Tuncer Şengöz Profile picture
Rocker 🤘 Rock will never die!
İzzet BEŞKARDEŞ Profile picture Rahmi Tulçalı Profile picture Salim Helvacıoğlu Profile picture s̴o̴r̴g̴u̴l̴a̴T̴R̴🇹🇷 Profile picture Tabula Rasa Profile picture 18 added to My Authors
May 19 10 tweets 2 min read
Dün "kimse halka kızmasın" demiştim. Farklı tepkiler geldi. Bu görüşüme katılanlar, katılmayanlar...

Konuyu biraz daha derinleştirelim: Halk nedir? Halk derken kimleri / neyi kastediyoruz?

Meşhur gazete manşetidir: "Halk sahillere hücum etti, yurttaşlar denize giremedi" > Üniversitedeyken "halk otobüsüne halkımız binsin, biz dolmuşa bineriz" esprileri yapardık. "Halk olmak" 30 yıl önce de günümüzde de iyi çağrışımlar yapmıyor. Halk denince akla eğitimsiz, cahil, sıra olmayı bile beceremeyen, birbirini ite kaka yaşayan, kaba saba bir kitle geliyor
May 18 12 tweets 2 min read
2018-2022. Dört senedir aynı sarmalın içinde savruluyor, olağanüstü bir hızla yoksullaşıyoruz. Dünyada başına bu kadar büyük felaket gelip de du bakali ne olacak diyen başka bir insan topluluğu var mıdır acaba?

(2018 başında 1USD = 3.78 TL idi) Ben bu ülkede yaşayan bir yurttaş olarak, devranın dönmesi için elimden geleni yaptım. '90'lardan beri bütün büyük kitle protestolarına ve eylemlerine katıldım; Cumhuriyet mitingleri, Gezi Direnişi, Adalet Yürüyüşü, Mİ, Eİ mitingleri, 1 Mayıs, Cumhuriyet Bayramı Fener alayları
May 17 10 tweets 3 min read
Bugün gevezelik günümüz; biraz daha gevezelik edelim ve gerekli (ya da gereksiz) bazı bilgiler verelim. Yarışma gecesi tekrar dönüp dinlemem demiştim, ama tekrar tekrar dinledikçe çok sevdim, içinden çıkamaz oldum. Yarışma gecesi kafama takılanlar olmuştu, onları da bugün çözdüm: Birinci bilgi: Yarışmada Moldova'yı temsil eden Zdob și Zdub & Advahov Brothers grubunun şarkısının nakarat bölümünde dönüp duran "Hey-ho let's go". Bir yerden hatırlıyorum, ama nereden nereden derken buldum:

May 17 4 tweets 1 min read
Bu çok açık bir piyasa manipülasyonudur. 43 milyar dolar teklif veren biri, kaç adet bot hesap olduğunu bilmez mi? Nişantaşı’nda apartman almak üzere yola çıkan biri bile apartmanın bodrumunda kaç fare olduğunu bilir. Öyle bir ahmaklık çağında yaşıyoruz ki BTC’de, Dogcoin’de, Tesla’da, TWTR’da apaçık manipülasyonlar yaparken bir de üstüne üstlük salağa yatan şu adamın dolandırıcı değil dahi olduğunu düşünenler var. ABD’yi de saf liberaller gibi gözünüzde büyütmeyin; bir soygun cennetidir.
May 17 48 tweets 7 min read
Epeydir piyasa yorumu yapmadığımı hatırlatan ve piyasa yorumu isteyen arkadaşlar için genel bir değerlendirme yapacağım. Dalga prensibi tarihinde benim "esas oğlanım" A.J. Frost'tur. Frost, Prechter ile beraber Elliott Wave Principle kitabını yazmış, Dalga Prensibinin hemen hemen hiç tanınmadığı zamanlarda olağanüstü analizler yapmış olan biri.
May 16 13 tweets 3 min read
Şarkıları tekrar dinliyorum. Tatsız, tuzsuz, renksiz, duygusuz, siyasi manipülasyonla lekelenen 2022 Eurovision'unda şu şarkının birinci olmaması çok büyük saçmalık değil mi?

🇲🇩Zdob şi Zdub & Advahov Brothers - Trenulețul 🇲🇩

Yarışmada sahneleri çok iyiydi, official video daha da iyi. İtalya'nın rezalet organizasyonundaki ses sorunları da olmayınca kemanı, akordeonu, gitarı daha iyi duyabiliyorsunuz. Altyazı sayesinde şarkı sözleri de anlaşılır hale geliyor.

