hermes | jeopolitik Profile picture
Türkiye'nin 𝐣𝐞𝐨𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐢𝐤 hedefleri ve genişlemesi bağlamında dış medyadan analiz ve makale çevirileri, güncel derlemeler. Tüm Vatanseverler Girişimi
Sadi Özgül 🇹🇷 🌤️ Profile picture TURKISHFIGHTER(TF-X) Profile picture Selçuk Demiral Profile picture Karaalp Ali Profile picture Kamu Mimarı Uğur Güllüce Profile picture 6 subscribed
Apr 6 4 tweets 3 min read
Eski bir ABD askeri olan Chris, 1.5M abonesi olan sayfasında tarafsız ve çok iyi araştırılmış bir KAAN incelemesi yapmış: Türkiye'nin Yerli Savaş Uçağı Bir Silahtan Daha Fazlasıdır.

Ana tema: Ülkenin savunma ürünlerinde kendi kendine yeterliliğinin önemi. Yorumlar çok ilginç:

"Askeri tarih meraklısı olmanın bana öğrettiği bir şey varsa, Türkleri ASLA küçümsememek gerekir".

"Bu videodaki hikayenin ana fikri, müşterilerinize silah ambargosu ve gizli koşullar uygulamayın; çünkü bu, onları kendi kendine yetmeye ve ürünleri olgunlaşıp ihracata hazır hale geldiğinde gelecekteki müşteriler için rekabet etmeye teşvik edecektir".

"ABD: S400 aldığınız için size F35 satmıyoruz. Türkiye: Peki, kendim yapacağım".

"Kendi uçaklarını inşa etmek istedikleri için onları suçlayamam! Müttefikler hızla düşman haline gelebilir; bu nedenle tüm askeri teknolojileriniz için diğer ülkelere güvenmek büyük bir yanılsamadır!"

"Bilmeyenler için söylüyorum, Türk mühendisler ABD'de 5. nesil programın tasarımına çok yardımcı oldular ve önemli roller üstlendiler. F35 için F135 motoru ve F22 için F119 motoru. Her iki platformda da jet motoru tamircisi olduğum için motor hattında her gün Türk mühendislerle çalıştım. Artık bizimle çalışmadıkları ve programdan çıktıkları günü iyi hatırlıyorum. İyi bir jet yapabileceklerini %1000 biliyorum. Çünkü bizimkini inşa etmemize yardım ettiler".

"Açıkçası bu konuda Türkiye'ye saygı duyuyorum. Ben de ikiz motorları seviyorum. Kişisel olarak ABD müttefiklerinin yerli askeri endüstriye sahip olması hoşuma gidiyor".

"Türkiye kendi silahlarını olması gerektiği gibi geliştirme konusunda uzun bir yol kat etti ve bu da uzun vadede faydalı. Açıkçası bu spesifik projenin kat etmesi gereken uzun bir yol var ama doğru yolda".

"Endüstrileriyle gerçekten bize büyük bir destekleri vardı. Çin'in yalnızca casusluktan ve kendi araştırmalarından elde edebileceği bilgilere sahip olduğunu düşündüğünüzde, Türkiye'nin bir F-35'i ve ABD'nin teknoloji kullanımı, işbirliği ve yardımı konusunda bir geçmişi vardı. Bu yeni ürünü yapabilmelerine şaşmamalı".

"Türkiye her zaman bizimle stratejik ve iyi bir ortak oldu. Çevrelerindeki her konuya eğilmelerini gerektiren zorlu bir bölgede yaşıyorlar. Muhtemelen sadece desteğimizi istiyorlar ama kontrolümüzü istemiyorlar. Anlaşılabilir. Amerika geçmişte ortaklarımızın çıkarları için orada değildi. Onlara şans diliyorum".

"Sanırım insanlar Türkiye'nin yaptığının aslında ne kadar çılgınca olduğunu anlamıyorlar. 5. nesil Jet'e sahip olan diğer ülkeler sadece ABD, Rusya ve Çin gibi süper güçler. Türkiye 4'üncü ülke oldu. Hatta Türk Jeti, 6. Nesil Jetlerde bulunması gereken özelliklere zaten sahip, bu da onu daha ileri teknolojiye sahip ilk 5.5 Nesil jet yapıyor".

"Türkiye'ye iyi niyetle iyi şanslar diliyorum. Bir ülke kendi uçağını üretebiliyorsa, o uçağa giren bilgili insanları ve teknolojiyi gösterir. TÜRKİYE iyi iş çıkardı".

