Tomasz Smolarek - makro i technologie Profile picture
Doradca inwestycyjny, @NobleFundsTFI. Tu głównie o gospodarkach i technologiach (w tym #półprzewodniki). Tylko prywatne opinie. Nie rekomenduję
Jan 7 30 tweets 9 min read
🇺🇸 TABELA MIAR WYPRZEDZAJĄCYCH RECESJĘ. Grudzień

Od miesięcy bez większych zmian. Jedynie (i aż) zrewidowane dane o zyskach 🇺🇸 przedsiębiorstw poprawiły sygnał płynący z marż.

Jeśli faktycznie ma być "lądowanie", to ogólny obraz nadal wskazuje raczej na miękkie (brak wzrostu/płytka recesja) i to mi się wydaje być obecnie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem.

Z kolei - następny w kolejce - scenariusz braku lądowania (wzrost bliski lub lekko poniżej potencjału) jest moim zdaniem bardziej prawdopodobnym niż twarde lądowanie (głęboka recesja). Do tego ostatniego "potrzebne" byłoby jakieś mocno negatywne wydarzenie. To nie trudno sobie wyobrazić, ale nie musi to zaistnieć.

soft landing > no landing > hard landing > super boom

Szczegóły w 🧵Image 2/
Szukam potwierdzeń na grupie wskaźników, zamiast polegać na pojedynczych, choćby były w przeszłości niemal bezbłędne.

Szerokie potwierdzanie się na nich recesyjnych sygnałów zmniejsza prawdopodobieństwo błędu wskazania, jednak NIGDY go nie wyeliminuje.
Jan 6 18 tweets 5 min read
🇺🇸 RAPORT Z RYNKU PRACY - GRUDZIEŃ

a/ Skala miesięcznego wzrostu zatrudnienia – to był bardzo dobry miesiąc
b/ Struktura tego wzrostu 👇 – bardzo przeciętny miesiąc, ALE dużo lepszy niż listopad
c/ Chimeryczna (teraz słaba) ankieta wśród gosp. domowych

Podsumowanie raportu w 🧵Image 2/ Można debatować czy bardziej liczy się ilość, czy jakość zmiany zatrudnienia (struktura branżowa wg cykliczności)

Z punktu widzenia tu i teraz ilość jest kluczowa. Napędzana teraz przez 🟦
Z punktu widzenia za 6-12 mies. ważniejsza powinna być struktura. Tu obawy budzi 🟥 👇 Image
Oct 14, 2023 10 tweets 20 min read
RECEPTA NA OTYŁOŚĆ?
Jesteśmy świadkami narodzin nowego megatrendu czy to tylko chwilowy szum medialny? 💉 💵 💊

Głośno było, a robi się jeszcze głośniej.
W ostatnich miesiącach jest coraz więcej szumu wokół przełomowych leków na odchudzanie (zwalczanie otyłości) typu #Ozempic, #Wegovy czy #Mounjaro. To tzw. agoniści lub analogi GLP-1 (o tym dalej). Choć tylko drugi z nich ma na razie etykietę pod takie zastosowanie, a pozostałe są dedykowane dla diabetyków, to ich działanie w zakresie zwalczania otyłości jest praktycznie takie same. I zarazem skuteczne. Dlatego wszystkie trzy są wykorzystywane jako lek na odchudzanie... a podaż nie nadąża z ich produkcją.

Tym razem taka „nowinka” w medycynie nie przechodzi bez echa wśród szerszej społeczności inwestorów, ale i ekonomistów (dzięki @Pekao_Analizyniejako za zachęcenie do napisania tego wątku). Rośnie liczba zapytań o nie na konferencjach wynikowych producentów i sprzedawców żywności oraz napojów. Inwestorzy sceptyczniej zaczynają patrzeć na sieci fast-food’ów czy na podmioty zajmujące się implantami bioder i kolan. Linie lotnicze podają szacunkowe oszczędności na kosztach przy ewentualnym spadku średniej wagi pasażerów, a ktoś przecież będzie im musiał sprzedać nową garderobę. Jednym słowem, poruszenie wokół tematu jest spore.

