Wojciech Przybylski Profile picture
UX Designer & Project Manager Into cartography and military history. wp@calyptecreative.com
Jan 23, 2023 5 tweets 2 min read
@BurdzJakub Spróbuję. Trudne, bo brakuje kluczowych informacji i w pewnym momencie trzeba zrobić jakieś założenia lub rozpatrzyć różne możliwości.
1. Skrzyżowanie. Pieszy ma pierwszeństwo z art. 26 UPoRD
3. Skrzyżowanie. To, że po lewej jest droga wewnętrzna bez znaczenia - pieszy jest na
1/
@BurdzJakub Pieszy jest na drodze publicznej i jest na skrzyżowaniu (przecięcie drogi, na której jest i drogi "w prawo").
4. Analogicznie, pod warunkiem, że pieszy jest na drodze (idzie chodnikiem wzdłuż jezdni).
4. Może nie mieć pierwszeństwa, jeśli przechodzi poza skrzyżowaniem.
2/
Oct 25, 2022 31 tweets 6 min read
Brudna bomba czyli clickbait nasz codzienny.

Hipotetyczne zagrożenie / problemy techniczne (nie do pokonania?)

🧵atomowa z odpowiedziami na pytania:
- co to jest brudna bomba?
- jak bardzo trzeba się jej obawiać?
1/
Brudna bomba to połączenie konwencjonalnych materiałów wybuchowych z materiałem radioaktywnym, który ma być rozpylony w powietrzu i spowodować skażenie. Następnie skażony obszar ma (wg idei) stać się niedostępny dla ludzi, a w razie obecności ludzi - ma powodować ofiary.
2/
Oct 11, 2022 17 tweets 6 min read
Czy 100 kiloton to 10 x więcej niż 10 kiloton? Niekoniecznie.

Pierwsza nitka o broni jądrowej. Czytając dyskusje wokół ostatnich doniesień i rozważań o możliwym użyciu przez 🇷🇺 uważam, że warto parę rzeczy opisać i trochę odmitologizować. Informacja lepsza niż strach.
1/15 Image Przy okazji - w kwestii użycia taktycznej broni jądrowej polecam 🧵 @TrompBK, a arsenał 🇷🇺 omówili na yt @KapitanLisowski z @AleksanderFied.



2/15
Sep 11, 2022 45 tweets 12 min read
Nieobecność WKS nie jest tajemnicą tej wojny. WKS robi ile może.
A że nie może za dużo, to kwestia zderzenia przedwojennych mitów z rzeczywistością. Długa 🧵 o największych problemach WKS. Sprzęt, amunicja, doświadczenie, procedury i organizacja. A raczej ich brak. Punktem wyjścia będzie porównanie do sił koalicji w Iraku (2003). Dla uproszczenia będę mówił o 🇺🇸 (dominowali w tym konflikcie), ale w powietrzu mieli wsparcie 🇬🇧 i 🇦🇺. Do Iraku wysłano 786 maszyn uderzeniowych i 402 samoloty wsparcia (nie licząc transportowych).
Sep 9, 2022 11 tweets 2 min read
Mam wrażenie, że obserwujemy powtórkę z kwietnia. Ukraińcy zajmują teren, wszyscy cieszymy się kolejnymi sukcesami. Kłopot w tym, że za dużo widzimy machających ludzi, a za mało zniszczonego i porzuconego sprzętu. Załamanie wojsk tak nie wygląda. Brakuje tych wojsk, brakuje 1/ czołgów, rzędów ciężarówek i stanowiska artylerii rozjechanych przez nacierające oddziały. Brakuje jeńców w liczbie, która dałaby się pokazać na propagandowym wideo.

Pozostaje nadzieja, że to tylko mgła wojny i że te obrazki zobaczymy. Ale... za dużo już widzimy i ta selekcja 2/
Sep 8, 2022 4 tweets 2 min read
Opisane na telegramie jako zestrzelenie 🇷🇺 Su-25 koło Charkowa. W 5 sekundzie widać ślad rakiety powietrze powietrze, pod koniec filmu MANPADS. Samego zestrzelenia niestety nie widać. Najbardziej mnie tu ciekawi ten pocisk w 5 sekundzie. Na pierwszy rzut oka mamy tu parę Su-25
1/ wykonujących atak na cele naziemne. Ślad, który nie pasuje do MANPADS, sugeruje że druga maszyna strzela do pierwszej. Albo obie maszyny są atakowane przez myśliwiec poza kadrem. Oba scenariusze są o tyle ciekawe, że wykrycie Su-25 na tej wysokości i przechwycenie go zanim 2/ Image
Aug 11, 2022 20 tweets 9 min read
Po lewej:
Sprzedam MiGa. Tanio. Ostatni z jednostki. Garażowany, nie było palone w środku. Ani na zewnątrz.

Po prawej - efekty parkowania pod chmurką. Gdy od 1967 wiadomo, że garażowany lepszy.

Po co nam HAS?

