Kde nebudou mít radost, jsou v geotermální elektrárně Svartsengi a v turistickém rezortu Blue Lagoon. Už u minulé erupce byl problém, že lávy bylo tak moc, že dokázala nabít takové tloušťky, že začala překonávat ochranný val, který tam Islanďani mají
Z měření deformace povrchu, jinými slovy z pozorování toho, jak moc se povrch vyklenuje kvůli magmatu, které se pod ním hromadí, to vypadá, že by tato erupce měla vyprodukovat více lávy, než některé z předchozích.
Magmatu se pod povrchem totiž nahromadilo více (červená čára).
Podobně jako u předchozích erupcí v této oblasti, i tentokrát máme co dělat s výlevem magmatu z trhliny.
Charakteristické pro ní je produkce velkého množství lávy, vznik desítky metrů vysokých lávových fontán a rozsáhlých lávových proudů.
Dobrou zprávou pro nás v Evropě je...
... že tohle je druh sopečné erupce, který by tady pro nás neměl mít v podstatě žádný dopad.
Nevzniká totiž velké množství sopečného prachu a popela, který by zablokoval leteckou dopravu a ani neuniká extrémní množství sopečných plynů, které by výrazně ovlivnily klima.
Doporučuji tak zaskočit do krámu, koupit si popcorn a užít si skrze streamy na Youtube neuvěřitelnou podívanou, kterou si pro nás příroda (už zase) připravila.
A až zas někde na sockách uvidíte někoho, kdo bude psát, že se lidstvo nemusí snažit o redukci množství lidmi vypouštěných skleníkových plynů, pač tahle sopka nás všechny převálcovala na tisíce let dopředu, rovnou mu tam vlepte tohle video.
Šíří blbosti.
@threadreaderapp unroll please
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
Pamatujete si, jak v roce 2022 po výbuchu tichomořské sopky Hunga Tonga–Hunga Haʻapai se tu vyrojila spousta účtů, které začaly tvrdit, že je nesmysl se snažit o snižování množství lidmi vypouštěných skleníkových plynů?
Pojďme se tak ohlédnout, jak tenhle "fakt" zestárnul... 🧵
Pro připomenutí.
Když 15. ledna 2022 došlo k hlavní explozi sopky, zakrátko se nad ní vzneslo skoro 60 kilometrů vysoké mračno tvořené sopečných prachem, plyny a vodní párou.
Odhaduje se, že bylo do atmosféry vyvrženo až 10 km^3 (!) nadrcených šutrů.
Ale není se co divit. Exploze to byla skutečně enormní. Pěkně je to vidět na proměně vzhledu pod mořem potopené části sopky.
Zničení stanice ztíží Rusku komunikace se svými satelity. Což znamená, že se jim budou nejenom hůře kontrolovat a ovládat, ale i to, že mohou začít zažívat úzké hrdlo na straně příjmu dat.
Což není optimální v době míru, natož v době války...
Nedávno jsem se na ní ptal v pětiminutovce i jsem vám ji slíbil v předvolební agitce😎
Jo, mluvím o Dysonovo sféře
Megastruktuře tak megastrukturované, že se těžko představuje něco většího, že by někdo někde někdy zvládl postavit
Pojďme si tak tuhle šílenost přestavit 🧵
Tak tohle byl on.
Freeman Dyson (†2020)
Americko-britský teoretický fyzik, po kterém se tahle hypotetická megastruktura jmenuje. A to přes to, že ji vlastně nevymyslel...
... a současně člověk, který na sklonku života litoval, že se jmenuje po něm😕
ioerror, CC BY-SA 2.0
Proč se jmenuje koncept hvězdné sféry zrovna po něm?
Protože v roce 1960 napsal vědecký článek do Science, ve kterém se zamýšlel nad tím, jestli náhodou technicky vyspělé mimozemské rasy nebudou potřebovat strašně moc hodně nejvíc energie k životu science.org/doi/10.1126/sc…