hermes Profile picture
Türkiye'nin 𝐣𝐞𝐨𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐢𝐤 hedefleri ve genişlemesi bağlamında dış medyadan analiz ve makale çevirileri. Yedek hesap: @hermesyed
TURKISHFIGHTER(TF-X) Profile picture 1 added to My Authors
7 Oct
Turkdegs Röportajı | İskeçe müftüsü Ahmet Mete: "Yunanistan’da,Batı Trakya’da yaşayan halkın arasında sorun yoktur. Türk,Yunan,Müslüman ve Hristiyanlar iyi geçinmektedir. Sorun politiktir. 🇹🇷’den korkudur. Batı Trakya’nın Kıbrıs olma endişesidir." 1/10
#İbrahimŞerifleSelanikteyiz
2/10
Seçilmiş İskeçe müftüsü Ahmet Mete ile yapılmış olan bu röportajdaki her cümle çok önemli. "Batı Trakya'da neler oluyor?" sorusunu merak ediyorsak tamamını okumanızı öneririz. Ayrıca biraz değil çok merak ediyor olmak durumundayız.
#İbrahimŞerifleSelanikteyiz
3/10
Ahmet Mete: "Azınlığa, sosyal örgütlenme hakkı verilmektedir. Ancak bu örgütlerin isminde “Türk” ibaresinin yer alması ve Türklük propagandası yapılması yasaktır. Bu örgütler Yunan derin devletinin çok yakından takip ve teftişine tabidirler."
#İbrahimŞerifleSelanikteyiz
Read 10 tweets
7 Oct
Tüm dünyadaki Rum Ortodoksların önderliğini yapan İstanbul Başpiskoposu, Türk vatandaşı, Gökçeadalı Bartholomeos'un o makama nasıl geldiğine bakılmaksızın, Kilise'nin iç işlerine karışılmaksızın Türk makamlarınca kendisine hürmetle muamele görüyor. 1/7
#İbrahimŞerifleSelanikteyiz
2/7
Gelin görün ki; Yunanistan, asimilasyon ve baskı politikalarıyla uyumlu olarak, Batı Trakya Türklerinin müftü olarak seçtiği Yunan vatandaşı İskeçeli Ahmet Mete'ye ve Gümülcineli İbrahim Şerif'e makam gaspı suçlamasıyla dava üstüne dava açıyor.
#İbrahimŞerifleSelanikteyiz
3/7
Yunanistan'ın, Batı Trakya Türklerine karşı yürüttüğü bu yıldırma politikası ve baskıcı yaklaşımı, çeşitli yönleriyle AİHM tarafından defalarca haksız bulunmasına rağmen baskıcı Yunan rejimi bu kararları uygulamayı her defasında reddetti.
#İbrahimŞerifleSelanikteyiz
Read 7 tweets
6 Oct
Yarın kalbimiz, Batı Trakya'nın seçilmiş müftüsü İbrahim Şerif ile birlikte Selanik'te atacak. Gönlümüz, tweetlerimiz, fikrimiz seçilmiş müftü İbrahim Şerif ile birlikte olacak. Yunan baskısı ve zulmüne karşı Batı Trakyalı kardeşlerimizin sesine ses olacağız.
İskeçe Müftüsü Ahmet Mete de, eski DEB Partisi Başkanı Mustafa Aliçavuş’u,Rauf Denktaş’a benzettiği için halk arasına nifak sokma suretiyle kamu düzenini bozma suçlamasıyla yargılandığı Selanik'te,15 ay hapis cezasına çarptırılmış,cezası 3yıl ertelenmişti.
Batı Trakya Seçilmiş Müftü İbrahim Şerif'in konuyla ilgili tweeti:
Read 4 tweets
6 Oct
CaspianNews | Türk Şirketleri Azerbaycan Madencilik Sektörüne Adım Atıyor.

