Chris Klomp Profile picture
Mar 30 13 tweets 2 min read Read on X
Er is de laatste tijd - terecht - aandacht voor groeiend antisemitisme. 'Dit nooit meer', immers. Maar er is ook iets geks aan de hand. Kort draadje.
We zijn erg gevoelig voor Jodenhaat, omdat we vanuit de geschiedenis weten wat de gevolgen kunnen zijn: de Holocaust.
Maar de Holocaust begon niet met het transport van Joden naar vernietigingskampen. Die massale vernietiging begon met de taal. Met hoe de geesten rijp werden gemaakt.
Taal is essentieel. Vrijwel iedere genocide begint bij demonisering. Door een groep mensen af te schilderen als een kwaadaardige soort kunnen overheersers de morele remmingen wegnemen, die mensen normaal hebben.
Rwanda bijvoorbeeld: zelfde dynamiek. De ander was een plaag, een onmens. Inferieur. Intrinsiek slecht. Er werden vergelijkingen gemaakt met beesten. Met onkruid.
De Europeanen die meewerkten aan de Holocaust konden dat doen omdat hun geweten werd gesust. Er was een reden om Joden af te voeren: ze waren ondermensen, kwaadaardig, uit op macht.
Uit onderzoek bleek ook dat de meeste kampbeulen of nazi's niet intrinsiek slecht waren. Ze zagen, mede door de propaganda, de Joden niet meer als mens. Hun werk kreeg zo een gerechtvaardigd doel.
Je moet en kan de Holocaust met niets vergelijken. Het is de grootste misdaad in de moderne geschiedenis. Maar je kunt wel de aanloop vergelijken.
Anyway, denk er eens over na als je ziet hoe mensen bepaalde groepen neerzetten. Hoe ze bij voortduring wijzen op vermeende collectieve slechte eigenschappen. Hoe ze praten over omvolking en inferieur gedrag.
Het is een van de meest verhelderende zaken die ik ooit las. Een kampbeul die de meest vreselijke zaken werd verweten, maar pas boos werd toen ze hem confronteerden met het feit dat hij een Joods jongetje een worstje aanbood tijdens de sabbat.
Zijn aandeel in de stelselmatige vernietiging van een volk kon hij voor zichzelf verantwoorden, maar niet het treiteren van een individu.
En dat zegt eigenlijk alles: de mens is in staat tot vreselijke dingen als de ander niet meer als mens wordt gezien, maar als een plaag. Ontmenselijking is de startbaan naar ellende.
Dus ja: wees waakzaam voor antisemitisme, maar wantrouw ook lieden die op de bres springen voor de een, maar al op de startbaan staan bij de ander.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Chris Klomp

Chris Klomp Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @chrisklomp

Mar 24
Echt bizar dat @gofundme niet ingrijpt bij de actie van Youri Plate om zijn volgelingen een dwangsom van 50k te laten betalen. Feitelijk werkt het platform zo mee aan het plegen van een onrechtmatige daad.
Dat je uberhaupt geld kunt inzamelen voor het betalen van boetes en dergelijke. Daar zou eens naar gekeken moeten worden. Ondermijning van de rechtspraak lijkt mij.
Bij het crowdfunden van dwangsommen vind ik het eigenlijk nog erger. Die hebben namelijk expliciet de functie om iemand te laten stoppen met strafbaar of onrechtmatig gedrag.
Read 5 tweets
Mar 6
Zit nog eens na te kijken over de reacties van politici op de pro-Palestina demo gisteren in de Tweede Kamer. En in het verlengde daarvan het oordeel van de Tweede Kamer om die bekende leus 'from the river to the sea' als strafbaar te zien.
Ik ben er toen ook niet op aangeslagen, maar feitelijk is dit een hele rare en ongewenste gang van zaken. De vrijheid van meningsuiting is namelijk in de kern een bescherming tegen censuur van de overheid.
Het is immers het recht om 'een mening te hebben en de vrijheid kennis te nemen en te geven van informatie of ideeën, zonder inmenging van enig openbaar gezag'
Read 11 tweets
Feb 26
Dit. Wat is eigenlijk je motief om je hier zo heftig tegen te verzetten? We horen vaak: 'Kinderen zijn kwetsbaar en onschuldig, daar moet je afblijven en ze niet leren over seks'. Juist omdat ze kwetsbaar zijn moet je dus voorlichting geven.
Ik vrees dat veel ouders gewoon niet willen weten dat kinderen al op jonge leeftijd wel degelijk bezig zijn met seksuele gevoelens. Het is wegkijken. Niet willen accepteren. En dus niet voor willen bereiden.
'Dat komt later wel. Als ze er aan toe zijn'. Dat is zo'n beetje kinderen niets leren over het verkeer en ze dan op hun 18e loslaten in de drukke binnenstad.
Read 10 tweets
Jan 1
‘Het nieuwe jaar was nauwelijks vijf uur oud toen de beruchte Schildersbuurt er uitzag als na een burgeroorlog: opgebroken bestratingen, smeulende vuren, kapotgeslagen straatlantaarns, verbrijzelde ruiten, kromgebogen verkeerspalen en beschadigde auto’s. De wegen lagen bezaaid met stenen, stokken, kapotte flessen, half verbrande meubelen, planken en meubilair'. 1960.
'In de jaren 70 werd het allemaal nog grootschaliger. Er werd niet meer tussen straten gevochten, maar tussen hele wijken. De overheid zat met de handen in het haar en in de jaren ’80 braken de ergste jaren aan. Groepen kerstbomenjagers gingen elkaar te lijf met wapens en strijkerbommen. Tijdens de jaarwisseling gingen niet alleen kerstbomen en autobanden op het vuur maar ook hele auto’s'
'Hoofdcommissaris J.H.A.K. Gualthérie van Weezel (alias Jan Hak) van de Haagse politie liet de agenten stevig optreden. Begin 1961 liep dat niet goed af. Op nieuwjaarsdag daagde een groep jongens de politie uit. Eerst werd er gescholden, dat ging over in geweld en veertien agenten voerden een charge uit met de blanke sabel. De 16-jarige scholier Wim Scholte werd daarbij geraakt en overleed op weg naar het ziekenhuis aan een slagaderlijke bloeding'
Read 5 tweets
Dec 28, 2023
Die hele bevrijding van door Duitsland bezet Europa slaat achteraf nergens op. Kijk eens naar de miljoenen doden. We hadden gewoon moeten onderhandelen met Hitler.
Die hele operatie kostte ook nog eens miljoenen en miljoenen. Geld dat niet door de VS, Canada, Engeland en anderen kon worden ingezet voor het eigen volk.
En waarom? Er viel best met Hitler te onderhandelen, die wilde heus niet heel Europa hebben. Alleen maar een beetje Lebensraum en veilige buitengrenzen. Maar wij moesten weer zo nodig vechten.
Read 6 tweets
Dec 27, 2023
Ah, kijk aan. Uiteraard is fraudeur Brinkerink weer van de partij. Laat ik hier eens op reageren in een kort draadje. Image
Yvonne Brinkerink kwam ooit uitgebreid in het nieuws als redder van kwetsbare kinderen. In 2006 begon ze met Stichting Vrienden van Tom, vernoemd naar haar zoon.
Ze was niet weg te slaan bij programma's. Zo ging ze voor het programma 'Blootgewoon' van de KRO uit de kleren om geld in te zamelen via een naaktkalender.
Read 14 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us!

:(