Altan Aydın, CMT Profile picture
Galatasaray / Portföy Yönetimi / Yatırım Danışmanlığı - Burada yer alan yorumlar kişisel görüştür, kurumları bağlamaz, hiç bir yorum yatırım tavsiyesi değildir.
27 Jan
ABD’de borsada acaip isler oluyor. Bizde de bir suredir tartisilan amator yatirimci davranislari, ABD’de komple piyasayi etkiler bir hal aldi. Gamestop tartismasi, bireysel yatirimcilarin hisseyi yukari surmesi, hedge fonlarin oradaki acik pozisyonu diger hisseler ile fonlamasi..
Incelenmesi ve yakindan izlenmesi gereken bir durum bana gore, cok ilginc. Bir forumda Gamestop hissesi tartisiliyor, bir yatirim kurulusu hissenin ederinin cok daha asagida olmasi gerektigini soyluyor ve alanlar icin “enayi” anlamina gelen bir ifade kullaniyor
Bunun uzerine inatlasma basliyor, bireysel/kucuk/amator yatirimcilar hisseyi alarak iki katindan fazla yukseltiyor. Gamestop hissesinde short’ta kalanlar yani dusus yonunde pozisyon alanlar, buradaki zarari diger hisselerini satarak karsilamaya calisiyor
Read 4 tweets
24 Dec 20
Herkese merhaba, bildiğiniz gibi hisse senedi piyasasında işlem yapanlar genel olarak iki yöntem kullanır ve birini kullanan diğerine karşı nedense çok hoş bakmaz. Ben kendi adıma paraya çevrilebilen tüm yöntemlere aynı önemle bakıyorum.
Şimdi gelin hep beraber, yakın geçmişten bir örnek vererek, bir hisse senedi yatırımı nasıl yapılır, hangi yöntem daha etkilidir ona bakalım. Ben, tüm yöntemlerin aynı anda kullanıldığı versiyonuyla devam edeceğim.
Örneğimiz Kardemir D #KRDMD hissesi olacak. Bu örnekte kullanılanları anlamak, gelecekte bir hisse senedi almadan önce nereye, nasıl bakacağınız konusunda yön gösterici olur diye umuyorum. Hadi başlayalım.
Read 17 tweets