Sezgin Demirel Profile picture
KIZILDAĞ, fabrika müdürü, ihtisas yassı metal, boru profil.
Feyzan Demirsöz Profile picture salıh Profile picture 3 added to My Authors
May 19 10 tweets 2 min read
25-Enflasyonist dönem Hızlı değişimleri beraberinde getirir. Kararlarınızı Şuan yaşanan ile asla vermeyin. Yaşanacağı düşünerek verin. Berat beyin (at ölür meydan kalır, yiğit ölür şanı kalır) güzel bir sözü vardı. Ne diyordu eski bakanımız, gelecek ay bu aydan daha iyi olacak. 26-Evet adam doğru söyledi, siz biz onlar bu sözün büyüklüğünü anlamadık. Adam ne diyor biraz açalım, gelecek ay, yani Haziran ayı, bu ay yani Mayıs ayından daha iyi olacak. Olmadı mı, evet oldu.
May 19 25 tweets 4 min read
Arkadaşlar cevherle üretenler ile elektrikle üretenler arasında 1 aydır uygulanan kdv tevkifatına yönelik bir yazı, hissenette yazmıştım, burada da tatil günü okumak isteyenler için bilgilendirme olmasını istedim. Tabi birde şu piyasanın ereğliyi küçük görmesine bir serzeniş. 1-Tezcanın bu şekilde piyasası bozması olayı en son 2013-14 de borcuların yaptığı ithalat benzeri bir olay. 1-2 hafta dahi sürmez. Üretici olmayan bir firmanın fiyat belirlemesi süreklilik arz etmez. Muhtemelen kendi rakipleri, başta yıldız entegre için yaptığı bir olay.
May 14 12 tweets 2 min read
GALVENİZ.
1. Avrupa bu ürüne vergi getirdi, diğer yazıda da yazdığım gibi, acaba DTÖ nün HRC kararına uymak için mi bunu yaptı. 1-2 ay içinde göreceğiz. Bana öyle geliyor ki, AB tekrar bir HRC soruşturması açamayacak. Kabul etmek gerekir, önemli bir konu. 2- Galveniz afrika araplar ve ortadoğu için önemli bir ürün. İsrail de bahçe ve ev kapıları bile galvenizden yapılıyor. Parlak ürün bu coğrafya da çok seviliyor. Şuan ülkemizde bu ürünü üreten sayısı fazla. Habaş ve Çolakoğlu üretmiyor, ana üretici sadece EREĞLİ.
May 14 23 tweets 4 min read
Tüm saygıdeğer Ereğli ve İsdemir yatırımcılarını selamlayarak başlayalım.
1-2020 ne güzeldi, yazıp çizerken 3-5 okuyan 3-5 yazan vardı, 2021 de 30-50 oldu derken 2022 de gördüğüm kadarı ile bu rakam milyona ulaştı. :) Neden ml ulaştı bunu 2021 de söyledik, temettü oranı yüzünden 2- Evet milyon ölçeğinde temettü yatırımcı var ve bu senede aynı 2021 gibi liste başı olmaya devam edecek. Temettü etkisi, o para ile senet alma düşüncesi varlığı büyütmenin halen en geçerli tek yolu olmaya devam edecek. Sabırlı olanlar bu enflasyon ortamında başarıya ulaşacaktır
Apr 27 25 tweets 5 min read
#ISDMR #isdmr #ısdemir
1- Arkadaşlar İsdemir çok soruluyor, ereğli sahibi olduğu için ereğliyi yazmak çizmek daha kolay, birde bizim 6 yıllık isdemir sevdamız yüzünden onu partaltıyor, önce çıkarıyor görünmemek için ereğliyi yazıyoruz, böylede devam edecek. 2- Ancak bugüne özel bir isdemir yazısı kaleme alalım, kendim de isdemir taşıdığım için konu uzun olabilir, karışık olabilir, hayalci olabilir, peşinen uyarıları yapalım. Hayalcilik dedim de, aslında en güzel konu bu bence. Ana temamız geleceği hayal etmek olsun.
