Jakub Filo Profile picture
deputy editor-in-chief @denniksme, author of #climatefiction Posledné storočie (The Last Century) #journalist #writer #climatechange #clifi #thelastcentury
Juraj Frankovsky Profile picture 1 added to My Authors
May 4 4 tweets 1 min read
1/ Roberta Fica na väzobné stíhanie nevydali.
V NRSR bolo po dlhej dobe na hlasovaní 150 poslancov. Na vydanie Fica na väzobne stíhanie bolo potrebných 76 hlasov. 2/ Za
74 (SAS, Za ľudí, veľká časť OĽANO, Valašek (nezavisly-PS) a Kollar (nezavisly-Spolu)

Nehlasovali (označili možnosť NEHLASOVAŤ)
Romana Tabák (OĽaNO)
7 fašistov z LSNS

Zdržali sa
Ján Krošlák (ex-OĽaNO)
Katarína Hatráková (OĽaNO)
Sme rodina

Proti
Hlas
Smer
Republika
May 3 4 tweets 7 min read
1/ In India and Pakistan, it is almost 50 degrees and the nuclear powers are vying for water. Can war break out?
Forests in Siberia and California are burning.Water basins have been empty for years and countries are turning into arid deserts. When will they swallow human cities? 2/ All this and much more is brought by the #dystopian #clifi #novel The Last Century. It takes place in 2076, following catastrophic events caused by climate crisis. Are we really living the last century of humanity?

Now on Amazon and also through KU. amazon.com/dp/B095WSH968
May 2 7 tweets 1 min read
1/ Vydať Fica na stíhanie, alebo nevydať?

Vulgárny krik smerákov, ktorí už týždeň bránia vydaniu svojho šéfa na väzobné stíhanie, sa predpokladal. Rovnako ako salutovanie náckov z Republiky a vajatanie hlasistov. Avšak alibizmus niektorých koaličných oslancov je zarážajúci. 2/ Pokojne pripusťme, že v krajine, v ktorej sa postupne odkrýva zneužívanie polície proti politickým oponentom, má ochrana proti zneužitiu väzby svoje opodstatnenie. Nemá byť však ochranou pred samotným zákonom a povyšovať akéhokoľvek poslanca nad úroveň bežného občana.
Apr 26 33 tweets 9 min read
1/ Šesť scenárov vývoja vojny: Podarí sa Rusom získať juh Ukrajiny a odrezať Kyjev od prístupu k moru? Alebo sa Ukrajincom podarí vytlačiť Rusko zo svojho územia?

Ak chce Rusko postúpiť, musí mobilizovať.

Zn: Mapy sú iba orientačné

@denniksme 2/ Ruské velenie minulý týždeň v piatok oznámilo ciele druhej fázy svojej okupačnej vojny na Ukrajine. Chcú dosiahnuť plnú kontrolu nad Donbasom a južnou Ukrajinou tak, aby vytvorili pozemný koridor na Krymaž do Podnesterska.

Apr 25 23 tweets 6 min read
1/ Rusko je v plameňoch. Zhoreli kľúčové továrne, sklady aj výskumné centrá. Útočí Ukrajina?

@denniksme @FilipHorky 2/ Ruským mestom Bryansk vzdialenom zhruba sto kilometrov vzdušnou čiarou od ukrajinskej hranice otriasli v noci z nedele na pondelok dva silné výbuchy. Najskôr explodovali zásobníky palív a o niekoľko minút sa ozval výbuch aj z tamojšej vojenskej základne.
Apr 22 18 tweets 3 min read
1/ Slávite raz za rok Deň Zeme, separujete a tvárite sa, že bojujete proti klimatickej zmene? Nerobíte to správne

Pár poznámok ku Dňu Zeme alebo k medzinárodnému dňu politického a firemného greenwashingu

@denniksme 2/ Dnes je ďalší Deň Zeme. Keď sa pred 52 rokmi konal prvýkrát, úroveň koncentrácie oxidu uhličitého v atmosfére sa pohybovala niekde okolo 324 častíc na milión. Dnes dosahuje historickú úroveň 420 častíc. Široký záujem, ktorý Deň Zeme vyvoláva, už neprekvapuje.
Apr 20 11 tweets 2 min read
1/ Fico a Kaliňák sú obvinení

Čo možno čakať?
Aké vnímať súvislosti?
Ako rozumieť informáciám?

Krátky návod k trestnému konaniu. 2/ Zadržanie Roberta Kaliňáka a spoluobvinenie aj s Robertom Ficom vzbudilo samozrejme veľmi veľa očakávania a samozrejme aj obáva, že „určite je o pár dní vonku“; „určite dostanú iba podmienku“; „určite Generálny prokurátor použije 363ku“.
Apr 20 9 tweets 2 min read
1/ Obvinenie Roberta Fica a Roberta Kaliňák prirodzene budí veľké vášne. Zneužívanie polície proti politickej opozícii, ktorého sa podľa vyšetrovateľov dopustili, je obludné. Indície o tom sme mali už skôr. No teraz treba byť zdržanliví. Sme iba na začiatku.