Türk şirketleri, Azerbaycan Ekonomi Bakanlığı ile imzalanan sözleşmelerin ardından Azerbaycan'ın Karabağ bölgesinde 3 önemli maden yatağını işletmek için yeşil ışık aldı. 1/6
caspiannews.com/news-detail/tu…
2/6
Eti Bakır, Gashgaçay cevher yatağının etüdü, araştırılması, aranması, geliştirilmesi ve işletilmesi ile ilgilenecek. Elbaidash ve Ağduzdağ sahaları ile ilgili olarak aynı haklar Artvin Maden'e devredildi.
3/6
Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikail Cabbarov: "Bu önemli adımın, kurtarılmış topraklarımızda maden endüstrisinin başlatılmasında, yüksek potansiyelli alanların keşfedilmesini kolaylaştırmada ve ekonomimize katkılarını teşvik etmede hayati bir rol oynayacağına inanıyoruz" dedi.
Read 6 tweets
5 Oct
Yunan medyası | Tribune | Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier: "Türkiye, büyüklüğü, coğrafi konumu ve siyasi ağırlığı bakımından Almanya için stratejik olarak önemli bir ortak ve müttefiktir." 1/5
tribune.gr/world/news/art…
2/5
Steinmeier, ülkedeki Türkler için: "Bu insanlar biz onları davet ettiğimiz için geldiler. Çünkü onlara ihtiyacımız var. Onlara çok şey borçluyuz. Onların yardımıyla ülkemiz ekonomik gücünü ve refahını artırmış, daha açık ve daha kompleks bir topluma dönüşmüştür." dedi.
3/5
Steinmeier: "Politikacıların ve vatandaşların şunu anlaması uzun zaman aldı: Sözde misafir işçiler ne misafir ne de işçiydi.

Bugün bu insanlar (Almanya'daki Türk toplumu) çocukları, torunları ve torunlarının torunlarıyla birlikte Almanya'nın bir parçası oldular" dedi.
Read 6 tweets
4 Oct
MSB'nin Son Basın Bilgilendirmesi:

KARDEŞ TUGAY PROJESİ

"Türkiye ve Azerbaycan arasında ortak çalışabilirliğin sağlanması, eğitim planlaması, yönetimi ve icra esaslarının uyumlu hale getirilmesine yönelik 'Kardeş Tugay' Projesi başlatılmıştır." 1/4
msb.gov.tr/SlaytHaber/310… Image
2/4
"Sarsılmaz Kardeşlik-2021 Tatbikatı, 5-8 Ekim 2021 tarihlerinde Türkiye ve Azerbaycan unsurlarının katılımıyla Nahçıvan Azerbaycan'da icra edilecektir. Tatbikatın amacı, Türkiye ve Azerbaycan Kara Kuvvetleri arasında dostluk, iş birliği ve koordinasyonu geliştirmektir."
3/4
Çeşitli haberlerde bu tatbikatın İran'ın son tatbikatına cevap olarak yapıldığı bilgisi var ama yanlış bilgi. 2019 ve 2020'de de Nahçıvan'da Sarsılmaz Kardeşlik tatbikatları yapılmıştı. Yani bu uzun vadeli bir iştir. İran'a tepki olarak bir günde alınmış bir karar değildir.
Read 4 tweets
3 Oct
Rus medyası | VestiKavkaza | Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Putin ve Erdoğan arasında, Soçi'de yapılan görüşmeler için: "Bunlar çok yapıcı, zamanında ve gerekli temaslardı, her iki taraf için de çok faydalıydı" dedi.
1/12
✍️ Tüm Rus medyasından derlenmiş.
vestikavkaza.ru/news/kreml-poz…
2/12
Peskov'a göre, devlet başkanları öncelikle ikili ilişkiler hakkında konuştu: gaz arzı konusunu görüştüler ve Putin, Ankara'nın Türk Akımı konusundaki "zamanında, hızlı ve etkili kararlarını" çok takdir etti. "Her şey tam zamanında uygulandı." dedi.
3/12
Devlet başkanları ayrıca, S-400 hava savunma sistemi üzerindeki etkileşimin genişletilmesi, Türkiye'de bazı bileşenlerin üretimi ve bir dizi başka alanda da dahil olmak üzere askeri-teknik işbirliğinin devam etme olanaklarını da değerlendirdi.
Read 12 tweets
1 Oct
🎙️ RUSI | @AliBakeer | Türkiye'nin Elektronik Harp Yetenekleri: SİHA'larının Arkasındaki Görünmez Güç

