Agatokles Profile picture
#podatki #służbacywilna #literatura #historia #historiaskarbowości currente calamo
Nov 5 21 tweets 4 min read
Cesarz bizantyjski lat 578-582, Tyberiusz II Konstantyn przed objęciem władzy był bardzo tolerancyjnym człowiekiem. Jednak po objęciu władzy nieustannie musiał zapewniać, że jest niezłomnym zwolennikiem wyznania chalcedońskiego. Image Z tego powodu wielokrotnie zwracał się przeciwko monofizytom, arianom, innym heretykom i poganom.

Był też pierwszym cesarzem, który umieścił jeden duży krzyż na rewersie wszystkich swoich złotych monet. Image
Aug 17 14 tweets 4 min read
Wyobraźcie sobie 14-letnią dziewczynę, którą w czasach saskich rodzice wydają za mąż za dużo starszego doktora. Wyjeżdża z nim dorobić się za granicę, do Stambułu.
Bez formalnego wykształcenia, pomaga mężowi w praktyce lekarskiej, nabywa z czasem praktycznych
umiejętności. Gdy mąż porzuca ją, zostawiając z dwuletnią córeczką, nasza bohaterka daje sobie radę, prowadząc własną praktykę lekarską. Specjalizuje się w chorobach oczu i klientkach, żonach muzułmańskich dostojników.
Po okresie praktyki w Stambule i Adrianopolu trafia do Sofii.
May 25 41 tweets 7 min read
Marianna di Fiori, czyli opowieść o niezwykłej kobiecie [wątek]

W 1600 r. z Gdańska w świat wyruszyła Marianna, 13-letnia Żydówka. Nie wiemy, kto jej towarzyszył, ani jakie powiązania miała jej rodzina. Wiemy tylko, że trafiła do Trypolisu di Soria (dziś Kada Trypolis w Libanie) Wojciech Gerson - Gdańsk w XVII w. (źródło: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:Wojciech_Gerson_-_Gda%C5%84sk_in_the_XVII_century.jpg) Bliski Wschód nie był niezwykłym kierunkiem podróży. Sułtani aktywnie zachęcali Żydów do osiedlania się w Imperium Osmańskim. Liczna w Trypolisie społeczność żydowska miała wiele powiązań gospodarczych z Cyprem i Morzem Egejskim. Tripoli di Soria, obraz Jeana Zuallarta z 1587 r. (źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tripoli_di_Soria_-_Zuallart_Jean_-_1587.jpg)
May 3 34 tweets 12 min read
O HISTORII POLSKI W POWIEŚCIACH OBCOKRAJOWCÓW

Polska historia jest bardzo bogata. Czerpało z niej wielu pisarzy. O powieściach historycznych polskich autorów już pisałem. Teraz czas na wątek o dziełach pisarzy tworzących w innych językach.
W wątku, co do zasady, podam przykłady książek przełożonych na język polski i wydanych w naszym kraju. Prawie wszystkie z nich przeczytałem, więc jeśli macie jakieś pytania, zapraszam. Image
Nov 24, 2023 7 tweets 2 min read
"Poszukiwanie analogii pomiędzy wydarzeniami dziejów starożytnych a naszymi czasami ma bardzo długą tradycję. Wynika ona w dużej mierze ze znaczenia kultury antycznej w nowożytnej Europie. Jest to zawsze zabawa bardzo ryzykowna, w której łatwo o powierzchowne, choć czasem spektakularne paralele. I zwykle jest to domena niespecjalistów. Zawodowy historyk nie powinien ulegać takiej pokusie. Ale niekiedy trudno się oprzeć."
Nov 11, 2023 120 tweets 40 min read
105 powieści historycznych polskich autorów
na 105 rocznice odzyskania niepodległości

/WĄTEK/ Image Narodowe Święto Niepodległości postanowiłem uczcić własną "listą przebojów" polskich powieści historycznych.

Kilka zastrzeżeń:
Mar 4, 2023 7 tweets 3 min read
Wycieczka do ruin domu Michała Drzymały.