"Dürüst olmak gerekirse savunmada kendi kendine yetmek, askeri bir ittifakta olsanız bile bana son derece temel bir savunma meselesidir. Bu yüzden kendilerini kendi başlarına savunabilmeyi istedikleri için onları suçlayamam".

"Türkiye birkaç yenilikçi şey yaptı. Drone'ların taktiksel kullanımı da bunlardan biri. ABD, SİHA'larını operasyonel düzeyde kullandı ancak nadiren taktiksel düzeyde kullandı. Türkiye, savaş alanı birimlerini kararlı bir şekilde yok etmek için ileri alanda çok küçük SİHA'larını kitlesel olarak kullandı".

"Ukrayna, Türkiye'yi F35 programından çıkaran Avrupa ve ABD'nin "bağışladığı" parayla bu Türk savaş uçağını satın almak istiyor. Ne kadar ironik".

"Bu video için çok teşekkürler, genel olarak KAAN'ın F35 ve diğer jetler arasında nereye uyduğunu anlamamızı kolaylaştırdı. Her zamanki gibi harika bilgiler!"

"Şahsen Türkiye'nin NATO için büyük bir değer olduğunu düşünüyorum. Türkiye'yi seviyorum, birkaç kez orada bulundum ve her zaman harika deneyimler yaşadım".

"Türk insanı harika insanlardır, dürüsttürler ve söylediklerinde ciddidirler. Pek çok Türk arkadaşım var".Image
Image
Image
Çok fazla yorum var. Videonun linki:

Mar 31 6 tweets 2 min read
ABD Deniz Piyadeleri ve JAG Birlikleri'nde 30 yılı aşkın bir süre görev yapmış olan Albay Richard Black:

"El Kaide ve IŞİD bizim daima sahadaki vekil gücümüz olmuştur. ABD'nin onlara verdiği görevi yerine getirdiler. Amaç, Suriye’nin meşru hükümetini devirmekti".
1/4 2/4
Albay Richard Black: "100 ülkeden [Suriye'ye] IŞİD teröristlerinin hareketini kolaylaştırdık. Suriyelilerin kocalarını öldürüp onların karılarına ve çocuklarına sahip olabilme hakları vardı. Suriye'de bir tecavüz kampanyası başladı. Pedofililer küçük çocukları istiyordu".
Dec 2, 2023 6 tweets 12 min read
Arjantin medyası | ÖZET | Türkiye: Arjantin'deki savunma sanayisinin stratejik ortağı. Arjantin’e örnek olması gereken bir başarı hikayesi.

Türkiye'nin küresel ölçekte yükselen bir güç olarak yeni çok kutuplu jeopolitik satranç tahtasındaki yükselişi, Arjantin ve bölge ülkelerinin Türkiye ile yenilenebilir enerjiler, yeni teknolojiler ve savunma sanayine yönelik yeni bir ikili ve çok taraflı gündem oluşturmaları için tarihi bir fırsat sunmaktadır.

Ukrayna savaşı Türk insansız hava araçlarını ya da insansız hava araçlarını meşhur etti; bunlar Türkiye'nin gelişen askeri sanayisinin sembolleri olarak uluslararası medyada hızla vitrine çıktı.

Ankara on yıllardır, sadece insansız hava araçlarıyla sınırlı kalmayan, sadece birkaç on yılda ulaşılan yüksek teknoloji seviyesiyle geniş bir ürün yelpazesine sahip, rekabet gücü yüksek bir savunma sanayii geliştirmek ve genişletmek için uzun vadeli bir strateji izliyor.
1/6
Image 2/6
Arjantin medyasındaki makalenin Türkçe özetinin devamı:

Türkiye: Bölge ile bağlarını güçlendiren yükselen bir küresel güç

2002 yılından bu yana, Türk dış politikası anlayışında Ankara için yeni stratejik alanların yeniden tanımlanmasına yol açan bir değişim yaşandı: Afrika ve Latin Amerika.

Bu bağlamda, Türkiye Cumhuriyeti kendisini 'bölgesel bir güç' olarak yansıtmaktan 'küresel bir aktör' olarak konumlandırmaya geçti.

Türkiye gibi yükselen güçlerin dış politikası, askeri ve askeri olmayan dengenin yerleşik güçleriyle hegemonik rekabet ve küresel gündemlerinin genişlemesi yoluyla çevre bölgelerde çok aktiftir.

