Sun Tzu Profile picture
‏‏رسالت من ساختن ایران است به هر مقدار که در توانم باشد./لایک یعنی خواندم.
Dec 31, 2021 43 tweets 9 min read
#مهم
اندیشکده «شورای آتلانتیک» مطابق سالیان گذشته پیش بینی‌هایی را درباره رخداد‌های احتمالی در سال ۲۰۲۲ میلادی در سطح بین المللی انجام داده و درجه تحقق آن را تخمین زده است.
در ادامه این پیش بینی‌ها و احتمال به وقوع پیوستن هر یک ذکر خواهند شد: ۱-فقدان واکسیناسیون کرونا در کشور‌های در حال توسعه باعث ایجاد سویه‌های تازه‌ای می‌شود که به طور بالقوه مسری‌تر و کشنده‌تر هستند
با ظهور سویه امیکرون که برای نخستین بار در آفریقای جنوبی شناسایی شد که بسیار مسری‌تر از سویه دلتا به نظر می‌رسد هر چند شدت آن به طور کامل مشخص شده
Dec 31, 2021 4 tweets 1 min read
آینده اقتصاد جهان ...
وضعیت جدیدی پیش روست ...

باید توجه داشت که پیش‌بینی‌های جدید آنکتاد حکایت از شرایطی هشدار آمیز نسبت به چشم انداز تجاری سال آینده میلادی دارد

در این گزارش رشد کمتر از انتظار اقتصاد چین به‌عنوان یکی از عوامل نااطمینانی برای سال آینده معرفی شده که نشانگری از کاهش روندهای تجارت جهان است

چشم‌انداز آنکتاد حکایت از آن دارد که بسیاری از اقتصادها، همچنان با اختلال‌های ناشی از کرونا مواجه خواهند بود و این موضوع بر تقاضای مصرف‌کنندگان طی سال آینده اثرگذار خواهد بود.گزارش همچنین هشدار می‌دهد که نوسانات شدید و غیرمنتظره
Dec 31, 2021 4 tweets 1 min read
«دولت باغچه‌لی» رهبر حزب «حرکت ناسیونالیست ترکیه» در اقدامی جنجالی، نقشه‌ای را با عنوان نقشه «جهان ترک» به اردوغان هدیه داده که در آن تمامی قلمروهای کشورهای دیگر را که ترک‌زبان هستند یا اقلیت‌های ترک و مسلمان دارند، جزء قلمرو ترکیه محسوب کرده است. رسانه یونانی «To BHMA» نوشته این نقشه که ایده‌های نئوعثمانی و مداخلات خارجی اردوغان را به تصویر می‌کشد، فهرست بلندبالایی از کشورهای بالکان و آسیای مرکزی و روسیه تا بخش‌هایی از چین با اقلیت‌های مسلمانان «اویغور» را به‌عنوان «سرزمین‌های ترکیه» نمایش می‌دهد.
Dec 29, 2021 4 tweets 1 min read
از قرار معلوم در مورد واکسن برکت، تمامی واقعیت به مردم گفته نشده ! برغم تبلیغات گسترده حالا معلوم شده تکنولوژی تولید واکسن برکت، داخلی نبود، بلکه تکنولوژی عاریتی از دو کشور چین و هند بوده که به اسم واکسن داخلی ایرانی معرفی شده است. Image مواد اولیه و تجهیزات و سوله‌های تولید ابتدا از طریق چین و هند وعده داده شده بود که در مقطعی در دولت روحانی، مقدمات اجرایی آن انجام شده و تا بهره‌برداری و تولید خط اول تولید پیش رفت و سپس در دولت جدید، دو کشور با تبعیت از تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران به وعده‌های قبلی خود
Sep 30, 2021 12 tweets 3 min read
لطفا نقشه زیر را مشاهده بفرمایید.
در منتهی الیه گوشه باختری گوش چپ گربه، چشمه پرآب بورالان(چشمه ثریا) قراردارد که شمال باختری ترین نقطه مرزی ایران -ترکیه است.
درشمال این چشمه، باریکه ای دقیقا انگشت مانند از خاک ترکیه به صورت یک دنبالچه ارمنستان را از ایران جدا می سازد. امروز این باریکه انگشتی، بخشی از خاک ترکیه است. پهنای آن بین ۳/۵ تا ۱۱ کیلومتر است. این باریکه از شمال به ارمنستان، از باختر به ترکیه، از جنوب به ایران و از خاور به جمهوری خودمختار نخجوان ختم می شود. این باریکه در ادبیات سیاسی و طبیعی، "قره سو" نامیده می شود.
Sep 28, 2021 4 tweets 1 min read
من فقط از خدا یه چیز می‌خوام:
که نسبت به درد و ناراحتی بی احساس نباشم؛
که وقتی زمان مردنم میرسه،
پوچ، تنها و بدون هیچ دستاورد نمیرم

