Erhan İdiz Profile picture
Jan 13 5 tweets 3 min read
Korku filmi gibi. Dehşetler içindeyim.

1200 TL’lik kirayı 4000 TL’ye çıkaran ihtiyar, kira sözleşmesi olmasına rağmen miktarı kabul etmeyen Suriyeli ailenin kapısını baltayla kırıyor.
Akıl alır gibi değil. Ailenin geçmiş kira borcu yok, adam tek başına 6 kişilik ailesine bakıyor ama ihtiyarın Allah’ı yok. Adam evde değilken yapıyor bir de. İçeri girip her yeri dağıtmış ve aileye iki gün mühlet vermiş. Polisin aileye tavsiyesi ne olmuş? @istanbul_EGM
Aug 18, 2021 12 tweets 2 min read
"Ben gazeteciyim, söyledikleriniz doğru olsa duyardım. Belki haber yapmazdık ama yine de duyardım."

Afganları ilk dinlediğimde inanmamış ve bu cümleyi kurmuştum. Sonra Afganistan’da, Türkiye’de, Bosna-Hırvatistan sınırında dinlediğim yüzlerce Afgan'dan aynı şeyleri duydum. Yola çıkmak ölmeyi göze almaktı. Sıska, şişman, yaşlı, hasta… Zayıf olan herkes yolda ölüyordu. Gelen birçok kişi arkadaşını, akrabasını dağda kaybetmişti. Sıkıştığı bagajda boğulanlar, kışın donarak ölenler, uçurumdan aşağı yuvarlananlar.

Şunu ısrarla soruyordum:
Aug 17, 2021 6 tweets 2 min read
Afganistan’dan yürüyerek gelen bir göçmen aç susuz Van’a giriyor. Kaçak geldiğini anlayan esnaf, 4 bisküviyi 25 dolara satıyor. Bu para Afgan işçinin haftalık ücretine denk. Olayı yaşayan çocuk elindeki bisküvileri göstererek “O kadar açtım ki ilk defa hırsızlık yaptım.” dedi. Image Afgan göçü çalıştım, yüzlerce Afgan ile röportaj yaptım. Afganlar birkaç yıl sonra ülkelerine dönmek üzere göç ettikleri için yanlarına kadın, çocuk almazlar. Genelde siyasi kaçışlarda bu olur ve daha azdır.