🇺🇦/🇷🇺 O co přesně Rusko v prvních týdnech války usilovalo, jak vidělo budoucnost Ukrajiny v případě její kapitulace – a proč byly tyto podmínky neproveditelné? (2/3)
Rusko původně požadovalo zredukovat celou ukrajinskou armádu na minimum – přesněji na 50 tisíc lidí, včetně 1,5 tisíce důstojníků.
Pokud by toto přání bylo splněno, Ukrajina by měla pouze čtyři lodě, 55 vrtulníků a 300 tanků. V roce 2022 to bylo méně než armáda sousedního Běloruska (které mělo v té době téměř pětkrát méně lidí než Ukrajina).
Ukrajina byla vyzvána, aby "nevyvíjela, nevyráběla, nezískávala a neumísťovala na svém území raketové zbraně jakéhokoli typu s dostřelem více než 250 km". Právě tato vzdálenost například odděluje Krymský most od Ukrajinou kontrolovaného Guljapoli, který se nachází poblíž frontové linie. Rusko si navíc vyhradilo právo zakázat Ukrajině v budoucnu "jakékoli jiné typy zbraní, které lze vyvinout jako výsledek vědeckého výzkumu".
Ukrajina měla podle Ruska "uznat nezávislost" tzv. Doněcké a Luhanské "republiky" – navíc v hranicích správních oblastí Ukrajiny (k 24. únoru 2022 Rusko kontrolovalo pouze část těchto regionů; do konce roku 2024 stále nemá nad těmito územími plnou kontrolu).
Dec 16 • 8 tweets • 3 min read
🇺🇦/🇷🇺 O co přesně Rusko v prvních týdnech války usilovalo, jak vidělo budoucnost Ukrajiny v případě její kapitulace – a proč byly tyto podmínky neproveditelné? (1/3)
"Pravda je na straně Ruska, všech stanovených cílů bude dosaženo!", "NWO skončí, jakmile bude dosaženo cílů stanovených Ruskem" - těmito slovy Vladimir Putin a vysocí ruští představitelé potvrzují svůj závazek k některým cílům invaze na Ukrajinu, kterou nazývají "speciální vojenskou operací".
Od začátku totální ruské invaze na Ukrajinu uplynulo třicet dva měsíců a "cíle NWO" zůstávají jen nejasnou rétorickou formulí opakovanou ruskými úřady. Nikdo zatím neposkytl podrobnosti o tom, jaké přesně tyto cíle jsou. Slova "denacifikace a demilitarizace", která Putin použil na začátku roku 2022, se ukázala být pro obyvatele Ruska nesrozumitelná.
Dec 15 • 10 tweets • 4 min read
🇺🇦 Výsledky nasazení ATACMS a Storm Shadow / SCALP-EG
Americké rakety dlouhého doletu ATACMS byly po téměř třítýdenní přestávce opět použity proti vojenským cílům na mezinárodně uznaném ruském území, konkrétně v Taganrogu.
Dosavadní výsledky nasazení ATACMS a Storm Shadow / SCALP-EG přímo proti Rusku ukazují, že jejich účinek je velmi omezený.
Důvodem je, že mnoho vhodných cílů je mimo dosah těchto střel a Ukrajinské ozbrojené síly (AFU) mají k dispozici jen malý počet těchto zbraní.
V polovině listopadu 2024 americká média informovala, že administrativa prezidenta Joea Bidena povolila AFU útoky na mezinárodně uznané ruské území pomocí raket dlouhého doletu.
Od té doby byly zaznamenány následující útoky:
🔹19.listopadu: ATACMS zasáhly 67. arzenál GRAU u města Karačev v Brjanské oblasti
🔸20.listopadu: Storm Shadow / SCALP-EG zaútočily na velitelské stanoviště v Kurské oblasti
🔹23.listopadu: ATACMS zasáhly postavení systému S-400 v Kurské oblasti
🔸25.listopadu: ATACMS zaútočily na letiště Kursk v Kurské oblasti
🔹11.prosince: Nejméně šest ATACMS bylo vypáleno na Taganrog
Dec 4 • 8 tweets • 4 min read
🇬🇪 Co se stane s gruzínským odporem – vítězství nebo potlačení?
Navzdory tvrdým zákrokům, střetům s bezpečnostními silami a četným zatýkáním vychází každý den do ulic měst stále více lidí.
Opozice neuznává výsledky parlamentních voleb – vláda si představuje vítězství, říká Getsadze, bývalá náměstkyně ministra vnitra a spravedlnosti Gruzie.