Türkiye'nin gelişmiş elektronik harp sistemleri, Ankara'nın son zamanlarda birkaç bölgesel harekatta yer almasında kritik bir rol oynamıştır. 1/19
rusi.org/explore-our-re…
2/19
Modern savaşta, askeri varlıkların hareketini komuta etmek, kontrol etmek ve koordine etmek veya askeri varlıklarla iletişim kurmak için radarlara, radyo sinyallerine ve uydulara artan bağımlılık, elektromanyetik alanda karmaşık elektronik yetenekler gerektirir.
3/19
Bu tür yeteneklere sahip olmayan bir ülke,savaş alanındaki askeri varlıklarını tehlikeye atma ve bu nedenle daha başlamadan bir savaşı kaybetme riskiyle karşı karşıyadır.Şu anda,Rusya,ABD ve Çin dahil olmak üzere bir dizi ülke elektronik savaş sistemleri(EWS) geliştiriyor.
Read 20 tweets
29 Sep
Türk Konseyi Dışişleri Bakanları, Afganistan temalı Olağanüstü Toplantısı, 27.09.2021 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi. Öne çıkanlar...
1/5

✍️ Türk Dünyasının aktif bir işbirliği ve dayanışmaya sahip olduğuna tanık olmak ve Konsey'in giderek daha etkin olması sevindirici. ImageImageImage
2/5
Toplantı, 44 Gün süren Vatan Muharebesi sırasında Azerbaycan Cumhuriyeti'nin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü canları pahasına savunan şehitlerin aziz hatırasını anmak üzere bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.
3/5
Afganistan'daki son durum ve bunun bölgesel ve küresel sonuçları hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Kapsayıcı ve temsili bir yönetimin kurulmasını amaçlayan süreçler de dahil olmak üzere, Afganistan'da istikrar ve insani çabalarının çeşitli boyutlarına ilişkin ++
Read 5 tweets
28 Sep
ORYX | Karabağ Fatihi Bayraktar TB2
Azerbaycan Ordusu tam bir yıl önce tarihi bir zafer elde etti. "Şimşek gibi atıldık bir semte yedi koldan"

Azerbaycan'ın bir avuç TB2'si Ermeni ordusunun belini kırdı ve onaylanmış toplam 549 yer hedefini imha etti. 1/8
oryxspioenkop.com/2021/09/the-co…
2/8
Bu Kafkas angajmanının sonucu, statükonun çarpıcı bir şekilde altüst olmasıydı ve savaş tarihinde dünya çapında analistlerin ve tarih meraklılarının dikkatini haklı olarak çeken bir dönüm noktası oldu.
3/8
Ermenistan, TB2'leri düşürmeyi başaramadığı için, Ermeni diasporası, Baykar gibi bir şirketin sahip olabileceği yedek parça stokunu göz ardı ederek, uluslararası şirketlere TB2'de kullanılan parça tedariklerini durdurmaları için baskı yapmak için her türlü çabayı gösterdi.
Read 8 tweets
12 Sep
GKRY medyası | PhileNews | Andreas Pimpisiis | Türkiye, bölgemizdeki güç dengesini alt üst ediyor.

