Patriota, ekonomista i historyk. Poseł na Sejm RP X kadencji. 🇵🇱
Nov 18, 2024 • 7 tweets • 5 min read
🧵1/7
⚠️🟩Kto odpowiada za Zielony Ład? Będzie długo, ale warto!🟩⚠️
Przeczytajcie, zobaczcie i sprawdźcie kto, kiedy i co akceptował – LUB NIE AKCEPTOWAŁ – i odpowiedzcie sobie sami.
Jedno nie ulega wątpliwości - ani ja, ani rząd @pisorgpl nigdy nie zgodziliśmy się na zapisy Zielonego Ładu w kształcie i interpretacji, które teraz forsuje posłuszny wobec Brukseli rząd KO.
Każdy, kto twierdzi inaczej - nie ma po prostu pojęcia o tym, jak działa Unia Europejska i jej instytucje.
Co więcej - protestowaliśmy przeciw najbardziej szkodliwym dla Polski rozwiązaniom i złożyliśmy na nie skargi do TSUE!
🧵2/7
Ale po kolei.
🪃Temat Zielonego Ładu i i polityki Unii Europejskiej w obszarze ekologii powraca jak bumerang.
Kogo oskarża się o niezawetowanie Zielonego Ładu? MNIE. To bzdura i fake news, który ma po prostu przykryć nieudolność i podległość obecnego rządu wobec UE.
Czas raz na zawsze obalić te żenujące kłamstwa. Ile razy trzeba tłumaczyć kulisy i mechanizmy funkcjonowania Unii Europejskiej dziennikarzom i politykom? Widocznie nieustannie.
Więc raz jeszcze.🔄
➡️ Czym się różni veto na Radzie Europejskiej od wprowadzania dyrektyw i rozporządzeń?
Rada Europejska ustala cele polityczne, które nie są prawem. Jak wszystkie państwa się zgadzają z jakimś kierunkiem działania UE to konkluzje są przyjmowane. Jak się nie zgadzają – to konkluzje nie są przyjmowane.
⚖️ Nie oznacza to, że jeżeli nie ma konsensusu w jakiejś kwestii, to że w tej sprawie prawo unijne nie zostanie wprowadzone. Komisja Europejska bowiem, która jako jedyna konstruuje projekty dyrektyw i rozporządzeń, nie musi mieć konkluzji jako podkładki pod swoje działania. Może sobie tworzyć prawo w materiach, w których Rada Europejska się nie wypowiedziała. I tak było z Zielonym Ładem!
🇪🇺 KE naprodukowała tysiące stron projektów przepisów unijnych, które zbiorczo nazywa się Zielonym Ładem i które liczyła, że przepchnie przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej. W obu tych instytucjach decyduje większość – nie jednomyślność.
🇺🇸 Po wyborze Donalda Trumpa na 47. prezydenta USA przez polskie (i nie tylko) media przetoczyła się fala komentarzy, że ten wybór Amerykanów to koniec europejskiej polityki klimatycznej. Trump obiecał odejście od zielonej polityki Bidena i obniżenie cen konwencjonalnych nośników energii poprzez zwiększenie ich wydobycia, co przełoży się na większą konkurencyjność USA względem UE, w której ceny energii są już teraz ok. 2 x wyższe niż za oceanem (właśnie przez koszty energii).
☝️ A propos konkurencyjności – Raport Mario Draghiego – „Przyszłość europejskiej konkurencyjności” – mówi to tym, że Europa musi stać się bardziej konkurencyjna, jeżeli chce zachować swoją pozycję względem Chin i USA. W raporcie tym “Europejski Zielony Ład” pojawia się tylko jeden raz. Dlaczego? Bo to właśnie przez ZŁ ceny energii rosną, a polityka klimatyczna UE blokuje konkurencyjność i niszczy europejskie rolnictwo.