Apr 27 7 tweets 2 min read
#eregli #isdmr #ISDMR
1-Ereğliyi 2022 yılı için özel kılan tüm etkenler 10 mart tarihinde başladı, gelen bilanco 1 ocak tarihinde başlıyor ve 30 mart tarihinde bitiyor. Tüm bunlara rağmen satış rakamları artarak devam etmiş. 2- 2021 yılında kur kaynaklı büyüme artık karşılık görüyor, yani limitler ve ticaret yeni dolar kurundan etkilenmeden ilerliyor. 36 milyar stok rakamı çok büyük, bunu finansa etmek için ereğli uzun ara ilk kez kredi işine girmiş, taşın altına elini değil, kolunu uzatmış.
Mar 6 18 tweets 4 min read
#EREGL #ISDMR #isdmr konsolide 2022 proforma tahmini gelir durumu. 1- yazının başında belirttiğimiz cümleler asla göz ardı edilmemeli, tablo hem proforma hem de bir tahmin. Dünyada her şeyin 1 saat içinde değiştiği bir dönemde bu tarz çalışmalar yapmak yada bunları takip etmek göründüğü kadar basit değil.
Feb 9 13 tweets 2 min read
EREĞLİ & İSDEMİR

1- Yoğun bir hafta yaşanıyor, gecen hafta da oldukça yoğundu, kısaca hatırlayalım. Gecen hafta olaydan bir haber medyanın ukrayna anlamsız yere haber yapması yatırımcıda şüphe oluşmasına neden oldu, ama sonrasında yaşananlar ve gerçekler şüpheye gerek bırakmadı 2- Bugün ise yine medya ortalığı karıştırmış, arkadaşlardan gelen çoğunluk sorular Abd-Japonya hattından. Arkadaşlar ülkemiz TRUMP döneminde rahip olayı ile büyük tokat yedi. Sizi bilmem ama benim gelen olarak gördüğüm şey bu rahip olayı ileride kitaplara konu olacak.
Feb 4 16 tweets 3 min read
EREĞLİ & İSDEMİR
1- Ukrayna STA kapsamında basına düşen haberler var. Bu anlaşmaya dair detayları çok bilmiyorum, çelik kısmına dair avantajları dezavantajları 1-2 yazı ile ifade edelim. Baştan belirtelim bu tarz anlaşmalar dengeleri bir anda bozacak güçte olamazlar. 2- Yassı metal üretiminde ereğli başta olmak üzere ülkemizdeki diğer fabrikaların kalitesi ve ürün gamı ile komşu ülkelerin üretim sistemleri ciddi farklılıklar içermektedir. Ereğli çeşitliliği ve kalitesi 40 yılı aşkın bir emeğin sonucudur.
Feb 1 11 tweets 2 min read
EREĞLİ & İSDEMİR.
1- Ocak ayında 2022 için projeksiyon çizmeye çalışmıştık. Önce rakipler üzerinden ve hemen sonra enerji üzerinden iki kulvarda gelişmeleri izledik. Henüz 1 şubat olmadan bu iki konu yılın tamamını şekillendirecek gibi duruyor. 2- 2022 içinde mutlaka daha büyük gelişmelerde olacak ama rakipler ve enerji kalıcı olacak. Ocak ayındaki yazılardan sonra enerji nedeni ile ülkede fabrikaların kapandığını gördük. Son 30 yılda bu durumu ilk kez yaşadık. Geçmişte bir örneği sanırım olmadı.
Jan 23 19 tweets 3 min read
1-EREĞLİ-İSDEMİR için güncel sorulan ve merak edilen bazı konulara dair kendi düşüncelerimizi paylaşalım. Sorular abd çelik fiyatları ve enerji üzerine yoğunluk gösteriyor. Aslında tek cevap gerekirse çelik için enerji önemli olacak. Yine de biz konuyu biraz daha acalım. 2-2020 ve 2021 de yaşanan emtia krizi bitmedi. Keza kriz bittiğinde arz sorunu bazı firmalar için değişim gösterecek. Örneğin son aylarda yaşanan enerji sorunları, elektrikle üretenleri kaygılandırmaya devam ediyor. Piyasa size uzun vadeyi göstermez, düşünüp bulmak sizin işiniz.