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że:

➡️ według World Obesity w 2020 roku na świecie było 760 milionów OTYŁYCH osób i oznacza to wzrost o 50% w ciągu 10 lat (otyłość definiowana jako BMI>30),

➡️ do 2030 liczba ta może sięgnąć miliarda (!),

➡️ otyłość „przyspiesza” drogę do ponad 200 różnych schorzeń, w tym tych będącymi najczęstszymi przyczynami zgonów, jak choroby serca i (drogie w leczeniu) nowotwory,

➡️ osób co najmniej z NADWAGĄ (BMI > 25) jest przeszło 2 miliardy,

to nie trudno sobie wyobrazić, że epidemia otyłości generuje (poza aspektami osobistymi) ogromne koszty dla systemu ochrony zdrowia.

... Lecz koszty te są oczywiście przychodem dla różnych podmiotów medycznych, a beneficjentami epidemii otyłości jest też wiele branż niemedycznych. Stąd obecne poruszenie wśród inwestorów, gdyż popyt na te leki szybko rośnie, a że prawdopodobnie jesteśmy dopiero na wczesnym etapie tego nowego trendu, to rysuje się różne scenariusze, jak daleko może to zajść za 5, 10 czy 15 lat.

Nowe specyfiki same globalnego problemu otyłości moim zdaniem nie zakończą, więc pewnie jego „beneficjenci” ostatecznie wcale tak mocno na tym nie ucierpią. Ale leki te mogą chociaż pomóc wyhamować dynamikę tej epidemii. A najlepiej by zmieniły jej znak z + na -

Wydaje się, że świat dostał cenny oręż do walki z otyłością w postaci pierwszych rzeczywiście skutecznych środków farmakologicznych. A jeśli tak, to mówimy o czymś, co może mieć wpływ w skali makro, mieć zasięg globalny, dotykać sfery społecznej, ekonomicznej, medycyny i potencjalnie sprzedaż tych leków może być źródłem dużych przychodów, prawdopodobnie przekraczających 100 miliardów dolarów. A do tego zastosowanie tych leków (agonistów #GLP1) wydaje się wybiegać poza pierwotnie celowaną cukrzycę, a potem #otyłość.

Stąd wyrażenie, że możemy mieć do czynienia z nowym megatrendem wydaje się kuszące. Ale powstrzymuję się z takim określeniem, bo ostatni szum wokół tego chyba zbudował nadzieje, które trudno będzie spełnić.

Leki wykorzystujące działanie hormonu GLP-1 mają niewątpliwie potencjał, by być silnym trendem, oddziałującym na szereg aspektów naszego życia, ale nie jestem pewien czy ostatecznie będzie to w takiej skali i z takim szerokim wpływem na świat, by określić to jako megatrend.

Świata w pojedynkę pewnie te leki nie zmienią, choć trzymam kciuki, by tak było (na lepsze). Trudno bowiem będzie ten ogromny statek (Epidemia Otyłości), ze swoimi narosłymi przez dekady problemami, zatrzymać. Lecz może dzięki nowym lekom uda się chociaż uniknąć zderzenia z górą lodową. A może też zrodzi się z tego szerszy ruch: WALKA Z OTYŁOŚCIĄ.

Prawdopodobnie wśród spółek farmaceutycznych będzie to kolejny ważny kierunek tej dekady, gdzie pójdzie sporo miliardów dolarów na badania. Zwłaszcza, że te substancje wydają się wykraczać ze swoim zastosowaniem poza te pierwotnie określone. I oby ostatecznie dla świata faktycznie przyniosło to jak najwięcej pozytywów.

Leki są bardzo skuteczne, ale nie wszystko jest różowe. Słysząc głosy rozpływające się nad skutecznością tej nowych terapii, miejmy na uwadze, że nie jest ona wolna od skutków ubocznych, a badania wykazują, że jej przerwanie przynosi powrót wagi. Jesteśmy też dopiero na początku drogi, kiedy jej zastosowanie może być naprawdę na szeroką skalę, więc różne problemy mogą jeszcze wyjść w dłuższym terminie.

