Я обіцяв, я роблю. Тред на 16 цікавих кадрів з фільму Алім, де є шось особливе з історії культури Криму.
1. Табана – чинбарня (майстерня обробки шкур). Бахчисарай славився своїми кольоровими сапʼянами, в 19 столітті це був головний продукт, який виробляли в місті.
2. Деллял – глашатай (крикун). Він їде ззаду, на ослі, перед ним іде барабанщик (давулджи). Деллял за гроші рекламував продукти і виголошував обʼяви. Барабан привертав додаткову увагу.
3. Давул – барабан. Це не музичний барабан, а продуктовий. З споду загружали гаряче вугілля, зверху клали чибереки – шоб вони лишались гарячими.
На задньому плані ше видно кошики з яйцями – так люди носили з сіл яйця великими партіями.
4. Фередже – паранджа. В містах жінки не виходили в люди з відкритим лицем. Особливо часто на старих картинках можна бачити жінку молли (священника) закутаною в біле фередже.
5. Гірське село Ворун. Місця на вулиці всім бракує, люди роблять роботу і збираються разом на дахах. Жінки наприклад прядуть.
Від цих раєвидів нічого не залишилось до наших днів, село розтащили після депортації кримських татар.
6. Традиційні танці – хоран і кайтарма. Рухи, які можна бачити в фільмі – унікальні, зараз так не танцюють. Дівчата співають собі самі до танцю, чоловікам грають музики. Між Алімом і барабанщиком видно музиканта з двома маленькими литаврами – думбелек. Цей інструмент зник зовсім.
7. Кона – столик. На ньому прираси з кольорового паперу і фольги. Навіть яблука – на паличці з прикрасами. Такі прикраси характерні для всієї Європи 18-19 століть, і для Криму в тому числі.
8. Келін – наречена. В основний день весілля наречена сидить в кімнаті з дружками, але в спеціальному кутку, за пеленою з дорогої гарної тканини. Поки за нею не прийде молодий, шоб їх уже разом благословили стати сімʼєю.
9. Ібрик – латунний глечик. Ви може не дуже добре його можете роздивитись, але він стоїть на столі. Коли каву зварять в джезві, її переливали в розігрітий наперед ібрик, і вже в ньому подавали на стіл.
10. Киїз – повстяний килим. Тут ми бачимо справжню сільську хату з справжнім затоптаним за багато років киїзом. Його валяли з шерсті різного кольору, шоб зробити цікаві узори. Це теплий і довговічиний предмет для дому.
11. Мангал. В кутку хати багатого пана стоїть спеціальний латунний мангал з кришкою. Туди насипали гаряче вугілля, шоб грітись. Можна і гріти чи готувати їжу, якшо треба. Такі мангали в Криму були ше в 19 столітті.
12. Караїми. В Алімі є багато саме кримськотатарської етногрфії. Але є місце і для караїмів. Чоловіків можна впізнати за характерним вбранням. А Сара, кохана Аліма, вбирається як в національні, так і в модні євроейські костюми. І це дуже правдива деталь.
Це кінець треду. А я вам нагадую, шо фільм можна подивитиссь отут:
Кулсторі, як я їхав на БЗВП в Британію, але не доїхав.
В розподільчому центрі більшість було бусифікованих. Таких, в кого вже було відношення – певно 4 з 15. Привезли в НЦ і відсортували: в кого були судимості, є арешт рахунків, борг по аліментах – в окремий стрій. 1/17
В кого не було ніяких проблем, пошикували, і сказали, шо ми їдемо в Британію на 35 днів. Інші проходять БЗВП в Україні, 55 днів, як експеримент. Відбір був тільки за тим, чи людину пропустять через кордон в іншу країну. 2/
В мене і ше кількох людей були підозри, чи після Британії не злетить відношення. Комусь сказали, шо все ок, "тобі повезло". Мені і ше одному сказали пробувати відмовитись. Але офіцер, який нас відібрав, не приймав відмову і кричав, шо це ніяк не впливає на відношення. 3/
На півночі Японії, на острові Хоккайдо і деяких менших живе корінний народ – айни. Вони традиційно ловили багато риби, особливо річкову форель, а її шкуру вичиняли і робили вбрання. 1/5
В 1930х держава заборонила ловити річкову рибу без ліцензії і це сильно вплинуло на айнів. В тому числі почало зникати вміння робити такий одяг, бо тільки річкова форель має потрібну шкуру – океанські риби не підходять. 2/5
Через старання ентузіастів і роботу музеїв це ремесло вдалось зберегти хоча б мінімально – зараз роблять айнські чоботи з форелі. Вони не мають такої вишуканої оздоби як повні костюми, але зберігають традиційні матеріали і форму. 3/5
@sutsilnyirozlad @nichvydycia @avedjema Так само наприклад, і генетично караїми, уруми і донські вірмени будуть родичами кримським татарам. Але це різні народи з різною самосвідомістю. І ці самосвідомості сформувались навколо релігії.
@avedjema @nichvydycia @sutsilnyirozlad До речі, як не парадоксально, але степ кримський – це теж група, яка сформувалась в Криму, на основі як людей з Центральної Азії, так і з самого Криму, і навіть з Балкан.
Тобто, навіть там тенгріанство – не єдина релігія предків, якшо промотати вглиб на тисячу років.
@avedjema @nichvydycia @sutsilnyirozlad Наприклад, жителі районів навколо Бахчисарая і Карасубазара – це дві різних групи, але вони обоє себе називали "татар халкъы" – татарський народ, а бахчисарайські навіть "темиз татар", тобто "чисті татари"))))