W 1910 roku sprzedał działkę w Podgradowicach, na której wojował z pruską biurokracją za pomocą wozu cyrkowego. Udało mu się kupić stary dom w pobliskim Cegielsku.
Mieszkał tam do 1927 roku. Nie jest łatwo dotrzeć do celu. Pomimo zapewnień lokalnych włodarzy trasa nie jest oznaczona.
Jedna ze ścieżek biegnie przez las.
Nov 13, 2022 36 tweets 9 min read
Spójrz przechodniu na tego sprawcę wojen wydanego traktatem pokoju, spójrz na tego, co pożar swej ojczyzny krwią własną ugasił, spójrz na ofiarę sprawiedliwości, na śmiałego Iksjona z koła fortuny na koło sprawiedliwości przeniesionego i wplecionego
spojrzyj zastanów się i odejdź Niecodzienne były już okoliczności urodzin bohatera naszej opowieści.
Johan Reinhold Patkul, bo to o nim mowa, urodził się w 1660 roku w więzieniu w Sztokholmie. Jego matka Gertrude przybyła tam do uwięzionego męża.
Oct 1, 2022 12 tweets 5 min read
Świat na przełomie 731 i 732 roku był świadkiem apogeum potęgi Arabów pod wodzą dynastii Umajjadów.
Zdawało się, że pochód Islamu jest nie do zatrzymania, a Chrześcijaństwo jest w odwrocie.
(Nieudane oblężenie Konstantynopola w latach 717-718 było tylko drobnym potknięciem).
1/12 Na zach. władca Akwitanii Eudon (Odon Wielki) staje przed dylematem. Bronić się, co oznaczało sojusz i uległość wobec Franków Karola Młota, a może dogadać z Arabami na wzór Wizygota Teodemira, który w 713 poddał się, zachowując dla mieszkańców prawo do wolności religijnej
2/12
May 11, 2022 42 tweets 13 min read
Odessa, Mikołajów, Chersoń, Mariupol
Dziś wszyscy te nazwy znamy
Dla Rosjan to skolonizowana przez nich Noworosja
Dla Ukraińców Naczarnomorze, wraz z tradycją Kozactwa oraz księstwa Halicko-Włodzimierskiego tworzy rdzeń trójukraińskiej tożsamości

Warto przyjrzeć się tym terenom Image Przez wieki stepy nadczarnomorskie były świadkiem przetaczania się wielu fal osadników z różnych kultur.
Najstarszym znanym z etnonimu odnotowanego w źródłach pisanych (m.in. Homer, Herodot) ludem stepowym Nadczarnomorza byli Kimmerowie. ImageImage
Aug 9, 2021 14 tweets 5 min read
Co by było, gdyby? Pytanie, które nurtuje nas nie raz. Szczególnie gdy rozważamy fakty historyczne.
Są punkty zwrotne w historii, jedno wydarzenie, decyzja, mogą pchnąć historie na nowe tory. Czy to dłuższe panowania Juliana Apostaty, czy inne sojusze w 1939. Dobra publicystyka kreująca historie alternatywne musi brać pod uwagę realia, opierać się na rzeczywistych możliwościach. Dlatego trudno jest znaleźć wartościową, wielu publicystów idzie na łatwiznę.

Inaczej z literatami — mają dużo większą swobodę. Dlatego zaproponuję listę:
Mar 11, 2021 37 tweets 7 min read
Budżety państw tracą wiele potencjalnych wpływów, bo obywatele nie deklarują należnych podatków. Szczególnie duże rozmiary szara strefa przybiera w krajach nisko i średnio rozwiniętych, gdzie duża część populacji nie uważa płacenia podatków za swój obywatelski obowiązek. Jednym ze sposobów rozwiązania problemu unikania płatności są abolicje podatkowe.

Abolicja oznacza darowanie pewnych przestępstw. Różni się od amnestii, która stanowi zbiorowy akt łaski, polegający na darowaniu lub złagodzeniu prawomocnie orzeczonych kar.
Aug 18, 2020 15 tweets 4 min read
12 sierpnia 1924 roku zastępcy prokuratorii w Katowicach, Wydziału Skarbowego Województwa Śląskiego i Ministerstwa Skarbu z silną strażą policyjną wkroczyli do budynku administracyjnego Zakładów Hohenlohe-Werke, Spółka Akcyjna z siedzibą w Wełnowcu.
1/n
#historiaskarbowości Odcięto telefony, zamknięto wszystkie wyjścia, zaplombowano minimum 19 pomieszczeń. Zabezpieczanie dokumentów i gruntowna rewizja trwała dwa tygodnie.

(Obecnie w budynku znajduje się siedziba Sądu Apelacyjnego w Katowicach)
2/n
Jan 1, 2020 27 tweets 16 min read
1. C.E. Wood "Wielkie porażki militarne"
Bzdurny polski tytuł skrywa w sobie "Mud a military history", interesującą rozprawkę o błocie w aspekcie militarnym.
Od samego czytania o zmaganiach żołnierzy w śliskiej, gęstej masie można się samemu zmęczyć.
#readlist2020pl 2. N. Diat "Czas umierania. Ostatnie dni życia mnichów"
Olbrzymie rozczarowanie. Na wielu poziomach. Poczynając od rozminięcia się z moimi oczekiwaniami, poprzez bardzo kontrowersyjne tezy (np. dot. głodzenia się), aż po bzdury, że szczepionka wywołuje SM.
#readlist2020pl