May 14 8 tweets 2 min read
#Eurovision üçte birini geçerken: Birinci sırada çıkan Çekleri beğendim, Eurythmics sounduna benzer hoş bir melodi ve güçlü vokal. Finlandiya, Ermenistan eh işte… Gerisi çöp İtalyan sunucular çok kötü. Espriler, şakalar iç bayıcı. Muhteşem drone çekimleri ile İtalya manzaraları olmasa çekilir gibi değil.
May 5 10 tweets 2 min read
Siyasal İslam'ın Türkiye büyüklüğünde ve gelişmişliğinde bir ülkeyi yönetecek birikimi de, kültürü de, kadroları da yok. Bunun belli kesimlerce hala idrak edilememiş olması en büyük problem- ki bu kesimlerin içinde bazı muhalefet unsurları, "müttefikler" ve Avrupa ülkeleri de var Siyasal İslam'ın yönettiği ülke tasarımı bir fanteziydi: Adil düzen, Milli Görüş (ki kastedilen millilik, ulusa değil, ümmete dayalı bir millilik idi), daha sonra ılımlı İslam (ne demekse), din dışında muhafaza edilecek değer barındırmayan bir "muhafazakar demokratlık"
May 5 5 tweets 1 min read
Pek çok insan bu resimde Ekrem beyin tam karşısında oturan hanımefendinin o otobüste ne işi olduğunu sormuş. Ben Kemal beyin bu hanımefendiyi "kucaklaşma, helalleşme" kapsamında İstanbul'da seçilebilir bir sıradan mv adayı olarak önümüze koymasından şüphe ediyorum. Yapmadığı şey değil; şöyle bir düşünün, CHP'nin aydınlanmacı, Atatürkçü, sosyal demokrat, cumhuriyetçi tabanına "tıpış tıpış" sandığa gidip kimlere oy verdirdi. Bu hanımefendiye mi oy verdirmeyecek?
Apr 27 15 tweets 3 min read
Bu düzen böyle mi gidecek? Pireler filleri yutacak, yedi nüfuslu haneye üç buçuk tayın yetecek Amerika'da - ki dünyanın hem gelir, hem de varlık dağılımı anlamında en eşitsiz ülkelerinin başında gelir - en zengin %0.01'in servet pastasından aldığı payın yıllar içindeki değişimi üzerine birkaç kelam etmekte yarar var.
Apr 26 10 tweets 2 min read
Halkın balık hafızasına güveniyorlar. Gezi direnişi başladığında direnişçilerin elinde Atatürklü bayrakları görünce, ergenekon komplosu, darbe girişimi dediler. Hiçbir kentte destek vermediler, destek vereni de sokaktan çektiler. Şimdi en büyük gezici pozlarındalar. Tatlısu solcularının ittirmesi ile Gezi’nin bir bileşeni gibi gösterildiler, oysa direniş boyunca “açılım sürecini baltalamaya yönelik komplo” şarkısı söylüyorlardı. Bay Kemal Gezi’yi satıp ılımlı islamcı rolüne bürününce Gezi’nin dev potansiyelinin üstüne oturmaya kalktılar
Apr 25 5 tweets 1 min read
Asla hafife almıyorum. Bu dönemin demokratik, çoğulcu, liberal politikalarla değil, öncekinden de sert, otoriter, hatta faşizan bir seküler dalgayla sona ereceğini düşünüyorum. Bu gibi ağır kriz dönemlerinin ardından halklar hep milliyetçi demogogların peşine düşme eğilimindedir CHP’nin kendisini ılımlı islamcı, piyasacı, kokmaz/bulaşmaz merkeze çekerek aydınlanmacı, seküler, devrimci tabanını pasifize etmesinin ve bir siyasi güç olmaktan çıkartmasının Türkiye’yi nasıl bir yola soktuğunu yakında göreceğiz.
Apr 19 12 tweets 2 min read
Dünyada 2. Dünya Savaşı Sonrası diye bir dönem var: Bir dinginlik, durgunluk, barış dönemi. Her felaketten sonra böyle bir dönemin gelmesini bekliyoruz: "2008 kriz sonrası dönem", "Suriye Savaşı sonrası dönem", "Pandemi sonrası dönem", "Ukrayna savaşı sonrası dönem". Gelmiyor Çok uzun süren kriz dönemlerinin veya bıktırıcı baskı, savaş, militarizm dönemlerinin ardından toplumlar tam ters yöne savrulur. Mesela WWI sonrası ABD'de cazbarların, garden partilerin, eğlencenin, "anı yaşa" felsefesinin altın çağı, Almanya'da naif Weimar Cumhuriyeti dönemi
Apr 13 12 tweets 2 min read
Yakın zamanda geniş 2+1 ve 3+1 konut fiyatları da bu seviyeye çıkar. "Cumhuriyet parantezini kapatıyoruz" dedikleri bu işte. Bir yüzyıl başı dik, onurlu, gururlu yurttaşlar olarak yaşadıktan, mal/mülk, diploma edinebildikten sonra yeniden kulluk düzenine geri dönüş: İtilen, kakılan, adam yerine konmayan, zengine, devletlülere kul/köle reaya.
