efecan vatansever Profile picture
Kafama göre
G Profile picture ✨ Eda ✨ Profile picture burak.celik Profile picture VayAtaklarabaK Profile picture Chrononaut Profile picture 29 added to My Authors
8 May
1) Herkese selamlar, #viop101'in 3. bölümü ile devam ediyoruz. Konu margin, takas, başlangıç teminatı fiyatının değişmesinin etkileri gibi çerez konular. Tabi yine de önemliler. Sonuçta oyunun kurallarını bilmeden o oyunda başarılı olamazsınız.

2) Viop'ta x konratında işlem yapabilmeniz için sizden istenen bir ücret vardır. Buna teminat (margin) denir. Amaç yapılan işlemlerden dolayı zarar oluşması ihtimaline karşı, karşı tarafta bulunan kişi veya kurumu güvenceye almaktır. Depozito gibi düşünebilirsiniz.
3)Bu teminat çeşitlerini 3'e ayırıyoruz:
-Başlangıç Teminatı (initial margin)
-Sürdürme Teminatı (maintenance margin)
-Teminat tamamlama çağrısı (margin call)

Daha kolay anlaşılabilmesi için örnek üzerinden gidelim.
Read 20 tweets
7 May
1)Uzun zamandır paylaşım yapmıyordum, pası kiri biraz atalım. Bugünkü konu "Volatility Contraction Pattern" Toparlanma/güç toplama/konsolidayson evresi de diyebiliriz. Konunun anlatımı Mark Minervini-Trade Like a Stock Market Wizard adlı kitapta da geçmektedir. Tabi piyasada bunu
2)kendi keşfetmiş gibi sunanlar da var. Adına sin diyorlar galiba arapça harfe benzediği için :) Neyse.

-Kitaptaki gibi değil kendi yorumumu katarak anlatacağım o yüzden kitaptakine de sonradan göz atın.
3) Fiyatın hızlı bir yükseliş yaptıktan sonra dinlenme sürecidir. Darvas'ın kutusunun yükselen üçgene benzeyen şekli de diyebiliriz. Oluşum aşamaları da hemen hemen aynıdır.
Setup:
-Yükseliş aşaması
-Toparlanma süreci
-Toparlanma sonrası yükseliş
şeklinde olmaktadır.
Read 9 tweets
30 Mar
1) Kimseye muhtaç kalmadan öğrenmeniz için kaynaklar

Formasyon, trend gibi temel kavramlar için:
-@Anil_Ozeksi'nin Kazanma sanatı adlı kitabı veya sitesi teknikanalizsanati.com/teknikanalizsi…

-Thomas N. Bulkowski'nin kitapları ve sitesi thepatternsite.com
2)Mum formasyonları:
-Fred Tam: The Power of Japanese Candlestick Charts

-Steve Nison: Japanese candlestick charting techniques(Mumları dünyaya tanıtan ve kitap haline gitiren ilk kişi) ve diğer kitapları

-@borsaninizinden :borsaninizinden.com/category/mumla…

-Thomas Bulkowski tekrardan
3)Rsi:

-Welles Wilder: New Concepts in Technical Trading Systems

@kivancozbilgic'in youtube videosu:

Bollinger bantları:
-John Bollinger: Bollinger bantları

Tekrardan @kivancozbilgic(youtube hesabında başka indikatörler de var)
Read 19 tweets
25 Jan
1) Herkese iyi akşamlar, piyasada son zamanlar hava parçalı bulutlu olarak devam ediyor. Aynı hareketleri Ağustos ayında da yaşamıştık. O zaman yaptığım gibi tekrardan ayrıntılı olarak #endeks analizi yapmak istedim.

Aşağıdaki grafikte işaretli alanları dikkatlice inceleyelim.
2) Ağustos ayındaki düşüş başlamadan önce aşağıdaki floodda Trend Çizgilerinin birden fazla test edilmesi durumunda zayıfladıklarını anlatmıştım. Aynı durum şimdiki trend için de geçerli.
Artık fiyat trende değdikçe yukarı gidecek gücü toplayamıyor.
3) Ağustos ayındaki grafiğe saatlik grafik üzerindeki benzerlikleri.
-Trend son günlerindeki ilk sert düşüşün 0,618'ine geri yükselerek tepki vermiş.
-Fibonacciyi ters çevirdiğimizde buradan gelen düşüş de 0,618 de son bulmuş.
Read 15 tweets
9 Jan
1) Selamlar dostlar, bugün #viop101 serisinin 2. bölümüne geçiyoruz. Bu bölüme geçmeden önce serinin ilk bölümünü okumadıysanız eğer ilk önce onu okuyup sonra bu bölüme geçmenizi tavsiye ederim. Bağlantıyı aşağıya bırakıyorum.