@denniksme 2/ Obvinenie znamená, že polícia nazhromaždila dostatočné dôkazy, aby mohla vysloviť obvinenie a dôvodné podozrenie, že Kaliňák s Ficom sa dopustili trestnej činnosti. Až keď dôkazy budú vytvárať logickú a ucelenú niť trestného činu - navrhnú prokurátorovi podať obžalobu.
Apr 6 21 tweets 5 min read
1/ Ukrajina sa už šesť týždňov bráni proti ruskej agresii. Má za sebou kľúčové úspechy, ale povedať, že Rusi vojnu prehrali, sa zatiaľ nedá. Rusko chystá novú ofenzívu.

Čo čaká Ukrajinu najbližšie dni a týždne? Viac vo vlákne nižšie

@denniksme @FilipHorky 2/ Už dnes prebiehajú na frontovej línii na východnej Ukrajine urputné boje. Oficiálnych a zaručených informácií je málo. Ukrajinský generálny štáb pravidelne informuje o tom, že jeho jednotky odrážajú útoky ruských síl a spôsobujú im značné straty.
Apr 5 4 tweets 1 min read
1/ Odsudzujúci rozsudok pre Kotlebu prišiel neskoro a trest je navyše neadekvátny. Polročná podmienka pre Kotlebu nemá ani represívny účinok na neho samotného, ale ani odstrašujúci účinok voči všetkým podobným fašistom, ktorých počas svojho pôsobenia priviedol do politiky. 2/ A tých je neúrekom. Navyše dnes už namiesto rozťahaných zelených tričiek nosia obleky, o bielom slovensku rozprávajú zväčša prísne v kontexte so snehom a dopracovali to tak ďaleko, že po vláde s nimi otvore volá populista Fico, komunista Blaha a neodmietol ich ani Pellegrini.
Apr 4 31 tweets 12 min read
1/ Po záberoch z Buče na Ukrajine sa rozbehla ruská propaganda na plné obrátky. Základnou stratégiou je hodiť vinu za masaker na Ukrajinu a jej vojakov, alebo prinajmenšom vytvoriť informačnú neistotu o udalostiach.

#bucha #russianpropaganda #factcheck 2/ Na jej spochybnenie udalostí používa dve roviny. Objavuje sa klasicky ačohentizmus a odkazuje najmä na video, na ktorom ukrajinskí vojaci strieľali do nôh ruských väzňov. Incident sa stal na východ od Charkova približne pred týždňom.

#bucha #russianpropaganda #factcheck
Apr 3 9 tweets 3 min read
1/ V najbližších dňoch sa istotne stretnete s tým, že proruská propaganda a bojovníci v jej službách aj na Slovensku budú šíriť video „tehotnej ženy z Mariupola“ alebo Mariany Vishegirskaye (Višegirskej). /2 Na videu šírenom ruskými kanálmi a ambasádami tvrdí, že pôrodnicu v Mariupoli nebombardovali.

Skúsil som vám ponúknuť základné informácie a kontext, aj keď situácia je veľmi zamotaná a informácií málo.
Mar 20 10 tweets 3 min read
1/ Už 3,3 milióna obyvateľov Ukrajiny opustilo krajinu a dvojnásobok ľudí opustilo svoje domovy v rámci Ukrajiny. Ide o najväčšiu humanitárnu krízu v Európe od druhej svetovej vojny. Na Slovensku už máme viac ako 240-tisíc utečencov, viac ako 35-tisíc z nich má formálny status. 2/ Táto kríza bude dlhá, bude náročná – ekonomicky, emocionálne, spoločensky aj psychicky. Sme iba na jej začiatku a opäť nás čakajú ťažké riešenie, rozhodovania aj hľadanie súcitu. Zatiaľ ju ako spoločnosť zvládame. Začínajú sa objavovať už aj hlasy a vyjadrenia proti utečencom
Feb 22 8 tweets 3 min read
1/7 Budú šíriť klamstvá o Ukrajine. Bude sa útočiť na prezidentku @ZuzanaCaputova, ministra obrany @JaroNad či zamini @IvanKorcok . Bude sa bojovať o verejnú mienku slovenského národa. (a iných európskych). Musíme vyzbrojiť faktami, pretože úder ruskej propagandy bude silný. 2/8
Feb 21 10 tweets 3 min read
1/10 Pripomeňme si dnes tieto fakty.
Budeme ich potrebovať. 2/10
Feb 21 18 tweets 5 min read
1/18 Štyri roky po vražde Jána Kuciaka novinárky a novinári na Slovensku čelia vyhrážkam a slovným útokom politikov ako Robert Fico ši Ľuboš Blaha. 2/18 Novinárkam a novinárom Fico nadáva do svíň alebo sorosovských prasiat, označuje ich za organizovanú skupiny a podáva na nich trestné oznámenia.
Jan 25 10 tweets 10 min read
1/10 Jeden z najčastejších argumentov, ktoré počúvame od proruských trollov a proruskej propagandy je, že Rusko sa iba bráni, Spojené štáty a členovia NATO (teda aj Slovensko) provokujú, a že Rusko má právo zabezpečovať svoju bezpečnosť.

#RussiaInvadedUkraine #NATO #EU Image 2/10
Všetko by to bolo pekné, keby to bolo pravda. Rusko žiaľ je ten agresor. Zasahuje do diania v iných štátoch, bráni krajinám ako je Ukrajina, Fínsko, Gruzínsko rozhodnúť sa o vlastnej medzinárodnej politike a keď to urobia vyhráža sa im vojnou prípadne okupuje ich územia. Image