Ali Cenk Gözen Profile picture
bireysel yatırımcı | @sabanciu siyaset bilimi | @lisesaintbenoit 228' | “en iyi kârı, bilgiye yapılan yatırım getirir."
Oğuz Demirkıran Profile picture 1 subscribed
Dec 2 14 tweets 5 min read
Yabancı kurum raporlarının öne çıktığı, torba yasa dedikodularıyla dalgalandığımız bir haftayı geride bıraktık.

Piyasamız güçsüz ve güçsüz olduğunda görünüm yükseltilmesi bile momentum yaratmıyor.

Cumartesi okumalarına bakalım.

(1/14) Image Haftaya BofA’nın iyimser bankacılık raporuyla başladık.

%30 sürdürülebilir öz sermaye getirisi ile Türk özel bankaların iyi değer sunduğunu vurgulayan rapor, sorunlu alacakların artacağı ortamda bankaların sermaye yapılarının güçlü olduğunu söylüyor.

(2/14) Image
Nov 25 21 tweets 7 min read
Mevduat faizlerinde 2003 yılına döndüğümüz, uzun bir süre sonra reel faize geçtiğimiz bir haftayı geride bırakıyoruz.

Cumartesi okumalarının bu haftaki yıldızı şüphesiz Merkez Bankası.

Not defterimizi karıştıralım.

(1/21) Image TCMB, 250 baz puan beklentinin aksine 500 baz puan faiz yükselterek, politika faizini %40'a çıkardı.

Haziran ayında %8.50 olan faiz bugün %40. Sadece 5 aylık bir sürede 3150 baz puan faiz artışı yapıldı.

Ciddiyeti daha net göremeyiz sanırım.

(2/21) Image
Nov 11 18 tweets 6 min read
Bilanço dönemini geride bıraktık, artık önümüzdeki dönemin planlarını yapma zamanı. Cumartesi okumaları yol haritamızı oluştururken başvurmamız gereken adreslerden biri.

Bakalım bu hafta neler öne çıktı?

(1/18) Image Bankaların fonlama ihtiyacında yaşanan doygunluk yüzünden mevduat faizlerinde bir süredir hareket görmüyorduk ancak atılan son zorunlu karşılık adımından sonra TL mevduat faizinde 2.8 puanlık artış var.

%44.5 seviyelerine geldik.

(2/18) Image
Nov 6 9 tweets 3 min read
Biraz havacılık ve turizm konuşalım.

Hem @eurocontrol haftalık raporuna bakalım hem de turizm sektörü temsilcilerinin açıklamalarına. Son gelen haftalık rapor 16-22 Ekim raporu.

Avrupa’da haftalık bazda uçuş sayılarında yıldan yıla %8 artış var.

(1/9) Image Türkiye hem havacılığın referans senesi 2019’a, hem de geçen seneye göre uçuş sayılarını artıran 5 ülkeden biri konumunda.

Günlük ortalama 3,246 kalkış ve iniş gerçekleşiyor.

(2/9) Image
Nov 4 20 tweets 7 min read
Ayın ilk cumartesi okuması.

Verilerin yığıldığı, haber akışlarının yoğun olduğu bir haftayı geride bıraktık. Gelen verilerin yanında TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın basın toplantısı haftanın en önemli gelişmesiydi.

Not defterimize göz gezdirelim.

(1/20) Image TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, yılın son enflasyon raporunun sunumunda para politikası patikasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Erkan, 2 saate yakın süren basın toplantısında dezenflasyon sürecine ilişkin bilgiler verdi.

(2/20) Image
Sep 6 11 tweets 4 min read
Orta Vadeli Program (OVP) Resmi Gazete'de yayımlandı.

Uzun zamandır hasret kaldığımız rasyonel beklentileri sonunda bu programda görüyoruz.

Makro beklentileri birçok kişi burada paylaştı. Ben biraz satır aralarında sektörlerle ilgili neler var onlara bakacağım.

(1/11) Image Bankacılık 🏦

📍 Makro-ihtiyatı tedbirlerinin sadeleştirilmesi
📍 Türk lirası cinsi yatırım araçlarının cazibesinin artırılması
📍 KKM'nin mevduatlar içinde ağırlığının azaltılması

(2/11) Image
Jul 10 25 tweets 7 min read
Bu sıralar yabancı kurumlardan çıkan raporlar gözümüze çarpıyor. HSBC'nin şimdi de perakende sektörü raporu çıktı.

