İbrahim Babadağı | Borsanın İzinden Profile picture
şurada trading hakkında yazıyorum: https://t.co/NF0pws4W02 | şurada trading öğretiyorum: https://t.co/ogGoXm8ywS | yaşamayı seviyorum.
s̴o̴r̴g̴u̴l̴a̴T̴R̴🇹🇷 Profile picture noobtrader Profile picture Emrah Ç. Profile picture Fevzi.ç Profile picture VayAtaklarabaK Profile picture 23 subscribed
Feb 23 24 tweets 5 min read
1) Dostlar, beraber adım adım, elden geldiğince açıklamalı bir XBANK analizi yapalım mı?

Hadi buyrun.

Neyle başlıyorduk? Eskiler bilir.

Bembeyaz arka planlı, sadece mumların olduğu bir fiyat-zaman grafiğiyle başlıyorduk.

Buyrun, manzara bu: 2) Her şeyden önce, fiyatın bize çizdiği sınırları biliyor olmamız gerekir.

Bankacılık endeksinin önemli seviyeleri.

Nereden dönmüş, nerede arz, talebe; nerede talep, arza galip gelmiş, önemli roller ne zaman değişmiş, ayılar boğaları, boğalar ayıları ne zaman yenmiş?
Dec 30, 2022 19 tweets 3 min read
1) Sevgili takipçilerim, bugün de, eski günlerde olduğu gibi, biraz gevezelik yapayım istiyorum.

Trading'den, öğrenme sürecinizden, bu süreçteki pes etme ve mücadele etme döngüsünden, havadan ve sudan konuşacağım.

Kulak verirseniz sevinirim. 2) Şimdi, sevgili dostlar, her şeyin bazı "up" dönemleri ve bazı "down" dönemleri vardır. Bizim, çevremizdeki insanların, iş hayatımızın, trade hayatımızın, özel yaşantımızın, performansımızın. Kısacası her şeyin "up" ve "down" dönemleri mevcuttur.
Jun 8, 2022 4 tweets 1 min read
Dostlar, indirim duyurusu:

Atölyedeki mevcut iki eğitimi aynı anda almak isteyen arkadaşlara %30 indirim yapıyorum, önümüzdeki Cuma'ya (17 Haziran'a) kadar geçerli.

Paket fiyatı: KDV Dahil 4.850TL

Bu paketi alanlarla da birebir, 45 dakika telefonla trading mentörlüğü vereceğim Image Bu genele yayılmış İLK VE SON indirim olacak. Bu indirimden yararlanmak için iki eğitimi de sepete ekleyip, ödeme kısmındaki kupon kodu girilen yere şunu yazın:

ikilipaket

Böylece indirim gerçekleşecek. Mentörlük için ben size ulaşacağım.
May 20, 2022 34 tweets 6 min read
1) Herkese merhaba. Uzun zamandır bilgilendirici zincirler yapamıyordum. Kolları sıvayıp başlayayım dedim. Bu zincirde size, Smart Money dediğimiz akıllı paranın, ortalama bir retail trader’ın cebindeki parayı her defasında alabildiğini anlatacağım, buyrun. 2) Öncelikle belirteyim, zincirde kullandığım “toptancı-perakendeci” analojisi, Anna Coulling’in “Volume Price Analysis” kitabından alıntıdır. Bu kitabı tavsiye ederim. Price Action ve Hacim ilişkisini “market-maker”, yani “akıllı para” tarafından harika bir şekilde anlatıyor.
May 18, 2022 8 tweets 2 min read
1) Bir de BTC analiziyle, Kripto tarafındaki genel manzaraya kendi bakış açımla bakayım. Bitcoin'i haftalık grafikte aşağıdaki şekilde takip ediyorum. Devasa bir takozun dibi, tarihi 29k-30k talep bölgesi ve aşağıdan gelen sağlam bir trend. ANCAK Image 2) BTC'deki bu bölgeler kripto piyasası için çok önemli kırılım bölgeleri. Belki de kripto piyasasının yakın 1 yıllık macerasını başlatacak yerler. Buradan bullish bir senaryo da çıkarmak mümkün, bearish bir senaryo da. Peki benim fikrim nedir?
May 18, 2022 5 tweets 2 min read
1) Endeks ile ilgili ne düşünüyorum? Planım nedir? Teknik görüşüm nedir ondan bahsedeyim.

