pożary szybów naftowych. Najpoważniejszy wybuchł w 1908, gdy w szyb naftowy Oil City trafił piorun. Gaszono go kilka miesięcy.

Widok dymu i płonącego szybu umieszczano potem na pocztówkach (na zdjęciu).

9/ Image
W Borysławiu to był bardzo ważny i bardzo nieprzyjemny zawód.

Łebacy, czyli robotnicy zbierający ropę ze stawów, kałuż, czy rzeki. Używali do tego warkoczy z końskiego ogona, którymi zgarniali ropę. Przyklejoną do włosów substancję wyciskali następnie do wiader.

10/ Image
Pisano o Borysławiu i poetycko:

"Na rozległych, otaczających miasto wzgórzach jarzy się tysiące kształtnych, stożkowatych choinek. Rozsiane po zboczach góry domy migocą rozlicznymi światełkami okien, tu i ówdzie strzelają w niebo jaskrawe ogniste jęzory płomieni"

11/ Image
Borysław, jako galicyjska "ziemia obiecana", pojawia się w kilku powieściach. Wspomnieć tu warto, przede wszystkim, powieść p.t. "Henryk Flis" Stanisława Antoniego Muelleraw oraz powieść ukraińskiego pisarza, Iwana Franko (z prawej) p.t. "Borysław się śmieje".

12/ ImageImage
Przedostatnim prezydentem polskiego Borysławia był Roman Machnicki (na zdjęciu siedzi w środku, wśród obrońców miasta z 1918). W czasie niemieckiej okupacji, jako major, służył w AK. Zginął razem z całym swoim oddziałem, otoczonym przez Niemców we wsi Warzyce 22.11.1943 r.

13/ Image
Okupacji nie przeżył też ostatni prezydent Borysławia, Kazimierz Rossowski. "Nic nikomu złego nie zrobiłem, nie będę uciskał" - powiedział do swojego kierowcy w drodze do Rumunii. Zawrócił.

Aresztowany przez Sowietów. Zamordowany w 1940. Jego szczątki spoczywają w Bykowni.

14/ Image
Niemiecka okupacja przyniosła zagładę 12 tys. Żydów z Borysławia. Jednym z niewielu ocalałych był Szewach Weiss, którego ukryła wpierw Ukrainka, Julia Lasotowa, potem polskie małżeństwo Michała i Anny Górali, a na koniec polska sąsiadka, Maria Potężna i jej syn, Tadeusz.

15/ Image
Ostateczny koniec Borysławia takiego, jaki znali Polacy w II RP lub Galicji, nastąpił w czerwcu 1944. Wtedy to 70 amerykańskich samolotów w nalocie dywanowym zniszczyło szyby naftowe Borysławia. Choć (podobno) miano oszczędzić te z przedwojennym kapitałem amerykańskim...

16/ Image
Co pozostało po polskim Borysławiu? Niewiele. Zburzono dawną zabudowę, zniszczono stary polski cmentarz górniczy. Przetrwał kościół św. Barbary (dziś cerkiew unicka) i kilka budynków, jak modernistyczny budynek Poczty z 1930. W 2010 zrekonstruowano pomnik Mickiewicza.

17/ ImageImageImage

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Józef Kasprowicz

Józef Kasprowicz Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @JozefKasprowicz

Jun 9
Ciesz się, że zabiłem ci rodziców, dostaniesz odszkodowanie - powiedział do syna swoich ofiar.

9.06.1926 urodził się Jerzy Vaulin. Reżyser i dokumentalista, bywalec salonów PRL i III RP.

Morderca mjr. Antoniego Żubryda i jego żony, Janiny.

Wątek o zbrodni bez kary⬇️

(1) Image
Jest lato 1946. Dawny żołnierz AK z Podkarpacia, a obecnie student Politechniki Wrocławskiej, trafia w ręce UB. Nie potrzeba było nacisków, namówienie go do współpracy było dość proste. Nowo pozyskany agent przyjmuje pseudonim "Moskit".

To właśnie Jerzy Vaulin.

(2) Image
W tym czasie na Podkarpaciu działa Samodzielny Batalion Operacyjny NSZ "Zuch", dowodzony przez mjr. Antoniego Żubryda (zdjęcie). Zwalcza UB, KBW, chroni ludność przed UPA. Likwiduje też jednego z najwyższych rangą Sowietów zabitych przez podziemie - ppłk Teodora Rajewskiego.

(3) Image
Read 16 tweets
May 30
"Nie mogliśmy zdradzić naszej ojczyzny, gdyż jest nią Polska, a nie Rzesza"

Gdy Niemcy odkryli, iż w AK działa cała grupa osób pochodzenia niemieckiego, byli w szoku. Urządzili im pokazowy proces.

Poznaj historię jednego z nich. 30.05.1906 urodził się por. Konrad Wünsche⬇️

(1) Image
Konrad Wünsche pochodził z niemieckiej rodziny, która osiedliła się w kaliskim. Był synem Feliksa i Heleny z domu Netzel.

