Borsanın İzinden Profile picture
Bu hesap hayalinizdeki borsa hesabı olmayabilir. Evet, borsadan konuşuyoruz. ama sadece borsadan değil.
s̴o̴r̴g̴u̴l̴a̴T̴R̴🇹🇷 Profile picture nnoobtrader Profile picture Easting_Northing_Elevation Profile picture Fevzi.ç Profile picture VayAtaklarabaK Profile picture 5 added to My Authors
4 Jul 20
1) Evet dostlar, ilk yazıdan hemen sonra Position Trade yazısının ikincisi soruluyordu. Ben de arayı açmadan, ekmek hala sıcakken ikincisini yazmak istedim. Hazırsanız başlıyorum, üşenmeyenler için RT ve FAV, ulaştığımız kişi sayısını arttırır. Beni de sevindirir. Teşekkürler.
2) Şimdi, eğer Position Trade’i ilk defa duyuyorsanız, öncelikle şu yazıya bir tıklayın ve baştan sona okuyun. Burada bu trade tarzı temel olarak nedir, nasıl yapılır, ne amaçlanır anlatmaya çalıştım. Bu yazıdan önce, o yazı okunmalı: borsaninizinden.com/nedir-bu-posit…
3) Evet, okuyup geldiğinizi veya ilk yazıyı zaten hali hazırda okuduğunuzu varsayarak devam ediyorum. Bu yazıda size biraz Position Trade stratejilerinden bahsetmek istiyorum. Yani, uzun vade yatırım yapacağınız kağıdı hangi teknik gerekçelerle portföye alacaksınız?
Read 23 tweets
6 Jun 20
1) Evet, arkadaşlar, 15-20 dakikanızı alacağım. Hayırlı bir iş için. Size kitap tanıtacağım. Hem de güzel alıntılarla. Başlayalım yavaştan. Sitede çok eksik kalan "kitap tavsiyeleri" kısmına da bir katkımız olur hem. Buyrun, kitabımız "Bir Borsa Spekülatörünün Anıları"
2) Kitap, muhtemelen yazılmış en eski borsa kitaplarından birisi. İlk baskısı 1923'te çıkmış. Aşağı yukarı 100 yıl önce. Yazarı Edvin Lefevre, ancak kitap borsa efsanesi Jesse Livermore'un ağzından kendi hayatını anlatıyor. Türkçe'ye çevirisini Şehnaz Tahir yapmış.
3) Öncelikle, Şehnaz Hanım'a @sehnaz_tahir bir teşekkür etmek istiyorum. Çeviri başlı başına zor bir işken, bu tarz yarı-teknik kitapları çevirmek çok zordur, çok fazla terim vardır. Çevirmen genelde kaybolur cümleler arasında. Ancak bu kitabın çevirisi tek kelimeyle mükemmel.
Read 19 tweets
1 Jun 20
1) Dostlar, hep diyorum ya size, eğer kolay yoldan para kazanmak istiyorsanız insanlara "zengin olma umudu" satın diye. İnanın ki doğru bildiğim şeylerin peşinden gitmesem, karakterim biraz bozulmaya müsait olsa, vicdanım, iyi niyetim olmasa, yapılacak o kadar çok şey var ki.
2) Burası borsa, para piyasası, çevrenize bir bakın. Her 5 bilinçli yatırımcının karşılığında 50 tane bilinçsiz yatırımcı var. 50'si de kolay para peşinde. Benim de ağzım laf yapıyor, bunlara en dandik şeyleri allaya pullaya satmak zor mu? Hiç değil.
3) Binlerce açık kaynak indikatör var piyasada, al birini, bir iki parametresini değiştir, "mükemmel indikatör" diye sat satabildiğine. Telegram grubu aç, sinyal sat, aylık 250-300'e üyelik sat. Aracı Kurumlarla bir ol, manipülasyon yap.
Read 9 tweets
24 May 20
1) Dostlar, herhangi bir mesleğe, herhangi bir hobiye, herhangi bir uğraşıya yıllarını vermiş, yağmurunu çamurunu yemiş, her türlü çukuruna düşmüş, tüm çıkmaz sokaklarına girmişler için en büyük zorluklardan biri, bu işe yeni başlayanların “gerçekten kopuk” hayalleridir.