من فقط یه چیز از خدا میخوام:
که نسبت به تبعیض و بی‌عدالتی ساکت نباشم؛
که نگم اصلا به من چه! وقتی هم نوعان من از شانس بد، در حاشیه ای از دنیا قربانی بی عدالتی میشن، بر خلاف خوش شانسی من!

من فقط یه چیز از خدا میخوام:
اینکه درباره جنگ بی تفاوت نباشم؛
هیولای نفرت انگیزی که با خشونت روی بدن مردم بی‌پناه و بی گناه رژه میره !
Sep 28, 2021 4 tweets 1 min read
Don't you forget what I've told you
So many years
We are hopeless and slaves to our fears
We're an accident called human beings
Don't be angry for loving me baby
And say it's unreal
So many lives turned to songs
Like roses who're hiding their thorns It's the end of the world
The end of the world
It's a prison for dreams and for hopes
And still we believe there is God
It's the end of the world
The end of the world
We're dead but pretend we're alive
Full of ignorance, fools in disguise
Sep 27, 2021 5 tweets 1 min read
آقاى احمدى در مورد گرايش چپ در اسراييل گفتند
نكته ء مهمى قابل ذكر است
گرايش راديكال راست با ايرانيان كوچكترين مشكلى ندارند و حتى همسازند مشكل آنان حكومت جمهورى اسلامى ست
چپ اسراييل (گلوبالیست) براى اينكه بتواند پس از برجام با جمهورى اسلامى تعامل كند كلا جريان راست و حريدى ها را از سياست حذف كرده و اخبار و اطلاعات سياسى را به آنها نميدهد.براى اينكه اين خلأ در سياست اسراييل مشخص نشود،چپ ها را دو قسم كرده اند و برخى از چپ ها نمايش راست گرا بودن اجرا ميكنند
Aug 19, 2021 16 tweets 3 min read
پیامدهای پیوستگی ایران به اقتصاد جهانی

با پیوستن صادقانه ، نامشروط و فراگیر ایران به جامعه جهانی ، پیامدهای زیر حتمی است:

1- کاهش تند و پرشتاب بهای ارز؛
2- کاهش تند و پرشتاب بهای طلا؛
3- کاهش بهای مسکن؛
4- کاهش معنا دار نرخ تورم؛
5- افزایش تند سرمایه گذاری خارجی؛ 6- کاهش ریسک ضریب سرمایه گذاری خارجی؛
7- پیوستگی به سازمان تجارت جهانی؛
8- افزایش گام به گام نفوذ اقتصادی در فضاهای پیرامونی؛
9- نوسازی سامانه گردشگری؛
10- افزایش تند گردشگرپذیری ؛
11- پیوندخوردگی به فناوری برق -آفتابی؛
12- پیوندخوردگی به فناوری آب شیرین کن ها؛
Aug 18, 2021 8 tweets 2 min read
طالبان و شیعه
طالبان (طالب ها به گویش محلی) گروهی از شبه نظامیان روحانی هستند. آنها پشتون زبان و وابستگی فکری به مدارس علمیه دیوبندیه حیاتی شمال پاکستان و جنوب افغانستان دارند.
طالب ها از نظر فقهی، حنفی مذهب و از نظر اعتقادی، ماتریدی – اشعری اند. این جنبش از نظر اخلاقی، صوفی مسلک اند؛ ولی تحت تاثیر آرای ابن تیمیه موسس مکتب سلفیه نیز قرار دارند. طالبان تقسیم بندی توحید و شرک و مفهوم عبادت ابن تیمیه را قبول دارند. بنابراین می توان طالبان را «حنفیانِ ماتریدی-اشعری با گرایشات صوفی» و طرفدار ابن تیمیه دانست.
Aug 18, 2021 5 tweets 2 min read
آیا طالبان عوض شده اند ؟
در جنگ شوروری با افغانستان،‌ عده ای از جوانان عرب اهل سنت با گرایش فقهی مالکی از شمال آفریقا برای کمک به مجاهدان افغانی آمده بودند و در میان مبارزان پشتون حضور چشمگیری داشتند.
این مجاهدان عرب دوشادوش مجاهدان افغانی علیه شوروی می جنگیدند و در گرماگرم جنگ، مباحثی بین آنها مطرح می شد.
یکی از موضوعات اختلافی که خط مقدم جنگ علیه شوروی را تحت تاثیر خود قرار داده بود، نوع نماز خواندن مجاهدان مالکی مذهب شمال آفریقا بود.مالکی مذهبان تَکتُّف (دست بسته نماز خواندن) را سنت، اما غیر مستحب می دانستند و لذا با دست باز نماز می خوانند و از آن سو
Aug 17, 2021 5 tweets 2 min read
آنچه اینجا می نویسم را مقدمه‌ای بر اسپیس سیمین بانو @SamanthaIrani که امشب برگزار می گردد بدانید . ایشان حتما تحلیل دقیق‌تری خواهند داشت ولیکن این نوشته شاید کمک کند وضعیت افغانستان را بهتر درک کنیم . تحلیل اینجانب از روند رو به رشد طالبان در افغانستان است. در گذشته طالبان تنها در میان پشتوها طرفدارانی داشت، اما امروز در میان بقیه اقوام هم کم و بیش طرفدارانی یافته است. چرا؟
به سرعت پیشروی طالبان و عدم درگیر شدن شهرهای سر راه طالبان نگاه کنید.
Aug 16, 2021 6 tweets 2 min read
سرزمین من خسته خسته از جفایی
دردمند بی دوایی
سرزمین من
گنج تو را ربودند از بر عشرت خود
قلب تو را شکستند هر که به نوبه خود...
عشق یگانه من
از تو نشانه من

