Ernest Dorsz Profile picture
STOP nielegalnym przewozom
Aug 3, 2024 30 tweets 10 min read
Dobra, to wątek na szybko.
O co chodzi z zepsutymi procesorami Intela? Nie mam pojęcia. Podobno jest to kwestia utlenienia miedzianej metalizacji. Ale co to ma wspólnego z ALD? Czym w ogóle jest ALD?

Spieszę z wyjaśnieniami, bo sam temat jest ciekawy.
Image Wszystko zaczęło się od tego, że procesory Intela 13/14 generacji zachowywały się niestabilnie (co to kurwa znaczy - niestabilnie). Samo to jest nudne jak flaki z olejem. Nawet się cieszę, bo to oznacza płacz gamerów - miód na moje serce. Ciekawiej robi się jak popatrzymy co jest Image
Feb 4, 2024 25 tweets 7 min read
2 tygodnie temu na antenenie radia ZET w audycji #biznesmiedzywierszami odbyła się rozmowa pomiędzy redaktorem Tomaszkiewiczem, a Michałem Dżogą - country menagerem @IntelPolska. Niestety pozostała ona niezauważona, a szkoda bo padło podczas jej pare ciekawych informacji. 🧵 1⃣ Europa - technoskansen?
W latach 90ch Europa odpowiadała za 44%‼️ produkcji półprzewodników na świecie. Obecnie wynosi on około 8%. Ponadto, rodzime firmy europejskie takie jak STMicro, czy Infineon koncentruja się na zupełnie innych, mniej zaawansowanych (duże uproszczenie) Image
Jan 18, 2024 14 tweets 3 min read
Polecam wszystkim arcyciekawą rozmowę na World Economic Forum między Klausem Schwabem, a CEO Intela - Patem Gelsingerem.

W trakcie półgodzinnej rozmowy rozmowy poruszone zostało parę niezwykle interesujących tematów. Zapraszam z tej okazji na krótki wątek🧵 Image 1⃣ Nowa ropa🛢️

Pat twierdzi, że tak jak geopolityka XX wieku determinowana była głównie przez dostęp do ropy naftowej, tak kluczowym zasobem w XXI wieku będzie infrastruktura obliczeniowa, w tym półprzewodniki.
Nov 7, 2023 19 tweets 4 min read
Elo, dzisiaj na profilu kol. @mbukows znalazłem link do ciekawego artykułu autorstwa @TSniedziewski pod tytułem "Czy branża półprzewodników ominie Polskę przez brak CPK?". Potem ten artykuł zacytował kol. @sjanus_pl, a na końcu @DuchMateusz popełnił o tym wątek. Jako osoba, która nieco orientuje się jak wygląda przemysł półprzewodnikowy, badania nad nimi oraz polskie realia poczułem się wywołany do odpowiedzi. Na wstępie zaznaczę od razu moje stanowisko względem pomysłu CPK - niech powstanie, choć widzę min 10 bardziej palących problemów
Nov 5, 2023 26 tweets 8 min read
Zapraszam Was na pierwszy (i być może ostatni) odcinek Journal Clubu, do którego zainspirowal mnie @MStefan92 tagując mnie w linku do artykulu z SCMP, które twierdzi, że "Chinczykom udało się opracować scalak fotoniczny, ktory działa 3000 razy szybciej niż A100 od Nvidii". Image Moim naturalnym instynktem oczywiście było olanie tego gówna, bo porównywanie czipów elektronicznych i fotonicznych to jak porownanie jablek i pomaranczy. Ale coś mnie podkusiło i zacząłem trochę drążyć. Jak się okazało bardzo słusznie, bo dzięki temu poznałem kawałek bardzo
Oct 2, 2023 26 tweets 6 min read
DRAM - part I

Robienie z siebie błazna i denerwowanie się na przypadkowych ludzi w internecie to bardzo wyczerpujące hobby. Z tego powodu w ramach odpoczynku postanowiłem napisać coś bardziej merytorycznego. Ostatnio spytałem się Was, o czym chcecie żebym napisał wątek. Image Mam nadzieję, że nie spodziewaliście się, że wezmę Waszą decyzję pod uwagę. Tak ten wpis będzie o temacie, na który zagłosowało najmniej osób. Dzisiaj wracamy do mojego ulubionego cyklu „Fantastyczne pamięci komputerowe i jak je znaleźć”.
