توانا Tavaana Profile picture
آموزشکده توانا Tavaana: E-Learning Institute for Iranian Civil Society You can also follow us at @TavaanaTech تلگرام توانا https://t.co/7ulrPC7s6w
Feb 16, 2023 4 tweets 4 min read
ساسان چمن‌آرا از زندانیان سیاسی که به تازگی از بند رها شده، در صفحه اینستاگرام خود نوشت:

سخنی از اعماق وجودم

قبل از بیرون آمدنم از زندان با خودم و هم بندیانم عهد کردم که با همان شور و حرارت داخل زندان به راهی که براستی ایستادن در نقطه ی درست تاریخ است ادامه داده و به هیچ... ...عنوان در مقابل استبداد و فساد حکومت ج.ا کوتاه نیایم و هیچگاه آن ندامت نامه ی مضحک را قبول نکرده و در مقابلشان بایستم.
برای برادرانم #محمد_حسینی و #محمدمهدی_کرمی که سمبل یک ایرانی نجیب و با شرافت بودند، جایگاه شما آرزوی من است و تا زنده هستم در مقابل ظلم حکومت ظالم و ستمگر...
Feb 15, 2023 4 tweets 3 min read
Writing slogans on walls against the regime, carrying a knife and spray paint, accompanying a girl with no hijab on streets, and having a recipe to make Molotov cocktails: these are the grounds for charging #DanialAghili with 'collision against the regime’. Danial got a 5-year… …prison sentence for that and an additional year for 'propaganda against the regime'.

Let's look at Danial's interrogation process: The 19-year-old protester was arrested on 11 October, when he was writing slogans with spray paint. Since then, the agents have tortured him…
Feb 15, 2023 7 tweets 3 min read
پرویز ثابتی، مدیر امنیت داخلی "ساواک" (سازمان اطلاعات و امنیت کشور در رژیم پهلوی) در کتاب خاطراتش با عنوان "دامگه حادثه" گفته که این سازمان برای کنترل آخوندهای مخالف، مدارکی از "فساد اخلاقی" آن‌ها در قالب گرفتن عکس و ضبط صدا و فیلم تهیه و از این مدارک برای ترساندن و یا ... جلب همکاری آن‌ها استفاده می‌کرده است.

او به طور مشخص به یکی از عملیات "ساواک" در سال‌های ۱۳۴۶-۴۷ اشاره کرده که در آن ۵ نفر از واعظان معروف تهران به نام‌های محمدتقی فلسفی، عبدالرضا حجازی، محمود قمی، جعفر شجونی و محمدصادق لواسانی طعمه ساواک شدند.

ثابتی این ۵ نفر را از جمله...
Feb 15, 2023 6 tweets 2 min read

دانوش کیادهی، زندانی محبوس در زندان تیرکلاه مازندران، در این فایل صوتی که توسط دوستانش به دست ما رسیده، می‌گوید که تحت فشار و با تهدید او را وادار به اعتراف علیه خودش کردند و آنچه تحت عنوان اعترافات او در سیمای طبرستان پخش شده است، واقعیت ندارد. او می‌گوید مثل بسیاری دیگر از... ... مردم در اعتراضات حضور داشته و همه اتهامات در اعترافات اجباری با القای بازجو ساخته و پرداخته شده است.
دانوش کیادهی متولد سال ۱۳۷۷ زاده شهر ساری، روز ۱۱ آبان ماه ۱۴۰۱ در منزل خود توسط نیروهای حکومتی بازداشت شد و از تاریخ یکم‌ آذر ماه به زندان تیرکلاه منتقل شده و تا به امروز...
Feb 14, 2023 4 tweets 2 min read
Iranian prisoner intellectual and artist #HadiMirzaei is at risk of a harshly unjust sentence. He was arrested in Tehran on 10 December and his situation and trial process have not been transparent.

He has degrees in power engineering and music. Having five published… …books in the fields, he is known for his expertise in philately and notaphily.

The IRGC has held Hadi in solitary confinement for two weeks and threatened him with execution. His charges include 'espionage by recording a video', which was alleged in a pseudo-court presided…
Feb 14, 2023 4 tweets 3 min read
شاپور مرکزی در سال ۱۳۰۸ به دنیا آمد. او که از بهائیان شمال کشور بود، در سال‌های پس از انقلاب ۵۷ به فعالیت در جامعه بهایی ادامه داد و یکی از اعضای شورای ملی بهائیان ایران شد.

