Oleg K. Profile picture
Пишу про навколовоєнну історію XX століття. Видатні люди, організації, події.
May 9 9 tweets 4 min read
Історія катастрофи на підводному човні “Курск” відома всім.

Проте не всі знають, як виглядала зі сторони норвежців співпраця з росіянами під час рятувальної операції.

Спойлер: дуже жалюгідно🧵⤵️ Image Підводний човен “Курск” затонув 12 серпня 2000 року у Баренцовому морі через вибух торпеди під час навчань. На борту було 118 людей, і перші тижні були сподівання що хтось з них залишився живим, і чекав визволення.

Діяти необхідно було негайно. Адже у потенційно живих моряків було дуже мало часу в умовах холоду і обмеженого запасу повітря та їжі.Image
May 2 8 tweets 3 min read
Німецькі PR-технології 1930-х років були могутнім інструментом маніпуляцій.

Так, сумнівні з точки зору демократії, але вони максимально ефективно виконували свою головну функцію: донести інформацію до електорату та отримати бажаний результат.

Ось як був організований Австрійський референдум по Аншлюсу 🧵⤵️Image Контекст: 10 квітня 1938 року на території Австрії відбувся референдум щодо її приєднання до Рейху.

Цікаво, що референдум відбувався уже постфактум, через місяць після того, як німецькі війська окупували Австрію. До того ж нова австрійська влада та Адольф Гітлер за місяць до референдуму вже підписали відповідні закони про злиття Австрії з Третім Рейхом.Image
Apr 27 15 tweets 5 min read
13 причин чому ви б не хотіли нести службу на німецькому підводному човні у часи Другої Світової війни.

Мега-тред 🧵⤵️ Image Типова тривалість “рейсу” субмарини становила 3 місяці, і весь цей час члени екіпажу не могли прийняти нормальний душ.

І це при тому, що температура у машинному відділенні часто сягала 37° C. Image
Apr 21 7 tweets 3 min read
Життя дітей генералів під час війни завжди викликає великий резонанс у суспільстві. Вашій увазі 5 історій про німецьких генералів, чиї діти воювали в одному строю з простими солдатами та загинули в бою.

В кінці треду я також проведу паралель з українськими генералами🧵⤵️ Image Головнокомандувач військово-морських сил Третього Рейху Карл Деніц.

Перший син Петер загинув 19 травня 1943 року, коли його підводний човен був затоплений в Атлантичному океані. Після цієї події Адольф Гітлер видав указ, згідно з яким у випадку гибелі сина високорангового офіцера на війні інші діти звільняються від військової служби.

Другий син Карл звільнився зі служби та почав вчитися на військового доктора, але у 1944 році свій 24-й день народження попросив своїх друзів взяти його на рейд до узбережжя Британії. В цей день їх корабель був знищений французьким ескортним міноносцем.Image
Apr 13 7 tweets 3 min read
Як швидко облаштувати військові позиції при температурі -40 °C? Досвід інновацій 6-ї танкової дивізії Вермахту.

Грудень 1941 року. Червона армія проводить контратаку під Москвою та відкидає 6-ту дивізію від лінії із невеликих населених пунктів в поля. Під час відступу дивізія втрачає майже всі свої танки.

Необхідно було терміново створювати нову лінію оборони з нуля. І все це в сильний мороз, з наглухо промерзлою землею, відсутністю зимового одягу та спорядження. Ситуація виглядала безнадійно 🧵⤵️Image Втрати від обморожень збільшувалися кожного дня. До 3 січня 1942 року кількість обморожень збільшилася до 800 на день (!). Побудувати позиції було неможливо через критичну нестачу інженерних підрозділів та обладнання.

І ось що придумали німці. Image
Apr 8 5 tweets 3 min read
1 жовтня 1946 року рейхсміністр озброєнь і боєприпасів Третього Рейху був засуджений до 20 років в’язниці за “злочини проти людства”. Це була не найгірша розв’язка, адже три з восьми суддів вимагали для нього смертної кари.

Проте для 41-річного Альбера Шпеєра, це був не кінець, а лише новий початок. Попереду його ще чекала слава та багатство 🧵⤵️Image У в’язниці Шпандау колишній міністр та особистий архітектор Гітлера почав таємно працювати над своїми мемуарами. На шматочках туалетного паперу та папері для сигарет Альберт Шпеєр записував свої спогади роботи разом з Фюрером та його найближчим оточенням.

Очевидно, що працювати на рукописом було заборонено, а тим паче передавати його за межі тюрми без цензури. Тому нотатки Шпеєра виносили дві медсестри Червоного Хреста, які йому симпатизували. Ці нотатки потім передавалися давньому другу та колезі Рудольфу Волтерсу, який жив у Берліні.Image
Feb 17 10 tweets 3 min read
«Фюрер подолав багато криз у минулому, так само він подолає і цю кризу»

В березні 1945 року справи Третього Рейху на фронті і в тилу були дуже тривожні та сумні, проте державна пропаганда все ще намагалася мотивувати свою армію і народ. ⁠Давайте розглянемо, на чому базувався оптимізм і пропаганда доктора Геббельса в останні місяці війни 🧵⤵️Image Контекст: на початку березня 1945 року Вермахт звільнив невеличке містечко поблизу Герліца. З цієї нагоди Йозеф Геббельс відвідав цей регіон, де 10 березня 1945 року виступив з промовою перед солдатами, робітниками оборонної промисловості та жінками. На той момент німецькі газети складалися лише з 2-4 сторінок, тому там надрукували лише окремі тези з цієї промови.
Feb 6 15 tweets 4 min read
В часи Першої світової війни ні одна країна не провалила мобілізацію, тому сумарно у війні прийняли участь 60 мільйонів чоловіків.