Bu kapsamda, Türkiye'nin Latin Amerika'daki varlığı son yıllarda katlanarak gelişmiştir ve şu anda Ankara'da akredite 16 Latin Amerika büyükelçiliği bulunmaktadır. Ankara'nın Latin Amerika'da varlığını artırdığı ve tam bir genişleme içinde olduğu bir gerçektir.

Latin Amerika ve Türkiye arasındaki ilişkilerin yoğunlaştığının göstergelerinden bazıları şunlardır: Türk Hava Yolları'nın bölge ülkelerine doğrudan uçuşlarındaki artış, ticaret misyonları ve yumuşak güç politikası.

Amerikan Devletleri Örgütü, Karayip Topluluğu (CARICOM) ve Rio Grubu'nda Türkiye 'gözlemci ülke' statüsündedir. Latin Amerika'da, Türk ajansı TİKA'nın 2014'ten beri Meksika'da ve 2015'ten beri Kolombiya'da daimi ofisleri bulunmaktadır ve Arjantin ve Brezilya'da faaliyetler geliştirmiştir.

Yumuşak güç politikasıyla ilgili bir diğer kurum, 2007 yılında kurulan ve 2009 yılında faaliyetlerine başlayan, Türk dilini ve Türk kültürünü yurt dışında tanıtmayı amaçlayan Yunus Emre Enstitüsü'dür. İlk Yunus Emre şubesi Meksika'da kurulmuş ve iki yıl önce de Arjantin'de bir şube açılmıştır.

Türkiye ve Arjantin arasındaki ikili ilişkilerle ilgili olarak, aralarında öne çıkardığımız bazı iş birliği ve ekonomik tamamlayıcılık örnekleri bulunmaktadır:

Teknolojik-uydu iş birliği: ARSAT uydusunun (SG-1) ortak üretimi için INVAP (Arjantin devlet şirketi) ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) arasındaki ortaklıkla GSATCOM Uzay Teknolojileri şirketinin kurulması.

Özel sektörde ise Arjantinli uçak üreticisi Cicare ve Türk muadili Titra Teknoloji, önemli helikopter parçalarını ortaklaşa üretmek üzere müzakerelerde ilerleme kaydetmiştir.

(Görseller, Arjantin medyasındaki makalenin içeriğinden)Image
Image
Image
Image
Aug 22, 2023 5 tweets 1 min read
Yunan medyası | Türkler ateşle oynuyor! Libya'daki Al-Watiya hava üssüne HİSAR-O füze sistemi konuşlandırdılar.

Libya'da bulunan Türk sistemlerinin sayısı bilinmiyor.

Yunanistan'a karşı yeni bir kalıcı saldırı ekseni. Yunanistan kalıcı olarak çevreleniyor.
1/5 2/5
Libya, başta askeri olmak üzere birleşik bir devlet modeli inşa ederek Türkiye ile ekonomik ve kültürel bir ittifak kurmayı hedefliyor.

Birkaç gün önce Libya'nın Trablus kentinin doğusundaki Al Khums limanının Türkiye tarafından 99 yıllığına kiralandığı bildirilmişti.
Aug 20, 2023 6 tweets 2 min read
Yunan medyası | Türkler, uluslararası toplumun Kıbrıs'taki krize tepkisine kayıtsız.

ABD, İngilizler, Fransızlar, Almanlar, AB ve diğerleri de harekete geçti ve Türklerin yol inşasına devam etmemesini istedi. Türkler hem durmadı hem de daha da büyük gösterişle devam etti.
1/5 2/5
O halde, Türklerin Kıbrıs'ta uzun vadeli, daha geniş anlamda topraklarını genişletmesi ve askeri alanda avantaj oluşturmak için bir planın uygulanması yolunda ilerlediği açıktır.

Temel hedef, toprakları genişletmek ve yeşil bölgede iki devlet yaklaşımını dayatmaktır.
Aug 19, 2023 5 tweets 2 min read
Geri adım atılmadı! BM Barış Gücü askerlerinin geri çekilmesiyle birlikte Pile-Yiğitler Yolu Projesi'nin yapım çalışmasına, tüm engellemelere rağmen devam ediliyor.

Taraflı BM, Türk halkının kullanımı için eski, mevcut bir yolun asfaltlanarak açılmasına engel çıkarmıştı.
1/4 2/4
Türkiye'nin de kararlılığı KKTC'ye güç verdi. Kıbrıs Türkü adadaki güçlü varlığını somut eylemle gösterdi.