2) Günlük uzlaşma fiyatı, vadeli tarafa yeni geçenlerin genellikle karıştırdığı ve öğrendikten sonra da çok hoşuna gitmeyen konulardan biridir.
Nedeni spot piyasada zarar edince, ben satmadıkça zarar yoktur şeklindeki düşüncenin bu piyasada işe yaramamasından kaynaklanmaktadır.
3) Piyasa her gün kapanışında yanınıza uğrar ve o gün ne kadar kâr veya zarar ettiğinizi sorar. Kâr ettiyseniz çıkarıp cebinden, edilen kârı size verip hesaplaşır; zarar ettiyseniz zarar kadar kendisine ödeme yapmanızı ister. Sonuçta yarına kim öle kim kala.
Read 25 tweets
2 Jan
1) Selamlar, uzun zamandır hazırlamayı düşündüğüm #viop101 serisinin ilk bölümüne bugün başlıyoruz. Birkaç ay sürecek bu seride sizlere genel tanımları, kaldıraç hesaplama ve ayarlamayı, nasıl hedge ve spekülasyon yapılacağını örneklerle elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.
2)Vadeli işlemler sözleşmesi, gelecekte belirli bir tarihte seçtiğiniz varlığı alacağınıza veya satacağınıza dair yaptığınız bir anlaşmadır.
Örnek: Pazartesi sabahı, Ocak vadeli Tekfen pay sözleşmesi alacağınızı varsayalım. Sözleşmenin fiyatı 16,80TL olsun.
3)Bu sözleşmeyi aldığınızda Piyasaya "Ocak vade sonu yani 31 Ocak günü seans bitiminde sözleşmede belirttiğim miktarda Tekfen'i o günkü fiyat ne olursa olsun 16,80TL'den almak istiyorum." demiş olacaksınız.
Sözleşme gereği piyasa, belirttiğiniz şartlara seve seve uyacaktır.
Read 20 tweets
19 Dec 20
1)Herkese selamlar, bugünkü konu "Trend Temelli Fibonacci(İmpulse-Extension)Nedir? Nasıl Kullanılır?

-Hep söylediğim gibi, Teknik Analiz Araçları ezbere kullanılmaz. En yüksek verimi alabilmek için seçilen aracın hangi parçalardan oluştuğunu, bu parçaların ne işe yaradığını ve
2) bu parçaları nasıl birbirleriyle birleştirileceğini bilmemiz gerekmektedir. Bir diğer deyişle elimize aldığımız nihai ürünü parçalarına ayırıp eksiksiz birleştirebilecek bilgiye sahip olmalıyız ki ne işe yaradığını ve nasıl kullanılacağına en iyi şekilde hakim olabilelim.
3) Fibonacci İmpulse'yi de aynı bu mantıkla masaya yatıracağız ve Retracement ile farklarını inceleyeceğiz. O halde lafı uzatmadan başlayalım.

-İmpulse'yi çizebilmek için ilk önce 3 farklı nokta belirlemeliyiz.
1. noktayı: A
2. noktayı: B
3. noktayı: C
olarak adlandıracağız.
Read 21 tweets
21 Nov 20
1)İyi akşamlar dostlar, bugünkü yazı "Bu hafta yaptığım hatalar" ile ilgili. Burada hep kazandıklarımı veya teknik analiz araçları kullanımıyla ilgili yazılar paylaşmam çok doğru olmaz. Sonuçta teknik analiz sistemimizi sistem yapan, yapılan hatalara karşı çıkarılan derslerdir.
2) Hatalarımı daha iyi saptayabilmek için son yaptığım paylaşımlar üzerinden gidelim.
Piyasadan çok güzel bir zamanda çıkış yapmıştım ve tekrardan girmek için fırsat kolluyordum.