A żeby zastosowanie było faktycznie szerokie muszą te leki być szeroko dostępne w sensie fizycznym, bo na razie podaż nie wyrabia oraz w sensie finansowym… czyli tańsze. Zwłaszcza że powinny być przyjmowane na stałe.

Firmy farmaceutyczne oczywiście „wyczuły krew” i ruszył wyścig. Wiele podobnych leków jest obecnie w fazie badań.

I o tym wszystkim w kolejnych punktach (każdy wpis jest w formie do rozwinięcia).

1/ Wprowadzenie
2/ Historia
3/ Skala problemu
4/ Szacunkowy potencjał
5/ Wyścig firm farmaceutycznych
6/ Leki na odchudzanie mogą skurczyć nie tylko pacjenta
7/ Skutki uboczne i zakończenie.

Zapraszam na 🧵⤵️
Image 1⃣ WPROWADZANIE

Ozempic, Wegovy czy Mounjaro to leki określane jako agoniści lub analogi GLP-1. Co to takiego ten GLP-1?

GLP-1 (glukagonopodobny peptyd 1, glukagon-like peptide 1) to naturalny hormon wydzielany przez komórki jelita cienkiego w reakcji na spożycie posiłku, kiedy rośnie stężenie glukozy we krwi. Hormony te pomagają organizmowi w produkcji większej ilości insuliny, gdy jest to potrzebne oraz pomagają zmniejszyć ilość glukozy produkowanej w wątrobie, gdy nie jest jej tyle potrzebne. Ogólnie, pomagają one regulować poziom cukru we krwi.

GLP-1 to tzw. hormon inkretynowy, więc nieraz można spotkać się z określeniem tego typu leków jako leki inkretynowe. Choć lekami inkretynowymi jest też inna grupa leków.

⚠️U osób z cukrzycą wydzielanie GLP-1 jest niestety zmniejszone. I tu rodzi się pomysł na lek, by temu zaradzić.

Dlatego agoniści GLP-1 to leki pierwotnie dedykowane właśnie dla chorych na cukrzycę typu 2. Opracowane są one tak, by działać analogicznie do GLP-1, wiążąc się z tym samym receptorem na komórkach beta trzustki, zwiększając uwalnianie insuliny. Poprawia to metabolizm glukozy, a tym samym reguluje poziom glukozy we krwi u osób z cukrzycą typu 2.

GLP-1 hamuje też poposiłkowe wydzielanie soku żołądkowego i spowalnia opróżnianie żołądka. Jego mocniejsza aktywność powoduje, że pokarm dłużej przebywa w żołądku, co też ma wpływ na przedłużone uczucie „bycia pełnym”.

Receptory GLP-1 znajdują się między innymi w trzustce, ale i w mózgu, w wyniku czego hormon ten wykazuje wielokierunkowe działanie na normowanie apetytu i poziomu glukozy. Są one bowiem obecne w regionie mózgu zaangażowanym w regulację przyjmowania pokarmu. Aktywacja tych receptorów oddziałuje więc na ośrodek głodu i sytości, co może zmniejszyć spożycie kalorii i tym samym szybciej prowadzić do utraty wagi.

To wielokierunkowe działanie ma przewagę nad innymi dostępnymi lekami, które mają wpływać na hamowanie apetytu. Zmniejsza to też ryzyko błędnego myślenia i oszukiwania terapii typu: skoro biorę ten lek, to nie muszę zważać na to ile jem, bo i tak chudnę. Po pierwsze apetyt jest stłumiony w konkretnym obszarze w mózgu. A po drugie pacjent czuje się dłużej najedzony, pełny, bo pokarm faktycznie dłużej przebywa w żołądku. Krańcowa korzyść czy przyjemność z przyjęcia dodatkowych kalorii jest wtedy niemal żadna. Przeciwnie, obecne przy tej terapii skutki uboczne jak zaparcia, mdłości, bóle żołądka przy próbie objadania się są pewnie jeszcze bardziej eksponowane. W efekcie pacjent jeszcze bardziej niepotrzebnie się karze próbując się objadać, niż czerpie z tego wymierną przyjemność.