May 7, 2023 22 tweets 7 min read
JAK ZROBIC UKLAD SCALONY W 7 DNIEY - PORADNIK DLA OPORNYCH #3
Ostatnio poruszylismy zagadnienie czyszczenia wafli krzemowych.
Watek mial byc poczatkowo o kopaniu dolow, ale rozrosl sie na tyle, ze do samego kopania jeszcze nie dojdziemy, ale bedzie goraco. Image O jakich dolach mowimy? Mowimy o tak zwanym procesie STI (ang. Shallow Trench Isolation). Proces ten uzywany jest do odizolowania od siebie poszczegolnych tranzystorow.
Bo zrobienie 1 tranzystora,a zrobienie miliarda tranzystorow na jednym czipie to sa 2 rozne "systemy walutowe". Image
Apr 14, 2023 20 tweets 9 min read
JAK ZROBIC UKLAD SCALONY W 7 DNIEY - PORADNIK DLA OPORNYCH #1
Jako, ze obiecalem jakis czas temu, ze to zrobie, a szybkimi krokami zbliza sie polska premiera ksiazki Chip War C. Millera (Swietna robota @Ukladsil i @lukaszzulawnik ).
Zapraszam w zaczarowany swiat #mikroprzewodniki @Ukladsil @lukaszzulawnik Przygotowalem (mam nadzieje) zrozumialy opis procesu powstawania ukladow scalonych, tak aby kazdy mogl docenic co ma w telefonie.
W celach edukacyjno-demonstracyjnych wezmiemy sie za prosta technologie planarna i opieszemy krok po kroku jak taki proces wyglada. Image
Apr 14, 2023 7 tweets 1 min read
W trakcie konferencji zostało podpisane Porozumienie o Współpracy tworzące Klaster Mikroelektroniki, Elektroniki i Fotoniki. Deklaracje członkowskie złożyły aż 22 podmioty: przedsiębiorstwa, uczelnie, instytuty badawcze oraz organizacje pozarządowe. Misją Klastra jest wsparcie rozwoju polskiej branży mikroelektroniki, elektroniki i fotoniki poprzez stworzenie trwałych ram współpracy pomiędzy podmiotami oraz zbudowanie silnej platformy dialogu i wspólnych działań.
Apr 13, 2023 6 tweets 1 min read
Jestem chory I slucham sobie Hejt Parku z Psyllosem. Jak w 20 minucie zaczeli gadac o skalowaniu ukladow scalonych I tej calej mechanice kwantowej to mi goraczka skoczyla.
Ale stylowke Psyllos ma spoko. Ej @K_Stanowski miales racje z tym grzaniem. To ogromny problem we wspolczesnych scalakach.
Apr 12, 2023 5 tweets 2 min read
Elo.
Jestem ciekaw, czy ktos wpadlby pogadac na Twitter space o ukladach scalonych, gdybym takiego niedlugo stworzyl?
Potencjalne watki:
1) Polprzewodniki I Jak sie je robi
2) Jakie tendencje widac w przemysle?
3) Dlaczego w 🇵🇱 nie produkuje sie czipow?
4) UE Chip act Dzieki wszystkim za odzew. Na prawde, nie spodziewalem sie prawie 30 chetnych osob. Space'a planuje na 22-23.04, ale szczegoly bedziemy dogrywac z @hotwater1769 I @Gediv1. Obaj sa swietnymi, mlodymi specjalistami, ktorych kompetencje zazebiaja sie z moimi, wiec licze ze tez sie
Mar 26, 2023 27 tweets 9 min read
Co ma wspolnego fotolitografia, czcionka szeryfowa i Czeburaszka?
Na to pytanie postaramy sie znalezc odpowiedz w tym odcinku #mikroprzewodniki.
