hasan söylemez Profile picture
Journey To Dreams, Afrika’da bir belgesel yapımcısı, gezgin değil “yolcu”, özgür ruh, iflah olmaz hayalperest, diğer çocuk
23 Feb
Bu hafta otobanlarda yaşadığım absürtlükleri Afrika’da yaşamadım! 300 kusur km uzunluğundaki Ankara-Nigde otobanında benzin bittiği icin yedi saat mahsur kaldım. Koca otobanda sadece girişte benzin istasyonu vardı. Yol boyunca “servis alanı” yazan yerlerin hepsi inşaat alanıydı.
Benzin istasyonu yoksa ne diye uyarı tabelası konulmaz anlamıyorum. Niğde gişelerinden çıktıktan hemen sonra benzin bitti. 161 Ankara Otoyol yardımı aradım ancak gişelerden çıktığım icin yardım edemeyeceklerini söylediler. Karayollarını aradım hala otobanda olduğumu söylediler.
Kimi aradıysam herkes topu birbirine attı. Evet, gişelerden çıkmıştım ama halen otobandaydım. Beş km daha gidip kavşaktan dönsem devlet yoluna çıkacağım. En yakın benzin istasyonları da otobanda olduğum icin gelemeyeceklerini söylediler.
Read 16 tweets
1 Feb 20
Ocak 2017’de kendi imkanlarımla bisikletle Afrika yolculuğuna çıkıp belgeseller çekmeye başladım. Birçok yere sponsorluk başvurusunda bulundum ama gerçekleştirilmesi imkansız bir proje olarak görüldüğü için ciddiye alınmadım.
Yolculuğa başlayıp çektiğim belgeselleri ücretsiz YouTube’da yayınladıktan sonra, yerli ve yabancı basının ilgisini çekmeye başladı. Yaptığım şey; bisikletle geziyorum, görüyorum, gel keyfim gel değildi, tek başıma büyük bir prodüksiyon yaparak içerik üretiyorum.
Afrika gibi zor bir coğrafyada, canım pahasına, hiçbir karşılık beklemeden, ürettiğim içeriklerle dünyanın dört bir tarafında insanlara dokunmaya başladım. Bu hem beni hem de insanları mutlu ediyor.
Read 11 tweets
17 Oct 18
- Bu kayık senin mi? (Sağdaki)
- Evet.
- Adın ne?
- Kaiser.
- Kaiser, bu kayıkla ne kadar uzağa gidebilirsin?
- Çok uzağa.
- Ne kadar çok?
- Çok çok.
- Akraya gidebilir misin? (400 km)
- Hayır. İmkansız. Orası çok uzak!
- Ama çok uzağa gidebilirim dedin, kayığın sağlam değil mi?
Günaydın. Volta Nehri’nde üç dört gün sürecek kayık yolculuğumuz birazdan başlıyor :)
Biz üç kişi yola çıktık. Ben, Kaiser ve Kaiser’in kardeşi Foster :)
Read 8 tweets
19 Jul 18
Üç gün önce Mali’nin kuzeyine ve Burkina Faso sınırına yakın, Dogon kabilesinin yaşadığı Sanga köyünde az kalsın beni, iki rehberimi ve kiraladığımız aracın şoförünü keseceklerdi son anda kaçarak kurtulduk!
Aslında Dogon kabilesi sadece rehberlerimden Fulani kabilesi üyesi olan Davut’u hedef almıştı. Ancak onunla birlikte olduğumuz için bizi köye götüren Dogon kabilesi üyesi diğer rehberim Mamadou, Bambara kabilesi üyesi şoförümüz Yakup ve ben de artık onlar için hedeftik.
Yaşadığımız saçmalıklar öyle karmaşık ki, oraya nasıl gittiğimi, hangi kabilenin kiminle neden savaştığını, neden öldürme değil de direkt adam kesme dediklerini baştan anlatayım:
Read 31 tweets
30 Mar 18
Bisikletle Afrika yolculuğuma başlayalı bir yıldan fazla oldu. Yolculuğumun ruhsal olarak en kötü günlerini bu hafta geçirdim. Bugün akşama doğru Liberya ormanlarından çıktım. Fakat son üç günde gördüklerim ve yaşadıklarımın ruhumda bıraktığı travmayı hala atlatamadim.
İki gece önce ormanda çadır kurdum. Akşam yemeği için makarna pişiriyordum. Birden 15-20 köylü geldi. Oysa özellikle köye uzak kurmuştum çadırı. Basımda durup beni izlediler. Birisi ben de istiyorum birlikte yiyelim dedi. Aslında bunu söyleyen bir kişiydi ama hepsi istiyordu.
Sadece kendime yetecek kadar makarnam vardı. Erzağım da çok az bana bile yetmeyebilir ve ormandan kaç günde çıkarım bilmiyorum. Kusura bakmayın sadece kendime yetecek kadar var dedim. Sonra gittiler.
Read 12 tweets