Z právního hlediska je parlament nelegitimní, řekla Getsadze. Podle ústavy musí být první schůze jmenována dekretem prezidenta, ale to se nestalo.
Parlament může pracovat, když má alespoň 100 poslanců, a Gruzínský sen má 88 mandátů, takže mu chybí 12 poslanců (ti mohou být staženi z opozice).
Ústava také stanoví, že vláda musí udělat vše pro vstup do EU a NATO – poté, co Kobachidze odmítl integraci do Evropské unie, byl tento článek také porušen.
Dec 1 • 4 tweets • 2 min read
🖕🇷🇺 Zbraně nebo máslo
Rusko - vyloučeno z globálního finančního systému založeného na dolaru, odříznuto od většiny obchodu se Západem a zabředlo do toho, co Vladimir Putin bláhově považoval za porážku Ukrajiny ve stylu bleskové války.
Kam se bude Putinova válka proti Ukrajině ubírat v roce 2025, je možná nemožné předvídat, zejména vzhledem k nejistotě, jak se ke konfliktu postaví Donald Trump, který je nakloněn Moskvě, až se ujme úřadu.
Jedna věc se však zdá jistá: příští rok bude pro Rusko "rokem spotřebitelských škrtů", jak říká Alex Isakov, ekonom agentury Bloomberg, který kdysi pracoval v ruské centrální bance, protože Putin už nemůže zaručit zbraně ani máslo.
Globální problémy ruské ekonomiky
Moskva vyčerpala více než polovinu likvidních rezerv Fondu národního bohatství (NWF) na podporu rublu. Za dva roky (od února 2022 do října 2024) se likvidní rezervy NWF snížily ze 140 miliard dolarů na 55 miliard dolarů a včetně zlata na 31 miliard dolarů, což odpovídá úrovni roku 2008.
Rubl nadále klesá (115 rublů za dolar). Centrální banka zvýšila klíčovou sazbu na 21 %, což zasáhlo náklady na úvěry. Taková opatření podle Isakova nedokážou zastavit inflaci a sazby zůstanou po mnoho let ve dvouciferných číslech.
Nov 30 • 5 tweets • 2 min read
🖕🇷🇺 "Porážka na splátky"
Článek, který se objevil na CNN, ruské ultrapatrioty mimořádně znepokojil.
Pravděpodobný plán na ukončení agrese unikl do médií téměř okamžitě po jmenování Keitha Kellogga zvláštním zástupcem Bílého domu pro řešení konfliktů.
Hovoří se v něm o mírovém plánu, který Ukrajině a Rusku pravděpodobně nabídne nově zvolený americký prezident Donald Trump.
Z-kanál tento plán označuje za „kapitulaci“.
Podle článku plán vyzývá ke zmrazení války podél současné frontové linie s vytvořením demilitarizované zóny. Pokud bude Rusko s jednáním souhlasit, dostane omezené zrušení sankcí, zatímco plné sankce budou zrušeny po podpisu mírové dohody. Klíčovou podmínkou je, že taková dohoda musí být pro Kyjev uspokojivá.
Vývoz ruských energetických surovin bude podléhat zvláštní dani, která se fakticky stane reparací, a prostředky budou použity na obnovu Ukrajiny.
Budoucí americká administrativa nebude žádat Kyjev, aby se vzdal území okupovaných Ruskem, ale ukrajinská strana musí souhlasit s tím, že bude usilovat o navrácení těchto území diplomatickými prostředky.
Nov 14 • 12 tweets • 5 min read
Chtít mír není vždy morální postoj
(Pokud existuje byť jen malá šance, že by vojenská porážka mohla ukončit ruský kult násilí – stejně jako kdysi německý – Západ ji musí přijmout)
Významná americko-polská historička Anne Applebaumová převzala na Frankfurtském knižním veletrhu Mírovou cenu německého knižního obchodu. Cena oceňuje jednotlivce, kteří významně přispěli k ideálům míru, lidskosti a porozumění mezi národy prostřednictvím literatury, vědy a umění.
Ve svém projevu držitelka Pulitzerovy ceny vyzvala Evropu, aby se probudila z amnézie "už nikdy více", než výzvy k falešnému míru na Ukrajině oživí hrůzy, které Západ doufal pohřbít s Hitlerem.
Měla jsem to štěstí, že jsem začala pracovat na dějinách Sovětského svazu v 90. letech, v éře, kdy přeživší i historici mohli svobodně mluvit, co chtěli. Tato možnost rychle vyprchala. Mohu vám dokonce říci přesný okamžik, kdy to konečně skončilo: ráno 20. února 2014, kdy ruské jednotky nezákonně pochodovaly přes poloostrov Krym. To byl okamžik, kdy se psaní ruských dějin opět stalo nebezpečným.
