Krzysztof Kurdyła Profile picture
🚀 Space 4.0 👉 Nie panikuj! To tylko kosmos. 🌘 @astrostrategia 🛰️ innowacje // 🛡️ wojsko // 💵 biznes 🕵️‍♂️ od kosmosu @naukatolubie
Jun 22 10 tweets 4 min read
🇨🇳 🛰️ Chińska operacja RPO na GEO. Czy to pierwsza próba tankowania?

Firma @s2a_systems zajmująca się obserwacją orbit wrzuciła poniższy film. Te dwie zbliżające się, a potem podróżujące przez chwilę razem kropki, to chińskie satelity Shijian-21 i 25.

Co robiły?

1/10 Shijian („satelita testowy”) to seria satelitów eksperymentalnych, które wraz z serią TJSW przyprawiają US Space Force o największy ból głowy.

Dlaczego? Spójrzmy na Shijian-21, starszego satelitę z tej pary, który w 2021 przykuł uwagę całego kosmicznego świata.

2/10 Image
Jun 19 13 tweets 6 min read
🇯🇵 🚀 Rakieta Hondy wystartowała, wylądowała i... zawstydziła Europę

Parę dni temu koncern Hondy znienacka wrzucił film ich pierwszej rakiety typu hopper, która wykonała spokojny lot, zakończony eleganckim lądowaniem.

Szczególnie Europa powinna zwrócić na niego uwagę.

1/13 Zacznijmy od tego, co, gdzie i jak poleciało.

Honda przygotowała niewielką rakietę mającą testować technologie, które w przyszłości będą podstawą do budowy odzyskiwalnych rakiet suborbitalnych i orbitalnych. Koncern zapowiedział pójście w tym kierunku jeszcze w 2021 r.

2/13 Image
Jun 18 7 tweets 3 min read
🇵🇱 🚀 Axiom Ax-4 - nie, nie znamy nowej daty startu

Jak podała NASA, w związku z dalszymi obserwacjami sytuacji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej start Sławosza odbędzie się NIE WCZEŚNIEJ niż 22 czerwca.

Nie, nie jest to nieoficjalna data startu.

1/7 Image A za chwilę media obiegną zapewne tytuły „Znamy nową datę misji Sławosza”. Nie, nie znamy.

NASA podaje datę NET, czyli „not earlier then”, co oznacza szacunek, pozwalający odpowiednio ułożyć wstępnie przygotowania do niej i wyznaczyć krytyczne daty dla dalszych decyzji.

2/7 Image
Jun 5 11 tweets 4 min read
🇯🇵🌑Samuraje kontra Księżyc - podejście numer dwa dziś wieczorem

Dziś w okolicach 22.00 naszego czasu powinniśmy być świadkami lądowania drugiego egzemplarza japońskiego lądownika księżycowego Hakuto-R firmy iSpace.

Resiliance ma zmyć plamę, jak powstała po 1 lądowaniu.

1/11 Lądownik poleciał 15 stycznia, jako ładunek dodatkowy misji Firefly Blue Ghost.

Japończyk leciał jednak energetycznie oszczędną trajektorią, polegającą na zrobieniu dużej elipsy przed trafieniem w studnię grawitacyjną naszego satelity, w efekcie ląduje 3 miesiące później.

2/11 Image
Jun 4 13 tweets 5 min read
🚀 ☢️ NASA zamyka, a ESA otwiera program nuklearnych silników rakietowych...

... a w Chinach strzelają korki od szampana.

Ostatnio wszystko stanęło na głowie. W związku z cięciami w NASA okazuje się, że finansowanie programu DRACO zostało całkowicie wstrzymane.

1/12 Image Mowa o programie realizowanym razem z DARPA, uznawanym za niezwykle potrzebny dla misji marsjańskich oraz dla US Space Force do efektywnego nadzorowania przestrzeni cislunarnej.

Żeby była jasność, program wszedł na grząski grunt opóźnień już wcześniej, ale...