Redukcja masy ciała to pożądany efekt uboczny u diabetyków, a NOWE GENERACJE (od 2017 r.) analogów GLP-1 okazały się w tym skuteczniejsze od poprzednich. Ich działanie jest też dłuższe, a sposób aplikowania bardziej ludzki (zastrzyk 1x na tydzień, a nie codziennie). To nie umknęło uwadze pacjentów, lekarzy, badaczy, a potem celebrytów, różnym tiktokerów tego świata, influencerów, a więc z czasem i szerokiej społeczności.

⚠️ Receptory GLP-1 znajdują się też w sercu i układzie krążenia, co wpływa na regulowanie pracy układu sercowo-naczyniowego. Są obecne też w naczyniach układu immunologicznego oraz w nerkach. Dlatego obecne badania nad tymi lekami prowadzi się też w kierunku schorzeń związanych z tymi układami. I nie brakuje tam sukcesów.
Sep 1, 2023 7 tweets 3 min read
Nvidia - CoreWeave. Temat tej współpracy jest co najmniej rozwojowy. Ciekawe video 👇

Jak pisałem rano, niewykluczone, że to właśnie CoreWeave stał się nagle największym dystrybutorem Nvidii, odpowiadającym w 2Q za 17% przychodów, podczas gdy rok temu nie było nikogo >10%.
1/7 CoreWeave jest obecnie dostawcą usług chmurowych skupiającym się na AI, oferując wirtualne maszyny Nvidii. Kiedyś natomiast kopali Ethereum.

Podmiot miał serię finansowań, będąc często wspierany przez hedge fund Magnetar Capital. Jeden z tych, co niechlubnie zasłynęli przy GFC. Image
Aug 1, 2023 23 tweets 7 min read
LVMH, czyli Louis Vuitton Moët Hennessy

Zapraszam na 🧵 o największej spółce w Europie oraz komentarz do jej wyników za 1H'23.

Seria: #LIDERZY

Na wstępnie kilka statystyk dla #LVMH:

A/ Kapitalizacja rynkowa: 425 mld EUR (ticker $MC 🇫🇷) , #1 w Europie,

B/ 13% udziału we 🇫🇷… https://t.co/bzJIgIMlDxtwitter.com/i/web/status/1…
Image 2/ Louis Vuitton Moët Hennessy to 🇫🇷 koncern grupujący 60 podmiotów i łącznie 75 marek dóbr luksusowych

Grupa powstała w 1987 z inicjatywy Bernarda Arnault. Połączono Louis Vuitton (dom mody założony w 1854) i Moët Hennessy (alkohole luksusowe, marki istniejące od XVIII w.) Image
Jun 29, 2023 22 tweets 7 min read
BRANŻA PÓŁPRZEWODNIKÓW NA TAJWANIE

Podsumowanie roku 2022 na podstawie raportu Taiwan Semiconductor Industry Association (TSIA).

Projekt, produkcja front-end i back-end. Kto się liczy, jaka jest pozycja Tajwanu na świecie w danym procesie. Zapraszam na 🧵 Serce tajwańskiej branży #semis znajduje się w Hsinchu Science Park. Ten założony w 1980 r. park przemysłowy jest głównym obszarem aktywności TSMC, czyli perły w koronie całej wyspy.

Jak widać 👇 aktywność branży #półprzewodniki skupia się wzdłuż zachodniego wybrzeża Tajwanu. 2/
Jun 19, 2023 6 tweets 2 min read
INTEL - MAGDEBURG. Już oficjalne, jest nowy list intencyjny.

Intel dostanie to co chciał, 10 mld euro dotacji zamiast €6.8B pierwotne. Ale ogłasza, że łączne inwestycje PRZEKROCZĄ 30 MLD, a nie podawane rok temu 17 mld.

