Prof Dr Güner Sönmez Profile picture
Radyoloji Uzmanı • GATA • Akademisyen• TRD Baş Boyun Grubu ve Abdomen Çalışma Grubu • İlgi Alanları: Bilim & Tıp & Kanser & Yeni Tedaviler
Martina Yaman *@martinalanya@mastodon.com.tr* Profile picture 3 subscribed
Mar 29 6 tweets 1 min read
Şimdiye kadar on binlerce hasta baktım. Hastaların sadece dış görünüşünü değil; içlerini de görüyorum (Ultrason, Tomografi, MRG).

Yaşına göre bedenen ve zihnen çok sağlıklı ve dinç olanların ortak özelliklerini not ediyorum (bilimsel bir veri değil, kendi gözlemim): 1. Kısmen de olsa disiplinli yaşıyorlar. Günlük; İş, uyku, yemek, gezme, okuma gibi planlamaları var ve buna uymaya gayret ediyorlar.

2. Az yiyorlar, tıka basa yemiyorlar.

3. Genelde Akdeniz diyeti tarzında besleniyorlar; Bol sebze, zeytinyağlı, az ekmek, arada kırmızı et.
Mar 25 7 tweets 1 min read
İnsülin direnci sıklığı maalesef her geçen gün artıyor. Tedavi edilmezse; Şeker hastalığına, böbrek ve kalp hastalıklarına, görme problemlerine, İnme ve alzheimer gibi birçok kronik hastalığa yol açabilen bu insülin direnci nedir, nasıl önlenir? Şişmanlık, karın bölgesinde yağlanma, hareketsiz yaşam, uyku apnesi ve günümüzde şeker ve işlenmiş gıdaların çok tüketilmesi sebeplerin başında geliyor.

Pankreas, kandaki şekeri düzenlemek için daha çok insülin üretiyor. Zamanla insüline karşı duyarsızlık gelişiyor.
Mar 18 5 tweets 1 min read
Yeni Araştırma;

• Günde 1 yemek kaşığı elma sirkesini suya katıp içenlerde, 12 hafta sonunda ortalama 6,75 kg kilo kaybı oldu.

• Günde sadece 1 yemek kaşığı elma sirkesi içmek kilo vermenizi ve bel çevrenizin incelmesini sağlayabilir. • Ayrıca kan glikoz, trigliserit ve kolesterol düzeylerinde iyileşme oldu.

• Elma sirkesi sabahları 1 bardak suya katılarak aç karna içilmiş.

• 1 bardağa 5ml, 10 ml veya 15 ml katılmış. En çok etki 15 ml’de görülmüş.
Mar 15 8 tweets 2 min read
Günde 7-7,5 saat uyumaya özen gösterin. Daha az uykunun zararlarını duyunca şaşıracaksınız. Buyurun:

• Uyku eksikliği bağışıklığı zayıflatır; Viral hastalıklara, yüksek tansiyona, obeziteye, diyabete, bazı kanser türlerine, alzheimer’a zemin hazırlar. • Grip olma riskinizi 3 kat arttırır. Diğer viral hastalıklar için de benzer riskler oluşturur.

• Yapılan bir aşıyla oluşması gereken bağışıklık tepkisini zayıflatır. Grip aşısının tutma olasılığını yarı yarıya düşürür.
Mar 7 16 tweets 2 min read
40 yaşına geldiğinizde bilmeniz gereken bazı şeyler:

1. Kimse sizi daha fazla cenazeye gideceğiniz ve yaşlandıkça bu sayının artacağı gerçeğine hazırlamıyor. Sevdiğiniz insanlar eninde sonunda göçüp gidecek, bu yüzden onlara sahipken değerlerini bilmeliyiz. 2. 40 yaşında, önceden bedenlerine özen gösterenlerle özen göstermeyenler arasında büyük bir fark göreceksiniz.

