Senih Mete Dal Profile picture
Lynch Stili Değer Yatırımcısı, ITU, @finfreeco'da çalışır, @finansalozgurlk'de konuşur., #Fintech
29 Jun 20
Yatırımcı Olmayı Nasıl Öğrenirsin?

Profesyoneller yatırımı nasıl öğreniyor? Doğru bilgiye İngilizce olmayan bir kaynaktan nasıl erişirsin? Kitap okumadan bu yapılabilir mi? Okunacaksa hangi kitaplar okunmalı? Daha kolay bir yöntem yok mu?

1⃣Bilgi Akışı Başlıyor.
Bu konuda ilk söylenmesi gereken nokta:

Yatırımı öğrenmeden önce nasıl öğrenileceği oturtup ilerlemektir. Beyninizi bir oradan bir buradan bilgilerle doldurduğunuzda ortaya prensiplerinizin ve makul yatırım sisteminizin oluştuğu bir sistem kuramazsınız.
Sistemi bir şekilde kursanız da sistemin devamı için gereken güçlü psikolojiyi elde edemezsiniz. Önemli olan nokta, borsada haklı çıktığınız durumu arttırmaktır.

Peki bu iş nasıl öğrenilir? Unutulmaması gereken nokta:
1- Her kağıdın, her sembolün arkasında bir şirket vardır.
Read 9 tweets
19 Jun 20
Arkadaşlar bugün değerli insanlar arasında roe ve f/k muhabbeti dönmüş. Buradaki düşüncemizi yorumlamadan öncelikli hedefimizi hatırlayalım:
1. Enflasyon ve altın üstü getiri elde etmek.
2. Hedef de olası senaryolardan en yüksek getiriyi yakalayacak stratejide ilerlemek
Roe bir orandır ister bakarsın istersen bakmazsın. Roe’nin anlamı geçmiş ve şu anki sahiplerine ne kadar getiri getiriyor olduğudur. Bunun önemi aldığınız tavuğun altın yumurtlayıp yumurtlamadığını öğrenmektir. Eğer yumurtasından pahalıya alıyorsan o zaman roenin önemi azalır :)
Ama bu demek değildir ki roe anlamsız. Roe sayesinde sana horoz satamazlar :) Yumurtadan olmazsın. Yüksek roeyi yakaladığında uygun fiyata ya da ederinde alman gerekir. Bunun için f/k ya bakabilirsin ama f/k yeterli bir oran değildir. Pd/dd hiç değildir. F/value gibi oranlar+
Read 5 tweets
28 May 20
Son Dönemin en detaylı Borsa İşlem Hacmi ve Yatırımcı Analizlerinden birini yapmaya çalıştım.

1⃣Son 6 aylık Kasım-Nisan dönemde ne kadar yatırımcı girmiş, yaş grupları, ne kadar para getirmişler, ne kadar işlem hacmi yaratmışlar inceleyeceğiz.

#borsa'yı anlamak için önemli.++
2⃣Piyasa'nın durumuna bakacak olursak virüsün Türkiye'de etkin olduğu dönemlerden itibaren piyasaya giren yerli gerçek oyuncu sayısı 150bin civarında.

Bu oyuncularında dahil olmasıyla piyasa toplamda 13 Milyar ₺ gibi bir portföy artışı yaşanmış.
3⃣Son 6 ayda ise piyasaya 250bin kişi gelmiş.
Bu kişilerin de dahil olmasıyla portföy değeri 26 Milyar ₺ artmış. (%32 Artış).

Son altı ayda yerli bireysel yatırımcı artışı %21 olup borsa için rekor seviyelerinden birine ulaşmış. Bu seviyeyle beraber ort günlük işlem hacmi++
Read 12 tweets
19 May 20
$JANTS Gösterge ve Oran Analizi

1⃣Güzel bir şirket için yıllık bazda yalın bir analiz yapalım.
-Temel Göstergeler
-Faaliyet Oranları
-Borçluluk Oranları
-Verimlilik Oranları
Öncelikle basit oranlarla başlıyoruz.
Jantsa'nın 2019 yılındaki satışları 516 milyon çıkarak bir senede %17 artmış.
4 senedir aralıksız satışlarını arttırıyorlar. Ülkedeki+
-konjonktürün ötesinde ihracat şampiyonu bir şirket olması ve müşteri ağının geniş olması dolayısıyla etkilenmeden devam edebildi.

Peki hasılat artarken net kar marjı ne durumda?Net kar marjını geçmişteki performansının üstüne taşıyıp özellikle son 3 yılda %15 civarına sabitledi
Read 14 tweets
17 Apr 20
Visa Inc $V
Şirket İncelemesi
Temel Analiz

-Şirket Profili
-Şirketin Hikayesi
-Şirket Faaliyetleri
-İş Performansı
-Projeksiyon
-Mali Yapısı
-Riskler
-Oranlar ve Rakipler
-Ayıların ve Boğaların Düşünceleri
-Değerleme ve Düşüncelerim
@$169
Visa 200 ülkeden fazla konumda yer alan bir ödeme teknolojisi şirketi. Şirket VisaNet isimli bir işleme ağını işletiyor. Ödeme İşlemlerinin yetkilendirilmesini, çözümlenmesini sağlıyor. Yani tüm Dünya’daki dijital ödeme aktarımlarının hızını ve güvenilirliğini sağlayan şirket.
Siz onu muhtemelen şu an cüzdanınızda bulunan kartınızda göreceğiniz simgesinden tanıyorsunuz. 360 Milyar Dolarlık devasa bir şirket.Peki visa nasıl para yapıyor? Özellikle Amerika’daki geniş Networkü ile devletler, şirketler, tacirler, bireyler arası para aktarımını yapıyor.
Read 39 tweets
20 Feb 20
Aracı Kurum Sektörünün İşlem Hacminin artmasıyla ilgi konusu olduğunu gördüm. Dolaylı yoldan bu sektörde olduğumdan dolayı sizlerle birkaç bilgimi bu bilgiselinde paylaşmak isterim.

Ekonomimiz GDP bazında 18.-19. sıralarda gidip gelirken borsamız Dünyada 33. sıradadır.++ Image
Ancak asıl ilginç olan kısmı şu: Borsamız 33. sırada olmasına rağmen pay devir hızı olarak Dünyada 4. sıradayız. Bu aracı kurumlar için fırsatlar taşımakta olsa da uzun vade yatırım yerine kısa vadeli trade ettiğimizi göstermektedir. Image
Piyasada yatırımcı sayısı %7,6 CAGR ile artmakta, piyasadaki bulunan para hacmi ise çok fazla değişmemektedir. Yaklaşık 1.2 milyon bireysel yatırımcı bulunmaktadır ve son çeyrekte pazarın büyümesi çok iyi olsa da uzun vadede enflasyonun altında bir büyüme gerçekleşmektedir. Image
Read 10 tweets