3) Sonraki paylaşımımda nerelerden giriş yapacağımı ve stop olacağımı paylaşmıştım.
Read 27 tweets
18 Nov 20
1) Piyasaya ilk giriş yaptığımız zaman hepimizin sorduğu ilk soru büyük ihtimalle bu fiyat neden çıktı veya neden düştüğüdür.
-Başlarda bu konuya çok kafa yormuştum. Haber gelince haber geldiği için bu hareket oldu, haberi önceden duyanlar fiyatladı, beklentiyi aldı gibi gibi
2) birçok senaryo ortaya çıkıyor. Oysa bu haberlere önceden ulaşamayacağımız gibi her haberi alıp piyasanın hareket şekline de uyduramayız. Bazı haberleri tanıdıklarım olduğu için ulaşabilsem de çoğu haber veya kap açıklaması bile fiyata her zaman etki etmiyor.
3) Örneğin şu grafiğe baktığınızda gördüğünüz şey nedir?
Trend kırılmış ve düşüş gelmiş dimi?
geçmişe dönük çizim yapınca hanginiz bu tarihi açıp hangi haber gelmiş diye bakıyor? muhtemelen çoğumuz bakmıyor.
Read 6 tweets
12 Nov 20
1) Böyle bir aksiyon alınacağı zaman saatlik veya günlük grafik üzerinden trendi belirlemek gerekiyor.
Trendi belirledikten sonra en son oluşan hareketin başlangıcı bulunup fibo çizilmeli.
Sonrasında kısa zaman dilimlerine geçip, kısa vadeli trade edilebilir fibolar bulunmalı. Image
2) Tepkiyi almak için işlem yapılmış. 0,382 üstüne atılınca alınmış. Bu işlem yapıldığında 0,382 değeri stop kabul edilir. Bu süreçteki 4 mum yukarı gidememiş. İşaretli mum gelince stop olunur. Image
3) Büyük resimdeki fibo ve trend hep ekranda olmalı. Tüm alım satım işlemlerinde ana tablo kabul edilmeli.
Yani 0,618 ve Trend çizgisi aralığı en güvenli alım yeri.
İsteğe bağlı olarak bunlara değince veya onay almak için düşen kırılımı beklenir. Düşen kırılır ise sonraki aşamaya Image
Read 5 tweets
7 Nov 20
1) Herkese selamlar, uzun zamandır paylaşım yapmıyordum.
"Hareketli ortalama kullanımı ve hangi ortalamaya hangi anlamları yüklüyorum" konusu ile az da olsa suskunluğumu bozmak istedim.
2) Bildiğiniz üzere teknik analizde çok fazla sayıda farklı enstrüman bulunmakta ama paylaşımlarımda genelde hep belirli konularda fikirlerimi yazıyorum. Bunun nedeni, bakış açımın "her şeyi bil ama belli konularda uzmanlaş" olmasından kaynaklanıyor.
3) Hareketli ortalamalar da üzerinde çok fazla kafa yorduğum, binlerce deneme yanılma yaptığım hatta en çok kafa yorduğum enstrümanlardan biri. Çok kolay olmasına rağmen.
Bunun nedeni onlarca farklı Hareketli Ortalama türünün olması ve pozitif tam sayılarının hepsini kapsadığı
Read 24 tweets
11 Oct 20
1) İyi akşamlar dostlar, bildiğiniz üzere uzun zamandır Scalp Trading ile uğraşıyorum. Bu süreçte yaptığım doğruları, yanlışları, yapma nedenimi, kısacası edindiğim tecrübeleri paylaşacağım. Böylelikle neden Scalp Tradingi herkese önerdiğimi de anlamış olacaksınız.
2) Çoğu kişi Scalp Trading'e kumar gözüyle bakıyor. Bu gözle baktıklarından ve nerede bu tarz işlemin yapılıp yapılamayacağını bilemedikleri için de haliyle başarısız oluyorlar.
Bunların hepsine değineceğim ama ilk olarak Neden Scalp Trading Yapmalıyız? ile başlayalım.
3) Amacımız Piyasayı daha hızlı bir şekilde öğrenmek.

5dk-20dk-60dk gibi dakikalık grafiklere bakarak Günlük ve Haftalık grafikte göreceğiniz mum hareketleri, formasyonlar, trend gibi daha birçok oluşuma gün içinde defalarca maruz kalıyorsunuz.
Read 22 tweets
6 Sep 20
1) Herkese selamlar,
Bu yazı serisi, neden Grafik-Mum-Harmonik Formasyonları kullanmadığım hakkında olacak. Çoğu kişi formasyonları kullanmadığımı duyunca şaşırıyorlar ki haklılar. Çünkü çoğu Teknik Analiz kitabında ve eğitim videolarında bu formasyonlar anlatılıyor.
2) Çalışıp çalışmamaları bir tarafa benim kullanmama nedenim bu işi basit tutmamdan kaynaklı.
-Zaten Grafik formasyonu dediğiniz şeyin temeli destek-direnç
-Mum formasyonunun temeli mum açılış ve kapanış değeri
-Harmonik formasyonların da temeli aşık olduğum Fibonacci'dir.
3) Haliyle temeli iyi oturtmuş biri farklı farklı formasyonları öğrenme uğraşına girmez. Uğraşa girmez dememin sebebi çoğunuzun bildiğinden çok daha fazla sayıda formasyon olmasından kaynaklı. Bazılarını da burada paylaşacağım.