3. 20'li ve 30'lu yaşlarınızda egzersiz yaparken ilk önce sonuçlar, ikinci olarak yaralanmaların önlenmesi gelir. 40'tan sonra ise tam tersi.
Feb 28 13 tweets 4 min read
Muhtemelen her gün yaptığınız ve sağlığınıza ciddi şekilde zarar veren 10 şey:

1. Sabah ilk iş olarak kafein içmek. Image Uyandığınızda bedeniniz susuzdur, kanınızdaki kortizol seviyesi yükselir.

Kafein, bu stres hormonlarını başlangıç ​​düzeyine dönmesinden önce artırır.

Kafeini bir saat erteleyin ve bu etkiyi en aza indirmek için biraz su için.

Daha sonra kafeinin tadını çıkarın.
Jan 31 16 tweets 4 min read
Bu 3 dakikalık bilgisel, hayatınızın 10 yılından fazlasını kurtaracak. Lütfen okuyun. Image Ortalama bir insan, günde yaklaşık 4-5 saatini telefonunda geçiriyor.

Eğer bunu 20-80 yaşları arasında yapsalar, hayatlarının 10 yılından fazlasını ekranda geçirmiş oluyorlar.

Telefonlar harika bir buluş ama düşündüğünüzden daha zehirliler.

En kötü kısmı bu bile değil...
Jan 12 8 tweets 3 min read
Fotoğraftaki kadınlar ikiz.. Aralarında sanki 10 yaş fark var değil mi?

Şimdiye kadar on binlerce hasta baktım. Yaşından daha genç görünenlerin ortak özellikleri (kişisel gözlemim):

1. Sigara içmiyorlar.
2. Alkol kullanmıyor veya çok az kullanıyorlar.
3. Sık kilo alıp vermiyorlar.
4. Aşırı güneşten korunuyorlar.
5. Su içmeye özen gösteriyorlar.
6. Streslerini kontrol ediyorlar.
7. Spor yapıyorlar.
8. Sağlıklı beslenmeye çalışıyor, abur cuburdan uzak durmaya gayret ediyorlar.
9. Sıcak bir arkadaş çevreleri var.
10. Başka insanlara yardım etmeye çalışıyor, dayanışma içinde oluyorlar.Image Bilimsel araştırmalar da bu gözlemlerimi destekliyor.

52 yaşındaki ikizlerin ilki 14 yıl boyunca yarım paket sigara içmiş ve 7 kat daha çok güneşte kalmış. İkincisi hiç sigara içmemiş ve çok az güneşte kalmış, biraz daha kilolu (40 yaş üstündekilerde 3-5 kg daha genç gösterir). Image
Jan 2 7 tweets 1 min read
İnsülin direnci sıklığı maalesef her geçen gün artıyor. Tedavi edilmezse; Şeker hastalığına, böbrek ve kalp hastalıklarına, görme problemlerine, İnme ve alzheimer gibi birçok kronik hastalığa yol açabilen bu insülin direnci nedir, nasıl önlenir? Şişmanlık, karın bölgesinde yağlanma, hareketsiz yaşam, uyku apnesi ve günümüzde şeker ve işlenmiş gıdaların çok tüketilmesi sebeplerin başında geliyor.

Pankreas, kandaki şekeri düzenlemek için daha çok insülin üretiyor. Zamanla insüline karşı duyarsızlık gelişiyor.
Dec 22, 2023 11 tweets 3 min read
Beden sağlığı için çok önemli ve gerekli 5 besin öğesi:

📌Magnezyum: Özellikle kas, sinir ve enzim fonksiyonları için gereklidir. Eksikliğinde aritmi gibi kalp problemleri, diyabet, hipertansiyon, osteoporoz, bulantı, uykusuzluk, sinirlilik, kas krampları ve depresyon oluşur. Parasempatik sinir sistemini uyararak, vücut ve beyninizin rahatlamasını sağlar.

Aşağıdaki çalışmaya göre: Günlük 400 mg Magnezyum; sinir sistemi koordinasyonunu sağlar, huzursuzluğu önler, konsantre olmanızı sağlar, sinir iyileşmesine yardımcı olur. Image
Nov 8, 2023 15 tweets 3 min read
Kahve ; Enerjinizi arttırır, mutluluk verir, şeker hastalığından korur, zayıflatır, Alzheimer, demans ve depresyon riskini azaltır.