Intel poszerzył zakres inwestycji. Będą DWIE FABRYKI 🏭! Image Mowa jest o bardziej zaawansowanych fabrykach niż Intel pierwotnie planował. I chodzi o technologie w zakresie Angstrom-era. Na razie znamy plany Intela dotyczące:
🔸 20A, tu oficjalnie jest chyba tylko Arrow Lake, CPU pod PC-ty, 2024
🔸 18A, Server CPU, Clearwater Forest, 2Q'25
Jun 19, 2023 25 tweets 7 min read
PŁYNNA BIOPSJA 🩸
Część 1⃣

Czasem pewne nowe metody mogą być na tyle rewolucyjne, że określa się je mianem "Świętego Graala" jakiejś dziedziny

Ja tak widzę potencjał płynnej biopsji w obszarze #ONKOLOGIA. Czas pokaże. Ale co to dokładnie jest i czemu jest to bardzo istotne? 🧵 Image Temat inny niż zwykle, ale od dawna chciałem o tym napisać, ponieważ:
🔹 moim zdaniem jest to ciekawe zagadnienie
🔹 i BARDZO WAŻNE, indywidualnie i społecznie. Mowa przecież o nowotworach, przyczynie 1/4 zgonów w Polsce i OECD.

Korzystam więc z urlopu, by narobić zaległości ;)
Jun 17, 2023 30 tweets 9 min read
#Półprzewodniki BACK-END

🧵 o etapie produkcji układów scalonych, który zawita do nas poprzez Zakład INTEGRACJI I TESTOWANIA Półprzewodników Intela w gminie #Miękinia

Na początek kilka faktów dot. newsa Intela:
1⃣ Dla nas to duża inwestycja, 20mld PLN
2⃣ Start do 2027 r. Image 3⃣ ~2 tys. miejsc pracy w samym zakładzie
4⃣ Razem z pracami budowlanymi oraz zapleczem dostawców może to być ~10k miejsc pracy
5⃣ 🇵🇱 Zakład (back-end) będzie obrabiać układy scalone wyprodukowane w fabrykach #Intel (front-end) w Niemczech (Magdeburg) oraz Irlandii (Leixlip). 2/
Jun 16, 2023 6 tweets 2 min read
Przy okazji dzisiejszych informacji: Intel-Magdeburg i Intel-Miękinia, warto przypomnieć dlaczego trzeba pracować w 🇪🇺 nad niezależnością w #półprzewodniki i dlaczego TAJWAN to JEST też europejska sprawa.

WBREW TEMU co mówi pewien 🇫🇷 polityk na M.

Pomijam wiodące technologie... Image Na Tajwanie JEST ZA DUŻO MOCY produkcyjnych w starszych technologiach produkcji, by móc zignorować ewentualny konflikt o wyspę.

Jestem zwolennikiem strategii "lepiej zapobiegać niż leczyć", więc nie podobają mi się głosy o tym, że UE nie ma zamiaru ingerować w relacje...
Jun 14, 2023 6 tweets 2 min read
Baterie LFP (te bez kobaltu) mają od początku roku już powtarzalnie >66% udziału w instalacjach aut EV w Chinach.

Wg danych China Battery Union instalacje z LFP wzrosły w maju o 87% r/r, a 🔋 NMC (te z kobaltem) o 9% r/r. Udział LFP wyniósł 68%, co oznacza wzrost o 13pp r/r. Image W obu typach 🔋 produkcja dwukrotnie przekraczała w maju instalacje, a stosunek zapasów do instalacji to 10 miesięcy.

