Det här har fått spridning från olika konton. Det är alltså falskt och farligt eftersom det kan påverka människor som vill kritisera religion (eller häda ) att självcensurera sig. Men det är alltså inte ett brott att såga en trosuppfattning/heliga böcker ->
Den person det handlar om stod åtalad inte för religionskritik utan för solklara fall av hets mot folkgrupp. Här följer en lista av kärnan i åtalspunkterna.
Åtalspunkt 1: I samband med en koranbränning har uttalats: "de som följer koranen är farliga och har ett terroristiskt tankesätt, att islamcancern sprider sig i Sverige och att den elakartade sjukdomen måste tas bort, att terrorism och uppvigling föds i moskéerna"...
"att barn blir våldtagna i moskéerna, att barn ska förbjudas gå in i moskéer eftersom de annars kommer att bli tidsinställda bomber i framtiden samt att muslimer tvingar barn att bära slöja eftersom de känner sexuell attraktion till barn."
Åtalspunkt 2: I samband med en aktion där man trampar och förstör koranen uttalades: "bland annat att moskéer är en källa till terror, att det i varje moské i hela världen pågår uppvigling mot alla som inte är muslimer, att annan person har utmanat två miljarder
terrorister"...
"att muslimer inte ska förstöra Sverige, att alla muslimer är potentiella terrorister och att de slår sina tjejer. I anförandet liknas muslimer vid insekter och kackerlackor."
Åtalspunkten 3: I samband med en annan koranförstörarhändelse fälldes "uttalanden riktade mot muslimer, bland annat att alla muslimer är potentiella terrorister och att de är sovande celler som ska tas
ut från sina hem. Därutöver liknas muslimer vid åsnor som ska dresseras."
Åtalspunkten 4: Under en annan aktion uttalades "att muslimer inte tror på demokrati och den andres frihet, att muslimer försöker ockupera länder med kristen kultur samt att muslimer är sämre än alla andra och det smutsigaste folket i hela världen".
Det här är åtalet (förutom en annan punkt som inte rörde hetsbrott). Domstolarna har funnit detta ställt utom rimligt tvivel. Alla domare i båda instanserna har ställt sig bakom denna bevisvärdering.
Det är intressant att denna desinformationskampanj dragit igång. Just dessa domar är ovanligt tydliga med religionskritik är tillåtna ändå så används de som ett underlag för att hävda motsatsen.
För att vara tydlig: hatar du en religion är det fritt fram att framföra kritik mot religionen. Det är därför inga åtal skett rörande övriga koranbränningar. Däremot är det inte tillåtet att i samband med detta kalla dess utövare för kackerlackor eller potentiella terrorister.
Tillägg: det har förekommit en diskussion om vad det står i förundersökningsprotokollet. Här skriver Lawline om FUP och domaren lawline.se/answers/laser-…
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
Expo hade för några dagar sedan en text om attt en person som var närstående till en minister haft kontakter med högerextrema personer. Om det stämmer är det förstås en nyhet med allmänintresse. (Tråd om förtal)
Andra har därefter pekat utbett specifikt statsråd och även namngett den anhöriga - ett barn - som sägs ha rört sig i högerextrema miljöer. Expo namngav inte men samtidigt kan förstås Expo räkna ut att identifiering bara är en tidsfråga efter en sådan publicering
Jag hade inte tänkt att säga något om beslutet om att lägga ned förundersökningen mot Jomshof men det är svårt att låta bli. Anledningen till att jag inte sagt något är för att jag inte riktigt kan förstå vad som hänt.
En åklagare fick på sitt bord en anmälan om hetsbrott. Två bilder som spridits av Jomshof hade anmälts. De hade udden mot muslimer eller islam, beroende på hur man tolkar bilderna.
Man får säga negativa saker om islam men man får inte uttrycka missaktning mot muslimer (eller judar eller sikher).
Jag har med anledning av Jomshofs besked om att han kallats på förhör sett en massa konstiga saker om hur rättsväsendet borde hantera saken.
"Juristerna ska inte bestämma var yttrandefriheten går!" "Åklagaren ska inte åtala för yttrandefriheten måste vara fri." "I en öppen demokrati är det inte åklagare och domstolar som är svaret på oacceptabla yttranden - de måste bemötas i en öppen demokratisk debatt!"
Men det är inte juristerna som bestämmer. Det är politikerna. Det är inte åklagaren som bestämt vad som är hets mot folkgrupp. Det har riksdagen bestämt. Det är inte åklagaren som bestämmer om han ska åtala. Det har lagstiftaren gjort klart.
Jag har fått en massa medieförfrågningar med anledning av dagens dom i PFAS-målet, men avstått eftersom jag varit anlitad av de som förgiftats.
Det här är ett speciellt mål. Jag anlitas ganska ofta som rättssakkunnig i framför allt tvister. När jag skrivit mitt yttrande brukar jag sällan "känna" så mycket för saken. Jag uttalar mig principiellt i en fråga och sedan släpper jag den.
Det här målet har varit speciellt, eftersom jag har följt det litet i snart tio år och tagit del av många intervjuer med medlemmar i PFAS-föreningen och blivit tagen av hur detta påverkat på ett mänskligt plan.
Det pågår just nu en kampanj mot vår svenska yttrandefrihetstradtion. Då menar jag inte den kampanj som sker från islamister som hatar koranbränningarna i första hand utan från människor som säger att jag är en varm vän av vår tradition av yttrandefrihet men.
Det finns olika uttryck för detta hot mot yttrandefriheten. Det finns de som argumenterar för att fler yttranden ska ses som ordningsstörningar, vilket regeringen är inne på. Det är en inskränkning men enligt min egen mening kanske acceptabel.
Andra vill införa nya stycken i hets-paragrafen eller införa blasfemilagar igen.
Okej så jag såg Gunnar Strömmers presskonferens idag om en nystart i kriminalpolitiken. Det handlade om strängare straff, fokus på vissa särskilda brott som vapenbrott och s.k osjälvständiga brottsformer (försök)
Men det fanns något annat i justitieministerns programförklaring - för jag tror att det är så man ska se det, som en programförklaring - nämligen en fundamental ideologisk omorientering av straffrätten som disciplin.
På ett högt plan kan kanske denna omorientering beskrivas som ett skifte från utilitarism till deontologisk etik. Straffrätten skrivs om i grunden.