شاپور در ماه‌های بازداشت بسیار شکنجه شد. گفته می‌شود از یک چشم نابینا شده بود و دنده‌های سینه‌اش نیز… Image …شکسته شده بود. فرزندش می‌گوید که در آخرین ملاقات نتوانسته بود پدرش را بغل کند چون دنده‌هایش را شکسته بودند. او در مهرماه ۱۳۶۳ در زندان اوین اعدام شد.

شاپور مرکزی که طبع شعر نیز داشت در روزهای قبل از اعدام این شعر را برای همسرش - پری - سروده بود: …⬇️
Feb 14, 2023 4 tweets 3 min read
چشم‌هایی که شجاعت را روایت می‌کنند

علی دل‌پسند‌مقدم، یکی دیگر از قربانیان شلیک عامدانه به چشم است.

صورت او پر از ساچمه شده است، او بینایی چشم خود را از دست داده است.

علی ۴۳ ساله، متاهل و پدر بک دختر ده ساله است، او به عنوان ویزیتور با داروخانه‌ها و پزشکان کار می‌کند. علی... ... در روز ۲۴ آبان ماه در منطقه گلسار رشت همراه اعضای همراه اعضای خانواده‌اش هدف شلیک گلوله‌های ساچمه‌ای قرار گرفت.

در روز حادثه، او، همسر و دختر ده ساله‌اش داخل ماشین بودند و به شکلی مسالمت‌آمیز داخل خودرو با بوق زدن اعتراض خود را نشان می‌دادند. صورت همسر او نیز پر از...
Feb 14, 2023 5 tweets 3 min read
از حمله به میرزا حسن رشدیه تا انتشار گاز در مدارس دخترانه قم

مسمومیت دانش آموزان دختر در قم به موضوعی مهم و حساس تبدیل شده و آنگونه که یک پژوهشگر دانشگاه الزهرا نوشته، پای « خرابکاری منبعث از تفکر طالبانی» در میان است.
شواهد متعدد نیز بر صحت چنین فرضیه ای دلالت می کند... Image ...به عنوان مثال، از دوازده مدرسه که چنین اتفاقی در آنها افتاده، یک مدرسه پسرانه بوده که آنهم شیفت مخالف مدرسه دخترانه بوده است. پس به طور مشخص، هدف دانش آموزان دختر بوده و این کار در واقع مدل خفیفتر بمبگذاری در مدارس دخترانه است که طالبان قبل از کسب دوباره قدرت انجام می دادند...
Feb 14, 2023 4 tweets 2 min read
با گذشت ۶۸ روز از دستگیری دوست عزیزمان هادی (عباس) میرزایی در تاریخ ۱۹ آذر در خ ستارخان هنوز وضعیتش در ابهام قرار دارد و امکان هرگونه حکم سنگین ناعادلانه برای این هنرمند نخبه وجود دارد.
او دانش آموخته برق قدرت دانشگاه بهشتی و کارشناسی ارشد موسیقی از دانشگاه هنر است و به عنوان... Image ... یکی از خبره‌ترین کارشناسان تمبر و اسکناس ایران فعالیت می‌کند که ۵ کتاب نیز در این زمینه به چاپ رسانیده است.
هادی که ۱۴ روز در انفرادی ۱ الف با تهدید به اعدام از طرف بازجوها بوده واکنون در زندان تهران بزرگ حبس است. هفته گذشته در یک شبه دادگاه کوتاه به ریاست قاضی صلواتی با...
Feb 13, 2023 4 tweets 3 min read
"A court to insult the truth," Noble Peace Prize laureate Shirin Ebadi called the Flight 752 court.

Several families of Iranian victims of Flight 752 (shot down by IRGC missiles) have withdrawn their complaint from the Tehran Military Court, announcing they consider the court… …a disgrace to the truth".

"This court is bringing an agonizing disgrace to the truth, and that's why we withdrew our complaint Today, February 12," said Abbas Sadeghi, a lawyer who lost his relative in the disaster. "We believe this court neither has the competency, …
Feb 13, 2023 4 tweets 3 min read
We should not be neglecting unfamous prisoners by solely focusing on lately released ones, says former political prisoner and prisoners' rights activist, Atena Daemi.