Bildiğimiz Türkiye artık yok. Onun yerine kendisi için yeni bir jeopolitik rol tasavvur eden bölgesel bir güce dönüşen bir ülke var. 1/8
philenews.com/eidiseis/polit…
2/8
Mavi Vatan doktrini yalnızca Doğu Akdeniz'deki hidrokarbonların kullanımıyla ilgili değildir. Rusya'nın da yardımıyla nükleer çağa geçmeye hazırlanan Türkler için enerjinin pek önemi yok. Ankara, artık Doğu Akdeniz'i kendi yaşam alanı olarak görüyor.
3/8
Ankara, Doğu Akdeniz'deki çıkarlarını ilerletmek için büyük güçler (örneğin ABD, Rusya) arasındaki artan rekabetten yararlanmaya çalışıyor. Artık kendisini Avrupa'ya, eski SSCB'ye ve Orta Doğu'ya hükmeden özerk bir kutup olarak görüyor.
Read 9 tweets
12 Sep
Doğu Akdeniz'deki ÇOK ÖNEMLİ ve Hızlı Gelişmeler

10 Eylül'de, Dünyanın önde gelen Alman istatistik kuruluşu Statista ve aynı sıralarda ABD'nin Atina büyükelçisi, Eastmed boru hattının denizden inşasının astarından pahalıya mal olacağını açıkladı. Daha da önemlisi ++ 1/5
2/5
ABD büyükelçisi, konunun piyasaya/enerji şirketlerine bağlı olduğunu da ekledi. Yani hem Statista (AB) hem de ABD konunun Yunanistan'ın stratejik çıkarlarıyla ilgili boyutunu göz ardı etti.

Konunun birkaç yönü var:

1. AB'nin enerji güvenliği (Rusya'ya bağımlılığı azaltmak)
3/5

2. AB, Yunanistan'a söz geçiremiyordu. ABD, üslerini kurduktan ve kendi iç siyasetini TR konusunda belirli bir ölçüde durulttuktan sonra şirketlerinin istediği yönde konuşmaya başladı.

3. Biden&Erdoğan görüşmesinin hemen öncesinde stratejik bazı konuların netleştirilmesi.
Read 6 tweets
10 Sep
1922 Büyük İzmir Yangını'nın Yunan ve Ermenilerce çıkarıldığına yönelik kanıt sunan ABD arşiv belgesi. Özet çeviri.

Chester Griwold'un (ABD'li işadamı) raporu, ABD Ulusal Arşivler ve Kayıtlar İdaresi, College Park [Maryland], RG 59, M 353, mikrofilm 55).
1/8
via: @MaximeGauin
2/8
İngiliz, Fransız ve İtalyan gemileri pek çok kişiyi küçük tekneleriyle sahilden topladı ve bu insanlar onları alacak gemilere dağıtıldı... Yangını hemen takip eden günlerde, diğerleriyle birlikte, deniz kıyısındaki... mültecileri gemiye bindirmekle meşguldüm...
3/8
Birçok tekne kapasitesinin ötesinde kalabalıktı. İskeledeki herkesin dileği oradan kurtulmaktı. Hiçbiri nereye götürülecekleri veya oraya varıp varamayacakları konusunda fikir sahibi değildi. Bu panik hali onların hiçbirinin alınamamasıyla sonuçlandı. Herkes kaderini bekledi.
Read 8 tweets
8 Sep
ÖNEMLİ❗️

Şu anda Somali'de bir darbe teşebbüsü söz konusu.
Durum çok kritik.
Çifte vatandaşlığı olan (İsveç) Somali Başbakanı bir U dönüşü yaptı,ABD'nin eğittiği Somali askerleri ile darbe kalkışmasına girişti. Görüşmeler devam ediyor. Sorunun siyasi çözümü için uğraşılıyor. ++
Başkan Farmajo, parlamento ve TR'nin eğittikleri dahil onlara sadık askeri birlikler tüm gece alarmdaydı.Halen alarm halindeler.
Gelişmeler çok sıcak.Somalili kardeşlerimiz tüm gece uyumamış.Onlara dua edelim.

Our hearts, souls and minds are with you Somali sisters and brothers.
Read 5 tweets
7 Sep
Rus medyası | VestiKavkaa | Analiz | BAE ve Türkiye'yi Soğuk Savaş'ı sona erdirmeye zorlayan nedir?

