sacit arvasi Profile picture
yolda, yolcu, Talebe
29 Jun
DOĞRUYSA İNTİHAR EDECEĞİM
2017’de eve döndüğüm zaman facebook mesaj kusunda şöyle bir mejas vardı. “Hocam intihar edenlerin ebedi cehennemde kalmayacaklarına dair bir şeyler okudum. Bu doğru mu? Doğruysa ben intihar edeceğim.” Mesaj 9 saat önce bırakılmıştı. Bu işin şakası olmaz.
Birisi size intihar lafı ederse yapacağınız ilk iş onu ciddiye almak ve gerekli yardımı görene kadar onu yanlız bırakmamaktır. Bunun üzerine hemen cevap verdim.
S-Kusura bakmayın işte olunca sosyal medyaya giremiyorum. Mesajınızı yeni gördüm. Müsaitseniz görüşebiliriz.
A-(Aradı. Selam bile vermeden) Hocam doğru mu, intihar edenler cenehhemde ebedi kalamayıp oradan çıkacaklar mı?
S-Bir şey itiraf edeyim öyle devam edelim. Sizi anlıyorum desem yalan olur. Çünkü sizin başınıza gelen benim başıma gelmedi ve çekmeyen bilmez. Şimdi konuşabiliriz.
Read 12 tweets
9 Jun
Hapishanede 2 sene boyunca 12 haftalık parenting, ebeveyn, dersi işledim. Katılımcılardan biri bir gün ofisime geldi. Aramızda şöyle bir konuşma geçti.
mahkum(M), Sacit(S)
M-Çocuklarımın annesi(my childeren's mom, demek ki evli değiller) yıllardır çocuklarımla beni görüştürmüyor+
S-(Hiç bir şey söylemeden gözlerine baktım, beden diliyle "pür dikkat seni dinliyorum" mesajı verdim)...
M-3 yoldan başka ailemizle iletişimimiz yok. Mektup, ziyaret ve telefon. (Şimdi email de var) Çocuklarımın annesi ziyaretime gelmiyor, telefonunu ve adresini de değiştiridi.++
S-Ortak arkadaşlarınız var mı? Varsa, onlar yardımcı olabilir mi?
M-(Lafı ağzıma tıkadı) işe yaramıyor, işe yaramıyor. (Sonra gözleri doldu, bir müddet sessizce bekledi) 12 sene sonra çıkıyorum, çocuklarım büyümüş olacaklar. "Yıllarca bizi neden aramadın derlerse ne yapacağım?++
Read 8 tweets
2 May 20
YENİ BİR DEVRENİN KAPISINDAYIZ-1
Müslümanlar yeni bir devrin kapısındalar. Bu Hizmeti ele alacağım. Hizmet belki de 3. aşamasındadır. Nedir bu 3. aşama? Alman sosyolog Hans Freyer’in büyük dinler ve cemaatler için yaptığı tespitindeki 3. Aşamayı kast ediyorum.
1. Aşama : Tilmizler halkası. Bu aşamada karizmatik şahsiyetin büyük etkisi vardır. Cemaat üyelerinde güçlü bir imanla bağlılık vardır. Dayanışma ve fedakarlık duygusu en üst seviyededir. Dava ve davete bağlılık noktasında inananlar her şeyi terk etme kararına varabilirler.
2. Aşama: dini önderin vefatı, otorite boşluğu ve kardeşlik cemaati. Bu aşama cemaat için bir dönüm noktasıdır. Zira hayatı boyunca onu yöneten, destekleyen ve taşıyan en önemli unsur aradan çekilmiştir. Bu bazı sorunları beraberinde getirir ama bu durumda onun sıddikleri veya
Read 18 tweets
30 Apr 20
BİZİM İÇİN ASIL TEHLİKE BUDUR VE BU TEHLİKENİN ÇANLARI ÇALIYOR-1
Bu yazıda muhataplarım genel olarak İlayı Kelimetullah için yurt dışına çıkanlar, özel olarak da Hizmet Hareketi’dir. Kitabın ortasında başlayacaksam:
Türkiye’de aile, okul, cami hatta TV programlarıyla temel dini bilgileri –iyi-kötü- veriliyordu. Bu bilgiler, akaid olarak umumiyetle Maturidi, amel olarak da Hanefi idi. Türkiye’deki cemaatlerin neredeyse tamamı -buna Hizmet de daildir- bu temel bilgiler üzerine inşa yapıyordu
Mesela günlük olarak Türkiye’nin her yerinde evlerde binlerce sohbet ile muazzam bir eğitim faliyeti yapan Hizmetteki hocaların didaktik bir şekilde akaid konularını işlediğini zannetmiyorum, buna belki ihtiyaç da yoktu o zamanlar. Veya o ihtiyaç hissedilmiyordu.
Read 15 tweets