haluk mutlu Profile picture
profesyonel ve akademik olarak sermaye ve emtia piyasalarında 30 yıl.
Apr 24 17 tweets 5 min read
#xauusd #xagusd #altınfiyatı #gümüş
@OngunEren6 ustad arada değiniyor şu fiziki meselesi. Konuya bir açıklık getirelim. Derki bazı arkadaşlar işte herkes fiziki alsa altını gümüşü gerçek fiyatlara gidecek uçacak kaçacak, baskı var gitmiyor. Bir kere tabiki her piyasanın bir Büyük abileri var coin piyasasında ki balinalar, spekler, manipilatörler, fonlar, yatırım bankaları, emeklilik fonları, konvansiyonel bankalar, aracı kurumlar, venture capital fonlar, kapalı fonlar, sigorta fonları, ülke fonları bir sürü şirketler. Ve birde yatırımcılar var.
Oct 13, 2021 7 tweets 3 min read
#altınfiyatı #xauusd #gramaltin #onsaltin. Ekonomilerde bir karar alıp uyguladığınızda sonuçlarını 3 ile 6 ay arasında görürsünüz. Tedarik tarafında sıkıntılar var ki #platin ve #paladyum tarafında bu yaşanmaya başlandı enerji tarafında sıkıntılar var bunların fiyat artışları ve Ekonomilere etkileri daha sonra ortaya çıkacak. Ya enflasyon ya stagflasyon yada deflasyon göreceğiz. Ama bu ortamlarda farklı yatırım araçları öne çıkar. Enfalsyon ortamında tahvil, hisse senedi ve emtialar sonrasında altın, stagflasyon çökertir ama tahvil cds ile ve altın.
Apr 3, 2021 35 tweets 15 min read
#xauusd #altınfiyatı #altınticareti #gramaltın #fizikialtınticareti evet haftasonu fiziki altın ticaretini konuşalım demiştik başlayalım. İlk önce kısaca çerçeveyi çizelim. Türkiyede altın ticaretş 32 sayılı Turk parasını koruma kanunu ve ticaret bakanlığı parekende tic. Mevzuatı Na tabidir. #Hazinebakanlığı genel kuralları belirler #altınticareti 32 sayılı karara göre serbesttir. Bu ticareti kuyumcular, yetkili müeseseler ve aracı kurum ve kuruluşlar yapar. Yetkili müeseseler döviz bürolarıdır. Bunların bir kısmı Kıymetli madenler ve taşlar piyasasına