ترانه #سرزمین_من از جمله ترانه‌های محبوب #افغانستان است . متن این ترانه را امیرجان صبوری شاعر افغان سروده و اولین بار داوود سرخوش خواننده افغان آن را اجرا کرده است.

اجرایی را که در این ویدیو می‌بینید، دریا دادور خواننده ایرانی مقیم فرانسه در آبان ۱۳۹۸ در کنسرتی به همراه گروهش در لندن خوانده است.
Aug 16, 2021 5 tweets 2 min read
آغاز ایستادگی در پنجشیر

طالبان تنها یک ولایت افغانستان را نتوانسته است اشغال کند: پنجشیر

پنجشیر یکی از ۳۴ ولایت(استان) افغانستان با جمعیتی کمتر از ۱۷۶ هزار تن است. حدود ۹۹٪ آن تاجیک هستند. هم‌اکنون بقایای اردوی دولتی و شبه نظامیان محلی در درازای مرزهای پنجشیر مستقرند. پنجشیر دوباره به دژی برای ایستادگی در برابر طالبان تبدیل شده است. این دومین بار در دو دهه گذشته است که پنجشیر چنین نقشی را در برابر طالب ها به عهده می گیرد‌. البته تداوم‌ مقاومت در برابر طالبان زیر پشتیبانی آی اس آی پاکستان دشوار خواهد بود. Image
Aug 9, 2021 4 tweets 2 min read
سخنرانی دیوید راکفلر در کنفرانس تجاری سازمان ملل متحد ، سپتامبر ۱۹۹۴:
ما در آستانه تحول جهانی هستیم! تنها چیزی که ما نیاز داریم «یک بحران» بزرگ است و ملت‌ها «نظم نوین جهانی » را خواهند پذیرفت! سندی از بنیاد راکفلر در سال ۲۰۱۰ به نام "سناریوهای آینده فناوری و توسعه بین المللی" منتشر شد که در آن نقشه های بستن و قرنطینه کردن کشورها بر اثر یک ویروس کشنده در آن عنوان شده. ضمنا سناریوهای مختلف حکومت نظامی (یا قرنطینه) را نشان می دهد ...وضع قوانین سختگیرانه و استفاده اجباری
Aug 8, 2021 6 tweets 2 min read
#تحلیل
انتصاب #مخبر بعنوان معاون اول رئیسی به چه معناست!؟
نظام جمهوری اسلامی دارای دو سیستم مالی است . یکی دست دولت و دیگری دست خامنه ای است . یعنی دو ترنول مالی در اقتصاد ایران فعال است . یکی از محل فروش نفت و کالا و خدمات و ... آنچه در ردیف های بودجه سالانه تا حدودی می بینیم. و یکی سیستم مالی است که از طریق درآمدهای کاملا مخفی یا بعضاً رانت از طرف دولت و سرمایه گذاری های داخلی و خارجی است و هسته اولیه سرمایه آن از اموال مصادره ای بعد از انقلاب است صورت می‌گیرد.میزان و گردش این حجم مالی در اقتصاد ایران منحصرا دست آقای خامنه ای بعنوان رهبری نظام است.
Aug 8, 2021 7 tweets 2 min read
ماهی تازه یکی از غذاهای اصلی مردم ژاپن است. ژاپن کشوری جزیره ای ست که محصور در آبهایی است که منبع عظیم ماهی را در خود دارد. اما سالها پیش بعلت صید بی رویه با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته، منابع آبزیان در سواحل ژاپن و مناطق اطراف به شدت کاهش یافت به صورتی که کشتی های صید ماهی مجبور شدند به آبهای دورتر برای صید ماهی بروند.
اما مشکل این بود که با طی مسافت زیاد، ماهی ها تازگی خود را از دست می دادند و ژاپنی ها که عادت به خوردن ماهی تازه داشتند رغبت چندانی به خوردن ماهی های جدید از خود نشان نمی دادند.
Aug 5, 2021 4 tweets 1 min read
به مناسبت سالگرد امضای فرمان مشروطیّت:
ایرانی از «مشروطه» به این سو، آزمایش‌های گوناگون کرده است و این امید را در خود پرورانده که به سکونی برسد. به زندگی‌ای دست یابد که متناسب با استعداد و تاریخ و اعتبار و منابعِ این کشور باشد، زندگی‌ای که اجازه بدهد که استعدادها راهِ رشد در پیش گیرند، و آرزوها اگر در حدّ معقول بودند، سرشان به سنگ نخورد. به نحوِ آگاه یا نا‌آگاه هدف از مشروطه‌خواهی این بود که مردم از «رعیّت بودن» بیرون آیند و قدری «شهروند» بشوند. این نبود که چند «شِبْه» به جای اصل گذارده شود و کار را انجام شده بشناسند.
Aug 5, 2021 11 tweets 3 min read
«ایران، اروپا و آمریکا»
یادداشتی از دکتر #یدالله_کریمی_پور