Karaciğerinizi korur. Hatta kalın bağırsak ve karaciğer kanseri riskini azaltır. ☕️ Kafein % 3-11 metabolizmayı hızlandırır. Yağ yakımını % 10 arttırır. Zayıflamanızı sağlar.

Hem yağ asitlerini serbestleştiretek, hem de adrenalin salınımını sağlayarak fiziksel performansınızı arttırır. Sizi daha dinç yapar.
Nov 6, 2023 6 tweets 1 min read
En tehlikeli yağlar göbek çevresinde biriken yağlardır. Buna karın yağı anlamında viseral yağ denir.

Karın yağları, sitokin denilen proteinleri üreterek vücutta iltihabı tetikler. Bu birçok kronik hastalığa yol açar. Ayrıca kan basıncını arttıran anjiotensinin öncüsünü üretir. Image Karın yağlarının sebep olduğu veya tetiklediği hastalıklar:

-İnsülin direnci, tip 2 diyabet
-Hipertansiyon
-Kalp damar hastalıkları
-Meme kanseri
-Kalın bağırsak kanseri
-Astım
-Uyku apnesi
-Bunama
-Felç
Nov 2, 2023 7 tweets 2 min read
Badem;

Magnezyum, manganez, protein, sağlıklı yağlar ve lif açısından çok zengindir. Dünyadaki en iyi E vitamini kaynaklarından biridir.

Kan şekerini düzenleme, kolesterolü düşürme, kalp hastalığı riskini ve kronik inflamasyonu azaltma gibi etkileri biliniyor. Image 2023’de yayınlanan bir araştırmaya göre;

Badem, iştahı düzenleyen hormonları etkiler ve gıda alımını azaltmaya yardımcı olur. Bir sonraki öğünde kalori ihtiyacını azaltarak, kilo vermenizi sağlayabilir. Image
Sep 8, 2023 11 tweets 3 min read
Sevgili arkadaşlar;

Dün paylaştığım kanser tedavisinde aşı araştırması çok ilgi gördü. Öyle ki, çalıştığım özel hastanenin çağrı merkezi kilitlendi. Yüzlerce e-mail ve telefon aldım.

Tek tek cevaplama imkanım yok. Şimdi bu konuda insanlara yardımcı kısa ipuçları vereceğim. Bu araştırmalar dünyanın birçok yerinde yapılıyor. Araştırmaya katılmak isteyen gönüllü bu Araştırma için uygun görülürse tüm tedavisi ücretsiz karşılanıyor. Dünya çapında tüm klinik araştırmaların bulunduğu sitenin linkini aşağıya ekliyorum.

classic.clinicaltrials.gov/ct2/home
Sep 7, 2023 6 tweets 2 min read
Kanser aşıları ile ilgili sonuçlar baş döndürücü hızda gelmeye devam ediyor.

Bu adamın adı Adrian Taylor. Geçen yıl saldırgan, vücuduna yayılmış ve tedavi edilemeyen bir kanseri vardı. Tedavi edilemezse muhtemelen bu hastalıktan birkaç ay içinde ölme olasılığı % 100’ dü. Image Kemoterapi ve radyoterapiden fayda görmüyordu. Biontech firmasının mRNA kanser aşısı çalışmasına katılmaya karar verdi. Liverpool’daki Clatterbridge Kanser Merkezinde mRNA aşısı ve pembrolizumab ilacı verildi. İlk aşı Kasım ayında yapıldı.
Sep 5, 2023 7 tweets 2 min read
Magnezyum her hücrede bulunan, yüzlerce enzimatik reaksiyonda görev alan, protein sentezi ve enerji üretiminde yer alan, kemik ve kasları güçlendiren, stresi azaltan, uykuyu destekleyen, inflamasyonu azaltan, kalp ve damar sağlığını koruyan çok önemli bir mineraldir. •Magnezyum eksikliğinde; Halsizlik, uykusuzluk, zihinsel bulanıklık, mide bulantısı, kas krampları, sinirlilik, depresyon, aritmi gibi kalp problemleri, diyabet, hipertansiyon, osteoporoz ve adet öncesi sinirlilik görülebilir.