Öncelikle endeksi takip ettiğim teknik çizim aşağıdaki gibi. Rusya - Ukrayna savaşındaki çöküşün hemen ertesi başlayan ralli, yükselen trendin kırılımıyla bitti. Image 2) Şimdilerde uzun süredir kırmızı bir düşen kanal içerisinde ilerliyor fiyat. Ben düşüşün bir süre daha devam etme ihtimalini, yükselişin başlama ihtimalinden daha yüksek görüyorum.
May 18, 2022 8 tweets 2 min read
1) Dostlarım, herkese merhaba. Bir süredir yoktum, tatil sonrası işler güçler, yoluna sokulması gereken bir iki mevzu derken, bugün döndüm. Pozisyonlarımı ve endeksle ilgili görüşlerimi derleyip toparlayıcı bir zincir yapayım, takip edenler için. Başlıyorum. 2) Öncelikle pozisyonlarımı paylaşayım. VIOP'ta hiç pozisyonum yok. Bir Arçelik denemesi yapmıştım, zarar veya kazanç olmadı, kafa kafaya kapattım takip edemiyorum diye. SPOT tarafında ise biliyorsunuz geçen Cuma bir portföy yapmıştım: OSTIM, OLMK, GOLTS, ULUSE.
Dec 5, 2021 18 tweets 4 min read
1) Şimdi, herkesin gidişatını merak ettiği ve kesintisiz 7 haftadır yükselen endeksimizle ilgili konuşalım biraz. Öncelikle, benim ve muhtemelen herkesin takip ettiği ana yükseliş kanalı şu yukarıdaki yeşil kanal. Bu grafik haftalık. İnceleyiniz: 2) 2) Dikkat ettiyseniz, kanal içerisindeki yükselişlerin hemen hemen hepsi agresif ve üst üste yeşil haftalık mumlarla gerçekleşmiş. Ancak son yükselişin mumları oldukça KARARLI ve İVMELİ.
Dec 5, 2021 4 tweets 2 min read
1) #BTCUSDT - Günlük