Když jsem v 90. letech zkoumala historii Gulagu v sovětských archivech, předpokládala jsem, že tento příběh patří do vzdálené minulosti.
Když jsem o několik let později psala o sovětském útoku na východní Evropu, myslela jsem si také, že popisuji éru, která skončila. A když jsem studovala historii ukrajinského hladomoru, tragédie, která stála v centru Stalinova pokusu vyhladit Ukrajinu jako národ, nepředstavovala jsem si, že se stejný příběh bude nebo může opakovat za mého života.
Nov 14 • 8 tweets • 3 min read
🖕🇷🇺 Putinův Sovětský svaz: jak se Ruský investiční fond stal politickou hračkou
Od začátku totální invaze na Ukrajinu v únoru 2022 se ruský rozpočet potýká s deficitem. Pro rok 2025 se počítá se schodkem 1,1 bilionu rublů (cca 11 miliard USD), který je prozatím pokryt půjčkami. Klíčovým nástrojem pro stabilizaci rozpočtu měl být Fond národního bohatství (NWF), založený Putinem na základě myšlenky ekonoma Andreje Illarionova v roce 2002.
Původní myšlenka byla oddělit neočekávané příjmy z ropy do samostatného fondu, analogicky k biblickému příběhu o Josefovi, který radil faraonovi ukládat zásoby na hubená léta.
Stabilizační fond, jak byl fond původně nazván, byl založen v roce 2004 ministrem financí Alexejem Kudrinem. Jeho cílem bylo hromadit přebytečné příjmy z ropy (při ceně nad 20 USD za barel) a investovat je do zahraničních cenných papírů, především amerických dluhopisů. I přes kritiku za ukládání peněz v zahraničí, ruská ekonomika v letech 2004-2008 rostla rekordním tempem a rubl posiloval. Fond narostl na 8,5 % HDP.
Nov 3 • 5 tweets • 3 min read
🇺🇸🇺🇦 Může létat půl dne nebo zastavit a vznášet se celé hodiny
Na zkušebním poli západně od Kyjeva podstoupil V-BAT dva dny intenzivního testování elektronického boje – se sedmi rušičkami běžícími na plnou rychlost ve snaze letoun sestřelit. Podle ukrajinských testerů a ukrajinských vojenských dokumentů V-BAT létal.
Ukrajinské ozbrojené síly od června používají šarži průzkumných UAV s vertikálním startem a přistáním V-BAT od americké společnosti Shield AI.
Ukrajina si objednala více než 200 dronů od kalifornského startupu Shield AI poté, co je v srpnu úspěšně otestovala v bojových podmínkách.
Podle informací, které odhalil Brandon Tseng, prezident a spoluzakladatel Shield AI, se v srpnu 2024 ukrajinští speciální operátoři poblíž Dněpru setkali s kritickou výzvou, když ruské systémy elektronického boje (EW) narušily jejich tradiční průzkumné drony.
Oct 28 • 8 tweets • 5 min read
🇷🇺 Nekonečný "Meat Assault"
V říjnu 2023, zahájily ruské jednotky ofenzívu na Avdijivku u Doněcka. Od té doby se nezastavil a stal se jedním z nejnepřetržitějších útoků v historii válčení. Útoky provádí ruská armáda za cenu obrovských ztrát, které již nyní počítají statisíce lidí a tisíce obrněných vozidel, ale i za takovou cenu může Rusku trvat roky, než obsadí celou Doněckou oblast.
Z Avdiivky do Vuhledaru
Cesta ze západního okraje Avdijivky k východním přístupům do Myrnogradu (do roku 2016 - Dimitrov) o délce téměř 30 kilometrů trvala více než šest měsíců. Přesto se tento směr ukázal být pro ozbrojené síly RF z teritoriálního hlediska nejúspěšnější.
Ze statistik proruského OSINT zdroje LostArmour vyplývá, že v roce od října 2023 postoupila ruská armáda o 2047,9 kilometrů čtverečních, přičemž jen plocha Ukrajinou kontrolované části Doněcké oblasti na konci podzimu 2023 činila více než 11 tisíc kilometrů čtverečních (43 % z celkové rozlohy regionu).
"I při tempu letošního roku bude trvat mnoho let, než ruská armáda obsadí všechna tato území. Jen k dobytí Doněcké oblasti bude trvat minimálně 2-3 roky takových bojů, pokud ozbrojené síly Ukrajiny vědomě neustoupí nebo neztratí schopnost odporu", vojenský expert Yan Matveev.
