Det verkar finnas någon slags förbud hos större mediebolagen att granska skollobbyism så jag får skriva lite om kopplingarna mellan skolkoncernernas lobbyorganisation Almega utbildning och Moderaterna.
Ämnet för dagen: Just nu har Almega en omfattande kampanj för friskolor.
Pengarna för att betala kampanjen (en hel del pengar, de har slagit på stort) kommer från hemliga donatorer, vilket här bekräftas av skolkoncernen Atvexas VD. Några rika människor vill inte skylta med sitt namn. Utländska? Kanske. Det går inte att veta.
Almega utbildning har anlitat två byråer för att göra den här kampanjen: K21 och Gorgeous Media (klipp från Dagens Opinion).
K21 är specialister på "Public affairs" (ett finare namn för lobbyism) och "Regulatory risks". En lämplig byrå att anlita således, för någon som upplever hot om regulatoriska risker (reglering av vinsterna) och därför behöver påverka politikerna.
Här är "teamet" på K21:
- Fd Moderat
- Fd Moderat
- Fd Liberal
- Vice ordförande i Centerpartiets studerandeförening (googla).
Gustav Drougge är ledare för tankesmedjan Synaps men alltså även ägare av den här byrån "med en stor ambition för att hjälpa kunder i andra sektorer än i sjukvården. Vi arbetar med varumärkesarbete, PR och bedöma och förebygga regulatoriska risker." (Linkedin)
Drougge (som säkert är en himla trevlig person, detta är inte en tråd om ond och god utan om nätverk mellan vinstdrivande välfärd och politik) var tidigare Ingrid Svenonius kanslichef, men har nu "en friare roll att utveckla moderata idéer inom välfärdssektorn" (LinkedIn).
Nu till Almegas andra firma: Gorgeous Media.
De hjälper kunder att "nå sina affärsmål, vare sig det handlar om att öka kännedomen om sitt varumärke, rekrytera nya kunder eller medlemmar. Eller något så stort som att vinna ett politiskt val." gorgeousmedia.se/om-oss/
Vilka är det de ska vinna valet åt? Moderaterna!
"Du som söker blir en del av vårt team och är en av de faktorer som kommer avgöra att Moderaterna vinner valet i 100 kommuner 12 regioner och inte minst att Ulf får fortsätta som stadsminister." (LinkedIn)
Gorgeous media ligger bland annat bakom de här reklamkampanjerna åt Moderaterna.
- Almega utbildning får pengar av hemliga finansiärer för att påverka politiker.
- De anlitar två firmor som jobbar med "regulatory risks", "public affairs" och "att vinna val".
- Båda firmorna har mycket tydliga kopplingar till Moderaterna.
74 % av väljarna vill inte ha skolvinster. Inget riksdagsparti har en genomsnittsväljare som är för vinsterna. Lobbyforskare menar att politikers vägran att följa väljarviljan beror på "ett framgångsrikt arbete från lobbyister" och "ett starkt särintresse som är välorganiserat".
Statsministerns fru sitter i friskolestyrelse. En av de fd Moderater som skrev friskolereformen äger skolkoncern. En annan fd Moderat som ses som arkitekten bakom friskolereformen äger annan skolkoncern. En tredje fd Moderat driver "valfrihetens vänner" betald av andre moderaten.
Det blev en enorm nyhet när Aftonbladet skrev om att Ulf Kristerssons svägerska sitter i styrelsen för stiftelsedrivna "Teach for Sweden" som fått extra mycket pengar av regeringen (tror det handlar ca 12 miljoner). Friskolebranschen handlar om otroligt många gånger mer pengar.
Kristersson har nyss sett till att det inte blir sänkt skolpeng för frugans stiftelseägda friskolor, organiserade i aktiebolagsform. Det är andra gången på fyra år han lyckats med den bedriften.
Förra gången skrev skolägaren som författade friskolereformen så här i sitt företags årsredovisning (snälla, orka läsa). Friskolornas Riksförbund och "hög politisk kompetens i styrelsen" skulle se till att det inte blev sänkt skolpeng för friskolor.
VD för Friskolornas Riksförbund var vid den tiden även kommunpolitiker för Moderaterna i Stockholms stad. I styrelsen för företaget satt en person som ägde sommarstuga ihop med Kristersson och hans fru (idag äger de en herrgård).