"The Islamic Republic's behavior towards #Khaled_Pirzadeh reminds us once again that less renowned prisoners… …are at greater risks, as we have mentioned before," says Ms. Daemi, referring to Mr. pirzadhe's horrifying before and after prison pictures. "Recent releases shouldn't distract us from other detainees," she adds.

More than 20,000 protesters have been detained in Iran, many…
Feb 13, 2023 4 tweets 2 min read
«در راهپیمایی شهر وین در یازدهم فوریه برادر و خواهری بودند که از ربوده شدن برادرشان، محمود مهرابی، در ایران سخن می‌گفتند.
طبق اطلاعات دریافتی، محمود مهرابی، شهروند معترض ایرانی، در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ در منزل شخصی خود، با حمله شبانه نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی دستگیر شد... ...ماموران حدود یک ساعت و نیم از ایشان در منزل‌شان، بازجویی کرده و کتاب‌ها، دوربین‌ها، لبتاب، کامپیوتر، موبایل و وسایل دیگر محمود مهرابی را همراه خود برده‌اند.
خانواده آقای مهرابی از آن بازداشتش تا کنون هیچ اطلاعی از ایشان در ندارند. نهاد بازداشت‌کننده و مکان نگهداری ایشان...
Feb 2, 2023 4 tweets 2 min read
«دیده‌ام از خداناباوری و حقوق خداناباورها پست می‌گذارید. ازتون ممنونم. خیلی خوب است. اما یک نکته رو بگم. از این هم بنویسید که اتفاقات اخیر، منظورم این کشت و کشتارها، خیلی از مردم رو بدبین کرده به مسائل دینی. یک خانم سالمندی که خیلی هم مذهبی بودند در خانواده ما، پس از این… …کشتارهای حکومت توی جمع میگفت اگر خدا وجود داره و این ظلم رو می‌بینه چرا جوابی نمیده به مرگ این همه آدم؟ امثال این آدم کم نیستند. پیشنهاد میدم درباره رابطه بین سیاست و خداناباوری هم بنویسید».

- متن ارسالی از همراهان…⬇️
Feb 1, 2023 7 tweets 3 min read
دادستان تهران از صدور کیفرخواست برای متهمان پرونده آرمان علی‌وردی بسیجی کشته‌شده در اکباتان جریان خیزش سراسری خبر داد.

علی صالحی، دادستان تهران اضافه کرد: «پرونده متهمان قتل این بسبجی، در شش جلد منتهی به صدور کیفرخواست شده... ...و به دادگاه کیفری یک تهران ارسال شده است.»

از نظر حقوقی ارسال یک پرونده به دادگاه کیفری به این معناست که اتهام متهمان قتل بوده و دادستان از دادگاه کیفری، درخواست صدور حکم کرده است.

این خبر امروز در حالی منتشر شد که روز گذشته علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی بر سر مزار...
Feb 1, 2023 4 tweets 2 min read
«حتی در برابر افراد نزدیک به خودم که نه مذهبی هستند نه سیاست‌های نظام حاکم را ذره‌ای قبول دارند، وقتی از خداناباوری من مطلع می‌شوند، وارد فاز نصیحت می‌شوند. بنابراین من جایی حرف می‌زنم که خیلی هزینه‌ای برایم نداشته باشد».

این یک روایت است از یک زن جوان ایرانی که در گفتگو با… …وبسایت ایران وایر از چگونگی واکنش اطرافیانش به خداناباوری خود گفته بود.

مسئله خداناباوری در ایران از آن دست مسائلی است که می‌تواند تبدیل به یک موضوع بحث جدی شود؛ چه آنکه برخی از تحلیلگران بر این باور هستند که رفتار جمهوری اسلامی در جایگاه یک حکومت دینی موجب شده است بسیاری…
Feb 1, 2023 4 tweets 2 min read
“We should not expect anything from these people; One day they chant ‘long live’, the other ‘death to…’ is their main chant," said #Kazem_Seddiqi, one of the close people to Ali Khamenei.
Tehran’s Imam Jom’a (Imam for Friday Salat) has said, “You cannot satisfy these people... ... with any service… these are the same people who used to say, ‘long live’ and now they say, ‘death to’. We shouldn’t care about them; we only should care about God's satisfaction!”