Yetkililer, yol yapım çalışmalarının güvenliğini polisin sağlayacağını, yolun geçeceği güzergaha BM personeli ve araçlarının girişine izin verilmeyeceğini belirtti. Image
Aug 12, 2023 7 tweets 4 min read
Son gelinen noktada rakam 4.5 milyona ulaşmış durumda.

Ülkemizde, Ermenilere yapılan sözde soykırımı bilinçsizce savunanlar için yazıyoruz. Lütfen bu kanıtlı bilgileri iyice okuyunuz.

1906 sayımına göre, Osmanlı İmparatorluğundaki toplam Ermeni nüfus: 1.120.748 idi.
1/7 https://t.co/BSRpR24SC8twitter.com/i/web/status/1…
Image 2/7
Ermeni Patrikhanesinin kayıtlarına göre de 1912'de Osmanlı'daki toplam Ermeni nüfusu: 1.018.000

Aşağıdaki görselde bu belgenin dijital bir kopyası yer alıyor. Kanıtıyla belgesiyle yazıyoruz. Öyle kafadan numara atmak kolay tabi. https://t.co/OSPS9EMkqLtwitter.com/i/web/status/1…
Image
Jul 2, 2023 12 tweets 5 min read
Yunan medyası | NATO, Türkiye'nin hatırına, GKRY'yi NATO haritalarında, ismi belirtilmeden yalnızca koordinatlarla belirtecek. Atina nasıl yanıt vereceği konusunda kıvranıyor.

İstanbul-Çanakkale boğazları da NATO planlarında "Türk Boğazları" olarak yer alıyor.
1/10
- ÖZET https://t.co/K13y5OlwWntwitter.com/i/web/status/1…
2/10
Amerikalılar, açmazı kırmak için,NATO üyelerine,planlarda "Türk Boğazlarından" bahsedilirken Montrö Sözleşmesi'ndeki terminolojiyi önerdi.

Ancak yine de Türkiye, uluslararası koşulları ulusal çıkarlarına hizmet edecek şekilde değiştirmeye çalıştığını hiçbir zaman gizlemedi. twitter.com/i/web/status/1…
Jun 12, 2023 7 tweets 3 min read
Yunan medyası | Ukrayna, Türkiye'ye jet motorları gönderirken, Ukraynalı mühendisler aylardır Türkiye için çalışıyor.

Kiev, Türk savunma sanayisi ile çok katmanlı ve kamuoyunun bilmediği yönleri olan derin ve son derece önemli bir savunma iş birliği geliştirdi.
1/7 twitter.com/i/web/status/1… Image 2/7
Türk Tayfun füzesi ile gelen Osmanlı oyunu ve aynı anda 1000 km'lik Ukrayna balistik füzesi haberi.

Ukrayna Savunma Bakanı dün "tesadüfen" Ukrayna'nın 1000 kilometre veya daha uzun menzilli kendi uzun menzilli füzelerini üretme konusunda iyi umutları olduğunu açıkladı. twitter.com/i/web/status/1…
Jun 12, 2023 4 tweets 2 min read
BNN | TANAP'ın Kapasitesi Artırılıyor. TANAP,Artan Kapasitesiyle Türkiye'nin Ana Doğal Gaz Ticaret Merkezi Rolünü Artırıyor.

Azerbaycan'dan Türkiye'ye ve daha sonra Avrupa'ya doğal gaz taşıyan boru hattı,bölgedeki enerji güvenliği üzerinde şimdiden önemli bir etki oluşturdu.
1/4 twitter.com/i/web/status/1… Image 2/4
TANAP'ın iletim kapasitesi mevcut 16 milyar metreküpten, 32 milyar metreküpe olmak üzere iki katına çıkarılacak.

Bu hamle hem Azerbaycan'ın hem de Türkiye'nin Avrupa'nın enerji güvenliğini sağlamadaki önemlerini ve rollerini yükseltecektir. twitter.com/i/web/status/1…
Jun 12, 2023 8 tweets 4 min read
CFR | Kali Robinson | Türkiye'nin Büyüyen Dış Politika Hedefleri

Türkiye'nin yeni dış politikası, Rusya veya Çin'e doğru bir kayma olarak değil, hem Batı hem de Doğu kampına ayak uydurma ve büyük güç rekabetini yönetme arzusunun ifadesi olarak anlaşılmalıdır.
1/8

-ÖZET twitter.com/i/web/status/1… Image 2/8
1923'te Osmanlı İmparatorluğu'nun kalıntılarından kurulan 🇹🇷, NATO'ya katılarak ve AB ile yakın bağlar arayarak laik, Batı ile uyumlu bir dış politika izledi.