2) Kariyerinize ömrünüzü vermiş, 10 yıl sonunda müdür olmuşsunuzdur. Yan masanıza yeni mezun biri alınmıştır. Yemekte hasbihal ederken, arkadaş, “seneye müdür olma amacım var” der. Bıyık altından gülersiniz. “tabi, neden olmasın” dersiniz ama, Allah bilir ya aslında ne dediğinizi
3) Şemsiye satmaya yeni başlayan girişimci, yağmurun altında, 10 yıldır şemsiye satan girişimciye “çok iyi satıyormuş bu meret, şimdi 5 kişi daha işe alıyorum, işi büyütüyorum” der. 10 yıldır şemsiye satan girişimcinin cevabı şu olur: “sen yine de bir de yazı gör.”
Read 28 tweets
19 May 20
1) Bu arada, aklımda başka bir 100.000 ile position trade stili yatırım yapma fikri dolaşıyor kaçtır. Position Trade, swing trade'in bir üstü, yani 1 aydan 6-7 aya kadar, hatta giderse daha fazla tutma. Yani ultra büyük dalga yakalama mevzusu.
2) Yani aslında, uzun vade değer yatırımcılığı tarzı temel rasyolarla yatırım yapmak değil, temettü yatırımcılığı hiç değil, yine teknik bazlı ama aylık oluşumları takip edip, parayı yatırıp, unutup, haftalık takiple değerlenmesini izlemek diyebilirim.
3) İster kızın, ister "haklısın" deyin ama, fikrim iyice sabitlendi: Bu ülkede şu konjonktürde, bu fakirleşmede, bu ekonomi yönetiminde uzun vade temettü yatırımcılığı hikaye geliyor bana. Doların 1 günde 30 kuruş arttığı ortamda, enflasyondan günaşırı dayak yediğin yerde olmaz.
Read 9 tweets
22 Apr 20
1) Dostlar, iyi akşamlar herkese. Bir süre ara verdiğimiz “açıklamalı hisse analiz” yazılarımıza, bugün #katmr ile geri dönüyoruz. Ricam şu: eğer bu yazılar işinize yarıyorsa, RT ve Like ile destek olun. Yaparsanız eyvallah, yapmazsanız canınız sağolsun. Başlıyorum.
2) Şimdi, bilen bilir, 10 yılımı verdikten sonra, her türlü indikatörü denedikten sonra, her türlü çıkmaz sokağa girdikten sonra, kendime en uygun tarzı Swing Trade’de buldum yaklaşık 4-5 senedir. Son 3-4 senedir de kazançlı bir sistem oturttum şükür.
3) Swing Trade nedir? Aşağıdaki yazıda paylaştım. Aşağıdaki yazıda ayrıca neden swing trader olduğumu da açık açık yazdım. Zincire başlamadan veya müsait bir zamanınızda okursanız, çok şey katacaktır: borsaninizinden.com/neden-swing-tr…
Read 45 tweets
22 Feb 20
1) Arkadaşlar, hani diyorum ya hep, fiyatlar belli kalıplar, belli döngüler içerisinde hareket eder, belli bir armonisi, belli bir ahengi vardır diye. Şimdi, grafikler gezerken, bu armonik hareketlere bir örnek myakaladım. Bunu sizlerle de eğitim amaçlı paylaşmak istiyorum.
2) ABCD formasyonunu biliyorsunuzdur. 3 tane tipi var. Bu zincirde örnekleriyle anlatacağım ilki ve en bilineni. Yani AB=CD formasyonu. Bu ne demek? Herhangi bir itki dalgasının, düzeltmesi bittikten sonraki ikinci dalgasının boyunun, ilk dalgayla aynı olma ihtimali yüksektir.
3) Bunu bir grafikle anlatayım. Aşağıda normal bir yükseliş döngüsü var. Toplam 4 ayaklı 3 dalga.

- A'dan B'ye bir itki dalgası (1. Dalga)
- B'den C'ye bir düzeltme dalgası
- C'den D'ye bir itki dalgası daha. (2. Dalga)
Read 21 tweets
21 Feb 20
1) Dostlar, hazır herkes far görmüş tavşan gibi endeksi izlerken, biraz gevezelik yapalım. Bayağıdır zincir yapmıyorduk, iyi gelir kanaatindeyim. Hem, gözlemlediğim kadarıyla, kafalarda bir kaç soru işareti, bir kaç yanlış anlaşılma var, onları temizleriz.
2) Şimdi, bilen biliyor, analizlerimin çoğunu haftalık yapar, kar da alacaksam, stop da olacaksam bu kararı haftalık grafikte vermeyi tercih ederim. Bunu şu ana kadar %100 yapamadım tabi ki, ara ara piyasanın paniğine kapılıp hafta içi, hatta seans içi işlem yaptığım da olmuştur.
