Marcin Kedzierski Profile picture
Mar 1 21 tweets 3 min read Read on X
1/ Nie ustają komentarze w sprawie wczorajszego spotkania Trumpa i Vance'a z Zelenskim. Nie będę oryginaly mówiąc, że nie do końca trafiają one w sedno, analizując, czy WZ dał się sprowokować, czy też nie. Bo to realnie bez znaczenia. Dlaczego? Zapraszam na 🧵
2/ Zacznijmy od tego, co jest celem Trumpa i Vance'a? Ich głównym celem jest wymiana elity - wywalenie w kosmos starego deep state i zastąpienie go nowym. Jakkolwiek to zabrzmi, trochę jest to zainspirowane #dobrazmiana, o czym zresztą trochę się za Oceanem pisze.
3/ Różnica jest jednak taka, że w Polsce to nie ma większego znaczenia dla polityki zagranicznej, bo my i tak prawie o niczym nie decydujemy. W USA to ma znaczenie fundamentalne, bo USA to słabnący, ale wciąż hegemon.
4/ Polityka zagraniczna jest w tym sensie całkowicie funkcją polityki wewnętrznej. Trump ze swoimi techno-akolitami uznał, że wątek ukraiński będzie użyteczny do walnięcia w stare elity. Dlatego podgrzewał (także przez algorytmy) antyukraińskie emocje Amerykanów.
5/ Dygresja - od jakiegoś czasu słyszałem, że jeśli w jakiejś kampanii fundraisingowej w USA pojawia się temat Ukrainy, akcja jest zakilowana. Ludzie zostali przekonani, żeby nienawidzić Ukrainy. Większość nawet nie wie, gdzie ona leży. To bez znaczenia.
6/ Trochę jak Orban z Sorosem. Chodziło o znalezienie abstrakcyjnego wroga. Trump i Vance mają za przeproszeniem w dupie Ukrainę. To tylko narzędzie, żeby mieć lewar wspierający wymianę elit. Ukraina stała się zakładnikiem w tej rozgrywce.
7/ Z tej wąskiej perspektywy Trump ma rację - Kijów nie ma żadnych kart, bo nie jest podmiotem, ale przedmiotem tej wewnętrznej rozgrywki. Nie może nic dać Trumpowi, poza własną głową, której Amerykanie chcą (a chcą, bo zostali tak sformatowani przez algorytmy).
8/ Oczywiście WZ dał wczoraj genialny pretekst, żeby zadowolić emocję tłumów. Jak na igrzyskach, cezar Trump wyciągnął kciuk. Ale to mówi wszystko o pozycji WZ - był gladiatorem, mógł ładnie walczyć, ale i tak przeznaczony był na śmierć.
9/ Z perspektywy USA problem polega na tym, że WZ realnie ma jednak karty. UA się nie położy i nie podporządkuje woli Trumpa. Dla samego Trumpa to oczywiście bez znaczenia, bo powtórzę, to nie jest jego gra. Ale dla USA to ogromny problem, bo Trump wysadza fundamenty soft power.
10/ Dziś sojusznicy, głównie w Azji, a tam jest dziś interes USA (Indie, Japonia, Korea, Australia) wiedzą już, że USA nie jest wiarygodnym partnerem. I to jest tragedia dla Departamentu Stanu. Rubio to wie, stąd jego wczorajszy body language.
11/ To zresztą kolejny element gry o wymianę elit - podważając deep state, Trump uderza w globalne interesy USA. Z tego powodu tłumaczenie na gruncie geopolityki nie ma żadnego sensu - decyzje Trumpa są zupełnie z innego porządku.
12/ Ale znów - sojusznicy to widzo i rozumiejo, i to będzie jeszcze bardziej podważać globalną pozycję USA. To zmiana społeczna za Oceanem, rozkręcona przez algorytmy, stanowi realną podstawę zmiany polityki zagranicznej USA.
13/ Wnioski. Po pierwsze, WZ wpadł w pułapkę, trochę jak Saakaszwili w 2008 roku. Ale niezależnie od tego, co by zrobił, realnie to nic nie zmieniało, bo w tej wewnątrzamerykańskiej grze obsadza rolę gladiatora, który musi zginąć.