🧵o lotniskach cz. 3
@ZlaAmbasada @wolski_jaros @AleksanderFied Zdjęcie z Kuwejtu to efekt upadku 7-10 bomb. Raczej 2000 funtów (907 kg) niż 500 (227 kg). Potencjalnie 3 samoloty zniszczone (1,5 wg standardowych szacunków 🇺🇸 - jeden samolot na 2 HAS).

Po prawej 4 wybuchy (może tylko 2 i 2 wtórne) powodują stratę kilkunastu lub więcej maszyn.
Aug 10, 2022 8 tweets 2 min read
Z tym GPSem w HARMach zrobiło się spore nieporozumienie. Wyjaśnijmy - po co w AGM-88 GPS, kiedy się przyda, a kiedy (niestety) nie. GPS daje rakiecie informacje o jej pozycji. I pozwala jej zapamiętać pozycję celu. O ile ta pozycja jest znana. I w tym problem.
1/8 Żeby znać pozycję celu, HARM musi ją otrzymać z zewnątrz. Z HTS F-16 albo z AN/ALQ-218
Growlera. Przed odpaleniem dostaje info "cel ma koordynaty...". A potem leci do celu po optymalnej energetycznie trasie. Jednocześnie próbuje znaleźć emisję określonego typu w tym miejscu.
2/8
Aug 9, 2022 32 tweets 6 min read
HARMy dla 🇺🇦 to świetna wiadomość, ale chciałbym przebić banieczkę, która się tworzy. HARMy nie oznaczają zagłady rosyjskich systemów przeciwlotniczych. Ani nawet dużych strat. Mimo to HARMy wiele zmieniają.

🧵rozwinięta w ostatniej wiadomości.
1/30 AGM-88 HARM mogą wykrywać i naprowadzać się na źródła emisji radarowych (czy szerzej - radiowych). To broń SEAD - Suppression of Enemy Air Defenses - służy do tłumnienia OPL wroga.
2/30
Aug 8, 2022 7 tweets 2 min read
Ciekawe z użyciem HARMów przez 🇺🇦 jest to, że 🇺🇸 te rakiety integrowali ze swoimi samolotami raczej niespiesznie i niechętnie (budżet!). Najpierw A-7E. Integracja cokolwiek ograniczona i trudno znaleźć szczegóły i opis możliwości. Później F-4, A-6, F-16 i F-18.
1/n Jeszcze F-15E (integrację z C zdaje się zarzucono - widziałem C w jakiś dokumentach, ale nic o efektach) i EA-6.

Ale już na F-14 nie starczyło pieniędzy i woli.

AGM-88 wpinał się w poszczególne samoloty w różny sposób i nie zawsze miał te same możliwości.
2/n
Aug 6, 2022 16 tweets 4 min read
Jak zniszczyć lotnisko 🛬? Kontynuacja wątku o lotniskach.

Co można zrobić źle i jak może pomóc przeciwnikowi zniszczyć lotnisko. Na przykładzie ataku 🇮🇱 w 1967. Jak można naprawić błędy - 1973.

🧵odwinięta w ostatnim wpisie.

W następnym odcinku - Pustynna Burza.

1/15 490 lotów bojowych 🇮🇱
370 zniszczonych samolotów 🇪🇬🇯🇴🇸🇾
10+ lotnisk poważnie uszkodzonych.
Straty własne? 19 maszyn.

Pierwszy dzień wojny sześciodniowej w 1967 roku.

Nikt, nigdzie, nigdy nie miał lepszych wyników. Ani nawet zbliżonych. Jak do tego doszło?

2/15
Aug 3, 2022 21 tweets 9 min read
MOS, czyli Minimum operating strip - najmniejsza powierzchnia do startów i lądowań samolotów na lotnisku wojskowym.

Warto spojrzeć na lotniska (np. 🇺🇦🇹🇼) szukając potencjalnych MOS.

🧵
Rozwinięcie informacji o lotniskach z nitki @AleksanderFied

1/20 Jeśli lotnisko zostanie uszkodzone, wyznacza się MOS - nieuszkodzony lub najłatwiejszy do naprawienia fragment powierzchni o wymiarach 50 x 5000 stóp (~15 x 1500 m). W miarę możliwości 75 stóp szerokości (~23 m). Dla samolotów transportowych - 90 x 7000 stóp (~27 x 2100 m).
2/20
Jun 25, 2022 16 tweets 6 min read
@PEmeryt A gdyby spróbować podejść do problemu od drugiej strony? Założyć, że WKS zadziałało najlepiej jak mogło i spróbować wskazać przyczyny. Wszystkie wskazane bolączki osłabiają WKS. Ale główny problem leży gdzie indziej i jest banalny. WKS było za małe na tę wojnę. Odpowiedź🧵 @PEmeryt Wyjściem do porównania niech będzie Irak 2003. Kraj ze słabszą obroną przeciwlotniczą opartą na SA-2 i SA-3, przetrąconym dekadę wcześniej IADS, resztkami lotnictwa z czasów przed wojną w Zatoce i niewielką liczbą raczej starszych MANPADS.