İlk önce Grafik Formasyonlarından başlayalım.
Read 17 tweets
22 Aug 20
1) Viop'u anlatmışken Açığa satış işlemini ve viop işlemlerinden farkını anlatmazsam olmaz. Çoğu kişi açığa satışı çok kavrayamamış anladığım kadarıyla. Oturmayan tahtaları düzeltmeye çalışıyım o zaman.
2) Açığa satış aynı viop'ta yaptığınız short(kısa) pozisyona benzer. Her ikisinde de o varlığın düşüceğini ön görüp bu düşüşten para kazanmaya çalışmaktır.
Ama çok önemli bir farkı var.
Viop'ta yaptığınız işlemlerde kullandığınız kontratlar(teminat) size ait olurken,
3) Açığa satış işleminde başka birinin elindeki varlığı ödünç alarak satmak işlemi gerçekleşir. Eee ödünç alınan şey de bir süre teslim edilir dimi? Buraya kadar hemfikirizdir ama yine de örnekle gidelim.
Diyelim ki altının düşeceğini düşünüyorsunuz. Elinizde de altın yok.
Read 18 tweets
21 Aug 20
1) Vadeli işlemler ve opsiyon piyasası yani Viop'u tanımanız için belli başlı konuları paylaşmak istiyorum. Çoğu kişi genelde kaldıraç olduğu için korkuyor ama içine bi girseniz spot piyasanın yüzüne bir daha bakmak istemeyeceğiniz kadar güzeldir.
2)Teknik iyi çalışır ve en önemlisi çift yönlü işlem yapma imkanı tanır. Yani düşüşten de para kazanabilir veya hedge amaçlı kullanılabilir.

Başlangıç için @borsaninizinden İbrahim abinin viop derslerini mutlaka okuyun. Orada yer almayanları anlatacağım.

3) -Uzlaşma şekilleri:
-Nakdi ve fiziki olarak ikiye ayrılmaktadır.
Nakdi uzlaşmada vade sonu işleminizi kapatmazsanız eğer kar/zarar ne ise piyasa kendiliğinden realize eder. işleminizi kapatır ve kar/zarar ne ise hesabınıza ekler.
örn. Döviz,emtia ve endeksler.
Read 30 tweets
12 Aug 20
1) Fibonacci değerleri ve trend çalışması
-Trend kırıldığı zaman trendin başlangıcı ve bitişine fibonacci çiz.
-0,382 ve 0,618 noktalarını takip et.
-Trend kırıldıkça fibonacci yönünü ters değiştir
#viop30
2) 0,382 destek olabilir ise giriş yeri ve biraz altı stop loss yapılır.
-0,382 kırılır ise 0,618'e kadar hareket etmesi beklenir.
-0,618'e kadar çekilme olur ise tekrardan giriş yapılır ve yine bu değerin biraz altı stop loss yapılır.
3) Grafik saatlik dikkat edin. Dip noktası cuma günü. Yani düşen trend kırıldıktan sonra tekrardan fiboyu ters çevirdim.
-Trend kırılmadıkça 0,618'e kadar fiyatın gitmesi beklenir.
-Kırılır ise tekrardan fibo yönü değiştirilmelidir.
Read 14 tweets
3 Aug 20
1) Herkese selamlar, daha önce trend,destek ve dirençlerin hangi koşullarda güçlendiğini konuşmuştuk. Bu sefer hangi koşullarda zayıfladıklarını konuşacağız.
Birden fazla test edilen trend,destek ve direnç çizgilerine neden güvenmemeliyiz?
2) Daha iyi anlaşılması için ilk önce alegorik anlatımını yapıp ardından örneklere geçeceğim. Başlayalım...

