hermes Profile picture
Türkiye'nin 𝐣𝐞𝐨𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐢𝐤 hedefleri ve genişlemesi bağlamında dış medyadan analiz ve makale çevirileri | Yedek: @hermesyed Tüm Vatanseverler Girişimi
Sadi Özgül Profile picture TURKISHFIGHTER(TF-X) Profile picture 2 added to My Authors
Jan 22 15 tweets 3 min read
Yunan medyası | Slpress | Kostas Grivas

Türkiye'nin oluşturmaya çalıştığı kendi 3. kutbu ve jeopolitik sistemi, Batı ile Avrasya arasında bir çekişme alanıdır.

Türkiye, Asya'da Çin'e karşı koymak için ABD jeostrateji alanında oynuyor.
1/15

- Özet
slpress.gr/diethni/o-toyr… 2/15
Türkiye kendisini, Ukrayna'daki savaşın avantajını kullanarak bu savaşın önemli ölçüde hızlandırdığı, Batı ile Avrasya topluluğu arasında bir çekişme alanı olarak konumlandırmayı başardı. Erdoğan'ın hedefi Türkiye'nin kendi üçüncü kutbunu oluşturmak.
Jan 20 17 tweets 3 min read
ABD medyası | The Hill | @Rmanning4 |

Türkiye ikilemi, ABD'nin gücünün bir sınırı olduğuna iyi bir örnek oluşturuyor.

Ankara tarafından, Libya, Suriye ve Dağlık Karabağ'da gidişatı değiştirecek hamleler yapıldı.

1/17

Özet –Lütfen sonuna kadar okuyunuz.
thehill.com/opinion/intern… 2/17
Erdoğan'ın sürdürdüğü gündem, ABD'de tam olarak anlaşılamıyor. Aslında Erdoğan, coğrafya, tarih, kültür, din ve hırs tarafından yönlendirilen Kissingeryen boyutlarda bir reelpolitik ustası olduğunu kanıtlıyor.
Jan 9 15 tweets 3 min read
Atlantic Council | @kenmoriyasu | Türkiye, sert gücün küresel ortak para birimi olduğunu öğreniyor: Savunma diplomasisi Ankara'nın uluslararası sahnedeki statüsünü yükseltiyor.

Türkiye'nin yeni keşfettiği özgüven sert güce dayanıyor.
1/15

- Türkçe Özet
atlanticcouncil.org/content-series… 2/15
🇹🇷aynı anda Avrupalı,Asyalı, Ortadoğulu,Balkanlı, Kafkaslıdır. 1952'den beri NATO üyesidir,Karadeniz'e kıyısı vardır. Stratejik coğrafyası,ülkeye diğer ülkelerin nadiren sahip olduğu benzersiz avantajlar sağlıyor.

Yine de uzun yıllar nüfuz kollarını tam olarak kullanmamıştı
Dec 7, 2022 4 tweets 1 min read
Yunan medyası | Libya Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan'ı Libya krizini istismar etmekle suçlayarak, Girit'in güneyinde ve güneybatısında hidrokarbon arama çalışmalarına ilişkin, yaptığı resmi kınama açıklamasında memnuniyetsizliğini dile getirdi.
1/4
kathimerini.gr/politics/56217… 2/4
Libya Dışişleri Bakanlığı, "Akdeniz'in barış ve kalkınma denizi olması gereken bir dönemde Yunanistan'ın Libya krizinden yararlanmaya ve deniz sınırlarını zorla dayatmaya çalıştığını vurguladı.
Dec 7, 2022 15 tweets 3 min read
Yunan medyası | ToVima | John Magriotis | Ülkemiz, nasıl oldu da Libya'yı Türkiye'ye kaptırdı?
1/14