14/ Dochodzą zresztą sygnały, że przed spotkaniem dostał deal, który zakładał de facto kapitulację Ukrainy, i nie mógł tego podpisać. Cała reszta to były już tylko didaskalia. Teatr. Dwóch na jednego. WZ popełnił błąd, ale był on realnie bez znaczenia.
15/ Po drugie, wchodzimy w erę wojny między Trumpem i jego akolitami a deep state. Nie przesądzałbym o jej wyniku. Ale nie mam wcale pewności, że deep state wygra. To wynika z wypływu władzy do technofeudałów, co próbuje opisywać od jakiegoś czasu. To jest kluczowy proces.
16/ Po trzecie, taki obrót spraw będzie powodować ogromne turbulencje międzynarodowe, których kształtu nie da się przewidzieć. To jednak oznacza, że Europa musi wejść w rywalizację z USA i podbijać piłeczkę, bo to będzie wzmacniać deep state.
17/ Po czwarte wreszcie, byłoby dobrze, gdyby nasza prawica przestała się jarać Trumpem i tym cynicznym szarlatanem JD Vancem. Głównie dlatego, że w ich optyce Polska może potencjalnie odegrać taką samą rolę jak Ukraina. Mogą nas rzucić na pożarcie lwom= amerykańskim wyborcom.
18/ Możemy mieć pewność, że deklaracje Trumpa o wielkim polskim narodzie, naszych przyjaciołach, etc., są kompletnie bez znaczenia. Bo algorytmami można w kilka tygodni zrobić z nas zdradliwych potworów, jeśli tylko będzie to wewnętrznie użyteczne.
19/ To jednak kolejny argument, żeby UE poszła na wojnę z amerykańskimi technogigantami, bo tak jak meblują oni głowę Amerykanom, tak meblują już głowę Europejczykom. I my zamiast zastanawiać się nad realnymi problemami, dywagujemy, czy WZ nie powiedział o kilka słów za dużo.
20/ Powtórzę - ostatecznie to bez znaczenia. Nie dajmy sobie mydlić oczu. I przestańmy dywagować o zachowaniu WZ. Nie w nim leży problem. Koniec 🧵
@TomaszSynowiec Pisałem o tym zreszta w DGP, że judykatywa to ostatni bastion. Niestety, to marne pocieszenie, choć na szczęście w USA ma większą legitymizację niż u nas.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Marcin Kedzierski

Marcin Kedzierski Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @KedzierskiMarc

Feb 10
1/ Dzięki @MazurKrzysztof za odcinek i otagowanie. Z większością tez przedstawionych w filmie oczywiście się zgadzam. Tak, nowa prawica umiejętnie stworzyła narrację, którą dotarła do nowych wykluczonych. Podział na lokalistów i globalistów jest oczywisty dla każdego obserwatora.
2/ Trudno nie zgodzić się też z większością rekomendacji - tak, potrzebujemy sprawnego państwa aktywnie przeciwdziałającego nierównościom, albo tego, że small business niekoniecznie jest "the best". Zresztą ten przekaz wydaje się nowym mainstreamem, począwszy od @mmpiatkowski .
3/ Ale debata ma sens wtedy, kiedy pojawiają się różnice, bo to nas pcha do przodu;) Zatem pozwólcie, że dosłownie kilka głównych myśli, z którymi mam problem. Zacznę od konkretu, by z niego odbić się szerzej. @MazurKrzysztof mówi, że naszym celem jest jak najwięcej kapitalistów.
Read 19 tweets
Dec 14, 2024
1/ Jesteśmy świadkami dynamicznej (r)ewolucji debaty publicznej - zmiany są głębsze i poważniejsze, niż wcześniej. Poniższy wpis jest trochę o tym, ale ponieważ wzbudził sporo reakcji, to dobra okazja, żeby pogłębić temat;) Zapraszam na 🧵o nowych relacjach mediów i polityki.
2/ Zacznijmy od samego @K_Stanowski . Niezależnie od mojej oceny jego aktywności (która i tak nikogo nie obchodzi;)), Stanowski jak mało kto czuje kierunek, w którym "wieją" media. Tak jak używając sportowego języka Messi czuje filozofię grę, tak Stanowski czuje media i algorytmy
3/ W jakimś sensie jest geniuszem i choćby dlatego warto go obserwować. Nie dziwi też, że dla wielu jest idolem, ikoną, punktem odniesienia - to trybun ludowy naszych czasów, wcielenie Boga "zdrowego rozsądku". Politycy szukają osi polaryzacji. Stanowski idzie krok dalej.
