Lukáš Dušek 💊 Profile picture
#Pharmacist - more questions than answers. Pharma, data & trivia Disclaimer: RT≠endorsement, at least 1 typo/mistake per post. https://t.co/NzUlJKhG9O
Stepan Spinka Profile picture Zdeněk Charvát Profile picture 2 added to My Authors
Jul 13 26 tweets 11 min read
Ještě (si) dlužím komentáře k podkladům ke schválení Comirnaty pro 6m-4leté děti.
Kdo by chtěl, tak hodnocené materiály jsou zde, stejně jako dva 7h záznamy z projednávání (až se bude řešit, co se bralo v potaz): fda.gov/advisory-commi… V předchozím vlákně jsem takto rozpitval Modernu:
Jul 11 6 tweets 2 min read
ECDC a EMA vydali aktualizaci doporučení ohledně dodatečného boosteru mRNA COVID vakcíny:

- 2.booster by měl být zvážen u 60-79letých a osob ve zvýšeném riziku závažného průběhu. Byť to není ještě v SPC, tak EMA vyzývá členské státy k neprodlenému zahájení 2. boosterů u zranitelné populace a 60-79. (cc @vlvalek). Image
Jun 11 21 tweets 7 min read
💉Na webu FDA jsou dostupné brífovací dokumenty k hodnocení vakcíny Moderna u dětí od 6měsíců do 17 let o jejímž nouzovém schválení se bude jednat 14.-15.6.
FDA: fda.gov/media/159189/d…
Žadatel: fda.gov/media/159157/d…
Výcuc z FDA hodnocení👇 💉U dětí <5 let je hodnocení rozdělené na 6-23m a 2-5let
💉Hodnotily se 2 dávky 25ug a mediánová doba sledování byla 68 a 71 dnů po 2. dávce (tehdy se musel projevit rozdíl a tudíž nevíme více o setrvání ochrany za tento horizont).
May 24 7 tweets 4 min read
Vyrojilo se teď několik preprintů/studií ohledně aktuální účinnosti antivirotik (molnupiravir, Paxlovid) proti covid.🧵 První je observační studie z Hong Kongu během BA.2 Omicron vlny (2022-02-26 až 2022-04-26).
medrxiv.org/content/10.110…
💊Výrazně málo proočkovaná populace bez předchozího prodělání.
💊Jak MOLNU, tak PAXLO (víc) snižovaly riziko progrese onemocnění a úmrtí... ImageImageImage
Feb 6 19 tweets 6 min read
Jako zahraniční odborník odpoledního bloku COVIDKON vystoupil ze Slovenska MUDr. Andrej Janco: Principy propagované prevence, profylaxe a léčby covid-19 (videopřenos)
svedomi-naroda.cz/2022/01/30/cov…
Mé neodborné poznámky👇 🧐Pan doktor komentuje informace "dostupné z oficiální stránky EMA". Bohužel bez prezentace a konkrétního odkazu je poměrně těžké se podívat, na co konkrétně reaguje.
🧐 Omluvte nyní nejen neodborné poznámky, ale také poznámky mezi češtinou a slovenštinou.
Feb 6 25 tweets 9 min read
Pokračujeme ve vzdělávání:
Odpolední blok Covidkonu otevřela MUDr. Andrea Málková s tématem prevence, léčba a zdravotní komplikace SARS-CoV-2 a úskalí vakcinace pohledem praktického lékaře. svedomi-naroda.cz/2022/01/30/cov…
Mé subjektivní poznámky níže Paní doktorka nejdříve popisuje svou praxi z Brna od března 2020 do ledna 2022.
2:04: "zkoušeli jsme s pacienty, že si zaplatí test na protilátky, protože toto nebylo hrazené a spoustu pacientů mělo již protilátky. jak IgM, tak IgG" To je docela překvapivé.
Feb 6 4 tweets 2 min read
sarcasm: Foreigners may wonder, why Czechia is so consistently "best in covid". You may find so many lessons learned from this recent conference Covidkon of "nonmainstream" czech experts.
Lectures are now translated to english (just scroll down)
svedomi-naroda.cz/2022/01/29/cov… Programme and all lectures here: svedomi-naroda.cz/covidkon/
My several notes (in Czech) from the conference are here:
Feb 5 45 tweets 29 min read
4.2.2022 zasedala americká imunizační komise ACIP.
Na programu bylo projednání schválené indikace Spikevax u dospělých, velká část se věnovala update ohledně myocarditid, dále možnosti prodloužení intervalu mezi 1. a 2. dávkou a dávkování JJ
Výcuc👇
cdc.gov/vaccines/acip/… 📰Introduction: cdc.gov/vaccines/acip/…
💊V listopadu 2021 měli neočkovaní 18letí a starší 15x vyšší riziko úmrtí než plně očkovaný dospělý
💊CDC odhaduje, že jen v USA očkování předešlo do listopadu 2021 cca 10,3 milionům hospitalizacím na covid a 1,1 milionu úmrtí na covid.
Jan 30 32 tweets 15 min read
Přednáška na konferenci 1.ČOKL od MUDr. Vladimíra Čížka byla informačně velmi nabitá. Modrátorka ho uvedla jako cévního specialistu a předsedu etické komise, vynechala jeho specializaci na homeopatii a celostní medicínu.
galileo.news/w/dVhGrM3xNb7p… Prezentace, včetně odkazů na zdroje bude ke stažení na vladimircizek.cz
Jan 30 17 tweets 8 min read
V klinické sekci 1.ČOKL dále vystoupila prof. Eliška Sovová, která přinesla mnoho zajímavých informací o očkování a onemocnění z kardiologie.
cca 6:54 plného záznamu: galileo.news/w/dVhGrM3xNb7p… Prof. ES se v prezentaci věnuje několika kardiologickým potížím spojeným s onemocněním/očkováním
Jan 30 8 tweets 2 min read
📚Toto vlákno slouží jako sborník poznámek z 1. Československé odborné konferenci lékařů. covidkon.cz
Protože mě to odborně zajímá, snažím se sesbírat hlavně klinické a lékařské výroky (nikoliv politické a další interpretace).