-İlk önce piyasada destek diye tanımladığımız kavramı cam zemin olarak düşünün. Fiyat yerine destek üzerinden sizin yürümeniz gerekiyor yani cam zeminde.
3) -Tabi ki ilk önce camın sağlamlığını test etmek gerekiyor üzerinde yürüyebilmeniz için. Testi yapmak için de bir ayağınız sağlam zemine basarken ellerinizle bir yerlere tutunuyorsunuz. Diğer ayağınız ile de cam zemine sert şekilde cama basıp ne olduğuna bakıyorsunuz.
Read 24 tweets
30 Jul 20
1) Herkese selamlar, sabah bahsettiğim gibi #indes ve #bimas hisselerinin açıklamalı hisse analizini yapacağım. Bu sefer neden alıp sattığımı değil, neden alım listeme girmelerine rağmen almamamla ilgili. Kulağa biraz garip geliyor olabilir ama bu kısmına çok takılmayın.
2) Öncelikle #indes grafiğini geçmişe alarak nerede listeme girdiğini ve nerede işlem yapmayı planladığımı anlatıyım.
Her zamanki gibi temiz grafiği ekrana alıyoruz. Mum dizilimlerinin bize ne anlatmaya çalıştığını anlayama çalışıyoruz. Benim gözüme ilk çarpan şey şuydu: Image
3)
-Mumların 3 aydır yatay olarak ilerlediği
-Yeşil ve kırmızı okların olduğu yerdeki uzun iğneler
-Sonrasında gelen hacimli mum ile yeni zirveye gitmesi

Yani tipik bir yatay kanal oluşumu var grafikte
Peki bu oluşuma neden olan şeyler ne?
Bulmak için biraz karalamalıyız. Image
Read 24 tweets
28 Jul 20
1) Sabah attığım grafiğin güncel hali.

Ankette çoğu kişi yönü bilmesine rağmen bugünü ciddi zararlar ederek kapattı büyük ihtimal.
Gelin inceleyelim bakalım.
Neleri yanlış yapmışsınız?
Bu durumu değiştirmek için neler yapılabilirmiş? Image
2) Piyasa düşeceğim diye sinyal çaktığı halde düşüşe yakalanılmasının sebepleri şunlar:
-Boğa trendinin cazibesi ve boğa trendinin uzun zamandır devam etmesinin verdiği güven. Bu yüzden düşüş gelse bile geri toparlayacağını sanıyorsunuz.
3 -Hisse alımı yaparken dikkat ettiğiniz çizgi, onay vs. ye verdiğiniz önemi çıkış yapmak için vermiyorsunuz.
-Viop piyasasını bilmediğiniz için short açılacak yeri ve zamanı kavrayamıyorsunuz çünkü tecrübeniz yok.
-Bu yüzden boğa piyasası harici bir piyasa olunca donup kalınıyor
Read 17 tweets
19 Jul 20
1) Borsada 400 adet hisse var ama hepsinde işlem yapabilir miyiz? Temelle ilgilenmiyorsak Teknikle nasıl filtreleyebiliriz? gibi çokça soru geldi. Filtreleme yaparken neleri dikkate aldığımı paylaşacağım. Umarım faydası olur.
2) Günlük 10 Milyon TL'den fazla hacim yapması.
Tradingview'dan bakanlar hacim ile fiyatı çarpınca günlük hacimi bulabilirken Matriks üzerinden bakanların fiyat ile çarpmasına gerek yok, anlık TL hacmi veriyor. İşlem yapmamamın nedeni anlık alıcı ve satıcı bulmanın zor olması.
3) Yıllar içinde istikrarlı olarak yukarı yönlü trend oluşumu yapamayanları eliyorum.
- Örnek haftalık grafik olup yıllarca kendine trend oluşturamayıp yataya sarmış. Yaptığı yükselişler de hızlı bir şekilde son bulmuş. Elendi.
Read 18 tweets
11 Jul 20
1) İyi akşamlar dostlar, bugünkü konumuz Hareketli Ortalama sıkışmaları ve ardından gelen Breakout.
Bu sefer vitesi arttırdım, anlatmak yerine kısa kısa ekran kayıtları ile oluşumları gözlemleyeceğiz.

Dikkat edilmesi gerekenler:
-8,50,100,200 SMA
-Fibo 382,618,786 değeri
-Trend
2) İlk örnek #Bizim
-Kare içindeki Hareketli Ortalamaların fiyatı nasıl sıkıştırdığını dikkatlice izleyin. Amacımız bu sıkışmaları bulup kırıldığında Trene atlayabilmek.
-Rayda karşımıza çıkan Fibo ve Trendlere de dikkat ediyoruz tabi.
3) #froto
-Breakout sonrası fiyat pullback yaparak onay alırsa çok daha sağlıklı olur.
-382-618-786'ya dikkat.
-Böyle geniş alana yayılmış Ho'lara denk gelirseniz sıkışmanın olduğu yerde destek dirençlerde trade edebilirsiniz.
Read 11 tweets