Birincisi, Beyaz Saray'daki yönetim değişikliği. Trump yönetimi sırasında ABD, Emirlikler ile Türkiye'den çok daha yakın ilişkiler sürdürdü. 1/6
vestikavkaza.ru/analytics/cto-…
2/6
Biden,TR ve BAE konusunda aynı derecede soğuk. TR ile BAE arasında bir çatışma olsaydı,Trump BAE'ye bahse girerdi. Artık Washington kimse seçilmeyecek dedi. Biden'in BAE'nin düşmanı İran'la nükleer anlaşmayı yeniden canlandırma arzusu BAE'nin pozisyonunu daha da zayıflatıyor.
3/6
BAE, Türkiye'nin İsrail, Mısır ve Suudiler ile ilişkilerini normalleştirmesiyle de barışa doğru ilerliyor. Artık BAE'nin Türkiye ile tek başına karşı karşıya gelmesi kârsızdır. BAE için jeopolitik hırslardan daha yüksek olan finansal ve ekonomik konular da var.
Read 6 tweets
6 Sep
🎙️ Newlines Institute 🇺🇸| @AliBakeer | Türkiye'nin Sert Gücünün Yükselişinin Haritalandırılması

Bölüm 2: Yerli Sanayi (Özet)

Türkiye sert güce odaklanırken, silah ve teçhizat konusunda dış kaynaklara bağımlılığını azaltmaya çalışıyor. 1/15
newlinesinstitute.org/uncategorized/…
2/15
TR'nin son birkaç yıldaki askeri hareketliliği ve iddialı politikaları,güçlü yerli savunma yetenekleri ve kaynakları olmadan mümkün olmazdı. Son 15 yılda,dünyanın en büyük 3. silah alıcısıyken 14. en büyük silah ihracatçısı konumuna ulaşarak etkileyici bir ilerleme kaydetti. Image
3/15
TR, büyük bir güç olmak,savunmada kendine yeterliğe ulaşmak ve daha bağımsız dış politika hedefiyle,yerli savunma sanayisini geliştirmeye giderek daha fazla yatırım yapıyor.

TSK'nin operasyonel kapasitesinin devrim niteliğindeki bir yönü,Türk İHA'ların artan potansiyelidir. Image
Read 15 tweets
4 Sep
WarOnTheRocks | 🇹🇷,Afganistan çekilmesi sonrasında Avrupa'nın arabulucusu mu?

🇹🇷 hükümeti Afganistan'daki değişen olaylara uyum sağladı ve kendi çıkarlarını geliştirmek için Taliban'ı fiilen tanımaya ve Kabil'deki yeni liderlikle ilişki kurmaya hazır. 1/6
warontherocks.com/2021/08/after-…
2/6
Afgan hükümetinin hızla çöküşünden önce Türkiye, ABD sonrası Afganistan'daki varlığını resmileştirmeye çalışmıştı. Bunun için, Erdoğan bir yandan ABD/NATO ile ince bir angajman çizgisinde yürürken, diğer yandan Taliban'ın uzun vadeli bir Türk rolüne boyun eğmesini istedi.
3/6
Ankara ayrıca, havalimanı operasyonlarını devralma anlaşmasını tamamlamadan önce iki müttefiki Katar ve Pakistan ile birlikte çalışarak grubun desteğini kazanmak için Taliban ile müzakere etmeye çalıştı.

Kabil'in düşmesiyle, Türk-NATO Kabil Havaalanı anlaşması çöktü.
Read 6 tweets
21 Aug
ORYX | TB2'nin Libya,Suriye ve D.Karabağ da dahil olmak üzere geçmişteki konuşlanma ve muharebe geçmişini sık sık analiz etmiş olan OYYX yazarları, ABD'de 25 senatörün Blinken'a sunduğu, Türk İHA'larına ihracat kısıtlaması istenilen mektubun dayanaksız iddialarını çürütüyor. 1/18
2/18
Ermeni, Yunan, YPG-PKK ve Hindu lobisinin desteklediği 25 senatörün, mektupta, Türk İHA'larının Karabağ'daki Ermeni ve Suriye'deki Kürt sivillerin hedef alındığı savı: Senatörlerin herhangi bir kaynak göstermemiş olmaları, zaten iddialarının asılsızlığını ortaya koymaktadır.
3/18
Ermenistan bile D.Karabağ'da Azerbaycan'ın İHA saldırılarında öldürüldüğüne dair hiçbir vatandaşının doğrulanmış iddialarını ortaya koymadı.