به تاریخ مناسبات ۴۲ ساله جمهوری‌اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا بنگرید ؛ چرا به رغم تنش فزاینده ، تا کنون جنگی بین این دو رخ نداده است؟! کارتر ،ریگان ، بوش پدر ،کلینتون ، بوش پسر، اوباما و ترامپ ، از احزاب دمکرات و جمهوری خواه ، در بیشتر کشورهای خاورمیانه دخالت گسترده کردند ، ولی حمله ای فراگیر به جمهوری اسلامی هرگز در دستور کارشان نبود . کمترین گمانی ندارم که چنین حمله ای تا احتمال تجزیه ایران نیز رخ نخواهد داد.
Aug 3, 2021 4 tweets 1 min read
یک کشتی دیگر را در خلیج فارس ربوده شد؛

به گزاش رسانە ھای امارات: گروەھای تحت حمایت سپاە تروریستی پاسداران یک کشتی نفتی را در سواحل این کشور دزدیدەاند.
این کشتی با پرچم پاناما بە سوی تنگە ھرمز در حال حرکت بودە است. Image پیش از این خبرگزاری آسوشیدپرس گزارش داده بود، سکان هدایت دست‌کم چهار کشتی در سواحل امارات متحده عربی از کنترل خارج شده بود.
بر اساس این گزارش، کشتی‌های مذکور چهار نفت‌کش به نام‌های کوئین ایماثا، گلدن بریلینت،
Jul 23, 2021 5 tweets 2 min read
اسرائیل چگونه مشکل آب را حل کرده است؟
در این ویدئو می بینید که اسراییل چگونه در یک صحرا در عین ناباوری جهان توانست بر مشکل کمبود آب فائق شود . بی شک یکی از موضوعات مهمی که منجر به قدرت گرفتن اسراییل شد ، نحوه مدیریت آب در این کشور بوده است . در ایران اما مشکل نظام جمهوری اسلامی از آن‌ جایی آغاز شد که سیاست استراتژیک خود را بر خلاف همه‌ی کشورهای دنیا به‌ جای آرایش بر مبنای منافع‌ ملی، بر مبنای منافع ایدئولوژیک خود نهاد. همین ایدیولوژی اجازه نمی دهد بنفع مردم کشور از دانش و تکنولوژی کشورهای پیشرو در زمینه آب ، برق