Do napisania tego tekstu zainspirowala mnie NVIDIA, ktora chwalila sie wypuszczeniem nowego produktu cuLitho. Na poczatku zupelnie nie wiedzialem, co to jest, ani czym to sie je.
Ten watek jest po to, zeby to odczarowac, bo niewykluczone, ze jestescie rownie skonfundowani co ja na poczatku.
Takze, zapnijcie pasy, bo zabieram Was do zaczarowanego swiata computentional litograhpy.
Mar 23, 2023 9 tweets 3 min read
Zauwazylem, ze dosc popularnym bledem na tt jest mylenie fotorezystora z fotorezystem. Krotki watek o tym czym jest jedno, a czym drugie. #mikroprzewodniki Fotorezyst/emulsja fotolitograficzna/emulsja swiatloczula to taki zwiazek chemiczny (najczesciej organiczny), ktory wykorzystywany jest w procesie fotolitografii, czyli jednym z podstawowych procesow wykorzystywanych w produkcji mikroprocesorow. Image
Mar 5, 2023 32 tweets 10 min read
SRAM - osad bohatera.
Dzisiejszy odcinek nie bedzie o defekacji, chociaz laik mogloby dojsc do takiego wniosku, bo dzisiaj beda bardzo czesto przewijac sie litery S, R, A i M.
Po przyblizeniu sposobow na jakie mozemy dzielic uklady pamieciowe, zajmijmy sie our first hero. 1/x SRAM [es ram] - Static Random-Access Memory.
Co to znaczy? Jak ona dziala? Czym to sie w ogole je? Na te pytania postaramy sie odpowiedziec w tym odcinku.
Zaczne troche z innej beczki i powiem, ze mam problem z ta pamieci.
1) Primo dlatego, ze stosunkowo najmniej ja znam. 2/x
Mar 3, 2023 7 tweets 2 min read
Rewelacyjny watek. Duzo food for thought. Z mojej perspektywy nauki techniczne opieraja sie na 2 nogach - technicznych uczelniach wyzszych (podaz) I przemysle (popyt). W teorii jest to petla dodatniego sprzezenia zwrotnego. Obie te nogi powinny sie wzajemnie napedzac. W Polsce przemysl praktycznie nie istnieje, wiec kadra techniczna nie moze sobie znalezc zatrudnienia. Wiekszosc w Polsce zostaje informatykami. Poniewaz nie ma miejsc pracy, studenci nie chca sie ksztalcic w konkretnym kierunku. W przypadku mikroelektroniki to kwestia max 10 lat
Dec 27, 2022 40 tweets 8 min read
Wyszlo, ze triggerowanie mnie jest dla mnie najlepsza motywacja na pisanie wpisow o polprzewodnikach.
Traktuje te wpisy troche jako sesja terapeutyczna, a troche jako pobozne zyczenie, ze moze kiedys doczekam sie czasow, w ktorych informacje beda serwowane w sposob jaki chce. 1/n Wiem, ze moje wpisy sa dalekie od idealu, ale robie to for free, bo lubie sie dzielic z innymi swoja pasja. Fundatorem dzisiejszego wpisu jest pewien gentleman z literami de i er przed nazwiskiem.
Tutaj mial byc ogromny rant na temat dr Kaweckiego i dlaczego mim dobrych checi 2/n
Dec 12, 2022 24 tweets 7 min read
Dobra, mialem skonczyc nitke o pamieciach Flash, omowic IEDM2022, ale do tego potrzeba troche wiecej czasu, ktorego jak na lekarstwo.
Ale dzisiaj @kot_bot aktywowal moja karte pulapke i wspomnialem o imecu, o ktorym notabene tez mialem napisac tekst, ale nieco pozniej. 1/n @kot_bot Imec (ang. [ajmek], nl [imek]), czyli Interuniversitair Micro-Electronica Centrum to ewenement na skale swiatowa. Najkrocej rzecz ujmujac jest to polozony w Belgii miedzyuniwersytecki osrodek badawczy zajmujacy sie szeroko rozumiana mikro-/nano-elektronika. 2/n Image