Subvlákna budu parkovat sem. Klinická sekce
Jan 28 15 tweets 5 min read
Tak jsem si říkal, že se dovzdělám od nemainstreamových a lucidních lidí a podívám se na kousek 1. Československé odborné konference lékařů.
Náhodně jsem si vybral z odpolední sekce Ing. Mgr. Pynelopi Cimprichovou, stranickou kolegyni Soni Pekové z hnutí Švýcarské demokracie👇 PC na úvod vyjadřuje překvapení nad nerealističnosti skladování v centrech při nízké teplotě (-90°C až -60°C), nicméně si asi nevšimla ze stejných SPC, ze kterých čerpá, že to teplotní rozmezí se může lišit. ema.europa.eu/en/documents/p…
Jan 14 6 tweets 4 min read
Britský technical briefing 34 přináší aktualizace zajímavých dat ohledně omicron do 31.12.2021: assets.publishing.service.gov.uk/government/upl…
💊Pediatrické hospitalizace se navýšily z 40 příjmů na 120, nicméně závažnost přijímaných dětí údajně není tolik vysoká (není vyšší než u delty) 💊Dle popisu symptomů je u omicron častější bolest v krku než u delty, naopak ztráta čichu je méně častá.
Jan 13 5 tweets 3 min read
Pokud se někde dočtete, jak "WHO je nyní proti opakovanému podávání boosterů", zkuste se kouknout přímo do prozatimního stanoviska WHO poradní skupiny TAG-CO-VAC, odkud to vzniklo (body v obrázku) who.int/news/item/11-0… Pokud se někde dočtete, že "EMA varuje před posilovacími dávkami", zkuste se kouknout do zdroje, vyjádření Marco Cavaleri, cca od 7:23 min.
Jan 9 4 tweets 1 min read
Tak já nevím, zatím si stále nejsem jistý, co omicron umí a neumí, ani jestli a jak moc je mírnější, než na to s čím jsme se za poslední 2 roky stejnak neuměli poprat.
Ale zpožďující se data o covid úmrtích u sleduji docela nervozně. Určitě to omicrovítači zohlednili? Jedná se o vánoční backlog, takže ten stoupající trend nemusí být reálný, protože se zpětně dohlašuje.
Jan 8 29 tweets 13 min read
EMA vydala podmíněné schválení vakcíně Nuvaxovid (Novavax) pro osoby 18+ užívané ve dvou dávkách 21 dnů od sebe.
ema.europa.eu/en/news/ema-re… Na webu EMA již je zveřejněna podrobná veřejná hodnotící zpráva (EPAR) a my se podíváme trochu kriticky pod pokličku 👇ema.europa.eu/en/documents/a…
Jan 8 47 tweets 19 min read
Tak jsem si přečetl novoroční guláš od jednoho sdružení (eh, teď se možná identifikuje jako iniciativa, ale což).
Je tam smíchané páté přes deváté, ale každá věc je zapeklitá, to je pravda. Tak třeba postupně, ono to fakt nebude najednou. 1) Analýza SMÍŠ dokumentů FDA pro schválení vakcíny u dětí:
💊reakce/rozbor/poznámky zde:
FB facebook.com/groups/iniciat…
TW
Jan 7 4 tweets 2 min read
Pediatrický report státu New York ohledně covid hospitalizací
💊17x nárůst hospitalizací u mladších 18 let, 7x u všech věkových skupin v NYC
💊54% hospitalizovaných mladších 18 let nemělo žádné jiné onemocnění, 70% bylo symptomatických
health.ny.gov/press/releases… Image 💊U 5-11 letých hospitalizovaných bylo 91% neočkovaných, u 12-17letých bylo neočko 65%.
💊Při takové brutální incidenci a přenositelnosti je na místě řešit u hospitalizací "kvůli" nebo "s COVID". Dle pediatrického reportu z New Yorku je "kvůli covid" hospitalizováno 59% dětí.
Jan 6 5 tweets 2 min read
Když se teď teda řeší ti sportovci a očkování V dalším článku za paywallem je graf srovnávající proočkovanost členů jednotlivých sportovních sdružení a dospělých v dané zemi.
economist.com/news/2022/01/0… Image
Jan 6 5 tweets 2 min read
Napadly mě dva drobné body k poměrně pěknému článku @IvaBezdekova
denikn.cz/780792/vakcinu… 1) Někteří lidé snaží taktizovat a čekají na "vakcíny upgradované proti konkrétním variantám" - přestože je to technologicky možné, z pohledu lékové regulace stále je poměrně dost důkazů, které výrobce musí přednést, a tak bych opravdu zbytečně nevyčkával
Jan 5 24 tweets 12 min read
Dnes zasedá imunizační komise ACIP aby projednala doporučení ohledně booster dávek Comirnaty pro 12-15 leté. Pár výpisků z podkladových projednávaných prezentací: cdc.gov/vaccines/acip/…
Srovnání hlášení na podezření nežádoucích účinků u
* 5-11 letých: 8,6M dávek, 4K hlášení, z toho 2% závažných
* 12-15 letých:18,7M dávek, 10,4K hlášení, 8% závažných