Je pátek a tak je na místě doporučit pár 🇨🇿 vědců a vědkyň, které byste mohli chtít mít ve svých sledovaných.
Někteří nepatří mezi ty nejaktivnější účty, co tady jsou, ale věřte mi, že se za nimi skrývají lidé, o kterých je dobré vědět, pač toho mraky ví!
🧵
Třeba takový @PetrZacharov vám okamžitě vysvětlí, proč nemáte používat při pohledu na oblohu slovo mrak, ale oblak.
Ale taky je to člověk, kterého se pokaždé ptám, když se něco stran počasí děje.
Tornáda, bouřky.... cokoliv vás napadne.
Buď to ví, nebo ví, kde se zeptat
Existuje jistá šance, že o víkendu budeme mít možnost spatřit polární záři...
A když já potřebuji vědět něco o tomhle fascinujícím fenoménu, nebo chápat, jak fungují věci okolo magnetického pole Země/Jupiteru/čehokoliv a interakce se Sluncem... vždycky otravuji @DavidPisa!
Vím, že je už určitě sledujete, ale kdyby nepřidejte si mezi sledované skvělý projekt @Zeptej_se_vedce, který vzniká díky nadšení a píli celé řady lidí!
Tohle je platforma, kde máte možnost dostat vyfutrovanou a na zdroje podepřenou odpověď na cokoliv, co vás napadne...
Když nerozumím něčemu stran chemie (což je, věřte mi, vlastně pokaždý...), tak vždycky hledám profil @malyvedec.
Člověk, který vám určitě velice rád doporučí pár šílených chemických pokusů a který nás, až to bude potřeba, naučí vyrábět třeba i ten termit :D
@malyvedec Kdykoliv nechápu něco stran mimozemskéhé života, otravuji s dotazem @Julianne_SF, českou astrobioložku a spisovatelku, u které vždy koukám s otevřenou pusou, kolik toho o svém oboru ví.
Až tak jednou nastane🛸invaze, naučí nás, do jakých částí emzáckých těl máme střílet!
Máte strach z trifidů? Nebojte, pokud někdy utečou z těch ohrad, i tady máme někoho, kdo nám s nimi poradí! Jen se budeme muset obrátit na @Jitka_Klimesova.
Ta totiž zkoumá, jak se rostliny dokáží regenerovat, takže pro ní nebude problém vymyslet, jak na ně!
@Jitka_Klimesova Pokud byste chtěli někdy poradit v otázkách geochemie, nebo potrápit někoho s určením šutru, co jste našli na dovolené (a nechtěli šikanovat jako obvykle mě...), pak sledujte geoložku @MikyskovaEliska!
Ve stejném baráku jako Eliška posedává i @FilipTomekGeo, vulkanolog a přední náš expert na sopečné kaldery.
A taky člověk, který na rozdíl ode mě dokáže poznat, jaký sopečný šutr vidí před sebou i zvládne používat geologickou mapu v terénu.
jo, pravej pozemskej geolog!
@FilipTomekGeo Opomenout nesmím ani @SvobodaLab, kabrňáka na hrátky s DNA.
Ale taky člověka, který dlouhodobě upozorňuje na nešvary v české vědě. Když si ho přidáte a budete sledovat, budete mnohem lépe v obraze, co místní akademickou sféru pálí.
@FilipTomekGeo @SvobodaLab Pokud byste měli jakýkoliv dotaz stran globální změny klimatu, není lepšího účtu ke sledování než @faktaoklimatu.
Zase je za ním tým lidí, kteří odvádějí naprosto úžasnou práci a kteří toho neskutečně hodně ví. Nejen o přírodních procesech, ale i o vlivu na naší společnost
@FilipTomekGeo @SvobodaLab @faktaoklimatu Zvlášť teď na podzim se vyplatí sledovat @Jachym, experta, který má v malíčku všechno, co se týká znečištění ovzduší.
Smogová situace, prach ze Sahary, nebo až nám zase někdy bouchne sopka na Islandu a zasype nás popelem, tohle bude člověk, kterého budete chtít číst.
Nechcete mít ve feedu jen přírodní vědy, ale chcete taky něco humanitního? Ale jistě.
Sledovat byste měli @JanBenesAggie. (skoro)každou sobotu píše skvělý vlákna o USA a taky je přední český amerikanista!
@JanBenesAggie Chtěli jste někdy vědět něco o trilobitech, ale nevěděli se, koho se zeptat? Jo, tak tenhle problém vyřešíte, pokud si zasledíte @lukas_laibl.
Neexistuje trilobití otázka, na kterou by neznal odpověď! (no dobře, nějaký asi budou, ale on je ten, který to za vás rád dostuduje!)
@JanBenesAggie @lukas_laibl Obsah, který sem sype @VojtechPecka se vám nebude číst snadno... ale je to jeden z účtů, které byste určitě MĚLI SLEDOVAT.
Proč? Protože Vojtěch se věnuje též tématům spjatými s globální změnou klimatu... jenže z té roviny, že ukazuje, jak někteří stran toho mlží až lžou
V Brně se pak ukrývá @SkodaLab. Člověk, který se věnuje výzkumu rakoviny a který má značný přehled stran DNA a její modifikace.
Ale tomu většinou nepíšu... rovnou mu volám :)
A jo, člověk, co nám pomohl vymyslet ilustraci k Vesmírníčku 2 stran DNA! :)
@SkodaLab Není to tak dávno, co jsem doporučoval ke sledování @polar_andy_cz, pro jeho znalosti stran glaciologie/ledovců/polárních oblastí.