Odgórnie zaczyna nawoływać się do racjonalizacji produkcji, a zwłaszcza kontroli nowych inwestycji.
May 27, 2023 27 tweets 7 min read
🇪🇺 „ELEKTRYCZNE” I CHIŃSKIE WYZWANIA DLA EUROPEJSKICH PRODUCENTÓW AUT

Zespół Allianz Research wypuścił raport o tym, co może oznaczać dla 🇪🇺 marek postępująca rewolucja w świecie automotive: pełna elektryfikacja.
ZAGROŻENIE #1: chińskie marki – rynek 🇪🇺i 🇨🇳

Dziś część 2/3 🧵 Image Chiny długo próbowały nadrobić zaległości w obszarze aut spalinowych. Mimo wielu prób, ceł na import, transferu technologii, utrzymywały się spore luki technologiczne i jakościowe względem konkurencji.

Jeszcze kilkanaście lat temu zagraniczne marki kontrolowały 70% 🇨🇳 rynku. 2/
May 25, 2023 5 tweets 2 min read
W weekend powinien pojawić się u mnie 🧵 podsumowujący kwartalny raport #Nvidia, a przede wszystkim: co mówili w trakcie konferencji. Może do tego czasu spółka opublikuje też tradycyjną prezentację kwartalną.

Tymczasem zachęcam do "pakietu combo" nt. $NVDA i moich marcowych 🧵⤵️ Omówienie spółki, a zwłaszcza jej oferty, w trzech częściach. Skupiam się bardziej na rozwiązaniach spółki, a nie na jej finansach, ponieważ to nie są 🧵 rekomendacyjne

Część 1⃣: Wprowadzenie. Wyniki, komentarze, zapowiedzi podczas konferencji kwartalnej

May 25, 2023 24 tweets 6 min read
🇪🇺 „ELEKTRYCZNE” I CHIŃSKIE WYZWANIA DLA EUROPEJSKICH PRODUCENTÓW AUT

Zespół Allianz Research wypuścił raport o tym, co może oznaczać dla 🇪🇺 marek postępująca rewolucja w świecie #motoryzacja: pełna elektryfikacja.

ZAGROŻENIE #1: chińskie marki – rynek 🇪🇺i 🇨🇳

Dziś część 1/2 🧵 Image Teza o Chinach nie jest odkrywcza, ale raport zawiera trochę statystyk i szacunków analityków, więc warto je poznać. Próby kwantyfikacji wpływu 🇨🇳 konkurencji w cz. 2.

W tej części z kolei europejski rynek aut z lotu ptaka i kilka ogólnych wyzwań związanych z elektryfikacją. 2/
Apr 23, 2023 12 tweets 4 min read
#Półprzewodniki
Co musi się stać, by Europa zrealizowała swój plan i podwoiła udział w globalnej produkcji?
Prawdopodobnie może jedynie LICZYĆ NA CUD

👇 prezentuję geograficzny podział przychodów 5 największych dostawców maszyn do produkcji #semis, którzy tworzą ~70% rynku. 1/12 Image Statystyki ☝️ są za rok 2022 (kalendarzowy, bo ci producenci mają często przesunięty rok fiskalny).

GDYBY świat teraz stanął, a 🇪🇺 zwiększałaby swoje moce 🏭 w tej branży o solidne 10% rocznie, to zrealizowałaby cel 20% udziału w globalnej produkcji w 2030 r. 2/12
Apr 3, 2023 7 tweets 3 min read
🇺🇸 INWESTYCJE BUDOWLANE
Inwestycje budowlane wzrosły w lutym o 5% r/r... NOMINALNIE. Korygując to o PPI dla sektora dostajemy spadek inwestycji na wolumenach o 9% (REALNIE).

Odpowiednio ⬇️
Inwestycje mieszkaniowe: -5% r/r i -19%
Inwestycje niemieszkaniowe: +17% r/r i +1% r/r Kiedyś szerzej to opisywałem, tj. jak bardzo różni się obraz inwestycji budowlanych w wyrażeniu wartościowym (nominalnie) vs wolumeny (realnie). 👇

Zwracałem też uwagę na opóźnienie rynku pracy w budowlance względem tych realnych inwestycji.