Okej, jag slutar nu. Allt ovan är uppenbarligen antingen inget konstigt eller något som inte är medialt intressant. Almega Utbildnings hemliga finansiärer är nog nöjda över det. De får hålla på med sin lobbyism mot politiker trots att väljarna blir allt mer emot skolvinsterna.
Unroll this totalt ointressanta tråd @threadreaderapp
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
Håkan Sörman är ordförande för Academedia (utländsk ägarmajoritet) som årligen överklagar mängder av skolpengsbeslut. Almega utbildning opinionsbildar för åsikten att kommunen tar dåliga beslut. Sörman får skriva under denna text som "tidigare VD SKR". dagenssamhalle.se/opinion/debatt…
Det här är ett klipp från Almega utbildnings hemsida, där man beskriver ett fenomen som man påstår finns ute i kommunerna. Sörman beskriver samma sak i sin debattartikel (men nämner inte specifikt kommuners skolpengsbeslut).
Från debattartikeln: nej vi kan inte veta om det "ytterst handlar om medborgarnas förtroende för hur våra skattepengar används". Det kanske handlar om hur skattepengar flyttas från kommuner till 20-miljardbolaget Academedia där Sörman är ordförande.
Kommer ni ihåg den här platsannonsen som Academedia tvingades dra tillbaka, där man sökte en person som skulle "bearbeta vårdnadshavarna under hela resan – från beskedet att man väntar barn till att barnet börjar gymnasiet"?
Här kommer en uppdatering om hur det blivit.
Två föräldrar har fått beskedet att de väntar sitt första barn. De skapar ett konto på Bebisvärlden, ett av Sveriges största forum för Bebisvärldenklickar, och klickar på sök och förskola. Då ser de reklam för Pysslingen, Sveriges största förskolehuvudman – ägd av Academedia.
Reklamen finns där eftersom Academedia köpt företaget som driver Bebisvärlden. Samma företag driver även bland annat Disneyklubben och en bokklubb för barnföräldrar, så när barnet väl är fött kan föräldrarna leva i Academediavärlden.
SR har gjort ett quiz om skolan där man valt frågor och svarsalternativ på ett sätt som gör att man som läsare ska känna "oj, är det så det är, va bra!", bland annat om friskolor. Det får de, men de behövde kanske inte låta Academedias samarbetspartner utforma testet?
Oavsett vilken del av marknadsskolan man granskar dyker det upp före detta och nuvarande politiker som gör allt de kan för att väljarnas vilja att förbjuda vinstutdelning inte ska förverkligas. Jag ska tråda lite om den här faktaförnekande ledartexten. nkp.se/2026/04/19/van…
1. Vem skriver texten?
Marcus Björk, borgarrådssekreterare för KD i Stockholm, som även frilansar som ledarskribent.
2. Vilka utgör textens huvudkälla?
"Valfrihetskommissionen", som bland annat består av Gunnar Hökmark (fd M), Stefan Stern (fd S), Mikaela Valtersson (fd MP).
Så tragiskt att kommunpolitiker aktivt förstör egna skolors förutsättningar att lyckas genom att bjuda in riskkapitalkoncerner som IES. Jag föreläste i Norrtälje för 4 år sedan och berättade för nämndens ordförande (L) att detta kommer ske. Han sa "nej". norrteljetidning.se/norrtalje/komm…
Jag berättade om vad revisorerna på KPMG kommit fram till sker när koncernerna etablerar sig. 100 % av intäkten försvinner på de kommunala skolorna när eleverna lämnar men 90 % av kostnaderna finns kvar.
Jag berättade om hur skolsegregationen växer när skolkoncernerna expanderar eftersom främst föräldrar med eftergymnasial utbildning och inte nyanlända väljer till exempel IES.
Första månaden på Balans tionde levnadsår är över och vi har fått upp farten igen! Här följer redogörelse för en del av de saker vi gjort för era pengar. Vill ni skicka en slant eller bli månadsgsgivare? Klicka på länken/se swishnumret i sista posten i tråden!
Åsa:
- deltagit på samtalskväll om små och stora friskolor på Bergholmstorpet i Skarpnäck
- föreläst på Kommunals AW om hur sträva torkpapper på BB blir nyhet men smygnedskärningar i budget inte blir det
- modererat seminarium om friskolesystemet på Idéburna skolors riksförbund
Marcus har föreläst för:
– Sveriges Lärarstudenter Uppsala
– Sveriges Lärare Alingsås
- Sveriges Lärare Salem
- Vänsterpartiet Linköping
– Vänsterpartiet Upplands-Bro