Давайте розглянемо яскраві приклади пропаганди рекрутингу тих часів 🧵⤵️ Image Пасажирський лайнер “Лузітанія” був підбитий і затоплений німецькою торпедою у травні 1915 року. На його борту було 1000 пасажирів, які загинули. Цей постер закликає ірландців записуватися до війська, щоб помститися за них. Image
Jan 21 7 tweets 4 min read
Оголена жінка, поштові картки та 3D макети.

Як американці планували найкривавіше та найгероїчніше повітряне бомбардування у Другій світовій війні 🧵⤵️ Image 1 серпня 1943 року американці здійснили масштабне авіабомбардування дев’яти нафтопереробних заводів поблизу міста Плоєшті (Румунія). Ціль цієї стратегічної операції — зруйнувати найбільше паливне виробництво, яке постачало 60% пального всіх військових потреб Третього Рейху. В авіа нальоті були задіяні 178 бомбардувальників B-24 Liberator та 1763 людини (це тільки екіпажі літаків).Image
Jan 19 11 tweets 4 min read
Чи можна сказати, що цивільне населення США зробило 100% для перемоги у Другій світовій війні?

Давайте розглянемо, як війна вплинула на життя звичайних американців та їх побут🧵⤵️ Image Влада США ввела карткову систему на товари після атаки на Перл Харбор 7 грудня 1941 року. Після цього чашка кави стала розкішшю. Пиво в банках майже зникло, а собачий корм в консервах перестали виробляти взагалі, бо алюміній потрібен для озброєнь. Віскі став навіть більшим дефіцитом — алкоголь був потрібний для медицини та торпедного палива. Були введені обмеження на інше продовольство: м’ясо, олію, сир, масло, маргарин, всю заморожену або консервовану їжу, та багато іншого.

А домогосподаркам було наказано зберігати залишковий жир після приготування їжі та повертати його назад в магазини. Адже один фунт тваринного жиру містить достатньо гліцерину для того, щоб виробити динаміт у кількості достатній для підриву моста.Image
Jan 17 12 tweets 4 min read
Який вплив мала осіння погода на німецький наступ 1941 року та як Вермахт з цим справлявся?

Тред із рідкісними фото 🧵⤵️ Image У жовтні 1941 року в СРСР почалися дощі. Всього декілька годин опадів перетворювали типову радянську дорогу в багно. Після чотирьох годин дощу така дорога перетворювалася на непрохідне болото, яке паралізувало цілі колони колісного транспорту, і навіть танки.

Німці розказували, що інколи багнюка засмоктувала взуття і солдати залишалися босими.Image
Jan 15 9 tweets 3 min read
Принципи БЗВП у Вермахті під час Другої світової війни.

В 1943 році німецьке командування переглянуло базове навчання солдатів на основі нових реалій війни та накопиченого досвіду. Необхідно було скоротити терміни навчання та максимально підвищити ефективність процесу.

До вашої уваги огляд найцікавіших пунктів із директиви генерала танкових військ Гейра фон Швеппенбурга щодо тренування новобранців🧵⤵️Image Наш девіз: у навчання повинні бути включені тільки ті теми, що необхідні для виживання солдата у війні. Виховайте піхотинця — все інше не має значення. Image
Jan 10 5 tweets 2 min read
Ви помічали, що у багатьох німецьких офіцерів часів 2-ї світової війни присутні шрами на обличчі?

В цьому треді я розкажу історію цього феномену🧵⤵️ Image Представники вищого класу в Німеччині та Австрії XIX-XX сторіччя часто займалися академічним фехтуванням. Вони організовували дуелі між студентськими спілками різних університетів. Шрами після таких дуелей ставали відзнакою і предметом гордості. Image
Jan 7 10 tweets 4 min read
Німецька армія в 1941 році була найкращою у світі. Ось один із прикладів, як німці блиcкуче розв’язали складну логістичну проблему, щоб забезпечити стабільне постачання 6-ї армії озброєнням, пальним, боєприпасами та продовольством🧵⤵️ Image Контекст ситуації: зимою 1941–42 років гостро стояла проблема забезпечення 6-ї армії, яка тримала ділянку фронту від Харкова до Курська. Через кліматичні умови, вантажівки не могли в повному обсязі забезпечити підвоз БК, пального, і т.п., тому ситуація невдовзі стала критичною. Логістика ускладнювалася також тим, що перед тим як відійти, радянська армія знищила всі мости через Дніпро.

Крім цього, на лівобережжі України на той момент було дуже мало вагонів і локомотивів, які підходять для радянських колій (вони ширші за європейські). Таких вагонів і локомотивів було вдосталь на правобережжі, проте їх неможливо було переправити на правий берег через відсутність будь-якого залізничного сполучення. Треба було терміново щось придумати.Image
Jan 5 16 tweets 4 min read
Друга світова війна. Огляд посібника Вермахта по війні в зимових умовах від 1942 року. Тред 🧵 Image Для початку нагадаю контекст. В 1941 році була зафіксована екстремально холодна зима (до -30), яка почалася аномально рано. Вермахт не був підготовлений до зими, адже командування не розраховувало, що війна затягнеться так довго. Не було зимових речей, взуття, предметів побуту, лубрикантів для техніки, і тп. Страждання і втрати від обморожень були зимою 1941/1942 були величезні.Image