(Bu analizi çok büyük dikkatle okuyalım. Bize dayatmaya çalıştıkları saçma isteklerinin ve iddialarının yersizliğinin kendi ağızlarından itirafıdır).
tovima.gr/2022/12/06/opi… 2/14
Şimdi hepimiz, Dendias'ın şu sözüyle hemfikirizdir: " Kasım 2019'da uluslararası hukuka aykırı olarak imzalanan Türk- Libya Mutabakat Zaptı, dış politikamızdaki, savunmamızdaki ve güvenlik politikamızdaki tüm gerçekleri değiştirdi".
Dec 7, 2022 5 tweets 1 min read
ABD savunma bütçesini de içeren tasarıdan Türkiye'nin F-16 alımını alımını sınırlandırmak üzere konulan ve şarta bağlayan maddelerin hepsi tamamen çıkarıldı.
1/4

-AA 2/4
Öncesinde, Menendez ve van Hollen’ın sunduğu maddeler Senato tasarısına eklenmezken, Pappas ve destekçilerinin sunduğu tasarı Temsilciler Meclisinde 14 Temmuz’da kabul edilmiş ve eklenmişti. Ancak yeni tasarıda Pappasgillerin maddeleri de kaldırıldı.
Dec 6, 2022 7 tweets 2 min read
İsveç medyası | Expressen | İsveç, geçen hafta PKK ile bağlantılı olmakla suçlanan bir kişiyi Türkiye'ye sınır dışı ettikten sonra Türkiye'den övgü alıyor.

Türkiye: "Bu iyi bir başlangıç, ancak daha fazla iadenin gelmesini umuyoruz".
1/7
expressen.se/nyheter/turkie… 2/7
İsveç Göç Bakanı Maria Malmer Stenergard, bunun "bir kişinin sığınma başvurusunun reddedildiği" normal bir sınır dışı etme davası olduğunu söyledi.

(Bakan genel olarak bu tür bekleyen tüm işlemlerin hızlandırılacağını da söylemiş.Haberi paylaştıktan sonra bu kısmı açacağım)
Dec 1, 2022 9 tweets 2 min read
Japon medyası | NIKKEI | Rusya tökezlerken, Türk dünyası 'riskler ve fırsatlar' görüyor.

Türkiye, AB ve Çin, Orta Asya ve Kafkasya'ya nüfuz etme çabasında.
1/9
asia.nikkei.com/Politics/Inter… 2/9
Bu yenilenen ilgi, güç ortaklarını seçebilecekleri anlamına geldiğinden Türk devletlerince memnuniyetle karşılanmaktadır.

Temur Umarov | @TUmarov: "Türkiye'nin Türk Devletleri Teşkilatındaki rolü merkezidir. TDT, bölgedeki Türk varlığının meşruiyetinin bel kemiği olabilir".
Nov 29, 2022 20 tweets 5 min read
ABD, Venezuela'ya ambargoyu kaldırdı. Venezuela’da iktidar ve muhalefet sihirli bir değnek değmişçesine anında uzlaştı.

Ama a aa! O da ne? Dünyanın geri kalanının Rusya’ya ambargoya devam etmesi gerek!

Bunu daha geniş bir jeopolitik perspektifte incelemeliyiz. Başlayalım.
1/20 Image 2/20
Dünyaca ünlü enerji ve strateji uzmanı Yergin, ABD’nin tek bir eyaletinin Venezuela’dan fazla petrol üretimi yaptığıyla övünüyordu.

Ancak hafif petrol üreten ABD’nin aksine, Venezuela ağır petrol üretiyor ve dünyanın en büyük ispatlanmış petrol rezervine sahip ülkedir. ImageImage
Nov 28, 2022 19 tweets 3 min read
Economist | Avrupa, kalıcı bir enerji ve jeopolitik krizle karşı karşıya. Bu onu zayıflatacak ve küresel konumunu tehdit edecek.