Kas, sinir ve enzim fonksiyonları için önemlidir.
Aug 28, 2023 5 tweets 1 min read
Bağırsaklara boşuna 2. beyin denilmiyor.

Sağlıksız bağırsaklar; MS, Lupus, Sedef, Graves, Haşimato gibi otoimmün hastalıklardan şekere kadar birçok hastalıkla ilişkilidir. O nedenle bağırsak sağlığı, tüm vücut sağlığı için tahmin ettiğinizden çok daha önemli. + Sağlıklı bağırsaklar için:

1. Probiyotik besinler tüketilmeli; Yoğurt, peynir, kefir, turşu, elma sirkesi gibi doğal fermente gıdalar.

2. Prebiyotik besinler tüketilmeli; Soğan, sarımsak, pırasa, enginar, yer elması, elma, muz gibi.
Aug 9, 2023 5 tweets 1 min read
Bir başarı hikayesi
Tip 2 diyabet nasıl geriye döner?

Biri teşekkür için geldi. Karın yağlarının zararları ve kurtulma yolları ile ilgili tweetlerimi okuyunca endişelenip tahlil yaptırmış. Kolesterolü, kan şekeri ve 2-3 aylık kan şekeri düzeyini gösteren HbA1C yüksek çıkmış. Bunun üzerine, sürekli yazdığım insülin direnci ve karın yağlarını önleme ile ilgili tavsiyelerimi okuyup uygulamaya başlamış. Özetle yaptığı şeyler;

1. Alkolü bırakmış. Karbonhidratı ve paket ürünleri çok azaltmış ve Akdeniz diyeti ile beslenmeye başlamış.
Jun 1, 2023 6 tweets 1 min read
En tehlikeli yağlar göbek çevresinde biriken yağlardır. Buna karın yağı anlamında viseral yağ denir.

Karın yağları, sitokin denilen proteinleri üreterek vücutta iltihabı tetikler. Bu birçok kronik hastalığa yol açar. Ayrıca kan basıncını arttıran anjiotensinin öncüsünü üretir. Image Karın yağlarının sebep olduğu veya tetiklediği hastalıklar:

-İnsülin direnci, tip 2 diyabet
-Hipertansiyon
-Kalp damar hastalıkları
-Meme kanseri
-Kalın bağırsak kanseri
-Astım
-Uyku apnesi
-Bunama
-Felç
May 13, 2023 6 tweets 2 min read
Gün içinde tekrarlayan ve geceleri artan elde uyuşma, karıncalanma, ağrı ve güçsüzlük mü var?

Karpal tünel sendromu olmuş olabilirsiniz. Image Karpal tünel, bilek içinde kemikler ve bağların oluşturduğu dar bir kanaldır. Bu tünel herhangi bir nedenle daralır ve içinde bulunan median sinir sıkışırsa özellikle elin ilk üç parmağında ağrı ve uyuşukluk olur.

Kadınlarda erkeklere göre daha sıktır. Image
May 11, 2023 4 tweets 2 min read
Kanser aşılarında yeni gelişme;

En ölümcül kanser türlerinden biri olan pankreas kanseri ile ilgil aşı çalışmasının ilk sonuçları açıklandı. 16 pankreas kanseri hastasının yarısında bağışıklık tepkisi gelişti ve çalışma boyunca kanser nüksü görülmedi. Image Bu araştırmada; pankreastan çıkartılan tümör dokusunda bulunan proteini üretecek şekilde bir kod yazıldı (mRNA). Bu kod aşıyla hastaya verilerek, bağışıklık sistemini uyaracak proteinlerin üretimi sağlandı. Bağışıklık sisteminde bulunan savaşçı T hücreleri tümöre karşı uyarıldı. Image