Apr 12 13 tweets 2 min read
Türkiye basını 30 sene önce de böyle asparagas haberler yapıyordu, günümüzde de yapıyor. Hala var mıdır bilmiyorum, benim zamanımda ODTÜ yurtlarında şöyle bir adet vardı: Yurda yeni yerleşen, hazırlık öğrencisi çaylaklara şaka yapılırdı. Bu şakaya odada kalan herkes muhtelif rollerle ortak olur, şakanın niteliğine göre bazen görevliler de katılırdı.
Apr 12 17 tweets 3 min read
400 bin $ istisnai olsa da, şu andaki 3+1 konut fiyatları 300 bin dolar civarında seyrediyor. 2019 sonlarında 130-140 bin $ seviyesinde iken, Ümraniye'de site içinde konut fiyatları üç sene içinde dolar bazında yaklaşık 2,5 ve TL bazında 6/7 katına yükseldi. Güvenlikli, kapalı otoparklı, peyzajlı, spor tesisli site tipi yerleşim, 2004/5 sonrası yaygınlaştı. Önceki yıllarda bu tip yerleşim sadece kamu ve nadiren özel sektör lojmanlarına ve üniversite kampüslerine özgüydü. 2001/03 krizinden çıkış sonrası, İstanbul'da siteler kuruldu
Apr 6 25 tweets 4 min read
Elon Musk isimli piyasa manipülatörü Twitter'a ortak oldu ve yönetimine girdi. Sosyal medya, medya tekellerine alternatif olma ve ifade özgürlüğünü savunma iddiasıyla ortaya çıkmıştı. Günümüzde kitle manipülasyonu aracına dönüşüyor, kullanıcıları reklam hedefi haline getiriyor Önceki senelerde sorunlar baş göstermeye başlamıştı Propaganda yapmak ve bilgi kirliliği yaratmak üzere seferber edilen trol orduları sosyal medyanın ırzına geçmiş, bu platformları fikirlerin özgürce dile getirildiği bir yer olmaktan çıkartmıştı. Ancak sorun onlardan ibaret değil
Apr 5 6 tweets 2 min read
Sermaye koalisyonunun en saldırgan fraksiyonu Britanyalı Tory'ler ve cumhuriyetçi neo-con'lardan bayrağı devralan Biden yönetiminin Rusya ekonomisini batıralım derken, ülkelerini ve dünya ekonomisini nasıl bir çıkmaza soktuklarını hep beraber göreceğiz. Rusya'nın Ukrayna işgalini başlattığı 24 Şubat'ta USD/RUB 84 seviyesindeydi. Ekonomik abluka, ambargo, Rusların paralarına el koyma derken $ Ruble karşısında 7 Mart günü 139'a kadar yükseldi. Rusya'nın battığı, Rus ordusunun büyük bir askeri yenilgiye uğradığı peşinen ilan edildi
Apr 5 4 tweets 1 min read
Devrimlerin ve cumhuriyetin erdemi budur işte: İnsanları eşitler, devran dönmese padişah olacak zevata, hayatını sıradan insan gibi kazanmak zorunluluğu getirir. Mesela İngilizler de Windsor hanedanının saltanatına son verseydi, Charles şimdi belki de Oxford Street'te hatıralık eşya satıyor olacaktı, ya da bizim şehzade efendi gibi, Efes'e turistik gezi filan organize etme işleriyle hayatını kazanacaktı. Şimdi kral olmayı bekliyor.
Apr 4 19 tweets 4 min read
Türkiye'dekine benzer bir siyasal kamplaşmanın olduğu Macaristan'da dünkü parlamento seçimlerinde iktidardaki Fidesz/KDNP, 6 muhalefet partisine karşı büyük bir üstünlük sağladı ve %53.1 oyla üçüncü kez mecliste 2/3 çoğunluk sağlayarak iktidara geldi.

Kamuoyu yoklamaları 2021 Ksonunda, Fidesz/KDNP'ye karşı birleşen 6 parti ve iki siyasal akımdan oluşan birleşik muhalefetin iktidardaki partileri yakaladığını, hatta geçtiğini gösteriyordu. Birleşik muhalefet 2019'da Budapeşte belediye seçimini kazanmış, Orbán'ın adayını geçmişti
Mar 30 27 tweets 4 min read
14-15 yaşlarındayım. Konya'nın merkeze yakın köylerinden birindeki köy evine davet üzerine kahvaltıya gittik. Yer sofrasına oturduk. Servis yapıldı. Herkes iştahlı bir ağız şapırtısıyla kahvaltıya girişti. Ben de başlayacağım da önümdeki katı yumurtayı nasıl kıracağımı çözemedim> Ev sahibi, şaşkın bakındığımı görünce sorunun ne olduğunu sordu, söyledim. Kocaman bir kahkaha attı, "yumurtayı ver yeğenim" dedi. Sininin kenarına yumurtayı küt küt vurdu, kabuğunu kırdı, hadi afiyet olsun dedi. Masadaki herkes bir yumurtayı bile kırmayı bilmememe güldü.