Bu raporları önemsiyorum; şirketler nezdinde değil, algı anlamında. Raporun kilit kısımlarına bakalım.

Başlık: "Sallantılı zeminde istikrar arayışı"

(1/25) 📌 Sektör hisseleri endeksten pozitif ayrıştı ancak dolar bazlı getiriler sadece birkaçı için mümkün oldu.

📌 Büyüme 2'nci çeyrek ve yılın geri kalanı için güçlü kalmaya devam ediyor ancak kar marjlarını sürdürmek bir çoğu için zorlayıcı olacak.

(2/25)
May 10 6 tweets 2 min read
Pegasus (#PGSUS) bilançosunu aldık. Şirket tarihinin en iyi ilk çeyrek EBITDA performansı gerçekleşti. 🛫

Geçen seneye göre (-60 mio) bu sene daha düşük (-21 mio Euro) zarar geldi.

Havacılığın ilk çeyreğinde bu çok normal. EBITDA büyümesi ve marjları çok daha önemli.

(1/6) Image Bana göre en sevindirici olan taraf yolcu sayıları ve spesifik olarak dış hat tarafında artış.

İlk çeyrekte seyahat talebinde görülen ivme ile birlikte bir trafik oldukça iyi seyretti.

(2/6) Image
May 10 15 tweets 2 min read
Alarko Holding (#ALARK) 1Ç 2023 Webinar Notları

Yıla çok güçlü bir başlangıç yaptık. Konsolide net kâr geçen sene ilk çeyrek 1 milyardan bu sene 1.8 milyar TL’ye yükseldi. Yılın başında açıkladığımız yeni sektörümüz tarımda da hızla yol almaya devam ediyoruz.(1/15) (Tarım ve gıda) Bu yılın sonuna kadar 2028 hedefimizin %10’u olacak şekilde üretim gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.

Buna ek olarak gübre sektörüne de başlangıç yaptık. EBITDA'da %30-35’ler, 650 milyon $ ciro, 175 milyonluk EBITDA hedefimiz var. Bunu aynen koruyoruz.

(2/15)
Mar 21 13 tweets 11 min read
Piyasa oldukça güçsüz ve oynak. Ancak odağımızın olabildiğince şirket ve sektörlerde olması gerekiyor.

İlk çeyrek bitmek üzere ve bu çeyrekte neler olup bittiğine bakmak istedim. Sektörel veriler ve araştırma raporlarını bu seride derleyeceğim.(1/13) Bankacılıkla başlayalım. 🏦

Yıla başlarken yerli özel bankaların olduğu tarafta bir miktar güç kaybı görmüştük. Tahvil portföyleri dolayısıyla seçim belirsizliğini en baskılı yaşayan sektör olabilir. Üstüne globalde yaşanan bankacılık krizi geldi.

(2/13)
Mar 13 10 tweets 2 min read
Alarko Holding (#ALARK) webinar notlarını paylaşacağım. Sunum kısmını zaten biliyorduk ama soru-cevap kısmında güzel bilgiler var.

Genel kurul henüz netleşmemiş, o belli olunca temettü açıklanacak. Önemli kısmı başta yazayım.(1/10) (Yatırım-temettü) Dengeli bir temettü ve yatırım politikası izlemek istiyoruz. Biriken nakdi hızlı bir şekilde yatırıma dönüştürme hedefimiz var. Buna ek olarak yatırımcılarımızı tatmin edecek bir temettü ödemeyi düşünüyoruz.

(2/10)
Jan 20 11 tweets 5 min read
Bugün biraz sağlık sektöründen bahsetmek istiyorum. Türkiye’ye babamın ufak bir operasyonu için geldim. Hastanedeki yoğunluk dikkatimi çekti ve sebeplerini araştırdım.

Belki sonlara doğru #MPARK hakkında da konuşuruz. Blog'da şirket incelemeleri çok okunmuyor çünkü. (1/11) Son dönemde dünyada sağlık sektöründe yaşanan çok ciddi bir baskı var. Yaşam süreleri uzuyor ve nüfuslar yaşlanıyor.