Oct 28 • 9 tweets • 4 min read
🇫🇷🇺🇦 Francouzská křídla na ukrajinském nebi
Francouzský ministr obrany, Sebastien Lecornu, nedávno oznámil převod nejmenovaného počtu Mirage 2000-5 na začátku příštího roku.
Na konci října vyšlo najevo, že ve skladech ve Francii jsou pouze tři bojeschopné letouny požadované konfigurace.
Jak se tento letoun liší od F-16, jak se již ukázal v reálných bitvách a jaká překvapení může nepříteli připravit?
Mirage 2000 je jeho čtvrtou iterací a zároveň letounem čtvrté generace. To znamená, že je spolužákem americké F-16 a sovětského Su-27. I když letečtí pozorovatelé po úpravách připisují tuto "Mirage" generaci 4+.
Vývoj Mirage 2000 začal v roce 1965 a byl poměrně obtížný. Původně byl koncipován jako společný francouzsko-britský letoun s variabilním zakřiveným křídlem. O dva roky později však Francouzi od projektu odstoupili.
Rozhodnutí použít delta křídlo pro Mirage 2000 bylo zpočátku vnímáno jako krok zpět. Tento typ křídla je dobrou volbou z hlediska rychlostního výkonu, jednoduchosti konstrukce, nízké radarové viditelnosti a dostupného prostoru v trupu a křídlech. Za to musíte zaplatit horší manévrovatelností a lety v malých výškách, stejně jako delší vzdáleností vzletu/přistání.
Inženýři DA (Dassault Aviation) však byli schopni upravit delta křídlo posunutím středu vztlaku před střed těžiště. To umožnilo zvýšit manévrovatelnost Mirage a snížit vzletovou dráhu.
Oct 23 • 9 tweets • 5 min read
🇺🇦❤️ Pokrovského fronta. Jen jeden den (Konstantin a Vlada Liberovi)
1/ Ráno začíná ozvěnou dělostřelecké bitvy. Výbuchy neustávají až za hodinu, na obzoru stoupá hustý kouř. O několik minut později přichází velitel praporu Da Vinciho vlků Sergej Filimonov, Filja. 2/ Navzdory tomu, že druhý den slaví své 30. narozeniny, vypadá velmi ustaraně. Ukázalo se, že během bitvy, kterou jsme právě slyšeli, bylo zasaženo několik jednotek nepřátelské techniky, ale vyřazen byl i náš tank.
Oct 22 • 8 tweets • 2 min read
😂🇷🇺🖕 Věda převedena do "bojového režimu"
1/ Ruské úřady se připravují na drastické snížení financování velkých státních vědeckých projektů.
"Dnes musíme všichni pracovat zvláštním způsobem, ve zvláštním bojovém režimu. <… > To platí plně pro vědu. 2/ <… >Veškerý náš vědecký, technologický, vzdělávací, výrobní potenciál – v plném slova smyslu – musí být shromážděn v jednu pěst," řekl Putin na zasedání Rady pro vědu a vzdělávání 13.6.2024
Pod nůž rozpočtové sekvestrace spadnou zejména náklady na nákup přístrojů a vybavení,
Oct 22 • 17 tweets • 3 min read
🇷🇺 Začíná summit BRICS - podívejme se 🤣
Putin spojuje ekonomiky, o kterých doufá, že zastíní Západ
1/ Vladimir Putin se snaží s pomocí summitu BRICS v Kazani demonstrovat, že Západ nedokázal izolovat Rusko a je připraven mu stále aktivněji vzdorovat a přilákat stále více 2/ partnerů. Ale mnozí v BRICS mají zájem na blízkosti nikoli Ruska, ale Číny jako druhé největší ekonomiky světa.
BRICS zahrnují nejen Brazílii, Rusko, Indii, Čínu a Jihoafrickou republiku, které se k nim připojily později, ale také Írán, Egypt, Etiopii
Oct 15 • 15 tweets • 3 min read
Ananasová voda
1/ Poslouchal jsem rozhovor s ekonomem Alexandrem Auzanem, který mi vyprávěl, jak kompetentně ruská vláda brzdí inflaci, jak bojuje za zachování zbytků tržní ekonomiky, jak moc pracuje na tom, aby se do Ruska vrátili odborníci, kteří odešli, 2/ jaká je Nabiullina profesionálka, jak ruský venkov vzkvétá za vojenské peníze a jak je v ruské ekonomice obecně všechno relativně dobré, restaurace jsou plné, peněz je dost, staví se metro... A jedna myšlenka mi nedala spát. Co je na tom dobrého?
