E.F.K Profile picture
#Aselsan #Tüpraş #Ereğli #Karel #Sasa #Petkim
Jul 19, 2020 36 tweets 9 min read
1) Ereğli Demir ve Çelik Fab. T.A.Ş. (#EREGL) Genel Kuruluna İlişkin İzlenimlerim

Herkese merhaba, Genel Kurulun Salı günü yapılmış olmasına rağmen bu yazıyı yeni yazıyor olduğum için öncelikle üzgünüm bunu söyleyerek başlamak istiyorum.

+ 2) Ancak burada yazacağım şeyler kısa vadeli borsa yatırımcılarını pek ilgilendirmediği için çokta geç kalmış sayılmam :)

Genel Kurul günü nasıl katılım yapılacağına dair birkaç soru almıştım. Konuya dair biraz araştırma yaptım.

+
May 20, 2020 13 tweets 2 min read
1)Firmalar Neden Yatırım Yapar?

Merhabalar;
Bugün Finansal Yönetim dersi için hazırladığım ödevimi sizler için de özetlemek istedim. Umarım faydalanabileceğiniz bilgiler içeren bir yazı olur.

+ 2) Yazımın temel konusu Ağırlıklı Ortalama Sermaye Maliyeti (AOSM) ancak öncelikle bunun nerede kullanıldığından bahsederek başlamak istiyorum. Firmalar, mevcut kapasitesi yetmiyor, daha fazla ürün üretmek istiyor, rekabet avantajı sağlamak istiyorsa Genişleme Yatırımları,

+
May 8, 2020 5 tweets 2 min read
@yasaryildirimFK @denizmustafatr

1) Yaşar Bey, Mustafa Bey Merhabalar.

Şirket incelerken, öncelikle bilançoyu açtık. kasadaki paraya, bu paranın ne kadarının yabancı para olduğuna baktık. Şirketin kısa vadeli ve uzun vadeli borçlarına baktık. Finansal oranlarını inceledik.

+ 2) Favökü ile borcunu çevirme oranlarına baktık. Karının esas faaliyetten mi başka yerlerden mi geldiğine baktık. Önceki çeyrek ve yıllara göre satışlarının ve özsermayesinin artışına baktık. Satış maliyet marjlarının stabilliğini kontrol ettik.

+