Esrarengiz Olaylar Profile picture
Evrende yaşanmış veya yaşanabilecek esrarengiz ve bilinmeyen olaylar, durumlar ve biraz da genel kültür // Reklam, öneri ve iletişim için DM 📩
21 Nov
TARİHİN EN BÜYÜK DENİZ FACİASI:TITANIC
Hakkında birçok söylenti olan Titanic, kimileri için biletlerin arkasında yer alan Tanrı’nın bile batıramayacağı gemi sloganını, kimileri için buzdağı kazasını, kimileri için ise Protestan iş birlikçilerinin tuzağını ifade eder.
Bunlar devrinin en muazzam gemisinin batmasındaki sebep ve söylentilerden sadece bir kaçıdır. Buz dağı çarpması bizlere en mantıklı gelen seçenekti. Bu muhteşem buhar gemisinin özellikleri ve batma sebeplerini sizlere sıralayalım
Read 20 tweets
21 Nov
Paralel Evrenler Teorisiyle Alakalı Ortaya Atılan Son İddia Bilim Dünyasını Karıştırdı!
Şu an siz bu yazıyı okurken, başka bir evrendeki ‘siz’ tam şu an ne yapıyor acaba?
Şöyle mi sormak lazım yoksa, başka bir evrende başka bir ‘siz’ olduğu fikrine inanıyor musunuz?
Paralel Evrenler Teorisi, yıllardır bilim dünyasını en çok meşgul eden konuların başında geliyor.
Cevaplanamayan soruların en çok yığıldığı konudur ayrıca bu teori.
Read 20 tweets
20 Nov
ŞİZOFRENİ
Düşünce, coşku, irade, kişilik ve davranış bozukluklarıyla ortaya çıkan bir ruhsal hastalıktır. Hasta dış dünyanın gerçeklerinden kopar, adeta kendisinin kurduğu bir dünyada yaşar.
Hastanın kişiliği dağılmış, yıkılmıştır. Hastalık genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkar. Kadın ve erkeklerde hemen hemen aynı oranda görülür.
Read 20 tweets
19 Nov
AYNI GECE 8 HEMŞİRELİK ÖĞRENCİSİNİ ÖLDÜREN SERİ KATİL: RICHARD SPECK Image
Richard Speck; 1966 yılının 14 temmuz gecesinde Chicago'da bir hastanede staj gören hemşire kızların kaldığı yurda girerek onları tek tek öldüren soğuk kanlı bir seri katil. Image
9 yetişkin kızın saatler süren bu katliam yaşanırken kaderlerine razı şekilde beklemek yerine neden katille başa çıkmaya çalışmayıp direnmedikleri sorusuna ise işte bu yatağın altına saklanarak kurtulan kız verdiği cevapta; Image
Read 7 tweets
19 Nov
Türklerin Kökeni Hakkında Çok Az İnsanın Haberdar Olduğu Bir Konu: Atatürk ve Kayıp Kıta 'MU' Image
Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün ardından onlarca yıl geçti ancak hala onun dehası, yaptıkları ve bilinmeyen konular her geçen gün ortaya çıkmaya devam ediyor.
Aslında uzun yıllardır var olan ancak çok az insan tarafından bilinen bir konu daha var. Hatta bu konu hakkında geçtiğimiz yıllarda birkaç kitap bile yazılmış. Atatürk ve Kayıp Kıta 'MU'  hakkında kısaca ilginç bilgileri derledik.
Read 37 tweets
18 Nov
Kuran'da Geçen Kıyamet Alametleri Nelerdir? Kıyametle İlgili Ayetler ve Hadisler
Kıyamet, evrenin düzeninin bozulması, her şeyin alt üst edilerek yok olması, yok olan ve ölen şeylerin yeniden yaratılıp diriltilerek ayağa kalkması ve mahşere doğru yönelmesi demektir.
Peki Kuran'da geçen kıyamet alametleri ve kıyametle ilgili ayetler nelerdir?
Read 23 tweets
16 Nov
İzlandalıların Üçer Beşer Geçtiği Sümer Dini İle İlgili 20 Enteresan Bilgi Image
İki haftada 3 binden fazla İzlandalının, Sümer tanrılarına inanan Zuizm hareketine üye olduğuyla ilgili haberleri okumuşsunuzdur. Biz de bu noktadan yola çıkarak, Sümerler neye inanıyorlarmış, bir bakalım istedik. Ve araştırdık...