Nicméně když už ho tak sledujete, přidejte si k němu i @glacier_ecology. Ta má stejnou vědeckou vášeň a lidem, co rozumí ledovcům, není nikdy dost!
@SkodaLab @polar_andy_cz @glacier_ecology Stran otázek ekologie a ochrany životního prostředí se vyplatí sledovat @VojtechKotecky, který tuhle tématiku do místního cvrlikání vnáší.
@SkodaLab @polar_andy_cz @glacier_ecology @VojtechKotecky Kdybyste někdy chtěli pochopit svět částicové fyziky, nebo jen potřebovali virtuálně znát někoho, kdo má co dočinění s CERNem, klikněte na @RybarMartin.
Vyjma toho je skvělý popularizátor vědy a tedy ideální respondent pro novinářskou obec, pokud tohle téma zpracováváte.
@SkodaLab @polar_andy_cz @glacier_ecology @VojtechKotecky @RybarMartin Našli jste zajímavou květinu a nedokážete ji určit? Na vašem místě bych pod její fotografií označil botaničku @SterbovaJitka! Máte velkou šanci, že se pak dozvíte, co to bylo :)
@SkodaLab @polar_andy_cz @glacier_ecology @VojtechKotecky @RybarMartin @SterbovaJitka Když se někde něco utrhne a začne se to sesouvat, máte dvě možnosti, kam se chcete obrátit.
Buď na @GeoMikesh do Ostravy nebo na @J_Blahut do Prahy.
Pro oba je totiž cokoliv, co gravitace táhne ze svahu dolů to, co je fascinuje!
@SkodaLab @polar_andy_cz @glacier_ecology @VojtechKotecky @RybarMartin @SterbovaJitka @GeoMikesh @J_Blahut Do světa atomů, prvků, chemických vazeb a všeho toho, co jste se sice učili na škole, ale už jste téměř jistě kompletně zapomněli (nebojte, já taky...) vás vezme @caco3cz.
@SkodaLab @polar_andy_cz @glacier_ecology @VojtechKotecky @RybarMartin @SterbovaJitka @GeoMikesh @J_Blahut @caco3cz Omlouvám se spoustě dalších vědců a vědkyň, které sleduji a které bych tady měl vepsat... Mrzí mě, že jsem si na vás nevzpomněl na první dobrou a slibuji, že někdy udělám další podobné vlákno!
@SkodaLab @polar_andy_cz @glacier_ecology @VojtechKotecky @RybarMartin @SterbovaJitka @GeoMikesh @J_Blahut @caco3cz A vy ostatní. Přidávejte si vědce/vědkyně víc mezi své sledované.
Uvidíte, že vám to dost obohatí pohled na svět!
Často se totiž od nich můžete dozvědět o vědeckých novinkách, které jednou změní svět nás všech :)
The END
A jelikož existuje šance, že tohle vlákno zítra ráno krapet vystřelí v dosahu, tak sem ještě píchnu něco s přesahem.
Můžete pomoc někomu udělat lepší školní rok - vybírá se na školní obědy pro jednoho klučinu.
Jste nejlepší. Obědy už jsou vybraný, tak co sem přidám ještě jednu slečnu, co potřebuje pomoc s náklady na školu v přirodě... aneb tyhle školní aktivity jsou pro nízkopřijmové vždy strašákem jejich napnutých rozpočtů...
Pokud nemáte na sobotu plán, dovolte mi, abych vás pozval k nám do spořilovského areálu na den otevřených dveří třech místních ústavů.
Věřte mi, že nebudete litovat. Tady nabízím ochutnávku toho, co vás tam od 10 do 16 hod čeká! 🧵#týdenvědy
Předně, můj kolega @DavidPisa tam poprvé veřejnosti představí náš nový popularizační stroj, skrze který máme lepší možnost vysvětlit, jak Slunce ovlivňuje magnetické pole Země!
Kdybyste neměli v sobotu co dělat, mám pro vás tip.
Jak asi tušíte, docela mě baví popularizovat geovědy... a nejsem v tom sám. Baví to i mého kolegu Matěje Machka z @GFU_AVCR i @DavidPisa z Ústavu fyziky atmosféry.
A tak jsme si řekli, že společně něco vymyslíme...
🧲🌎🌞🧵
A víte, co jsme udělali?
Jo, fungl novou, unikátní edukační pomůcku pro vysvětlení chování planetárního magnetického pole ve hvězdném větru!
Pecka, co!?
Kdyby neměla Země své silné magnetické pole, život na jejím povrchu by jistě nebyl takový, jak ho známe.
Magnetická pole planet totiž pomáhají odklánět část nebezpečných částic přicházejících z okolního kosmického prostředí. Částice se tak nedostanou až na povrch.
Co byste dělali, kdybyste měli k dispozici na 30 dní loď s robotickou ponorkou a páčidlo?
Jo, přesně. Vydali byste se do Tichého oceánu, ponořili se skoro 3 kilometry hluboko do blízkosti hydrotermálního vřídla a tam udělali velký objev!
Jaký?🧵
🎥Schmidt Ocean Institute
To, že se v blízkosti hydrotermálních vřídel nachází život, víme už skoro půl století
Od té doby se podařilo objevit přes 600 druhů. Druhů, které k životu nepotřebují energii ze Slunce