Acımasız bir ekonomik daralma, 2023 ve sonrasında Avrupa'nın direncini test edecek.
1/18

- ÖZET – Çok önemli bir analiz
economist.com/leaders/2022/1… 2/18
Küresel enerji sisteminin yeniden biçimlendirilmesinin, Amerikan ekonomik popülizminin ve jeopolitik çatlakların Avrupa Birliği'nin ve İngiltere dahil üye olmayan Avrupa ülkelerinin uzun vadeli rekabet gücünü tehdit ettiğine dair artan bir korku var.
Nov 25, 2022 8 tweets 2 min read
Politico | Mazlum Abdi, ABD hükümetinin üst kademelerini Ankara üzerindeki baskıyı artırmaya çağırdı: "Şimdiye kadar yapılan açıklamalar, Türkiye'nin bize karşı yeni operasyonlar başlatma planlarını durdurmaya yetmedi. Operasyonu engellemek için yeterince çaba gösterilmiyor."
1/8
2/8
Abdi, hava saldırılarının kara operasyonunun habercisi olduğuna inandığını söyledi. Hala Suriye'de bulunan 900 ABD askeri için de bir risk olduğunu söyledi.

SDG/PKK/YPG temsilcisi Saker: BM ve uluslararası toplumun kınaması nerede? Şu anda sadece sessizlik duyuyoruz!” dedi.
Nov 25, 2022 7 tweets 2 min read
Cezayir, Tunus'ta düzenlenen Frankofon Zirvesi'ne (son tweete bakınız) ilk defa katılmadı. Fransa Şok!

Paris'in dünyadaki etkisini artırmak ve sömürge imparatorluğunun çöküşüne rağmen hala büyük bir güç olarak öne çıkma hevesi kursağında kaldı.
1/5
2/5
Cezayir daha önce zirveye katılımı hiç aksatmamıştı. Hatta en önde gelen ülkelerden biriydi. Mevcut hükümet, devlet okullarında İngilizce öğretimini destekleyerek, Fransız dilinin egemenliğinden kademeli olarak kurtulmaya çalışıyor. Zirve'ye Fas da katılmadı.
Nov 25, 2022 6 tweets 2 min read
Küba medyası | Granma | İyimserlik ve güvenle birleşen Küba ve Türkiye

Türkiye, 7 yüzer santrali ile Küba'nın ihtiyaç duyduğu elektriğin dörtte birini üretiyor. Anlaşma 18 yıl daha geçerli olacak.
1/5

(Link son tweette. Twitter, yasaklı medya olarak işaretliyor). 2/5
Cumhurbaşkanı Bermúdez, Ankara'da Erdoğan tarafından resmen kabul edildi. Orada her iki ülkeyi de ilgilendiren anlaşmalar imzaladılar ve karşılıklı dostluğu güçlendirmeye devam etme iradesini onayladılar.
Nov 24, 2022 5 tweets 1 min read
Boris Johnson: "Almanya, Rus saldırısı durumunda Ukrayna'nın hemen teslim olmasını istemişti".

"Alman hükümeti başta, Ukrayna'nın uzun bir çatışma yerine hızlı bir askeri yenilgiyi tercih etmesinden yanaydı. Fransa da Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etme olasılığını reddetti".
1/4 2/4
Johnson ayrıca, "Fransızların son ana kadar Rus işgali olasılığını inkar ettiğinden şüpheniz olmasın" dedi. "Bunu destekleyemedim, bunun feci bir bakış açısı olduğunu düşündüm. Ama neden böyle düşündüklerini ve hissettiklerini anlayabiliyorum: sağlam ekonomik nedenler."
Nov 23, 2022 4 tweets 2 min read
Somali'de askeri eğitim veren Türkiye, BM yaptırımlarından muaf tutulan ülkeler listesine girdi.

Karar, uzunca bir süredir bekleniyordu. Böylece, Somali'ye Türk askeri araç ve teçhizatının ihracat yolu açılmış oldu. Daha önce yalnızca hibe yoluyla yapılabiliyordu.
1/4
#TurkSom 2/4
İngiltere, ABD, AB de muaf. Aksine şaşardık zaten.