Mar 12, 2023 36 tweets 10 min read
NVIDIA. Część 2⃣

Plan
Część 1⃣: Wprowadzenie. Wyniki, komentarze, zapowiedzi podczas konferencji kwartalnej. 5.03

Część 2⃣: Infrastruktura / oferta #NVDA pod AI. Czyli co ma tworzyć fosę wokół biznesu spółki w AI. 12.03

Część 3⃣: Omniverse, Automotive. 19.03

Dziś cz. druga 🧵 2/ Nvidia uważa, że rynek, który będą mogli zaadresować (TAM, Total Addressable Market) w dłuższym terminie będzie wart 1 bilion USD.

Ten schemat mniej więcej pokazuje nam, w jakim kierunku #Nvidia będzie chciała iść i gdzie będzie próbowała rozbudowywać kompetencje.
Mar 11, 2023 22 tweets 7 min read
🇺🇸 TABELA MIAR WYPRZEDZAJĄCYCH RECESJĘ
Luty

Aktualizacja sytuacji na moich ulubionych wskaźnikach, które powinny wyprzedzać recesję w USA w horyzoncie 6-24 miesięcy. W tabeli zaznaczony jest sygnał TAK/NIE na ostatni miesiąc danej publikacji

Dominuje nadal TAK. Szczegóły w 🧵 A/ Szukam potwierdzeń na grupie wskaźników, zamiast polegać na pojedynczych, choćby były w przeszłości niemal bezbłędne

Wielu może postrzegać wypatrywanie recesji przy tak mocnych raportach z rynku pracy jako coś dziwnego. Ale to lusterko wsteczne. Patrzmy obiektywnie do przodu
Mar 10, 2023 9 tweets 3 min read
🇺🇸 RYNEK PRACY

Kolejny MOCNY raport o zatrudnieniu, lecz nie bez "ALE"

1⃣ Wzrost zatrudnienia o 311 tys. m/m to znów sporo lepiej od oczekiwań (205k). Oznacza to wzrost o 0.2% m/m, czyli +2.4% zannualizowane. Dynamika roczna wyhamowała natomiast do 2.9% z 3.3%. 2⃣ Średnia 3M zmiana zatrudnienia to wysokie +350k i od dwóch lat tylko raz (gru'22) była poniżej 300k

3⃣ Ale potraktujmy to też jako proces normalizacji po pandemicznych zwolnieniach. Poziom zatrudnienia był w lutym 2% powyżej lut'20, a tamten szczyt wyrównano dopiero w cze'22
Mar 8, 2023 16 tweets 5 min read
🇺🇸 NADWYŻKOWE OSZCZĘDNOŚCI

Ile ich jeszcze pozostało? Wg mnie to jest materiał na prace akademickie, a każda da inną odpowiedź.

Wchodzimy bowiem w alternatywne scenariusze - CO BY BYŁO GDYBY?

Bo jak z 👇 uzyskać wiarygodny trend, do którego porównamy wyniki z lat 2020-22 🧵 Image 2/ Do tego dane o dochodach i wydatkach, a więc i o oszczędnościach, podlegają sporym rewizjom za wiele lat wstecz. Duża coroczna rewizja ma miejsce w lipcu.

Nadwyżkowe oszczędności to oczywiście istotny aspekt obecnego cyklu, jego siły, odporności i... inflacyjnego charakteru.
Mar 8, 2023 5 tweets 2 min read
System EUV od 🇳🇱 ASML to jedna z najbardziej skomplikowanych maszyn w historii

By uzyskać światło EUV:
🔸50k kropli cyny spada na sekundę
🔹Każda jest 2x uderzana przez laser
🔸Powstała plazma emituje EUV
Krótki wątek o EUV👇

Ale stale szuka się alternatyw do tej litografii... Po 8 latach prac R&D 🇯🇵 Canon ma wkrótce ruszyć z budową fabryki, gdzie między innymi będą powstawać maszyny do NANO-IMPRINT LITOGRAPHY (NIL).

Litografia nanoimprint to kolejne podejście, jak "przełamać" monopol tradycyjnej fotolitografii, opartej na świetle.