Kripto piyasasında tek tük fırsatlar hariç, şu an LONG olmak için hiçbir sebep yok. Bitcoin'in günlük grafiği yukarıdaki gibi. Diğer tweetlerde fikrimi detaylandırıyorum -> 2) Grafikte görebileceğiniz gibi, evet, aşağıda hem 200 günlük ortalama, hem fibo 0.76 var. Üstelik dünkü altı uzun gölgeli yüksek hacimli mum, satıcıların son eforu olabilir ve dolayısıyla stopping volume candle olarak çalışabilir. Ancak, iki BÜYÜK sıkıntı var:
Nov 29, 2021 18 tweets 6 min read
1) Herkese merhaba. Yeni hafta için stratejimi az çok kafamda netleştirdim. Biliyorsunuz geçen haftadan, GUBRF ve HEKTS hariç tüm kağıtları sattım. Bu ikisinin grafikleri iyi olduğu için tutuyorum. Başlayan hafta için de, belirsizliklerin fazla olduğunu düşünüyorum, konuşalım. 2) Endeksin takip ettiğim çok basit bir trend grafiği var. Sanırım herkesin ekranında vardır bu kanal. En tepeye 100 puan filan var ancak benzin bitmiş gibi, Cuma günkü mum hacmiyle birlikte iyi bir düşüş mumu. Ancak direkt olarak düşüş başlar mı emin değilim.
Nov 26, 2021 18 tweets 5 min read
1) Herkese merhaba. Aşağıda #XAUUSD'nin günlük olarak çıplak grafiğini görebilirsiniz. Şöyle adım adım, açıklamalı bir analiz yapalım, bu sefer çok uzun tutmayacağım, eskisi gibi detaylı bir "açıklamalı analiz" olmayacak, ancak yine de pası tozu atmamız açısından iyi olacaktır. Image 2) Şimdi, yukarıdaki günlük grafiğe iyice bakın, en başından en sonunda dalgalara bir göz gezdirin, önce nereden nereye düşmüş, nereden dönmüş bir bakın, analize başlamadan önce temiz ve çıplak grafikle bir süre zaman geçirin.
Nov 23, 2021 13 tweets 2 min read
1) Dostlarım, Ekim'den itibaren hepimiz iyi kötü rallinin içerisindeydik. Atölye'de mesajlaştığım bir çok kişi kasasını 2'ye 3'e katladığını söylüyor. Bu çok sevindirici. Ancak bir yandan da, ne yazık ki ülkedeki devalüasyona karşı savaşıyoruz. 2) Kazançlarınızı dolar bazlı hesapladığınızda ya kafa kafaya ya da düşük kazançlar elde etmiş oluyorsunuz. Bu pek tabi üzücü ancak beni yakın takip ediyorsanız, buna karşı az çok önlem almışsınızdır diye düşünüyorum. Biraz bununla ilgili gevezelik yapalım
Oct 4, 2021 19 tweets 3 min read
1) Ağlamayı alışkanlık haline getirmiş ancak neden ağladığını bir türlü bilmeyen insanların ülkesi Türkiye. Haliyle, Türkiyenin wanna-be Trader'ı da sürekli ağlıyor, ancak niye ağlıyor kimse bilmiyor. Bunu konuşalım. 2) Bugünkü düşüşten sonra iyice emin oldum, çoğu kişi sırf bir gürültüye eşlik edebilmek için, eksi bakiyeyi ve kendi sorununu (onunla yüzleşemediği için) kalabalıkla normalleştirmek için, sorumluluğunu pasifize etmek için ağlıyor.
Oct 3, 2021 21 tweets 4 min read
1) Dostlar selam. Uzun zamandır bir endeks analizi yapmıyordum. Bu ortamda endeks analizi yapmak mayınlı tarlada yürümek gibi bir şey, ancak çizgimizi bozmayalım, iyi günde burada olan, kötü günde ortadan kaybolan höstad tayfadan olmayalım, gördüğümüzü yazalım. Başlıyorum. 2) Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim, endeks ile ilgili olumluyum. Evet yurt dışı sıkıntılı, market yapısı bearish. Özellikle SP500'de sorunlu ancak ben yabancı endekslerin baskısına ve bozulma ihtimaline rağmen, genel olarak olumlu ayrışma ihtimalimizin olduğunu düşünüyorum.
Sep 25, 2021 11 tweets 6 min read
1) Hafta sonu bomboş bir şekilde Twitter'da, Feysbuk'ta, Instagram'da zaman mı geçiriyorsunuz, yoksa oturup ders mi çalışıyorsunuz? 2 sene içinde dönüşeceğiniz kişi, bu soruya verdiğiniz cevaba göre değişecek. Buyrun, sitemizden ücretsiz ders paylaşımları, zincire başlayalım. 2) Önce mumlarla başlayalım. Mumlar, Price Action hikayesinin EN TEMEL ÖĞESİDİR. Piyasayı okumak için onun dilini öğrenmelisiniz. Onun dili de MUMLARDIR.

Mumlara Giriş Ders 1: bit.ly/3zHxx75
Mumlara Giriş Ders 2: bit.ly/3EMHW5f

Tıklayınız.
Aug 16, 2021 24 tweets 4 min read
1) Herkese selam. Uzun zamandır bilgilendirici zincirlere ara vermiştim, İşler biraz karışıktı bu tarafta. Şimdilerde normale döndük, tren rayına girdi. O zaman başlayalım. Bugünkü konumuz: “analysis paralysis”.

Yani, “fazla kurcalama, bozarsın”.