1. Sümerler, Mezopotamya’ya yaklaşık olarak M.Ö. 3500’lerden sonra gelmeye başlamıştır. Image
Read 55 tweets
15 Nov
MONA LISA TABLOSUNUN GİZEMLERİ
İnsanlar sıklıkla bir resmin binlerce kelimeden daha fazla anlam ifade edebileceğini söylerler. Bu cümle birçok resim için geçerliliğini korusa da, Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa tablosu binlerce kelimeden çok daha fazlasını anlatıyor olacak ki
sanat eleştirmenleri ve tarihçiler de dâhil olmak üzere herkes hâlâ resmi anlamaya çalışıyor.
Read 36 tweets
15 Nov
UYKULARINIZI KAÇIRACAK 11 ADET YAŞANMIŞ KORKU HİKAYESİ
Arkadaş ortamlarındayken veya tek başınızayken korku filmleri izlemekten ve birbirinize korku hikayeleri anlatmaktan hoşlanıyorsanız bu hikayeler tam size göre!
Okuduğunuzda tüylerinizi ürpertecek korku hikayelerinin tamamı gerçek. Bakalım bu hikayeleri okuduğunuzda evinizde rahat rahat oturmaya devam edebilecek misiniz?
Read 34 tweets
14 Nov
Gerçek Dedektifler: Allan Pinkerton ve Kate Warne
Sherlock Holmes’ten Mike Hammer’a,  Miss Marple’dan Kay Scarpetta’ya polisiye kurgunun sürükleyici öğeleridir dedektifler. Kimi sert ve kaba, kimi bilimin ve mantığın incelikleriyle yoğrulmuş bu karakterler öyle ya da böyle ilgi çekicidir.
Bazı gerçek dedektiflerin hikâyeleri de en az bu hayali kahramanlarınkiler kadar ilginçtir.
Read 34 tweets
13 Nov
KARA PARA AKLAMA İŞİNİ İCAT EDEN AMERİKALI MAFYA BABASI:AL CAPONE Image
1899-1947 yılları arasında yaşayan İtalyan asıllı Amerikalı mafya lideri Al Capone, yaşadığı dönemdeki ABD yasalarından çok iyi bir şekilde faydalanarak gücüne güç katmış biri.
Al Capone; fuhuş, alkol kaçakçılığı, yasa dışı kumar gibi işlerden para kazanmış İtalyan asıllı Amerikan çete lideridir. Kendisi inkar etse de sendika haraççılığı yaptığı iddiası da vardır.(diğer yasa dışı işlerini inkar etmiyor, bu işlerin halk hizmeti olduğunu ileri sürüyordu.) Image
Read 35 tweets
11 Nov
GERÇEKLEŞMİŞ VE GERÇEKLEŞMESİ MUHTEMEL SIMPSONS KEHANETLERİ Image
The Simpsons dizisinde geçen bazı toplumsal ve siyasi olayların bir kısmı 2020 yılı itibariyle gerçekleşmiş bulunuyor. Hatta animasyon serisindeki bazı olaylar 2020 yılından önce de gerçekleşerek büyük yankı uyandırmıştı.
Tüm dünyayı ilgilendiren bu olayların farklı bölümlerde net bir şekilde yer alması da insanları ister istemez tedirgin etti.
Read 35 tweets
10 Nov
İnsan Eliyle Gerçekleştirilmiş En Büyük Felaket: Çernobil Faciası
1986 yılının baharında, Çernobil Nükleer Santrali'nde Reaktör 4'ün patlamasıyla bir kıyamet yaşandı. Dünya tarihinde, bugüne kadar insanlığın sebep olduğu en büyük felaket olarak bilinen olayın radyasyon etkileri maalesef hala sürüyor.
İtfaiyecilerle birlikte ölü sayısı daha da arttı. Sızıntılar, radyasyon hastalığına sebep oldu.
Read 54 tweets
9 Nov
Atatürk'ün ölmeden önce yemek istediği yemek
Hastalık artık son aşamadaydı.Atatürk 20 Ekim'den 7 kasım'a kadarki 10 günü yarı uyur yarı uyanık vaziyette geçirdi genellikle kendinde değildi uyku arasında bazı kelimeleri tekrar ediyor ayıldıkça da süt, pirinç suyu ve meyve sularından oluşan menüsü ile karnını doyuruyordu.
O günlerde canı enginar yemeği istedi fakat o zaman İstanbul'da enginer bulunmadığından Hatay'a ısmarlandı. Enginarlar geldiğinde o ölüm döşeğinde derin bir uykudaydı. Yemek kısmet olmadı.