TSK'nın Somali Türk Görev Kuvveti Komutanlığı, Somali'nin nitelikli askeri personel ihtiyacının karşılanmasına ciddi katkı sağlıyor. TURKSOM üssü 4 km2 büyüklüğünde. Bir defada 1000 asker yetiştirebilir/barındırabilir. ImageImageImage
Nov 20, 2022 4 tweets 1 min read
Yunan medyası | Naftemporiki | Yunanistan, Japon pazarında Türkiye'ye karşı savaşı kaybediyor. Türkiye, ülkemize kıyasla Japon topraklarındaki performansımızın iki katından fazlasını kaydediyor.
1/3
naftemporiki.gr/finance/econom… 2/3
Japonya'nın Ticaret İstatistiklerinden alınan son verilere göre, Yunanistan'ın, Japonya'ya 2021'deki sızma zeytinyağı ihracat payı yalnızca %1,71 (443 milyon yen) iken, Türkiye'nin payı %4,71 (1,221 milyon yen) oldu.
Nov 19, 2022 7 tweets 2 min read
Yunan medyası | SKAI | Türk Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "Türk yüzyılı başladı. KKTC'nin Türk Devletleri Teşkilatı'na (TDT) gözlemci üye olabilmesi için başkasından icazet alacak değiliz".
1/7
skai.gr/news/politics/… 2/7
Çavuşoğlu, tepki gösteren AB'ye "dürüst olun" çağrısı yaparak 2004'te Annan Planı'nı kabul eden KKTC'ye kısıtlamaları kaldırma sözü verildiğini ancak buna riayet edilmediğini hatırlattı. "AB'nin ne hakkı var ki TDT'na müdahale etsin" dedi.
Nov 19, 2022 5 tweets 1 min read
"1491'de batı yarımkürede yaklaşık 145 milyon insan yaşıyordu.

University College London'daki bazı coğrafyacılara göre, Amerika'nın Avrupalılar tarafından sömürgeleştirilmesi o kadar çok insanı öldürdü ki, bu katliamlar iklim değişikliği/küresel soğumayla sonuçlanmıştı"
DEVAMI👇 Ben de ekleyim: Tarihçi &demografi uzmanı Nobel David Cook, her şey sona erdiğinde Amerika kıtasında... az etkilenen yerlerde nüfusun %80’inin, en çok etkilenen yerlerde nüfusun tamamının ve ortalama düzeyde etkilenen bölgelerde ise halkın %90’ının yok olduğunu tahmin etmiştir.
Nov 17, 2022 6 tweets 2 min read
Türk dünyası Semerkant'ta güçlendi.

“Türk Medeniyeti için Yeni Dönem: Ortak Kalkınma ve Refaha Doğru” temasıyla düzenlenen tarihi Zirve sırasında Liderler, Üye ve Gözlemci Devletlerin Türk bütünleşmesine ve Türk Dünyası 2040 Vizyonuna güçlü bağlılığının altını çizdi.
1/6 Image 2/6
Zirvenin önemli kararlarından biri, Türk ülkelerinin oluşturduğu ilk ortak finans kuruluşu olan, daha entegre bir Türk finans sisteminin kurulmasına yardımcı olmayı amaçlayan Türk Yatırım Fonu'nun kurulması kararı da dahil olmak üzere entegrasyona yönelik yeni adımlar atıldı. Image
Nov 17, 2022 5 tweets 2 min read
Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın Libya’nın başkenti Trablus’ta uçaktan inmeyi reddederek apar topar ayrılması iki ülke arasında diplomatik krize neden oldu.

Libya: Diplomatik önlemler alacağız.
1/5 2/5
Libya Dışişleri Bakanı Najla Mangoush, Yunan bakanı karşılamak için havalimanında hazır bekliyordu ancak Dendias, uçağı başkente indiğinde aşağı inmeyi reddetti ve kendini bekleyen Mangoush ile görüşme yapmadan Bingazi'ye gitti.
Nov 16, 2022 5 tweets 3 min read
Civilians targeted in years of terrorist group PKK attacks on Türkiye.

Contrary to PKK propaganda in Europe, giving no one but itself the right to live, the bloody terrorist group has carried out most of its attacks on Kurdish people. With the alleged aim of liberating them.
1/5 2/5
In its more than 35-year terror campaign against Türkiye, the PKK – listed as a terrorist organization by Türkiye, the US, and EU – has been responsible for the deaths of some 40,000 people, including innocent women, children, and infants.