Jan 11 13 tweets 2 min read
Kişiye özel
1-Hissenet de birlikte ereğli takip ettiğimiz arkadaşlar için.
Orada yazmama kararı kalıcı olarak devam ediyor ve muhtemelen çok uzun bir süre yazılmayacak. İnsanlara doğruyu anlatmak çok zor, fakat yanlışı anlatmak yani işin muhalif kanadından olmak çok kolay. 2--Nedir bu muhaliflik durumu.

Adam yaz aylarında ereğliyi 17 lirada stop olarak bıraktı, döngü var diyerek stop oldu, senet 36 lirayı gördü ama kafasındaki döngü bitmedi. Nerede birini bulsa, “abi ereğlide döngü var değil mi,
Jan 11 12 tweets 2 min read
EREĞLİ&İSDEMİR
1-Metal piyasası kış aylarında her zaman sakin bir seyir izler. Görülen en düşük fiyatlar yıl içinde her zaman kış aylarında yaşanmıştır. Son 15 yılın en dip HRC fiyatı 280 $ kış aylarında yaşanmıştı. En tepe 1200 $ ise yaz aylarında yaşanmıştı. 2-Güncel duruma baktığımızda metal fiyatlarında gerileme yok, ortada bir malzeme bolluğu da yok. Bugün 1180$ galveniz boru, 1020$ siyah boru alınıp satılıyor. Bunlar fabrika fiyatları. Geçtiğimiz 1,5 yıla baktığımızda bu dönem için çok çok iyi fiyatlar.
Dec 31, 2021 15 tweets 2 min read
1- Ereğli ve İsdemir 2022 de neler yapacak.
Yassı metal sektöründe sizi çoğunlukla talep şekillendirir. Fakat 2022 yılında sizi rakipleriniz şekillendirecek. 2021 yılında metal fırtınası yaşadık. Pandemi sonrası üretilmeyen metal bir anda 500 $ ülkemizde 1200 $'a ulaştı. 2- Cevherin 225 dolar kömürün 250 dolar, hurdanın 600 dolar görmesi ile kar marjları 300-400 dolar arasında gidip geldi. 2022 pandemi etkisi devam edecektir fakat biz ereğli isdemir olarak rakiplerimizin bize olan etkisini de ilave olarak göreceğiz.
Dec 30, 2021 26 tweets 4 min read
EREĞLİ & İSDEMİR
1- Senetlere dolar, endeks, ekonomi, siyaset ve mevsim etkisi dışında bakmamız gerekir. Bu etkenler uzun vadeli gerçekleri görmek için büyük engel teşkil eder. Ereğli ve İsdemir özelinde ana konumuz döngü. Çünkü 2021 son günlerine baktığımızda 2-Ereğli ve İsdemir bir çok alanda kendisini ispat etmiş. 1 yıl önce isdemir 7-8 lira, 28 lira görmüş, ereğli ise 11-12 liradan 36 lira görmüş. Görüldüğü üzere fiyatlama anlamında bir sorun yok ve bence fazlasını vermiş.
Aug 10, 2021 20 tweets 7 min read
#EREGL değerlendirmesi için bir kaç yazı ile konuya başlayalım. Aslında esas değerlendirme Ağustos sonu olmalı. Bugün ki yazılarda bilinmeyenlere ulaşmaya çalışalım. Eskisi gibi değil artık bir çok yatırımcı bilgiye daha sağlıklı ve kolay ulaşıyor. Bir yazıda durumu ifade edelim #EREGL bilanço rakamlarını çok daha iyi analiz eden arkadaşları bugün okuduk. Ana sorun ikinci çeyrekte 3 milyar vergi olması. Bu vergi dolar yüzünden tutulan bilanço. Bunu yaşayıp atlatmamız gerekirdi. Öylede oldu ve atlatıldık. Dolar kurunda 8,7 üzeri yükseliş olmadığı sürece +