3) Ancak yol haritam haftalıktır. Dünkü ve bu sabahki düşüşlerden sonra bir sürü DM geldi hocam ne yapalım, satalım mı, stop olalım mı vesaire diye. Öncelikle, en önemli şey şu. Eğer bu soruyu ben dahil başka herhangi birine soruyorsanız, daha gidecek yolunuz var demektir.
Read 19 tweets
7 Feb 20
1) Sabah, sevgili takipçim @KeremmCakin benimle harika bir video paylaştı. Video bir YouTube kanalından. Kanalın ismi Valuetainment. Value (değer) ile Entertainment (eğlence) kelimelerini birleştirmiş. Videonun başlığı "zenginler gün geçtikçe nasıl daha fazla zenginleşiyor?"
@KeremmCakin 2) Video İngilizce, İngilizceniz varsa, izlemeniz için linki aşağı bırakıyorum. Ayrıca kanala da üye olmayı unutmayın, çünkü son zamanlarda üye olduğum en değerli kanal gibi duruyor.
@KeremmCakin 3) Şimdi konumuza dönelim, video'da "neden zenginler gün geçtikçe daha zenginleşiyor, neden fakirle zengin arasındaki makas açılıyor?" sorusu sorulmuş ve cevaplar verilmiş. Video beni çok etkiledi ve not alarak izledim. Şimdi size, bu videodan aldığım notları paylaşmak istiyorum.
Read 29 tweets
12 Jan 20
1) Evet dostlar, #PETKM sıcağı sıcağına anketlerden birinci çıkmışken, onu bir ameliyat masasına yatıralım bakalım. Sizden tek ricam, bu kadar ücretsiz, karşılıksız, emek yoğun bir iş için, RT ve FAV konusunda destek olun ki ailemiz büyüsün. Başlıyorum.
2) Yeni takip edenler için şunu hatırlatma zaruri:

👉Onlarca indikatör, onlarca osilatör, onlarca atom fiziğinden yıllar sonra geldiğim noktada, olabilecek en SADE ve TEMİZ grafiklerle işlem yapıyorum. Herkese de bunu öneriyorum.

Alın size dünyanın en temiz #PETKM grafiği:
3) Bir hisseyi analiz etmeye başlamadan önce, şu tertemiz grafiğin mumlarına, mumların döndüğü noktalara ve dönüş alışkanlıklarına, dalga boylarına, en tepelerine, en diplerine, iyice bakıyorum. Mumlar, fiyatın dilidir. Onların dilini çözerseniz, sizle konuşurlar.
Read 30 tweets
29 Dec 19
1) Dostlar, işler, güçler, hastalıklar derken iyice tozlandık, iyice paslandık. Uzun zaman oldu, paylaşım yapamadım. Biraz temizlenelim, pası kiri atalım üstümüzden. Bir endeks yorumu yapmak istiyorum, zira endeksin dolaştığı bu bölgeler bence 106binden sonraki önemli bölgeler.
2) Önce alışılageldiği üzere, aşağıya tertemiz, bembeyaz, indikatörsüz, HO'suz, çizgisiz, sadece mumların olduğu bir haftalık endeks grafiği bırakıyorum. Şu grafiğe iyice bakın. Mumlara, en dip, en tepe noktalara, dönüşlere iyice göz gezdirin.
3) Unutmayın, hangi analiz olursa olsun mutlaka tertemiz bir grafikle başlamanızı öneririm. Sadece mumlar olacak. Üstünü adım adım öreceksiniz. Ama örgüye başlamadan önce mutlaka 1-2 dakika haftalık mum grafiğini iyice anlamaya çalışın.
Read 23 tweets
1 Dec 19
1) Arkadaşlar, başlıyorum. #VIOP derslerinin üçüncüsüyle karşınızdayım. Öncelikle klasikleşen çağrımı yapmak istiyorum. Bu derslerin altında ciddi emek var, daha fazla kişiye yayılması mutlu ediyor beni. Siz de destek olmak istiyorsanız lütfen RT ve FAV’ı esirgemeyin.
2) Ayrıca, derslerimizin tamamının bulunduğu sitemizde sabah 1 akşam 1 toz alma işini günlük rutininize eklerseniz çok mutlu olurum, en azından site için cebimden ekstra masraf ödememiş oluyorum. Şu ana kadar vermiş olduğunuz tüm destekler için çok teşekkürler. Evet, başlıyorum.