What ‘people’ Seddiqi is talking about? Obviously, people who used to defend the regime, ...
Feb 1, 2023 4 tweets 2 min read
شباهت دو اتفاق
تصویر بالا مربوط به خودکشی دست جمعی ۹۰۹ نفر شامل ۳۰۰ کودک آمریکایی در شهر جمیزتون هست. همگی این افراد عضو "معبد مردم" بودن و پیرو رهبر معنویشون، "جیم جونز". تمام این افراد در روز ۱۸ نوامبر ۱۹۷۸ دور هم جمع شدن و بعد از شنیدن خطابه طولانی جیمز جونز درباره... ...زیبایی مرگ با خوردن سیانور و خوراندنش به بچه هاشون خود کشی کردند. این اتفاق به بزرگترین خودکشی دست جمعی تاریخ معروفه.
اما به نظر من بزرگترین خودکشی دست جمعی تاریخ در بهمن سال ۵۷ و در ایران اتفاق افتاد. زمانی که مردم ایران با حمایت از انقلاب اسلامی خمینی بزرگترین اشتباه رو...
Jan 31, 2023 5 tweets 3 min read
برگزاری جشن سده در شهر کرمان

- درباره‌ی جشن سده

در کتاب نوروزنامه منسوب به خیام میخوانیم:
«هر سال تا به امروز جشن سده را پادشاهان نیک عهد در ایران و توران به جای می‌آورند، بعد از آن به امروز، زمان این جشن به دست فراموشی سپرده شد و فقط زرتشتیان که نگهبان سنن باستانی بوده.... ...و هستند این جشن باستانی را بر پا می‌داشتند.»
مردآویج زیاری نخستین کس پس از اسلام بود که به سال ۳۲۳ هجری (صده دهم میلادی) این جشن را در اصفهان با شکوه فراوان برگزار کرد و گویا به همین دلیل پس از پایان مراسم در توطئه ای کشته شد. همچنین در زمان غزنویان این جشن دوباره رونق گرفت...
Jan 30, 2023 4 tweets 3 min read
People have to wait in lines to get oil for domestic uses such as warming houses in Iran.

Images coming out of Iran cities indicate serious problems in providing and distributing gas have led to people standing in lines for hours for oil or liquid gas cylinders… Image …Frustrating situation sparks protests which are answered with violent suppression, on many occasions, almost immediately. It is sadly ironic that security forces reach oppressed people much faster than any rescue team or public aid.

Despite the energy crisis for the Iranian…
Jan 30, 2023 4 tweets 3 min read
سال و نیم حبس برای « توی كوچه رقصيدن »

آستياژ حقيقی متولد ١٣٨٠ و نامزدش اميرمحمد احمدی متولد ١٣٧٩، دو بلاگر در فضای مجازی صبح روز دهم آبان ماه همراه با ضرب و شتم در منزل شخصی خود توسط مامورين لباس شخصی بازداشت شده و به بند ٢٠٩ وزارت اطلاعات منتقل شده‌اند.
در طی اين سه ماه... ...خانواده‌ی اين دو نفر تحت فشار نيروهای امنيتی سكوت كرده‌اند.
بازداشت آستياژ و اميرمحمد در پی انتشار کلیپ رقصيدنشان در نزديكی ميدان آزادی در پيج شخصيشان اتفاق افتاده‌است.

دادگاه آن‌ها در شعبه ١٥ به ریاست قاضی صلواتی، برای بررسی اتهامات تشويق به فساد و فحشا، اجتماع و تبانی به...
Dec 17, 2022 4 tweets 2 min read
حمید فرخ‌نژاد بازیگر سینما در واکنش به مطلبی که ایرنا علیه او منتشر کرد و مدعی شده بود فرخ‌نژاد پیش از خروج از ایران به قوه قضاییه «تعهد» داده بود واکنش نشان داد و ایرنا را به دروغ متهم کرد.

او تاکید کرد هیچ تعهدی به هیچ نهادی در جمهوری اسلامی نداده است.

او جمهوری اسلامی را ... ...«علیل و دریوزه» نامید و در بخشی از استوری اینستاگرامی خود گفت: «چقدر اوضاع‌تان غم‌انگیز است که با تهدید و گروگان‌گیری به حکومت ظالمانه‌تان ادامه می‌دهید».

فشارها بر فرخ‌نژاد از سوی بنگاه‌های جمهوری اسلامی زمانی افزایش یافت که فرخ‌نژاد، خامنه‌ای را بیمار روانی نامید که شبیه...