2/12 Image
Jun 3 18 tweets 6 min read
🇪🇺 🛰️ Czarne chmury nad europejską konstelacją IRIS2

Choć dopiero nie dawno ogłoszono ostateczny plan budowy państwowo-prywatnej konstelacji IRIS2, coraz więcej znaków na niebie i ziemi wskazuje, że ten proces może się szybko wykoleić.

O co i między kim toczy się gra?

1/18 Image Przypomnę, 16 grudnia 2024 konsorcjum SpaceRISE podpisało umowę z Komisją Europejską na rozpoczęcie działań przy budowie konstelacji IRIS2.

Konstelacje ma pełnić rolę zarówno wysoce bezpieczonej sieci dla rządów i armii europejskich, jak i dodatkowo sieci komercyjnej.

2/18 Image
May 19 17 tweets 6 min read
🇮🇳 🛰️ Indie tracą satelitę radarowego, wojna z Pakistanem w tle

Kolejna misja z gatunku strategicznych kończy się dla ISRO porażką. Stracono satelitę radarowego EOS 09 (RISAT-1B), na którego czekała indyjska armia, będąca w stanie gorącego konfliktu z Pakistanem.

1/17 Image EOS 09, kolejny z rodziny RISAT-1, był dużym, ważącym ~1,7 tony satelitą radarowym z instrumentem SAR pracującym w paśmie C.

Standardowo te urządzenia osiągają rozdzielczość od 3 do 50 m/px. W trybie HRS, dla obszaru 10 x 10 km, mogą osiągnąć 0,7 m/px.

2/17 Image
Apr 28 15 tweets 6 min read
🇵🇱 🚀 Francuski orbitalny „koliberek” z rakietowym sercem z Polski

MaiaSpace budująca małą, częściowo odzyskiwaną rakietę orbitalną podpisała z ILOT-Łukasiewicz i jej komercyjnym „spin-offem” Thaliana Space umowę na silniki rakietowe.

Czym wyróżnia się polski napęd?

1/n Image @ArianeGroup Silniki które zaprojektuje ILOT a wyprodukuje Thaliana powstaną na bazie konstrukcji stworzonej w ramach ESA GRACE.

Trafią do Colibri, dodatkowego stopnia/pojazdu określanego jako kick-stage. Ten ma mieć kilka takich silników o sile ciągu 420 N (około 43 kg) każdy.

2/n Image
Apr 11 12 tweets 4 min read
🇵🇱 🛰️ Polska ofensywa satelitarna trwa dalej

Creotech, Scanway, Thorium te trzy firmy zrobiły nam prawdziwie „polski tydzień w kosmosie”.

Ogłoszono zwycięzców postępowania na optyczną część konstelacji CAMILA i plany budowy zaawansowanych satelitów komunikacyjnych.

1/12 Image @CreotechSa Lećmy po kolei. Konstelacja CAMILA (od Country Awareness Mission in Land Analysis) to cywilny zespół minimum trzech 3 satelitów.

We wcześniejszych zapowiedziach często przewijał się model trzech optycznych i jednego SAR, w komunikacie mowa jest o minimum trzech.

2/12 Image
Mar 30 11 tweets 4 min read
🇩🇪🚀 Debiut Spectrum nie wypadł okazale....

... a tak po paru sekundach loty wyglądała rakieta Spectrum. Jak się domyślacie, oznacza to katastrofę.

1/n Image Nie pokazano momentu i miejsca upadku, a patrząc na manewry rakiety istnieje duże prawdopodobieństwo, że spadła na platformę startową, co oznaczałoby duże straty w infrastrukturze.

Niestety, kolejny raz potwierdza się, że „space is hard”.

2/n Image
Mar 24 17 tweets 6 min read
🇩🇪 🚀 Isar Aerospace wypróbuje rakietę Spectrum

Choć podbój kosmosu zaczął się w Niemczech, autorzy pierwszego lotu raczej się tym nie chwalą. Nic dziwnego, debiut miał miejsce w suborbitalnym locie rakiety V-2.

