Faraj Sarkohi Profile picture
17 Oct
1/14
آزادی بیان و توهین به مقدسات
پاسخی مختصر به برخی انتقادها به توئیت قبلی.
به مقدسات ما توهین نکنید!برای حفظ قداست مقدسات ما از حق آزادی عقیده، آزادی بیان و آزادی خلاقیت هنری خود بگذرید! مقدسات ما را، جز منطبق با برداشت و روایت ما، دستمایه خلق اثر هنری و ادبی نکنید! و...
2/14
1 ـ «توهین» مفهومی ذهنی، مبهم و تفسیرپذیر است.
چه کسی و کدام مرجع توهین را تعریف و مصداق‌های آن را معین می‌کند؟
چه کسی و کدام مرجع تعیین می‌کند که این یا آن اثر هنری و ادبی یا این و آن متن نظری «توهین به مقدسات» است؟
3/14
2 ـ «مقدسات» نیز تعریفی روشن و واحد ندارد. چه کسی و کدام مرجع «مقدسات» را تعیین می‌کند؟ دارندگان دین‌ها و عقاید و مدهب های گوناگون برخی ایده‌ها یا شخص‌ها و.. را مقدس می‌دانند. شمار مقدسات همه دین‌ها و عقاید بسیار و متفاوت است. ان نزد برخی مقدس است نزد برخی دیگر مقدس نیست
Read 14 tweets
9 Oct
1 / 17
خانم عبادی و سربریدن حقیقت، حقوق بشر، آزادی عقیده و بیان، تاریخ و زخم‌های ما در پای اتحاد مستبدان.

متن به تصادف زمانی منتشر شد‌ه است که توجه مخاطبان به جائی دیگر است اما بد نیست بخوانید که نقدی است بر ذهنیت و فرهنگ ما و در باب حال و آینده ما.

bit.ly/2GIZy8P
2/17
از متن:
اعدام‌ها ماه‌ها اول انقلاب و اعدام‌های 60 جنایت علیه حقوق بشر و کشتار جمعی 67 جنایت علیه بشریت است.
مسئولان جنایت علیه حقوق بشر و علیه بشریت بر اساس اسناد دادگاه‌های جنایت علیه بشریت از نورنبرگ تا کنون:

1ـ آمران و عاملان جنایت‌ علیه بشریت با مسئولیت سیاسی و کیفری،
3/17
2 ـ دولت‌زنان و دولت‌مردان درجه اول نظام‌هائی که مرتکب جنایت علیه بشریت و علیه حقوق بشر شده‌اند( پس از اطلاع از کشتارها و اگر خود« آمر» نباشند) با «مسئولیت سیاسی».
در باره برخی از این گروه اتهام «قصور» و «کتمان» نیز مطرح می‌شود به مثل آقایان موسوی و خامنه ای ، رفسنجانی و..
Read 17 tweets
20 Jun
1/4
شاید روزی مجبور شوند بگویند
خردادماهی بود نه چون همه خردادها که نوجوانان دختر و پسر را، بی‌آن که حتا نامشان را بدانند، به اتهام ثابت نشده‌ی شرکت در «تظاهرات 30 خرداد» اعدام کرده و با نشان دادن عکس آن‌ها در سیمای اسلامی و انتشار عکس آن‌ها در روزنامه‌ها از «خانواده های محترمی
2/4
که فرزندانشان...دستگیر و حکم دادگاه در مورد آن ها صادر اجرا گردیده » خواستند که «با در دست داشتن شناسنامه عکس دار ...به دفتر مرکزی زندان اوین مراجعه کرده و فرزندانشان را تحویل بگیرند»

در اطلاعیه رسمی توضیح دادند که «لازم به یادآوری است که اسامی صاحبان عکس مشخص نشده‌است»
3/4
یادم هست که آقای بهزاد نبوی، که در آن زمان سخنگوی دولت مهندس موسوی بود و اکنون از رهبران اصلاح‌طلبان حکومتی، در دفاع از این جنایت در تلویزیون گفت در قوانین اسلامی سن و سال و دانستن اسم و.. مطرح نیست .جرم این‌ها محرز(ثابت) شده و باید مجازات می‌شدند. (نقل به مضمون)
Read 5 tweets
13 Jan
1/11
اعتراض را محدود نکنیم
نکته‌ای انتقادی با تحریم‌کنندگان جشنواره فجر در 11 توئیت