Ankara, mülteci politikaları ve Libya, Suriye gibi yerlere askeri müdahalelerde bulunarak bazı komşularını kızdırdı. twitter.com/i/web/status/1…
Jun 10, 2023 4 tweets 2 min read
2022'de, AB'nin Rusya ile enerji bağlarını koparmasının ardından Norveç, Avrupa'nın en büyük enerji tedarikçisi oldu.

Norveç’in doğalgaz ve petrol geliri:
2021: ~25milyar $
2022: ~125milyar $
2023'te çok daha fazlası bekleniyor.
Savaşın bitmesini kim ister? Çok kârlı.
1/3 twitter.com/i/web/status/1… Image 2/3
Çatışma başladığından beri kazanılan zenginlikler bazı Norveçlileri kızdırdı. Yeşil Parti'den milletvekili Rasmus Hansson, "Bu kârı savaş kârı olarak görüyoruz" dedi. Paranın Ukrayna'ya ve savaştan etkilenen diğer ülkelere yardım için bir fona yatırılması gerektiğini önerdi. twitter.com/i/web/status/1…
Jun 9, 2023 5 tweets 2 min read
ABC (AP) | NATO'dan umutlu İsveç, bir kişiyi PKK için zorla para toplamakla suçladı.

İsveçli savcılar, bir PKK'lıyı PKK adına gasp, silahlı suç işleme ve terörü finanse etmekle suçladı.

1/5
(İsveç'i onaylaması için, Türkiye'ye baskı güden hareketler)
abcnews.go.com/International/… twitter.com/i/web/status/1… 2/5
İsveç medyası, İsveç'te ilk kez bir kişinin partiyi teröre finanse ettiği iddiasıyla yargılandığını kaydetti. PKK, 1984'ten beri Türkiye'de terör faaliyetlerinde bulunuyor. Türkiye, ABD ve Avrupa Birliği tarafından terör örgütü olarak kabul ediliyor. twitter.com/i/web/status/1…
Jun 4, 2023 14 tweets 7 min read
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin töreni dünya medyasında geniş yer buldu. Dünya medyası, TBMM Genel Kurulu'ndaki yemin törenini son dakika gelişmesi olarak verdi. Törenden canlı görüntüler aktarıldı.

Çok fazla ayrıntı var. Öne çıkanlardan ÖZET..
1/14 twitter.com/i/web/status/1… Image 2/14
Yayımlanan haberlerde, Erdoğan’ın 28 Mayıs’taki Cumhurbaşkanı Seçimi’ni yüzde 52,2 oy oranıyla kazandığına işaret edildi, Anıtkabir’e çıkışı canlı yayınlandı. İngiliz Sky News televizyonu, Erdoğan’ın yemin töreninden canlı görüntüler aktardı. twitter.com/i/web/status/1… Image
May 25, 2023 6 tweets 3 min read
BBC | Afrika'da, Türkiye'deki seçim neden yakından takip ediliyor?

Türkiye'nin Afrika'daki etkisi son 20 yılda büyük ölçüde arttı ve cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerini kim kazanırsa kazansın, ilişkiyi bir sonraki adımda nereye götüreceğini düşünmek durumunda kalacak.
1/5… twitter.com/i/web/status/1… Image 2/5
Askeri çıkarlar?

"İHA diplomasisi" olarak da adlandırılan silah anlaşmaları, Ankara için çok para getiren karlı iş.

Libya, Ermenistan ve Ukrayna'da değerini kanıtlayan Bayraktar TB-2 insansız hava aracı, şimdi de Batı Afrika'nın Sahel bölgesinde saklanan hareketli ve çevik… twitter.com/i/web/status/1…
May 24, 2023 5 tweets 2 min read
Yunan medyası | Yunanistan neden Türkiye ile boy ölçüşemez? Türk ekonomisinin mali verileri her şeyi açıklıyor.

Türkiye'nin ekonomik büyüklüğü 905 milyar$ iken, Yunanistan'ın: 223 milyar$.