ABD Kongre Üyeleri'nin doğrulamaya bile gerek duymadan böyle bir iddiada bulunmaları yanlış bilgilerin yayılmasına neden olmaktadır.
Read 18 tweets
21 Aug
Angola medyası | Angop | IDEF'in oturum aralarında, Angola ile Türkiye arasında Savunma alanında bir Çerçeve Anlaşması imzalandı.

Angola'nın Luanda ve Uíge illerinde,Türkiye'nin sanayi, ticaret, eğitim ve inşaat alanlarında yatırımları bulunmaktadır. 1/4
angop.ao/noticias/polit…
2/4
Angola Savunma Bakanı João Ernesto dos Santos ile Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın imzaladığı mutabakat öncesinde, heyetler arasında karşılıklı yarara dayalı ilişkiler öngören görüşmeler gerçekleştirildi.
3/4
Temmuz ayı sonunda, Cumhurbaşkanı João Lourenço, Türkiye'ye bir devlet ziyareti gerçekleştirmiş ve bunun sonucunda ticaret, ekonomi, maden kaynakları, ulaşım ve diplomatik alanlarında 10 işbirliği anlaşması imzalanmıştır.
Read 4 tweets
19 Aug
Levon Panos Dabağyan:

“Bir Türk Ermenisi olarak ve de bir tarihçi kimliğiyle söylüyorum; Türk tarihinde Ermenilere yapılmış bir soykırım yoktur. Türkiye'nin doğusunda isyan çıkaran Ermeniler sürülmüştür. Eğer, soykırım olsaydı, burada olmazdım" 1/4 Image
2/4
Dabağyan: “Ermeni meselesi günümüzde adeta doruk noktasına erişmiş; dış dünyada ve ülke içinde hemen her şekilde istismar edilir duruma gelmiştir.Bu niçin böyledir? Türkiye’yi bölüp parçalamak isteyen Emperyalistlerin Türkiye içinde bir takım bölünmelere zemin hazırlamaktır.”
3/4
Dabağyan: “Nitekim; Türk-Ermenileri’nin "Ermeni Meselesi" mevzuunda söz sahibi olarak makale yazması, kitap yayınlaması ve bu kanalla, Türk efkarı umumiyesine seslenebilme ile birlikte "dış franksyonlara" karşı açıkça mücadele vermeye kalkışması, ++
Read 4 tweets
19 Aug
Türkiye&Somali son dönem işbirliğinde 10. yıl! Nice 10 yıllara!

🇹🇷🇸🇴 ilişkileri, Osmanlı dönemine uzanan bir geçmişe sahiptir.

Somali, Hint Okyanusu ve Kızıl Deniz'de 3 bin 300 kilometre kıyı şeridi ile Afrika'da en uzun kıyıya sahip olan jeostratejik bir Afrika ülkesidir. 1/6 Image
2/6
Somali’de 1979 yılında açılan, ancak yaşanan iç savaş sebebiyle 1991 yılında kapatılan Mogadişu Türkiye Büyükelçiliği 1 Kasım 2011 tarihinde yeniden açılmıştır. İki ülkenin ilişkileri o günden itibaren çok hızlı gelişmiştir.
3/6
Somali’nin kalkınması ve yeniden yapılanmasına önem veren Türkiye, 21-23 Mayıs 2010 tarihlerinde İstanbul Somali Konferansı’na ev sahipliği yapmıştır. BM himayesinde organize edilen Konferansa, çok sayıda ülke ve uluslararası kuruluşun üst düzeyde katılımı sağlanmıştır.
Read 6 tweets