Celem tamtej konstrukcji nie był kosmos, tej poniżej jest.

1/16 Image @isaraerospace Nasi zachodni sąsiedzi mają więc szanse, żeby zestawienie „rakieta - kosmos - Niemcy” przestało prowokować do pytań, gdzie byli i co robili ich dziadkowie 20 czerwca 1944.

Mogą to osiągnąć dzięki czekającej w norweskim porcie Andøya rakiecie Spectrum.

2/16 Image
Mar 2 44 tweets 14 min read
🌔 🛰️ Blue Ghost vs Księżyc - pojedynek o pas mistrzowski CLPS już dziś...

Niedawno opisałem start Atheny, a już dziś przyszła pora na pierwszą tegoroczną próbę lądowania. Wykona ją lądownik amerykańskiej firmy Firefly Aerospace o nazwie Blue Ghost.

Co nas czeka?

1/n Image Zacznijmy od głównego bohatera. Blue Ghost, w przeciwieństwie do pozostałych zmierzających na Księżyc lądowników, to absolutny debiutant.

Jego misja jest więc teoretycznie obarczona większym ryzykiem niż u konkurencji, która za swoje błędy frycowe już zapłaciła.

2/n Image
Feb 22 20 tweets 7 min read
🇺🇦 🛰️ Czy Musk może wyłączyć „polskiego” Starlinka Ukrainie?

Minister @KGawkowski napisał, że nie wyobraża sobie możliwości zerwania przez SpaceX komercyjnych umów na Starlinka, którego dostarczamy Ukrainie.

Niestety sytuacja jest chyba bardziej skomplikowana.

1/n Image @SpaceX Garść zastrzeżeń:

1. Wyłączenie Starlinka Ukrainie wciąż ma status plotki.

2. Moje wnioski opierają się o dane z przestrzeni publicznej. Trzeba pamiętać, że szczególnie w temacie umów SpaceX z amerykańskim Departament Obrony oficjalnych informacji jest niewiele.

2/n Image
Feb 19 17 tweets 6 min read
🇵🇱🚀 SpaceX zbombardowało nas dosłownie

To co widzicie poniżej to zbiornik COPV (Composite-Overwrapped Pressure Vessel) ze wspomnianego 2. stopnia Falcona 9.

Można więc zakładać, że i resztki MVaca gdzieś mogą się odnaleźć.

1/n Image Te zbiorniki z racji wytrzymałości już odnajdywano. Tu przykład ze Stanów Zjednoczonych.

W zbiornikach przechowywany jest pod ciśnieniem hel, więc jeśli w nikogo nie trafił, to bez paniki.

2/n Image
Feb 10 40 tweets 14 min read
🇷🇺 🛰️ Rosyjski Dyzma czy Musk? Kim jest nowy szef Roskosmosu?

Przez ostatnie dni kopałem po rosyjskich źródłach, próbując zbudować sobie jakiś obraz Dmitri Bakanowa, nowego szefa Roskosmosu.

Powiedzieć, że jego kariera jest bardzo zastanawiająca, to nic nie powiedzieć.

1/n Image Zacznijmy od tego, jak wygląda to w rosyjskiej prasie niespecjalistycznej.

Bakanowa określa się tam jako: rosyjskiego Muska lub Isaacmana, skupionego na celu geniusza-technokratę, męża stanu. Część portali, chyba nie wiedząc co bezpiecznie pisać skupia się na.. wyglądzie.

2/n Image
Jan 27 18 tweets 7 min read
🇺🇸 🪐 Mars Sample Return. Na co zagrał Bill Nelson?

Nadrabiając zaległości... W weekend w końcu przejrzałem rzeczy, które wypłynęły po konferencji NASA o Mars Sample Return.

I wygląda mi na to, że Bill Nelson rzutem na taśmę próbuje „zjeść ciastko i mieć ciastko”...