Dahası, Türkiye şu anda dünyanın en büyük hafif ticari araç üreticisi konumunda.
1/4
-… twitter.com/i/web/status/1… Image 2/4
Zaman, Türkiye'nin lehine işliyor.
Uzun yıllardır parasal istikrarsızlık ve enflasyon nedeniyle zayıflamış gözüyle baktığımız Türkiye, sanayi, inşaat, tarımsal üretim, turizm gibi tüm sektörlerde etkileyici ekonomik büyüme göstererek başarılı oldu ve büyük bir güç haline… twitter.com/i/web/status/1…
May 3, 2023 12 tweets 5 min read
Yunan medyası | Türkiye'yi durdurabilir miyiz? Tek seçenek, ittifaklar kurarak Türkiye'nin bütünlüğünü baltalamak.

Türkiye, birlik içinde kaldığı sürece her zaman potansiyel bir rakip olacak ve bu da uzun vadede Yunanistan'ı ekonomik, demografik nedenlerle zayıflatacaktır.
1/11 twitter.com/i/web/status/1… Image 2/11
Çünkü, Türkiye'ye karşı sağlam ve etkili bir Yunan caydırıcılığının oluşturulmasının sınırları vardır ve bu sınırlar aşılırsa mevcut kaynaklarımız tükenir ve beraberinde getirdiği her şeyle birlikte ekonomik olarak da çökeriz. Onları içten çökertmek en az maliyetli seçenek. twitter.com/i/web/status/1…
May 2, 2023 4 tweets 2 min read
BBC | Köpek Diplomasisi

Türkiye, Meksika’ya minnettarlığını göstermek ve Türkiye'de ölen Proteo adlı köpeğin mirasını yaşatmak için bir Alman çoban köpeği yavrusunu Meksika’ya yolladı.
1/3

bbc.com/news/world-lat… twitter.com/i/web/status/1… 2/3
Meksika, Türkiye'nin köpek hediyesinin "insani yardımın sınır tanımadığını" gösterdiğini söyledi.

Yavru köpek, Mexico City havaalanında savunma bakanlığı personeli tarafından sıcak bir şekilde karşılandı. Eğitmenler, işe yeni başlayacak olan yavruyu teslim aldı. twitter.com/i/web/status/1…
May 2, 2023 4 tweets 2 min read
"Aşıklar Şehri Paris" Ocak ayından beri öyle.

Macron emeklilik reformunda geri adım atmayınca protestolar arttı. Geçen hafta Fransa'nın Loire şehrine yaptığı son gezide halkla yakın temastan kaçındı. Her zaman yaptığı gibi, artık bölge sakinleriyle tanışmak için bir yürüyüş… twitter.com/i/web/status/1… 2/4
Yerel makam, Macron'un ziyaret ettiği bölge çevresinde herhangi bir protesto gösterisini yasaklamıştı, ancak yakınlardaki Orleans kentindeki bir mahkeme, insan hakları gruplarından gelen şikayetler üzerine bu kararı bozdu.
france24.com/en/live-news/2… twitter.com/i/web/status/1…
May 1, 2023 6 tweets 3 min read
Yunan medyası | Türk Dışişleri Bakan Yrd. Mehmet Kemal Bozay: "AB ülkeleri ve Yunanistan Türkiye ile yakın iş birliği yapmalı".

Delphi Ekonomik Forumu'nda konuşan Bozay, daha geniş bir bölgedeki çağdaş ekonomik zorlukları ve fırsatları ele almak ve bunlardan yararlanmak… twitter.com/i/web/status/1… Image 2/6
Bozay, Yunanistan'ın Türkiye'deki yıkıcı depremlere anında müdahale ve desteği için de teşekkür ederken, aynı durumun Türkiye'de 1999 depremlerinde de yaşandığını ve ilk telefonun Yunanistan'dan geldiğini hatırlattı.

Son depremlerde iki ülke arasındaki 'dayanışma… twitter.com/i/web/status/1…
Mar 9, 2023 9 tweets 2 min read
Yunan medyası | Birleşik Muhalefet HDP'yi kucaklarken, Erdoğan'ın Anadolu'daki Seçim Kaleleri Birer Birer Düşüyor.

Kılıçdaroğlu'nun seçilmesi çok muhtemel görünüyor. Yunanistan ile diyalog yeniden başlayacak ve ABD-Türkiye ilişkilerinde bir iyileşme ile sonuçlanacak.
𝟏/𝟗 2/9
Türkiye'deki seçimler özellikle önemlidir, çünkü sadece ülkeyi kimin yöneteceğine değil, aynı zamanda nasıl yönetileceğine, ekonomisinin nereye gideceğine ve ABD, AB ve Rusya konusunda, Ukrayna, Orta Doğu, Ege ve Doğu Akdeniz'deki tutumunun ne olacağına karar verilecektir.