تحریم جشنواره حکومتی فجر امسال کاری است با ارزش در بستر همراهی با مردم معترض، حفظ هویت هنری و فرهنگی و پا نگذاشتن بر فرش قرمزی که با خون مردم رنگ شده‌است.در این موارد پیش از این نوشته‌ام
2/11
اغلب تجریم کنندگان، و نه همه آن‌ها، اعتراض به شلیک به هواپیمای مسافربری و دروغگوئی حکومت، همدلی با مصیبت‌دیدگان، همراهی با مردم و دلایلی از این دست را چون انگیزه‌های خود مطرح می‌کنند اما .
3/11
اما مردمی که در خیابان‌های ایران زبان به اعتراض بازکرده‌اند، به شهادت شعارهاِ، نه تنها به شلیک به هواپیما و به دروغگوئی حکومت در این مورد اعتراض می‌کنند که بعلاوه سرکوب‌گری و استبداد حکومتی را نیز هدف گرفته‌اند.
Read 11 tweets
13 Jan
1/6
ای هوار! ای هوار از وقاحت، ای داد از خبطِ دِماغ

عضو مثلث معروف برویم سفارت جمهوری اسلامی در لندن رای بدهیم، عکس یادگاری بگیریم و به تهران بفرستیم و... که این روزها به شدت نگران «همدلی حکومت با مردم» است، در متنی که به سایت انصاف نیوز فرستاده، یک کلمه که هیچ حتایک ویرگول..
2/6
حتا یک ویرگول در انتقاد از دروغگوئی،تیراندازی به مردم، کشتگان آبان‌ماه و..ننوشته اما از لندن به «رهبر،رییس جمهور،رییس قضا و رییس سپاه» توصیه می‌کند که «در مجلس ترحیم قربانیان فاجعه هوایی حضور یابند» که « گام مهمی در مسیر همدلی حکومت با مردم و رعایت جامعه پیش خواهیم رفت»
3/6
مردم را در آسمان و در خیابان‌ها می کشند، دروغ می گویندو.....و او فکر می‌کند «یک قطره اشک،یک شاخه گل یا یک فاتحه»ِ‌ی «رهبر، رییس جمهور، رییس قضا و رییس سپاه» «از کارآمدترین درمان‌ها برای ارواح زخم خورده است»
اگر بنویسیم بلاهت و خبطِ دِماغ، که همان آشفتگی ذهنی است، توهین است؟.
Read 6 tweets
20 Oct 19
1/8
مرغ خوش‌خوان ما را کشتند
حسین دهلوی رفت اما در یاد من حسین سرشار، نشسته بر شاخه درختی بلند، «آواز کشتگان» می‌خواند. ممنوع شده، زخمی، شکنجه شده، له شده زیر چرخ های یک ماشین
شاید به این دلیل که سرشار روزی به من و اسپهبد گفت «عاقبت می‌روم روی درختی می‌خوانم هرچه بادا باد»
2/8
در فیلم خاکسپاری حسین دهلوی دیدم کسی یکی از کارهای او را می‌خواند اما من چهره عاشق و شیدای حسین سرشار را دیدم و غمی به تیرگی همه ابرهای سیاه همه زمستان‌های تاریک عالم بر جانم چنگ انداخت
.
3/8
آن‌چه نظام فرهنگ‌کش با حسین دهلوی کرد قصه‌ای است پر غصه‌ که گوشه‌ای از آن در گفت و گوی با من در مجله آدینه هست و تمامی سیاهی آن در تاریخ ثبت می شود اما حسین سرشار، که برخی آثار دهلوی را نیز خوانده است، خود حکایتی است از زخمی ترین حکایت‌های عالم
Read 8 tweets
14 May 19
1ـ 6 ستایشگر جنایت در 60 دقیقه
چهره تازه‌ی بی. بی. سی فارسی «داریوش فروهر» را «قاتل»می داند،قربانیان قتل‌های زنجیره‌ای(مختاری و پوینده و..) و کشته شدگان کشتار دسته جمعی زندانیان سیاسی و عقیدتی سال 67 را «موجودِ ظاهراً ایرانی» و «پای عملی‌شدنِ بمباران ایران و کشتار وسیع ایرانیان».
2 ـ 6 ـ آقای پرهام فرهنگ وصال، که به عنوان«کارشناس حقوق بین الملل» میهمان برنامه 60 دقیقه بی .بی. سی فارسی است ، در صفحه فیس بوکی خود نوشته است:
« بقایای خط ‌وربطِ قاتلی همچون داریوش فروهر»
و نیز نوشته است :
3ـ 6 ـ و نوشته است : «حوادثی دردناک و غیرقابل‌توجیه مانند اعدام‌های ۶۷ و قتل‌های زنجیره‌ای اگر رخ نمی‌داد، الان تعداد بیشتری موجودِ ظاهراً ایرانی شبانه‌روز خود را گذاشته بودند پای عملی‌شدنِ بمباران ایران و کشتار وسیع ایرانیان»
Read 6 tweets