Oct 14 • 8 tweets • 2 min read
🇺🇦/🇷🇺 1/ Ruská invaze na Ukrajinu je z definice imperiální válkou, jejímž cílem je nejen rozšířit ruskou kontrolu nad cizí půdou kvůli vojenským cílům ale také ji kolonizovat a zmocnit se bohatých zdrojů v těchto oblastech.
2/ Zatímco invaze a anexe Krymu byla zaměřena na získání uhlovodíkových zdrojů v těchto oblastech, invaze na východ Ukrajiny se zaměřila na získání rudných ložisek, konkrétně obrovských ložisek lithiové rudy, která jsou klíčová pro výrobu baterií.
Oct 13 • 11 tweets • 2 min read
🇷🇺 Den poté 1/ Ruský milblogger tvrdil, že ukrajinská F-16 sestřelila 12. října ruský stíhací letoun Su-34 v blíže nespecifikované oblasti a milblogger úzce spojený s ruským letectvím zveřejnil 12. října poctu ztracenému letadlu Su-34, ale neposkytl další podrobnosti o incidentu. 2/ ISW nemůže ověřit tvrzení, že ukrajinská F-16 byla zapojena do hlášené ztráty ruského Su-34.
A co na to Fighterbomber(🇷🇺)? (zkráceno)
Odběratelé. Je to třetí rok války. Války nejen na bitevním poli, ale také na internetu. O vaše, místy křehké mozky, bojují naši i ne naši.
Oct 13 • 12 tweets • 2 min read
🖕🇷🇺 O špatných zprávách pro Rusko
1/ Vzhledem k tomu, že Evropa není schopna poskytnout Ukrajině potřebné zbraně a munici, Evropská unie investuje do vzkvétajícího ukrajinského zbrojního průmyslu.
Nedávné rozhodnutí Evropské unie vyčlenit asi 440 milionů dolarů na ožívající 2/ ukrajinský zbrojní průmysl znamená významný posun v přístupu bloku k ukrajinsko-ruské válce. Jako příspěvek Evropské unie budou použity prostředky získané z nadměrných zisků ruských aktiv, která byla zmrazena na Západě. Tyto prostředky doplní o 190 milionů dolarů dánská vláda.
Oct 12 • 16 tweets • 5 min read
🇺🇦🇷🇺 Po letech propagandy se očekávalo "zneužívání, mučení a usekávání hlav" - jak Ukrajina zadržuje vězně z Kurské oblasti ( část 2/2 )
1/ O zajetí
Ihned po přivezení do vězeňského zařízení, kde jsou drženi ruští váleční zajatci, byli posláni do lázní. Dostali čisté civilní 2/ oblečení, ložní prádlo a prostředky osobní hygieny. Poté byli umístěni do cel: odvedenci zvlášť, kontraktoři a mobilizovaní vojáci zvlášť a Achmatovci zvlášť.
Zdůrazňují, že ukrajinské zajetí se okupační armádě osvědčilo jako humánní.
Oct 12 • 15 tweets • 4 min read
🇺🇦🇷🇺 Po letech propagandy se očekávalo "zneužívání, mučení a usekávání hlav" - jak Ukrajina zadržuje vězně z Kurské oblasti ( část 1/2 )
1/ "Ještě jsem si neuvědomil, co se stalo a proč se to stalo. A komu můžeme být vděční za to, že nás prostě opustil, bez komunikace, 2/ bez zadávání jakýchkoli úkolů," říká nadporučík jedné z ruských "ponorek".
Neříká, jak se "ponorka" ocitla v Kurské oblasti, kde byl zajat. Většina ostatních vojáků z Ruské federace, kteří jsou drženi v sousedních celách, je stejná.
Oct 8 • 8 tweets • 2 min read
🖕🇷🇺 "Nejhorší krize za 30 let"
1/ Ruský uhelný průmysl, jeden z největších surovinových sektorů ekonomiky, zahrnující více než 30 jednoodvětvových měst a stovky tisíc zaměstnanců, se neustále řítí do těžké krize.
Produkce černého uhlí – hlavního produktu těžařů, který tvoří 2/ 80 % produkce – klesla o 8,2 % a antracitu – nejcennějšího druhu – téměř o čtvrtinu (o 23,7 %). V srpnu se podle provozních statistik Rosstatu zrychlil pokles těžby uhlí na 10,1 % meziročně.
Západní sankce se staly klíčovým problémem pro uhelný průmysl,