1/18 Image @NASA Przypomnę, MSR to skomplikowany program przywiezienia na Ziemię próbek pracowicie zbieranych przez łazika Perseverance.

Wspólna, od pewnego czasu, misja NASA i ESA od początku była trapiona problemami tak koncepcyjnymi, technicznymi, jak i przede wszystkim finansowymi.

2/18 Image
Jan 23 12 tweets 5 min read
🇺🇸 🛰️ SpaceX pokazuje wygląd i detale Starlinka v2 mini oraz... zaskakujący upgrade

W listopadzie pisałem, że SpaceX upchnęła w ładownii jeszcze jednego satelitę Starlink. Wydawało się, że ze względu na dojście do granic ładowności to koniec zmian. Nic bardziej mylnego.

1/12 Image W misji Starlink 11-8 poleciało bowiem 27 Starlinków, o trzy więcej niż po ostatnich zmianach i aż o sześć więcej niż wożono na początku.

Tym razem nie jest to efekt optymalizacji ładownii czy profilu misji, SpaceX zaskoczyło wprowadzając nową wersję satelitów v2 mini.

2/12 Image
Jan 16 11 tweets 4 min read
🇺🇸🚀 {Starship IFT-7] Tekstowy stand-up rakietowy 😉

SpaceX miejmy nadzieję zacznie streama przed odpaleniem Raptorów. Czekamy, a SpaceX ma tankować.

Zdjęcie znów piękne dali.

1/i rośnie Image To co, kto stawia, czy ten użyty ponownie Raptor to 314, czy jednak jakiś bardziej prostacki silnik? 😉

Osobiście stawiam, że jaki numer by nie był, nie będzie z nim problemów, musiał swoje przejść w McGregor.

2/i rośnie Image
Jan 10 16 tweets 6 min read
🇨🇳 🛰️ Shijian-25 - kolejny chiński satelita manewrujący na GEO

Trzeba przyznać, że Chiny w ten rok weszły z przytupem, wysyłając na orbitę geostacjonarną satelitę Shijian-25, który z pewnością stał się dla US Space Force od razu obiektem szczególnego zainteresowania.

1/16 Image @CNSA_en To kolejny po Shijian-21 satelita, który ma duże możliwości manewrowe. Oczywiście w oficjalnej narracji jest cywilnym, eksperymentalnym satelitą serwisowym.

Na GEO ma testować operację przetankowywania paliwa oraz weryfikować technologię przedłużania życia satelitów.

2/16 Image
Jan 9 21 tweets 8 min read
🇺🇸 🚀 „Old” New Glenn cz. 2 - Rakietowy szpagat między epokami...

W pierwszej części dotarliśmy do początku drugiej dekady XXI w. Paradoksalnie, mimo że Blue Origin zostało wtedy drastycznie zostawione w tyle przez SpaceX, przez wydawało się, że będą w stanie ich dogonić.

1/20 Image @blueorigin Być może pod wpływem sukcesów Muska, także Blue Origin dostało wiatru w żagle. W efekcie był to najbardziej „new space'owy” okres firmy, prowadzonej wtedy przez czującego ten klimat Roba Meyersona.

To wszystko przełożyło się na szybkie postępy w pracach nad jej projektami.

2/20 Image
Jan 2 17 tweets 6 min read
🇨🇳 🚀 Oh, DEAR... Chiny kończą udany rok na smutno

O ile w państwowym programie kosmicznym Chin prawie wszystko wydaje się iść zgodnie z planem, prywatna noga kończy 2024 z bolesnymi potknięciami.

I nie chodzi tylko o awarię Kinetica-1 i to, co przepadło w jej ładowni.

1/17 Image Zaczniemy jednak od tej rakiety, w Chinach zwanej melodyjnie Lijian-1. Zwłaszcza, że jej ładunek był dość wyjątkowy.

Start odbył się z Jiuquan 27 grudnia i początkowo wydawało się, że 6 kolejny lot zakończy się dla CAS Space sukcesem i zachowaniem 100% skuteczności.

2/17 Image