Hadi bakalım, buyursunlar. 2) Analysis Paralysis, sadece teknik analiz değil, analiz gerektiren her türlü konu başlığında sıkça görebileceğiniz bir terim. Türkçesi: “analiz felci”. Basitçe: karar verme mekanizmasının, normalin de üstünde aşırı GİRDİ ile bir şekilde paralize olması, felç geçirmesi demek.
Aug 16, 2021 11 tweets 2 min read
1) Herkese günaydın. Endeks yorumuna geçmeden önce bir iki kelam edeyim. Dikkat ediyorsanız, burada hafta içi çok fazla analiz paylaşmak istemiyorum çünkü zaten yolunda ve gayet iyi giden bir endekse ve hisselere bazen hepimiz fazla analiz kasarak engel bulmaya çalışıyoruz. 2) Bazılarınız biliyordur buna "analysis paralysis" diyorlar. Türkçesi "analiz felci". Siz çizdikçe ve analiz kastıkça grafik üzerinde daha önce görmediğiniz ve görmemenizin hayrına olduğu bazı gereksiz detayları görüyor ve fiyata engel çıkartıyorsunuz.
Aug 14, 2021 7 tweets 3 min read
1) Dostlarım selam. Hafta sonu okumalarınız için size sitemizden bir kaç eski yazı bırakıyorum. Aileye yeni dahil olduysanız mutlaka okuyun.

Bir sürü trade tarzından sonra son ve kazançlı durak, Swing Trade. Peki:

-Neden Swing Trader Oldum?

Tıklayın:

borsaninizinden.com/neden-swing-tr… 2) Piyasaya şanslı bir zamanda dahil olan her 10 trader'ın neredeyse 8'i, Boom&Bust trader dediğimiz ve sonu hüsran olan tarza dahil oluyor.

Siz Boom&Bust trader olabilir misiniz? Nedir bu, nasıl kaçınılır?

Bu yazı çok önemli. Tıklayın:

borsaninizinden.com/kac-tip-trader…
Jun 19, 2021 28 tweets 5 min read
1) Dostlar, borsa endeksimizle ilgili biraz sohbet edelim. Aylık grafiklerle başlayıp haftalıklara bakacağız. Tabi, henüz AY kapanmadığı için, anything can happen. Ancak Haziran'ın mumu şu seviyeden veya daha aşağıda kaparsa, manzara pek hoş değil. Sırayla paylaşmaya başlıyorum. 2) Şimdi size 4 adet AYLIK endeks grafiği paylaşacağım, hepsini sırayla. Bu grafik, 2008 krizini de içine alan ve yıllardır devam eden bir yükselen trend grafiği. Tepede 3 adet tertemiz temas var. Aşağıda da bolca temas mevcut. İyice inceleyiniz:
Jun 13, 2021 15 tweets 4 min read
1) Dostlar, uzun zamandır endeks konuşmuyoruz. Buralarda olanlarla biraz endeks konuşalım, ne durumdayız genel bir yorum yapalım, bir de yeni hafta ve sonrası için yol haritamı paylaşayım istiyorum. Başlıyorum, izninizle. 2) İki hafta önce biliyorsunuz, endekste zayıf da olsa bir harami oluşmuştu. Yarım kasa portföy yapacakken, araya tatil girdi, riski azaltmak adına yeni portföy yapmadım, elimdeki VIOP kontratlarını da yarı büyüklüğe indirdim.
Jun 12, 2021 22 tweets 4 min read
1) Dostlar herkese merhaba. Bugün, muhtemelen daha önce Twitter Borsa camiasında kimsenin yapmadığı bir şey yapacağım ve bunu gelenekselleştireceğim. 6 aylık zaman dilimlerinde kar-zarar tablomu direkt aracı kurum ekranlarından paylaşacağım ve bunu her 6 ayda bir tekrarlayacağım. 2) İsteyene detaylı rapor şeklinde de göndereceğim. Kar veya zarar fark etmez, tüm performansımı sizlerle paylaşacağım. Bunu neden yapıyorum? Neden eskiden yapmıyordum da artık yapıyorum?

Biraz bundan bahsedeyim ve sonra detaylara girelim.