3) Bildiğiniz gibi, #VIOP Ders 1’de VIOP’a şöyle bir giriş yapmış, kabasını almıştık. Nedir, ne zaman kuruldu, ne amaçla kullanılıyor, işleyiş mantığı, sözleşmeler vesaire. Eğer okumadıysanız lütfen önce Ders 1’i okuyun: borsaninizinden.com/viopa-giris-de…
Read 28 tweets
18 Oct 19
1) Evet dostlar, şu sabah sizlere söz verdiğim adım adım açıklamalı #THYAO analizine başlıyorum. Herkes buralarda mı? Buralarda olanlardan bir RT ve FAV alabilir miyim? Üşenenlerin canı sağolsun, başlıyorum :)
2) Şimdi, tabi ki, her zaman olduğu gibi dünyanın en temiz grafiğiyle başlıyoruz. Hiç bir indikatör yok. Hiç bir osilatör yok. Hiç bir HO yok, hiç bir çizgi yok. Sadece fiyat. Yani sadece MUMLAR. Hadi, bir yandan siz de açın, bekliyorum. Beraber ilerleyelim.
3) Grafik haftalık. Beni biliyorsunuz, tüm analizlerimi haftalık grafiklerle yaparım. Sadece kritik yerlerde günlüğe geçerim. Günlük altı ise KESİNLİKLE bakmam. Nedenini niçinini çok anlattım. Tekrar anlatmayacağım. Onun yerine, grafiği açınca neler yapıyorum sırayla anlatayım.
Read 22 tweets
11 Oct 19
1) Dostlar, yavaştan şu geçen bahsettiğim #JANTS ve #ISFIN zincirine başlıyorum. Buralardaysanız FAV ve RT'nizi alırım. Yapmazsanız da canınız sağolsun. Ön hazırlık yapmadan, aklıma ne gelirse dan dun yazacağım bir zincir olacak, sürç-i lisan edersem affola şimdiden.
2) Biliyorsunuz, 2 gün önce şu aşağıdaki tweet'i paylaşmıştım. Resimde bir arkadaşımla Whatsapp diyaloğum var. Diyalogta bir gün öncenin akşamında #ISFIN ve #JANTS tüyosu veriyorum, sonra seans içinde de, kağıtlar yükselince arkadaşa soruyorum almış mıydın diye vesaire.
3) Aşağıda da bu tweetten sonra aynı gün hatta saatler içerisinde bana gelen mesajlar ve mentionların bir kısmı var. İnanın bunun 3 katı kadar geldi ama üzerinden 100 mesaj geçtiği için DM'de bulamadım. Bir göz gezdirin.
Read 18 tweets
21 Aug 19
1) Hiç bir sistem kusursuz değildir. Benim sisteminin de en büyük handikapı, kapanışı beklediğim için bu tarz gün içi ciddi düşüşlerde hantal kalması. #kozaa bugün yüzde 9’a yakın düştü. Yüzde 35’i geçen karım 30’un altına geriledi.
2) Şimdi çoğunuz “Hocam bu handikapın önüne geçmek için şöyle mi yapsan, böyle mi yapsan” diye aklından geçirecek, belki de yazacak. Ancak aklınızdan çıkarmayın, 10 yıl içerisinde geldiğim nokta bu. O tarafı düzeltince diğer taraf elinde kalıyor. Zaten düzeltmeye de gerek yok.
3) Hatta şimdi gördüm bir arkadaş yazmış “iz süren stop koysak” diye. Bu benim de aklıma yollar önce geldi ve denedim. Bu sefer de stopları gölgelerle patlatıp yola devam ediyor kağıt. Yani hepsini düşündüm. Sonra Ne oldu biliyor musunuz?
Read 6 tweets
18 Jul 19
1) Arkadaşlar, selamlar. Hareketli Ortalamalar konusunun birinci ve ikinci dersinden sonra, üçüncü dersiyle beraberiz. Bu ders, ilk iki dersten çok çok daha önemli, çünkü teoriden ziyade pratiği anlatacağım sizlere. RT ve FAV ve TOZ desteği bekliyorum, lütfen üşenmeyin.
2) İlk iki ders ile temelimizi attık, nasıl hesaplanır, çeşitli hareketli ortalamaların farkları nelerdir, ne amaçla kullanılır vs. Şimdi biraz sahaya inme zamanı. Size bu zincirde ben HO’yu nasıl kullanıyorum, kendi sistemime nasıl entegre ettim onu anlatacağım.
3) Öncelikle, şunun altını çizeyim tekrar. Ben bir Swing Trader olarak, 50-100 ve 200’lük BASİT ORTALAMA kullanıyorum. Başka hiç bir hareketli ortalama KULLANMIYORUM. Ancak piyasadaki tek doğru tabi ki bu değil, bunu unutmayın.
Read 28 tweets