Read 22 tweets
Nov 13, 2024
Polska to dziwny kraj, w którym w 2024 roku wciąż funkcjonują struktury feudalne - Kościół, polityka/administracja (zwlaszcza samorząd), akademia, wymiar sprawiedliwości, wreszcie ochrona zdrowia. Rody, kasty, patronaże - to wszystko jedynie wzmacnia feudalne patologie. 1/x
15 lat Jan Staniłko pisał, że Polska jest sparaliżowana przez feudalne korporacje. Niewiele się niestety zmieniło, choć zmiany idą w różnym tempie. Zostały jednak chyba tylko dwa obszary, w których wewnętrzne ofiary feudalnych patologii jej bronią-to Kościół i ochrona zdrowia 2/x
W Kościele to jakoś zrozumiałe - tam biskup nierzadko jest panem życia i śmierci, no i mamy formalne posłuszeństwo. W OZ tego nie ma, ale wewnętrzne ofiary panującego tam feudalnego systemu wykazują się daleko idącą lojalnością. Widzę dwa możliwe powody, komplementarne 3/x
Read 8 tweets
Oct 24, 2024
1/Boimy się wielu rzeczy. Pragniemy bezpieczeństwa. A jednocześnie rośnie w nas przekonanie, że wojna jest nieuchronna. Zarówno ta zewnętrzna, jak i ta polsko-polska. Pokój staje się zapomnianym słowem, a mówienie o nim rodzi zdziwienie. Zapraszam na krótką 🧵 o #Gniezno1000
2/ Ponad rok temu na łamach @tygodnik pisałem o konieczności zmiany modelu funkcjonowania chrześcijan w przestrzeni publicznej. Że stary się wyczerpał, a jednocześnie istnieje wiele argumentów za tym, że jest społeczna potrzeba, żeby wypracować nowy. tygodnikpowszechny.pl/ostatnie-wybor…
3/ Dlaczego? Bo musi istnieć jakaś struktura, która będzie zdolna do budowania mostów ponad podziałami; struktura mająca w swoim DNA myślenie wspólnotowe, oparte na solidarności i braterstwie; struktura, która wciąż gromadzi ludzi z różnych stron politycznej barykady.
Read 19 tweets
Sep 19, 2024
Kolega @iggnacy słusznie się wkurza, ale chciałbym przy okazji zwrócić uwagę na inny problem. W psychologii jest coś takiego jak trójkąt dramatyczny: bohater-ofiara -sprawca. My w UE tkwimy w tym trójkącie. Albo jesteśmy bohaterami-lizusami, których Zachód klepie po plecach 1/x
Tyle, że nikt nas nie szanuje i nie traktuje poważnie w tej roli. Nas to irytuje i wchodzimy w drugą rolę-ofiary, w dwóch podtypach - albo takich, co biorą wszystkie winy na siebie, albo cierpiętników, którzy budują na micie ofiary kapitał moralny. 2/x
Problem w tym, że to też nie działa - nikogo na Zachodzie nie rusza nasze jojczenie:) Zmęczeni rolą ofiary wchodzimy w trzecią rolę-sprawcy. Polega ona na tym, że staramy się być prymusami i symbolicznie gnębimy inne ofiary=inne państwa CEE. 3/x
Read 9 tweets
Sep 16, 2024
1/ Zbieram od tygodnia różne doniesienia, przesłuchy i fakty w sprawie #powódź2024. Na podsumowania przyjdzie nam sporo poczekać, fale jeszcze schodzą, ale chciałbym w kilku wpisach pokazać, dlaczego sprawa jest strasznie złożona. Zapraszam na 🧵
2/ Zacznijmy od tego, że są to ogólne refleksje - będę niuansować, ale każdy z tych niuansów wymaga dalszego niuansowania. To niezbędne, żeby narysować ogólniejszą mapę problemu. Nieraz poszczególne punkty będą pozornie sprzeczne. Na tym zresztą polega skomplikowanie tematu.
3/ Po pierwsze - opad był ekstremalny. Były prognozy, które mówiły, że spadnie nawet >500mm, ale nikt nie brał tego na serio. Średnia prognozowa to było 350-400mm. To i tak wydawał się kosmos. Niestety miejscami spadło ok. 500mm.
Read 22 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us!

:(