Read 8 tweets
9 Nov
1971'DE 268 KİRALIK KASANIN TÜNEL KAZILARAK SOYULDUĞU TARİHİ VURGUN:BAKER SOKAĞI SOYGUNU Image
Baker Street soygunu 11 Eylül 1971 cumartesi gecesi, İngiltere'nin başkenti Londra'da, Baker Caddesi'nin köşesindeki Lloyds Bankası'nda yapılan soygundur.
Soygunun yapıldığı zamandaki ve günümüzdeki halinin fotoğrafları: ImageImage
Read 26 tweets
8 Nov
1999'DA TÜM ÜLKENİN KANINI DONDURAN TÜRKİYE'NİN İLK SATANİST CİNAYETİ Image
Tarihler 13 Eylül 1999'u gösterdiğinde Türkiye, daha önce hiç alışık olmadığı korkunç bir olaya tanıklık etti. 21 yaşındaki Şehriban Coşkunfırat; Ömer Çelik, Engin Arslan ve Zinnur Gülşah Dinçer adlı üç satanist tarafından boğularak ve bıçaklanarak öldürüldü.
13 Eylül 1999 tarihinde 19 yaşındayken, o gece yaşanan deprem sonrası Ortaköy mezarlığı yanındaki ormanlik alanda bardan tanıştığı Ömer adlı gençle ilişkiye girdikten sonra Ömer ve diğer iki arkadaşı tarafından şeytana kurban etmek gerekçesiyle bıçaklanarak öldürülen,
Read 11 tweets
1 Nov
MASONLUK
Masonluk, kökleri Orta Çağ Avrupası'na dayanan ve kurulduğu tarihten itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan bir kurumdur.
Ancak bu kadar yaygın olarak rastlanan ve dünya çapında milyonlarca üyesi bulunan bir topluluğun elbette çok uzun zaman gizli kalması mümkün olmamıştır.
Read 44 tweets
30 Oct
O Korkunçluğa Tanık Olanların Gözünden: 17 Ağustos Depremindeki Yağmacılar
17 Ağustos 1999'da Gölcük'te meydana gelen deprem sonrasında yaşanan korkunç yağma olaylarını o anlara tanık olan Ekşi Sözlük yazarlarının yazıları:
1) 17 ağustos’ta gözümle gördüm, ağzımla durdurmaya çalıştım insanlıktan nasibini almayanları. biz harabeye dönmüş evimizin yanında eşyalarımızı korumaya çalışırken, balkon demirlerinden atlayarak oturma odamıza girmeye çalışan yağmacıya “burası bizim evimiz” demeye çalışıyorduk.
Read 24 tweets
29 Oct
1700'lerde Bir Bebek de Dahil Olmak Üzere Her Şeyi Yiyen Tuhaf İnsan: Tarrare
1772'de Fransa'da doğan Tarrare isimli adam, okuyabileceğiniz en enteresan hayatlardan birine sahip.
1772'de Fransa'da doğan Tarrare, asla doymak bilmeyen, günün her anında sürekli aç, yorgun ve dikkati dağınık bir abimiz. öyle ki ailesi onun boğazına yetişemediği için küçük yaşta tek başına sokağa atmış.
Read 17 tweets
28 Oct
PASKALYA ADASINDAKİ MOAİ HEYKELLERİ Image
Rapa Nui (Paskalya Adası) gizemli Moai heykellerine ev sahipliği yapıyor ve bu taş anıtlar yüz yıllardır adaya göz kulak oluyorlar. Varlıkları, insan yaratıcılığının bir mucizesi ve anlamları gizem kaynağı.
Paskalya Adası olarak bilinen Rapa Nui’de Rano Raraku taş ocağında Jo anne Van Tilburg ve ekibinin yürüttüğü kazılar sırasında görülen iki Moai. C: Paskalya Adası Heykel Projesi Image
Read 33 tweets
25 Oct
BOBBY DUNBAR'IN KAYBOLMASI
Geçtiğimiz yüzyılın başlarında ABD'de yaşayan 11 yaşındaki Bobby Dunbar'ın hikayesi, tarihin en ilginç kaybolma vakalarından biri olarak kabul ediliyor.
GÖL KENARINDA KAYBOLDU

1912 yılının Ağustos ayında, ailesiyle Louisinia'daki Swayze Gölü'ne balık tutmaya giden Dunbar ailesinin, Bobby isimli dört yaşındaki çocuğu kaybolur.
Read 16 tweets