Ambulans bekleme süreleri dünyanın neredeyse her yerinde çok uzun ve Avrupa'da ölüm oranı ortalamaların %10 üstüne çıktı. (2/11)
Jan 19 5 tweets 1 min read
Cevaplarını paylaşan herkese çok teşekkür ediyorum. Farklı fikirler var ve hepsi çok değerli.

Vadesi uzun sabırlı takipçilerimin olmasına çok mutlu oldum. Onların korkacak hiçbir şeyi yok, bir şey yapmalarına da gerek yok. (1/5) Burada daha dikkat etmesi gereken kesim vadeleri orta ve kısa olanlar. Daha önce yazmıştım, sektörlere yatırım yapıyorum ve Türkiye gibi bir ülkede her an her şey yatırım yaptığım sektörü etkileyebiliyor. O yüzden benim vade anlayışım farklı. (2/5)
Jan 9 13 tweets 5 min read
Muhteşem geçen 2022 sonrasında odağımı biraz yurt dışına kaydırma planım var. Henüz alımlara başlamadım ama yakın zamanda başlamayı planlıyorum. ⏳

Bu seride @business’ın 2023 için hazırladığı listeden dikkatimi çekenleri paylaşacağım. (1/13) Adidas'ta Puma’dan transfer edilen (Bjorn Gulden) yeni CEO, 2025 yılına kadar satışlarda %8 artış, kar marjında %12-14 hedefleri, yeni ürünler ve yeni forma anlaşmaları dikkat çekiyor. (2/13)
Jan 7 4 tweets 2 min read
Avrupa, 2022 yılında küresel sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) piyasasının en büyük müşterisi oldu ve 101 milyon ton LNG ithal etti. Bu sayı 2021’in tamamından %58 daha fazla. Azalan Rus gazının ikamesi olarak LNG ithalatı rekor kırdı. (1/4) LNG piyasasının en büyük oyuncuları Çin, Japonya ve Güney Kore. Avrupa'nın talebi karşısında, Asya ülkelerinin LNG kargolarını cezbetmek ve Avrupa’yla rekabet edebilmek amacıyla daha yüksek fiyat ödemesi gerekecek. (2/4)
Jan 6 10 tweets 5 min read
#TUPRS adına çok iyi bir sene geçirdik. Salgın etkisiyle kötü geçen iki yılın üzerine 2022’de arayı kapattık. 2023 için ise kafalar karışık çünkü petrol fiyatları çok oynak ve belirsizlik devam ediyor.

Bugün biraz bunlardan konuşalım istedim. (1/10) Geçtiğimiz sene savaş etkisi ve salgın kısıtlamalarının gevşemesiyle petrolde ciddi bir canlanma gördük. Özellikle havacılık sektörünün iyi gitmesi de burada önemli bir katalizör oldu.

Bir ara Brent Petrol'de 130$ fiyatları gördük. (2/10)
Jan 5 4 tweets 2 min read
Havacılık sektöründe pozitif gelişmeler duymaya devam ediyoruz. Avrupa'nın en büyük düşük maliyetli havayolu @Ryanair, Noel döneminde beklenenden daha güçlü gelen talebin ardından kâr tahminlerini yukarı yönlü revize etti. (1/4) Yeni ilan edilen guidance'a göre, yıllık karın 1,325 milyar Euro ila 1,425 milyar Euro aralığında beklendiği açıklandı. Önceki hedef 1,2 milyar Euro’ydu. Şirket son çeyrekte 200 milyon Euro kar açıklamıştı.
Jan 4 6 tweets 2 min read
Enerji fiyatları, oldukça ılık geçen kış ve küresel ekonomiye ilişkin endişeler nedeniyle 2023’e de düşüşle başladı. Hem petrol, hem doğal gaz hem de kömürde sert geri çekilmeler var. Geçen ayki trend devam ediyor. ⚡️ (1/6) Avrupa'nın gösterge doğal gaz kontratı Dutch TTF fiyatları megavat saat başına 64,20 Euro ile işlem görüyor. Ağustos ayında 340 Euro/MWh'in üzerine çıkmıştık. Savaş öncesi fiyatlamalara geri döndük. (2/6)