Pracował jako administrator niemieckiego dworu Schlösserów w Opatówku (na zdjęciu). Poślubiając ich córkę, Zofię, stał się właścicielem całego majątku.

(2) Image
Mimo niemieckich korzeni, wybrał Polskę. Wstąpił do Wojska Polskiego, otrzymując w 1929 promocję na oficera. We wrześniu 1939, jako dowódca plutonu, a później szwadronu kawalerii, walczył w bitwie pod Bzurą i w obronie Warszawy.

Zdjęcie: wielkopolscy kawalerzyści nad Bzurą

(3) Image
Read 13 tweets
May 29
29.05.1943 w ruinach getta, w jednej z wielu takich egzekucji, Niemcy mordują 530 więźniów Pawiaka.

Po tej zbrodni w Warszawie pojawiły się napisy "Pawiak pomścimy".

Wątek o największym niemieckim więzieniu w okupowanej Polsce, jego ofiarach oraz katach. I o zemście.⬇️

(1) Image
Historia Pawiaka (nazwanego tak od ul. Pawiej) sięga lat 30. XIX wieku. W carskim więzieniu siedzieli powstańcy styczniowi czy uczestnicy rewolucji 1905. 24.04.1906 OB PPS przeprowadziło brawurową akcje uwolnienia 10 więźniów Pawiaka (na zdjęciu: uczestnicy tej akcji).

(2) Image
Niemieckim więzieniem Pawiak został 2.10.1939. Pierwszymi jego więźniami stali się przedstawiciele polskiej inteligencji, którą Niemcy postanowili eksterminować w ramach Intelligenzaktion. Więziono tu mężczyzn, kobiety (żeńską część więzienia zwano "Serbią"), a nawet dzieci.

(3) Image
Read 18 tweets
May 28
Miejsce to jest nieprzerwanie zamieszkałe od blisko 9 tys. lat.

Samo miasto wielokrotnie grało w filmach Jerozolimę (np. w "Pasji" Gibsona). Nakręcono tu też część scen ostatniego Bonda.

Zapraszam na spacer po Materze, mieście wykutym w skałach.

#PodróżezKasprowiczem

(1) ImageImageImage
Nasz spacer rozpoczniemy od jednego z głównych placów miasta, Piazza Vittorio Veneto. Po raz pierwszy spójrzmy stąd na stare miasto, zwane Sassi (po włosku "kamienie"). Sassi składa się z dwóch dzielnic: Caveoso, z domami-jaskiniami i Barisano, z bardziej "typową" zabudową.

(2) ImageImageImage
Przy Piazza Vittorio Veneto znajduje się wejście do monumentalnej miejskiej cysterny (Palombargo Lungo). Mieszkańcy korzystali z niej latem, kiedy brakowało wody w miejskich fontannach. Cysterna działała od XVI w. (wpierw jako jaskinie z rezerwą wody), aż do 1920 roku.

(3) ImageImageImage
Read 10 tweets
May 25
Bari.

Kontynuując podróż po południowych Włoszech, w ramach #PodróżezKasprowiczem, zapraszam dziś na spacer wąskimi uliczkami stolicy Apulii. Podążymy śladami św. Mikołaja z Bari oraz księżnej Bari i polskiej królowej zarazem, czyli Bony Sforzy.

(1) Image
Normański zamek w Bari.

W 1502 przybyła tu młodziutka, 8-letnia Bona Sforza, wraz z matką, Izabelą Aragońską, która z nadania Habsburgów otrzymała księstwo Bari. Zamek stał się siedzibą ich dworu.

Od pierwszych dni matka zaczęła szukać dla Bony dobrego kandydata na męża.

(2) Image
W 1518 roku Bona opuści zamek w Bari, udając się do Polski, gdzie poślubi Zygmunta Starego. Powróci tu po 48 latach, gdy skłócona z synem, Zygmuntem Augustem, zdecyduje się wyjechać z naszego kraju.

Na zdjęciach: dziedziniec i wnętrza zamku w Bari.

(3) ImageImageImage
Read 13 tweets
May 12
12.05.1944 oddziały AK por. Stanisława Łukuciewskiego "Małego" i NSZ por. Leona Cybulskiego "Znicza" stoczyły pod Bożą Wolą bitwę z oddziałem AL dowodzonym przez Bolesława Kaźmiraka "Cienia" (na zdjęciu).

A był to bandyta naprawdę wyjątkowy. Wątek o polowaniu na "Cienia"⬇️

(1) Image
Urodził się w Zakrzówku (lubelskie) w 1924. Jak to często bywało w przypadku dowódców komunistycznych oddziałów, skończył jedynie szkołę powszechną.

W 1942 wstąpił do PPR i komunistycznej Gwardii Ludowej, służąc w kilku różnych oddziałach po kolei.

(2) Image
Bandycką działalność jego oddział rozpoczyna 18.02.1944 napadem na jego rodzinny Zakrzówek i obrabowaniem mieszkańców.

27.02.1944 napada na Józwów. Dwóch żołnierzy AK zostaje zatłoczonych na śmierć krzesłami. Bandyci rabują majątek, uprowadzają też i mordują fornala.

(3) Image
Read 19 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(